Quadcopter Yapımı Hakkında Sorular

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Quadcopter Yapımı Hakkında Sorular

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 11 Nis 2019, 00:34

xpess yazdı: 11 Nis 2019, 00:17
Hocam aynen dediğiniz gibi bir drone istiyorum. Gimbal falan lazım değil çünkü profesyonel görüntü almaya ihtiyacım yok uçtuğu yerde gittiği yeri gösterecek bir fpv kamera olsa yeter. Gözlüğe de gerek yok bence. Kamera üzerinden aldığım görüntüyü bir ekrandan veya telefonun ekranından alsam da olur. Şöyle 1km kadar uzağa gidebilse yeter. Normalde de dediğiniz gibi yarış droneları gibi atik olsa fena olmaz. Tam orta karar bir drone olmuş olur. Büyüklüğü benim için çok önemli değil. Ben açık alanda kullanacağım o yüzden ideali neyse o büyüklükte düşünüyorum. Dediğiniz gibi başlangıç olarak daha uygun maliyetli bir drone düşünülebilir.
Uzun mesafe 1km diyorsanız ve açık alanda diyorsanız, gerçek anlamda uzun mesafe görüntü donanımına ihtiyacınız yok... Standard donanımlar ile açık alanda 1km gidilemeyecek bir mesafe değil. Ancak anten ve görüntü alıcınızın iyi olması şart..

Monitor hiç kullanmadım. Kullanan arkadaşlar yorum yapsa daha iyi olur. Bir kaç örnek:
Aomway hd588 v2 10 inch 5.8g 64ch diversity fpv hd monitor 1920 x1200 with dvr build in battery
http://bit.ly/2VC4ej0

http://bit.ly/2U8g4js
Skyzone HD02 40CH 5.8G 7 Inch 1024x600 HD FPV Monitor HD Port With/Without DVR Build in Battery - With DVR

Eachine LCD5802D 5802 5.8G 40CH 7 Inch FPV Monitor with DVR Build-in Battery
http://bit.ly/2VAFLuv

Forumdaki paylaşımlarda gördüğüm kadarıyla, aşağıdaki verici cep Telefonu ile kullananlar memnun kalmış. Ben de bir tane almayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda...

http://bit.ly/2UaLUMi
Eachine ROTG02 UVC OTG 5.8G 150CH Diversity Audio FPV Receiver for Android Tablet Smartphone

Uzun mesafe FVP ile ilgili; Gözlük, ekran veya görüntü alıcısı mutlaka en azından 2 antenli olmalı ve hatta diversity özelliği olan yani 2 ayrı alıcısı olan modeller olmalı.
Bir anten patch anten dediğimiz doğrusal frekans dalgalarını yakalayan tip anten olmalı. Bu antenlerin özelliği, tek yönde ve çok uzun mesafelerden gelen ferekansları yakalayabilmeleri. Diğer anten de çeşitli tiplerdeki dairesel veya kutupsal antenlerden bir tanesi olabilir. Dron üzerinde de yine bu dailresek veya kutupsal antenlerin ikizi bulunması gerekmektedir. En azından dairesel antenlerde right hand veya left hand (rhcp -lhcp) konusu aynı olmak zorunda. Aksi taktirde %70 üzeri mesafe ve görüntü kalitesi düşeceği söylenmekte.

Patch anten dediklerimize örnek aşağıda:

GEPRC Triple Feed Patch-1 5.8G 9.4dBi FPV Reveiver Antenna For LHCP RHCP SMA RC Drone
http://bit.ly/2UcxCLn

ben bir tane aldım, yarın elimde olacak. Haftasonu kullanma şansım olursa yorum bildiririm.

xpess
Ad Soyad: Mehmet Yılmaz

Mesaj gönderen xpess » 12 Nis 2019, 16:06

Yorumlarınızdan sonra quadcopter bileşenleri ile ilgili forumdaki konuları inceledim, videoları izledim. Aklıma takılan bazı noktalar oldu.

