Seçtiğim parçalar için öneri

Kullanıcı avatarı
sinangil
Ad Soyad: Sinangil

Seçtiğim parçalar için öneri

Mesaj gönderen sinangil » 13 Nis 2020, 16:56

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim :P
Dronelar konusunda teoride bilgim olsada pratik olarak ilk defa drone yapıyorum. Aslında amaç uçuş kontrolcüsü yapmak ama uçuş kontrolcüsünü test etmek için bir drone'a ihtiyacım var :lol: Yapacağım drone'dan beklentilerim ise 10-20 dk arası uçuş yapmak ve en önemlisi yavaş ve stabil olması. Almayı düşündüğüm parçalar ise şöyle:

Frame
Frame olarak F450 kullanmayı düşünüyorum.

Kumanda
FLYSKY FS-i6 :Daha önce de kullandığım için seçtim (hemde çok ucuz :lol: ) bu fiyat bandında başka önerilerinize de açığım

Motor
Burada Emax Mt2213 935 KV ve Emax XA2212 820 KV Motorları arasında kaldım. Yaptığım araştırmalara göre sanki Emax Mt2213 biraz daha iyi gibi. Daha önceden bu motorlardan herhangi birini kullanan veya kullanmasa bile bilgisi olan varsa önerileri benim gerçekten önemli.

ESC
ESC lerdede Emax 30A Simonk Series ile Skywalker 30A ESC arasında kaldım. Kullanacağım ESC'nin Simonk türünde olması gerekiyor.

PİL
Leopard-Power 3s 4000mah 40C ve Leopard-Power 3s 3300mah 40C pilleri arasında kaldım. Daha önced Leopard Power markasını hiç kullanmadım. Bu markanın pillerini önerir misiniz?

Drone'un toplam ağırlığı
Yaptığım hesaplara göre minimum 1140 gr, maximum 1343gr

Emax mt2213 motorunun kaldırma kuvveti ise 800 gr civarı (1045 pervane ile).

Bu parçalar hakkındaki ve genel olarak sistem hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

berkerm4n

Re: Seçtiğim parçalar için öneri

Mesaj gönderen berkerm4n » 13 Nis 2020, 17:11

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Motor olarak emax xa2212 ve emax mt2213'ü daha önce kullandım. Çok bir fark yok bence. Mt2213 bir tık daha önde ama hangisi ucuzsa onu almanızı öneririm.
Esc olarak niye simonk olması gerektiğini anlamadım. Dshot escler daha güncel ve her yönden daha avantajlı.
Pil olarak leopard power, profuse gibi ucuz pilleri önermiyorum. Cnhl, gens ace, tattu gibi pillere bakabilirsiniz.
Parçalar genel olarak uyumlu. Kontrol kartınızı nasıl yapmayı planlıyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
sinangil

Mesaj gönderen sinangil » 13 Nis 2020, 17:19

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. simonk seçmemin nedeni şu anki algoritmanın simonk tabanlı olması, deadline da yaklaştığı için şu an kesinlikle simonk esc kullanmalıyım ama ileride güncellemem gerekecek farkındayım. Kontrol kartı yenilikçi bir yaklaşım içeriyor, Android telefon tabanlı bir uçuş kontrolcüsü. Bir uçuş kontrolcüsünde bulunan çoğu parçalar (sensörler,gps) ve daha fazlası bir android telefonda bulunuyor. Android telefonun yanında input/output işlemleri içinde bir arduino kullanarak uçuş kontolcüsünü yapmayı düşünüyorum.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 13 Nis 2020, 17:29

sinangil yazdı: 13 Nis 2020, 17:19 Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. simonk seçmemin nedeni şu anki algoritmanın simonk tabanlı olması, deadline da yaklaştığı için şu an kesinlikle simonk esc kullanmalıyım ama ileride güncellemem gerekecek farkındayım. Kontrol kartı yenilikçi bir yaklaşım içeriyor, Android telefon tabanlı bir uçuş kontrolcüsü. Bir uçuş kontrolcüsünde bulunan çoğu parçalar (sensörler,gps) ve daha fazlası bir android telefonda bulunuyor. Android telefonun yanında input/output işlemleri içinde bir arduino kullanarak uçuş kontolcüsünü yapmayı düşünüyorum.
Yani siz bilirsiniz tabi ki ama dshot ve simonk arasında bir fark olmuyor yazılımsal olarak. İkisini de pwm sinyaliyle çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca android telefon biraz fazla gelebilir sistem için. Sadece Arduino ve gyro kullanılarak da uçurulabiliyor drone. Hem ağırlık hem de maliyet konusunda bir ayrıcalık sağlamıyor telefon. Proje biraz ilginç olmuş. Umarım yorumlarımı yanlış anlamazsınız. Başarılar dilerim.

Kullanıcı avatarı
sinangil

Mesaj gönderen sinangil » 13 Nis 2020, 17:40

Aslında projenin hedefleri arasında iç ortamda kamera ile otonom uçuş ve dış ortamda gps ile otonom uçuş bulunuyor. Bu işlemleri yapabilmek için gereken uçuş kontrolcüleri tahmin edebileceğiniz gibi biraz tuzlu, ama çoğu kişide en az 1 android telefon bulunduğu için fazladan uçuş kontrolcüsü almak yerine eski bir android telefon kullanarak üst seviye bir uçuş kontrolcüsüne sahip olmak mümkün. projenin mottosu bu şekilde :D dhot'ın pwm tabanlı olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim söylediğiniz için.

“Komple Quad Parça Önerilerimiz” sayfasına dön