FPV Verici Nedir? - Verici Seçimi

Kilitli
Kullanıcı avatarı
BarisB
Mesajlar: 3410
Kayıt: 29 Mar 2018, 03:12
Ad Soyad: Barış B.
Konum: İstanbul

FPV Verici Nedir? - Verici Seçimi

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ara 2018, 04:38

--- FPV Verici önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---

FPV vericisi, quad üzerinde bağlı olan kameramızdan, FPV gözlüğümüze ve/veya FPV monitörümüze görüntü göndermek için kullanılan bileşendir.

Eğer drone'umuzu bir gözlük veya monitör ile değil de, görerek kullanacaksak, bir fpv vericisine ihtiyacımız olmaz. Ancak eğer drone'umuzu uzun menzil uçuş, yarış ya da freestyle amacıyla kullanacaksak, FPV sistemi kurmamız şarttır. Bu durumda da sistemimize mutlaka bir PFV vericisi eklememiz gerekir.

FPV vericileri genellikle 5.8G frekansında çalışır. Vericilerin yayın güçleri arttıkça boyutları ve ağırlıkları da artar. Bu anlamda küçük quad'larda ancak küçük vericiler, büyük quad'larda ise ister küçük, ister büyük vericiler kullanabiliriz. Genellikle 200mW ve altı güçlerde çalışan vericiler 5V güç kaynağından, daha üstü güçlerde çalışan vericiler ise 9V veya üstü güç kaynağından beslenir. Bir FPV vericinin görüntü kalitesine etkisi yoktur. Ancak sinyal seviyesinden kaynaklanan parazitlenme ve yayın kalitesini doğrudan etkiler. Bu durum aynı zamanda kullanılan FPV anteni ile de direk bağlantılıdır.

5.8G frekansı blokaja çok duyarlıdır. Öyle ki, tamamiyle açık bir alanda 800mt. mesafeden net bir yayın alabildiğiniz bir FPV sistemnin bire-bir aynısı ile, 50mt mesafede bir apartmanın arkasına girdiğinizde yayın kesilebilir. Ya da quad'ınız bir ağacın arkasına geçtiğinde parazitlenme başlayabilir. Quadınız ile gözlüğünüz/monitörünüz arasına giren herhangi bir obje (ağaç, bina, tepe vb.), uçuş irtifanız, bölgedeki cep telefonu ve enerji hatları ve hatta havanın bulutlu ve rüzgarlı oluşu dahi FPV menzilini ve/veya yayın kalitesini dramatik şekilde etileyebilir. Ayrıca antenlerinizi yerleştirme stiliniz de yayın kalitesini etkiler. Bir örnek vermek gerekirse, drone'un tam arkasına yatay şekilde yerleştireceğiniz verici antenleri ile gidişte hiç sorun yaşamadığınız bir fpv yayını, dönüşte (antenler arkada kaldığında) size kabuslar gördürebilir. Tüm bunların yanında kullanılan vericilerin ve antenlerin onlarca farklı kalitesi ve çeşiti bulunmaktadır. Hepsini bir araya getirdiğimizde 5.8G üzerinden kullanılan FPV sistemlerde menzil son derece göreceli bir kavramdır. Ve nihayetinde FPV menzili/yayın kalitesi her pilotun kendi uçuş stili ve uçuş sahasına bağlı olarak birbirinden farklı taktikler ile kişisel çözümler üretmeye gayret gösterdiği bir konu olmaktadır.

--- FPV Verici önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kilitli

“FPV Verici Nedir? - Verici Seçimi” sayfasına dön