Kendi kendime alıştırma yapma amaçlı şu parçaları seçtim.

F330 Frame
Motorlar
F7 Flight Controller
ESC
Pervaneler
4s Batarya

DJI Phantom benzeri bir quad yaptığımı varsayarak ve Gökhan beyin videolarından öğrendiğim kadarıyla bu parçaları seçtim.

Sorularım şöyle;

1-) Motorlarda dönüş yönüne göre ayrım var. CW veya CCW diye. Ben motorların hepsini aynı yönde alsam, ESC ayarlarından ters yönde dönmesi gerekenleri ters diğerlerini düz döndersem olmaz mı? (Bu soruyu mantığını anlama amaçlı soruyorum.)

2-)Anladığım kadarıyla F4 ve F7 yeni nesil flight controllar. Bunlardan hangisini neye göre seçeyim? Hangisi daha iyidir?

3-)Motorumun verilerine baktığım zaman 11.1V ile 8.1A yükte çalışıyor. Şimdi anladığım kadarıyla 11.1V 3s pile denk geliyor. Satış sitelerine baktığım zaman 3s pil ve buna göre ESC bulmak çok zor oluyor. 4s pil kullansam artısı eksisi ne olur?

4-)Motorun 11.1V ile çalışıp yükse 8.1A çektiğini göz önüne alırsak en az 10A ESC almam gerekiyor. 10A, blheli_32, 3s pil destekli ESC bulamadım. Yanlış bir hesap mı yapıyorum? Pili 3. sorumdakine dayanarak 4s yaparsam ve amperi dikkate almadan en uygun fiyatlı blheli_32, 4s, 10A üzeri ESC alırsam ne olur? Örnek olarak seçtiğim ESC 30A.

5-)Bataryayı neye göre seçmeliyim? Motorları istediğim pil ile çalıştırabilir miyim? Yani örnek olarak verilerinde 11.1v pil ile değerleri verilmişse. Bu değerin üzerindeki tüm bataryaları kullanabilir miyim?

6-) Bataryanın mah değeri ve voltaj değeri arttıkça uçuş sürem artar mı? 2-3s , 2-4s, 2-6s gibi değerler veriliyor. Buradaki 2-... ne anlama geliyor?

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Nis 2019, 16:33

1-) Sadece CW veya CCW alabilirsiniz. Ancak kendinden kilit contalı somun kullanmanız gerekir. Blheli Suite uygulaması üzerinden dönüş yönü ayarlanabilir. Ayrıca, motorların 3 kablosu ESCdeki 3 kablo yerine sırası ile bağlandığında CW döner, bu 3 kablodan herhangi ikisini çapraz bağlarsanız CCW döner. (tam tersi de olabilir... emin olamadım bir an)

2-)F7 tabi ki daha iyi denebilir, daha üstün özellilkleri var ancak fiyat çok farkediyor. F4 de ihtiyaçlarınızı görecektir. Önemli olan, model tipi nedeniyle barometresi olan bir uçuş kartı almanız. Eğer harici GPS takacaksanız bu sefer en sağlıklısı da barametresi olup, manyometre (compass/pusulası) olmayan uçuş kartı tercih etmeiz ve magnometresi olan GPS tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ör: Beintian Bn-880

3&4-)4S kullanmanız demek, motorlara daha yüksek voltaj vermeniz yani %100 gaz da daha yüksek dönüş rpm (kv x volt) elde etmeniz ama bu durumda daha yüksek akıç çekimi demek olur. Ancak tabi bu çok düz mantık. Takacağınız pervanenin de özellikleri amper çekimi konusunda çok büyük etkendir. Motorların ihtiyaç duyacağından daha yüksek A değeri ESC takmanızda bir sakınca yok sadece elinizde olan imkanı kullanmamış olursunuz. Ancak şöyle de bir durum var, uçuş esnasında ani yüksek akım çekimleri olur, bu yüzden her esc nin yaklaşık 10sn lik dayanabileceği pik akım değeri olur. Eğer kullanacağınız motor verilerinde 3S pilde maksimum trottle da 8.1A diyorsa, 4 s pil bile kullansanız 20A veya 25A ESCler le sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dshot1200 yani Blheli_32 destekli ESC evet çok güzel, telemetry yani ESC de olan bitenin uçuş kartı yolu ile okunabildiği özellik var ancak dshot600 ESC ile arasındaki fiyat farkı bence deymez. 30A dshot600 escler de işinizi görür...

5&6-)Seçtiğiniz motorlar 2-4S pil yani 7.4V ve 14.8V arası Lipo kullanılabiliyor. 2S lipo ile zaten verim alamazsınız. 4S üstü pil kullanmak da bu dron tipinin mantığına aykırı. Sizin dron ağır giden uzun uçan bir dron olacak. Yani 3S ve Mah değeri yüksek pil daha mantıklı. Mesala 2000Mah-3000Mah arası. (Bu dronlara sahip arkadaşlar daha iyi pil tavsiyesinde bulunacaktır..

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Nis 2019, 16:46

xpess yazdı: 12 Nis 2019, 16:06 Yorumlarınızdan sonra quadcopter bileşenleri ile ilgili forumdaki konuları inceledim, videoları izledim. Aklıma takılan bazı noktalar oldu.

Kendi kendime alıştırma yapma amaçlı şu parçaları seçtim.

F330 Frame
Motorlar
F7 Flight Controller
ESC
Pervaneler
4s Batarya

DJI Phantom benzeri bir quad yaptığımı varsayarak ve Gökhan beyin videolarından öğrendiğim kadarıyla bu parçaları seçtim.

Sorularım şöyle;

1-) Motorlarda dönüş yönüne göre ayrım var. CW veya CCW diye. Ben motorların hepsini aynı yönde alsam, ESC ayarlarından ters yönde dönmesi gerekenleri ters diğerlerini düz döndersem olmaz mı? (Bu soruyu mantığını anlama amaçlı soruyorum.)

2-)Anladığım kadarıyla F4 ve F7 yeni nesil flight controllar. Bunlardan hangisini neye göre seçeyim? Hangisi daha iyidir?

3-)Motorumun verilerine baktığım zaman 11.1V ile 8.1A yükte çalışıyor. Şimdi anladığım kadarıyla 11.1V 3s pile denk geliyor. Satış sitelerine baktığım zaman 3s pil ve buna göre ESC bulmak çok zor oluyor. 4s pil kullansam artısı eksisi ne olur?

4-)Motorun 11.1V ile çalışıp yükse 8.1A çektiğini göz önüne alırsak en az 10A ESC almam gerekiyor. 10A, blheli_32, 3s pil destekli ESC bulamadım. Yanlış bir hesap mı yapıyorum? Pili 3. sorumdakine dayanarak 4s yaparsam ve amperi dikkate almadan en uygun fiyatlı blheli_32, 4s, 10A üzeri ESC alırsam ne olur? Örnek olarak seçtiğim ESC 30A.

5-)Bataryayı neye göre seçmeliyim? Motorları istediğim pil ile çalıştırabilir miyim? Yani örnek olarak verilerinde 11.1v pil ile değerleri verilmişse. Bu değerin üzerindeki tüm bataryaları kullanabilir miyim?

6-) Bataryanın mah değeri ve voltaj değeri arttıkça uçuş sürem artar mı? 2-3s , 2-4s, 2-6s gibi değerler veriliyor. Buradaki 2-... ne anlama geliyor?
1- motor dönüş yönlerine niye bu kadar takıldın anlamadım. burda bahsedilen cw ccw vida diş yönü saat yönünde dönen bir motora tersi vida takılır saat yönüne döndüğünde vida gevşemez amaç budur. motorları istediğin yönde döndürebilirsin. motor stokta varsa bu ayrıma dikkat et bence.

2-f7 f4 yeni nesil evet f7 alırsan 216mhz işlemci hızına sahip(f4 168mhz) mesela yeni filtreler çıktı bunları kullanıp daha smooth bir uçuş yapmak istiyorsun. bu yazılımsal filtreleri ya da yüksek gyro pid döngüleriyle başedibilmek için yüksek işlem gücü gerekir. f7 işlemcilerde daha fazla uart çıkışı vardır. mesela senin seçtiğinde 1i paylaşılan 5 uart çıkışı var ama kaliteli f4 kartlarda da daha fazla uart çıkışı vardır. mesela mamba da 3 adet uart var. uart ı usb portları gibi düşün kamera extra wifi alıcı kart okuyucu bağlayabilirsin ne kadar usb portu o kadar fazla aygıt bağlama imkanı. fc ler içinde bu geçerli. pusula gps sonar hepsi uarta bağlanıyor.

3- neden zor olsun ki genelde 2-4s tir escler 2-4s arası pili destekler. f330 için 8" pervane kullanman gerekiyor çünkü yer kısıtlı o zaman alacağın motor 2212 980kv güzel seçim. f450 topluyorsan 2312 alabilirsin ya da f330 için 2212 yüksek kv mesela 1400kv tercih edebilirsin. ama verimlilik düşer hız artar uçuş süresi azalır. düşük kv motorların torkları yüksektir yani daha büyük pervaneleri çevirebilirler. bu verimliliklerini artırır ama hızlarını düşürür.

4-motorun 10 amper harcıyor 10 ve üzeri blheli s ya da blheli 32 istediğin escyi alabilirsin. bu 10 amper herzaman sabit değildir motor zorlandığınnda artabilir esc motorun çektiği akımdan yüksek olmalı mantığı budur.

5- bataryayı çekilen ampere göre hesaplayabilirsin. mesela 10 amper çeken motoların var toplamda 40 amper güce ihtiyacın var 3000mah 15c pil yeterlidir. ama sana tavsiyem pilini kaliteli al yüksek c değeri olsun daha uzun ömürlü olur çabuk yıpranmaz . 3000x15=45amper

6- pilin amper değeri önemli ama hücre değeri de önemli mesela 3000mah bir 3s pilin var her bir hücre 3000x4,2=12.6w
her bir hücre 12.6w ise x3s = 37,8w 12.6w*6s=75,6w eğer bağlayabiliseydin 76w bir pille daha fazla uçabilirdin ama burda kalmıyor ağırlıkta artacağı için ideal bir dengeyi yakalamak gerekiyor. yani mah arttıkça uçuş süren bir yere kadar artar daha sonra ağırlıktan mütevellit azalmaya başlar.

amacın gimbal takıp görüntü almaksa f330 f450 güzel ama bunların çok keyif vereceğini söyleyemeceğim. gimbal takmayacaksan yarış dronu toplamanı öneririm.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 12 Nis 2019, 18:02

hknshbz yazdı: 12 Nis 2019, 16:33 1-) Sadece CW veya CCW alabilirsiniz. Ancak kendinden kilit contalı somun kullanmanız gerekir. Blheli Suite uygulaması üzerinden dönüş yönü ayarlanabilir. Ayrıca, motorların 3 kablosu ESCdeki 3 kablo yerine sırası ile bağlandığında CW döner, bu 3 kablodan herhangi ikisini çapraz bağlarsanız CCW döner. (tam tersi de olabilir... emin olamadım bir an)

2-)F7 tabi ki daha iyi denebilir, daha üstün özellilkleri var ancak fiyat çok farkediyor. F4 de ihtiyaçlarınızı görecektir. Önemli olan, model tipi nedeniyle barometresi olan bir uçuş kartı almanız. Eğer harici GPS takacaksanız bu sefer en sağlıklısı da barametresi olup, manyometre (compass/pusulası) olmayan uçuş kartı tercih etmeiz ve magnometresi olan GPS tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ör: Beintian Bn-880

3&4-)4S kullanmanız demek, motorlara daha yüksek voltaj vermeniz yani %100 gaz da daha yüksek dönüş rpm (kv x volt) elde etmeniz ama bu durumda daha yüksek akıç çekimi demek olur. Ancak tabi bu çok düz mantık. Takacağınız pervanenin de özellikleri amper çekimi konusunda çok büyük etkendir. Motorların ihtiyaç duyacağından daha yüksek A değeri ESC takmanızda bir sakınca yok sadece elinizde olan imkanı kullanmamış olursunuz. Ancak şöyle de bir durum var, uçuş esnasında ani yüksek akım çekimleri olur, bu yüzden her esc nin yaklaşık 10sn lik dayanabileceği pik akım değeri olur. Eğer kullanacağınız motor verilerinde 3S pilde maksimum trottle da 8.1A diyorsa, 4 s pil bile kullansanız 20A veya 25A ESCler le sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dshot1200 yani Blheli_32 destekli ESC evet çok güzel, telemetry yani ESC de olan bitenin uçuş kartı yolu ile okunabildiği özellik var ancak dshot600 ESC ile arasındaki fiyat farkı bence deymez. 30A dshot600 escler de işinizi görür...

5&6-)Seçtiğiniz motorlar 2-4S pil yani 7.4V ve 14.8V arası Lipo kullanılabiliyor. 2S lipo ile zaten verim alamazsınız. 4S üstü pil kullanmak da bu dron tipinin mantığına aykırı. Sizin dron ağır giden uzun uçan bir dron olacak. Yani 3S ve Mah değeri yüksek pil daha mantıklı. Mesala 2000Mah-3000Mah arası. (Bu dronlara sahip arkadaşlar daha iyi pil tavsiyesinde bulunacaktır..
Gökhan zaten herşeyi yanıtlamış. Hepsine katılmakla beraber ek olarak farkettiğim iki detay;

5. sorunuzun cevabı olarak hayır, motorları her istediğimiz pil ile çalıştıramayız. Fakat aslında çalıştırabiliriz de... Satın alacağınız motorlarda maksimum kaç hücreli pil desteklediği yazar. Buna ek olarak bu değerler aslında teknik sınırlar değil, tavsiye edilen değerlerdir. Yani, aslına bakarsanız bir motorun spec'lerinde 2-4s yazıyor ise, bu "maksimum 4s pil ile çalıştırılması tavsiye edilir." anlamına gelir. Biz bunu 6s ile de çalıştırabiliriz. Normalde motorların voltaj ile çok bir ilgisi yoktur. Motorların asıl sorunu dayanabildikleri maksimum ısıdır. Bu anlamda siz 2-4s yazan bu motoru 6S ile de çalıştırabilirsiniz. Ancak yüklendiğiniz gibi muhtemelen motor(lar) yanar. Bir örnek vermem gerekirse 1306 Racerstar motorlar spec'lerde 1-2S görünüyor. Ben 4s de kullanıyorum. Ayarlarım ve pilotajım/uçuş stilim ile 4s'i rahatlkla kaldırabiliyor. Ve motorunuzu tanıdıkça ne gbi durumlarda ne kadar ısı üreteceğini öğrenmiş oluyorsunuz. Teknik bilgi anlamında yazdım ancak yine de ilk kez drone topluyorsanız motorlarda önerilen ne ise onu kullanmakta fayda var. Çünkü motor sıcaklıklarına gelişmiş bir pilot kadar hakim olamayacağınız için ani bir yüklenmede motoru yakma riskiniz olabilir.

Bir de büyük pil alırsam uçuş sürem artar mı demişsiniz. Bunu da Gökhan arkadaşımız gayet güzel açıklamış. Ben de farklı bir şekilde ifade ederek anlatmayı deneyeyim;

Eğer küçük/hafif/düşük kapasiteli lipo kullanırsanız, pilin depoladığı güç çabuk tükeneceği için daha az süre havada kalırsınız.

Eğer büyük/ağır/yüksek kapasiteli lipo kullanırsanız, quadınız ağır olduğu için motorlarınız aşırı zorlanacak, aşırı güç çekecek ve yine daha az süre havada kalacaksınız.

Dolayısıyla yapmanız gereken optimum pili seçmek. Yani, aslında pil seçimi diye bişey yoktur. Her quad'ın pili zaten bellidir. Siz pil seçmez, sadece doğru pili/kapasiteyi tespit edersiniz. Her quad'ın motoru, pervanesi, ağırlığı vs.. farklı olduğu için çoğu kez de deneye deneye bulursunuz -ki bu en doğrusudur-. Pil seçerken asıl dikkat etmeniz gereken şey ise pilin markası/modeli/kalitesidir.

Diyelim ki doğru kapasiteyi tespit ettiniz. Ve diyelim ki bu 4s 1500mAh bir pil olmalı diye düşünüyorsunuz.

Eğer gidip Zop Power'ın 4s 1500mAh pilini alırsanız, muhtemelen hem daha kısa süre, hem de daha yavaş uçarsınız. Ve eğer bu quad yüksek seviyelerde C değeri gerektiriyor ise, muhtemelen pilinizin yaşam ömrü de son derece kısa olur.

Eğer Tattu 4s 1500mAh bir pil alırsanız, muhtemelen hem daha uzun süre havada kalır, hem de daha hızlı uçarsınız.Yine pilinizi doğru kullandığınız müddetçe muhtemelen pilinizin kendi ömrü de çok daha uzun olur. Belki 1.000 doluma kadarkullanılabilir.

Ve yine Gökhan'ın söyediklerine katılarak Discharge C değerinin önemi büyük. İhtiyacınız olmasa bile Bütçeniz dahilinde ne kadar yüksek C değerli pil alabiliyorsanız onu alın. Pil rahat çalışır, daha ferah çalışır, daha uzun ömürlü olur. Bu tıpkı 2bin CC bir aracın saate 120KM'yle seyretmesi ile peugeot J9 bir minibüsün saatte 120KM'yle seyretmesi arasındaki fark gibidir. J9 nihayetinde bi gün mutlaka çatlar :D

Ve yine yeri gelmişken eğer daha uzun uçuş süreleri arzu ediyorsak, asıl dikkat etmemiz gereken pil değil, quad'ın toplam ağırlığı ve pervane tercihlerimizdir. Örneğin, normalde 5 dakika havada kalan bir quad'ı, basitçe bir pervane değişimi ile atıyorum, %30'a kadar daha uzun süre havada tutabilmemiz mümkündür.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Nis 2019, 23:12

Evet ustadlar benim amator anlatimimi cok guzel detaylandirmis :)

demiray

Mesaj gönderen demiray » 13 Nis 2019, 03:27

Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Fpv drone toplamak istiyorum. Bu iş için düzgün bir bütçe ayırdım. Önceliklerim şunlar; 2000 kva üstü motor yani biraz seri bir alet istiyorum. 5 inçte karar kıldım. Gözlük ve gopro ile kullanacağım. Menzil 2-3 km civarı istiyorum fakat burda bir sorum var. Bu menzile dikey menzil de dahil mi? Yani menzili 2 km olan bir drone deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikteki bir dağa çıkabilir mi? Yoksa 500 metrede tıkanır mı? Bir de önerdiğiniz simülasyon drone eğitim programları neler? Şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Nis 2019, 11:49

merhaba,

güzel bir karar vermişssin. 5" birçok şey için ideal bir size. şimdi bir video ekliyorum amacın bu tarz uçmak ise güçlü elektronikler kullanarak bu mümkün. ve en önemlisi güçlü antenler kullanmak gerekiyor. tabiki bu mesafeler için pillerimiz de önemli bu kadar uzun mesafe gidip geleyim diyorsanız belki 6 ya da 7" te bakabilirsiniz daha verimli oldukları için. Bu mesafelerle daha kolay başa çıkabilirler ama 5" te olabilir tabiki karma bir kullanım için düşünüyorsanız.

mesela kumanda olarak bütçen nedir bilmiyorum ama ben bütçe dostu öneriler yapacağım. kumanda olarak taranis qx7 öneriyorum.

qx7
https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Ta ... kid=230714

uzun menzil için 900mhz sistemler ideal daha az sinyal kaybı daha uzun mesafeler için bu komboyu kullanın. super8 anteni var.

r9m
https://www.banggood.com/Frsky-R9M-900M ... kid=230718

uzun menzil için yüksek güçlü bir vtx gerekiyor ben akk önereceğim 1w ı geçebiliyor çıkış gücü olarak

akk fx2
https://www.banggood.com/AKK-FX2-Ultima ... kid=230729

videoyu izleyin ayırabileceğiniz bütçeye karar verirseniz ona göre önerilere devam edeceğim.

demiray

Mesaj gönderen demiray » 13 Nis 2019, 14:43

gokhanyanki yazdı: 13 Nis 2019, 11:49 merhaba,

güzel bir karar vermişssin. 5" birçok şey için ideal bir size. şimdi bir video ekliyorum amacın bu tarz uçmak ise güçlü elektronikler kullanarak bu mümkün. ve en önemlisi güçlü antenler kullanmak gerekiyor. tabiki bu mesafeler için pillerimiz de önemli bu kadar uzun mesafe gidip geleyim diyorsanız belki 6 ya da 7" te bakabilirsiniz daha verimli oldukları için. Bu mesafelerle daha kolay başa çıkabilirler ama 5" te olabilir tabiki karma bir kullanım için düşünüyorsanız.

mesela kumanda olarak bütçen nedir bilmiyorum ama ben bütçe dostu öneriler yapacağım. kumanda olarak taranis qx7 öneriyorum.

qx7

uzun menzil için 900mhz sistemler ideal daha az sinyal kaybı daha uzun mesafeler için bu komboyu kullanın. super8 anteni var.

r9m

uzun menzil için yüksek güçlü bir vtx gerekiyor ben akk önereceğim 1w ı geçebiliyor çıkış gücü olarak

akk fx2

videoyu izleyin ayırabileceğiniz bütçeye karar verirseniz ona göre önerilere devam edeceğim.

Tam olarak videodaki gibi bir drone arıyorum)) Menzili yeterli dağ-bayır demiyor. biraz daha seri olabilir ama hiç sorun değil. Pil ömrü de önemli de tabi. En az bi 15-20 dk uçsa iyi olur☺️ Hocam iyi bir drone toplayayım da fiyatı çok önemli değil. Bir halta yaramayan cep telefonlarına 7-8bin veriyoruz. Fatshark ve goproyu da alacağım kafaya koydum. Bir de sorum şu fpv gözlük görüntüyü drone üzerindeki ucuz kameradan mı alıyor goprodan mı?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Nis 2019, 17:28

demiray yazdı: 13 Nis 2019, 14:43

qx7

r9m

akk fx2

Tam olarak videodaki gibi bir drone arıyorum)) Menzili yeterli dağ-bayır demiyor. biraz daha seri olabilir ama hiç sorun değil. Pil ömrü de önemli de tabi. En az bi 15-20 dk uçsa iyi olur☺️ Hocam iyi bir drone toplayayım da fiyatı çok önemli değil. Bir halta yaramayan cep telefonlarına 7-8bin veriyoruz. Fatshark ve goproyu da alacağım kafaya koydum. Bir de sorum şu fpv gözlük görüntüyü drone üzerindeki ucuz kameradan mı alıyor goprodan mı?
drone üzerindeki ucuz kamera dediğiniz uçuş kamerası monitörünüze görüntü gönderen o anolog kamera. özelliği anolog olduğu için gecikme sürelerinin çok düşük olması nerdeyse canlı yayın yapabilmesi. hd görüntü için gopro kullanabilirsiniz.

yanlız o 15-20 dakika kesinlikle mümkün değil. 5 ya da belki 8 dakika(ideal şartlarda). hem hızlı kaçsın hem çok az tüketsin olmuyor maalesef. bu şuna benziyor ferrari araba almışşınız menzili neden 1000 km değil demek gibi. olmaaaz çünkü canavar gibi motor var benzin içiyor bizim hobide de pili içer o yüksek kv motorlar. zaten şöyle birşey söyleyim bu aletler hızlı azami dikkat istiyor bir an bile gözünü kırpamayacaksın bunu 20 dakika boyunca yaptığını düşün pek mümkün değil. hem de sana 5 dakikanın 30 dakika gibi geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. çok yoğun browni intense yemişsin gibi. parfümcü dükkanında şişelerden birini kırmışsın gibi :lol:

ama iyi haberlerim de var 6s düşük kv motorlarla daha uzun süre uçuş yapabilirsin. hemen hemen çevikliğinden de birşey kaybetmezsin.

şöyle tattunun yeni pilleri çıktı 191 gram gayet makul ağırlığı 4s kurulumda bunu da kullanabilirsin.
https://www.banggood.com/TATTU-R-LINE-V ... kid=231115

ya da ministar 6s kullanırsın düşük kv motorlarla
https://www.banggood.com/CNHL-MiniStar- ... kid=231119

bu kadar hızlı bir alet 20 dakika boyunca nasıl zaptedilebilir.

demiray

Mesaj gönderen demiray » 13 Nis 2019, 20:01

gokhanyanki yazdı: 13 Nis 2019, 17:28
demiray yazdı: 13 Nis 2019, 14:43

qx7

r9m

akk fx2

drone üzerindeki ucuz kamera dediğiniz uçuş kamerası monitörünüze görüntü gönderen o anolog kamera. özelliği anolog olduğu için gecikme sürelerinin çok düşük olması nerdeyse canlı yayın yapabilmesi. hd görüntü için gopro kullanabilirsiniz.

yanlız o 15-20 dakika kesinlikle mümkün değil. 5 ya da belki 8 dakika(ideal şartlarda). hem hızlı kaçsın hem çok az tüketsin olmuyor maalesef. bu şuna benziyor ferrari araba almışşınız menzili neden 1000 km değil demek gibi. olmaaaz çünkü canavar gibi motor var benzin içiyor bizim hobide de pili içer o yüksek kv motorlar. zaten şöyle birşey söyleyim bu aletler hızlı azami dikkat istiyor bir an bile gözünü kırpamayacaksın bunu 20 dakika boyunca yaptığını düşün pek mümkün değil. hem de sana 5 dakikanın 30 dakika gibi geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. çok yoğun browni intense yemişsin gibi. parfümcü dükkanında şişelerden birini kırmışsın gibi :lol:

ama iyi haberlerim de var 6s düşük kv motorlarla daha uzun süre uçuş yapabilirsin. hemen hemen çevikliğinden de birşey kaybetmezsin.

şöyle tattunun yeni pilleri çıktı 191 gram gayet makul ağırlığı 4s kurulumda bunu da kullanabilirsin.
https://www.banggood.com/TATTU-R-LINE-V ... kid=231115

ya da ministar 6s kullanırsın düşük kv motorlarla
https://www.banggood.com/CNHL-MiniStar- ... kid=231119

bu kadar hızlı bir alet 20 dakika boyunca nasıl zaptedilebilir.
Haklısınız. Menzil ve süre konusunda saçmalamışım. Dediğiniz gibi 3-4 dk yeterli. Ben sanırım eğlence için son attığınız videodaki gibi bir drone toplayacağım. Ayrıyeten uzun menzil için mavic 2 alacağım gibi duruyor. Şu eachine wizard bir gelsin bakalım banggood dan. Gelmezse ona göre bir yol çizeceğim. Çok yardımseversiniz gerçekten sağolun

“Drone Yapımı - Parça ve Quad Önerileri” sayfasına dön