Motorlar dengesiz

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Abdullah1234
Ad Soyad: Abdullah doğan

Motorlar dengesiz

Mesaj gönderen Abdullah1234 » 21 Mar 2019, 21:06

Esc kalibrasyon yaptım bütün motorlar aynı değerde fotolarını atacagım pervane yönü doğru 3 kere kontrol ettim motor yönleride doğru yalnız motorlar dengesiz çalışıyor gaz verildiginde clean flightde motorlar hızı farklı farklı ne olabilir sizce
Kart f3 acro
Esc racerstar lite bhel s 30 a
Motor racerstar 2205
Bundan öncede topladım böyle bişi başıma gelmedi pervaneleri takıyorsun takla atıyor anında
Dosya ekleri
image.jpg

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: Motorlar dengesiz

Mesaj gönderen Serdarr » 21 Mar 2019, 21:14

Takla atma sebebi esc kalibrasyonu yaptığınızı sayarsak
Ya motor dönüş yönleri
Ya pervane yönleri
Yada motor sıralamanız da bir yanlışlık vardır.
Benim aklıma önce bunlar geliyor.
Uçuşa devam 😬😬

Abdullah1234

Mesaj gönderen Abdullah1234 » 21 Mar 2019, 21:18

Benim aklımada bunlar geliyor zaten sebebi bunlardan hariç bişi gelmiyorki insanın aklına ama degil işte bu sebepler degil

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Mar 2019, 21:28

Hocam suan baya sinirlerin bozuk olduğunu tahmin edebiliyorum... Benim tavsiyem biraz ara verip kafanı dağıtman ve sonra dronun başına oturup herşeyi baştan tek tek kontrol etmen. Çok defa aynı ruh hallerinde çol basit şeyleri karıştırdığımı veya atladığımı fark ettim... Sakin kafayla 5dkda halloldu sorunlarım...

Abdullah1234

Mesaj gönderen Abdullah1234 » 21 Mar 2019, 21:51

En İyisi öyle yapayım hakn Hocam

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Mar 2019, 22:06

kardeşim motor sekmesinden başla pervaneleri çıkar motor 1-2-3-4 sırayla çalıştır burdaki sırayla çalışıyor mu kontrol et. bu olumlu çıkarsa başka şeylere bakmaya başlayabilirsin

Resim

Abdullah1234

Mesaj gönderen Abdullah1234 » 21 Mar 2019, 23:24

gokhanyanki yazdı: 21 Mar 2019, 22:06 kardeşim motor sekmesinden başla pervaneleri çıkar motor 1-2-3-4 sırayla çalıştır burdaki sırayla çalışıyor mu kontrol et. bu olumlu çıkarsa başka şeylere bakmaya başlayabilirsin

Resim
Gökhan Hocam haklısınız ana kesinlikle pervane yönü ve motor yönündn degil gaz veriyorsun kalkacak tam geriye takla atıyor
Bi önceki ne güzel direk kalkıyordu

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Mar 2019, 23:57

takla aşma olayının büyük ihtimalli birkaç nedeni olabilir acceloremetre kalibrasyonunda sorun vardır. dron kedini ters zannediyordur. ya da turtle mod switch aktiftir.

motor yönü ve pervane yönü tamamen doğru olabilir ama motor sinyal sıralaması yanlış ise gene bunu yapar sen sıralamayı dikkate almadan motorları konfigure edersin dönüş yönlerini falan ayarlarsındönüş yönleri doğrudur pervaneyi de doğru takarsın ama sıralama yanlış olduğu için hiçbiri sizi hedefe götürmeyecek daha karışık bir hale sokacaktır.

diğer bir neden ise bozuk motor, esc ya da kalibrasyonu olmayan bir esc dir. ya da pervane ters takılmıştır. yahut motor yönleri yanlıştır sen yönderde ve pervane yönlerinde sorun yok dedin diğerlerini bir kontrol et istersen.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 Mar 2019, 00:26

Hocam görüntülü aramayla hem kumanda hem cleanflight üzerinden komple geçtik Abdullah ile. Ama sorun çözülmedi. Cleanflight kullanıyor. Betaflight a geçecek, full chip erase ile sıfırdan yapacak. Kumandalarımız aynı. Orda da yarış drona en uygun haldeki ayarları aktardım. Motorların sıralaması ve dönüş yönleri benim de görüntülü aramsdan gördüğüm doğru. Acceloremetre kalibrasyonu da yapmış. Bana kısa bir video da attı. Çok az gaz verdiğinde motorlar kendiliğinden devirleniyor ve de quad anında havalnır gibi olup ters dönüp takla atıyor..

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 22 Mar 2019, 00:28

hknshbz yazdı: 22 Mar 2019, 00:26 Hocam görüntülü aramayla hem kumanda hem cleanflight üzerinden komple geçtik Abdullah ile. Ama sorun çözülmedi. Cleanflight kullanıyor. Betaflight a geçecek, full chip erase ile sıfırdan yapacak. Kumandalarımız aynı. Orda da yarış drona en uygun haldeki ayarları aktardım. Motorların sıralaması ve dönüş yönleri benim de görüntülü aramsdan gördüğüm doğru. Acceloremetre kalibrasyonu da yapmış. Bana kısa bir video da attı. Çok az gaz verdiğinde motorlar kendiliğinden devirleniyor ve de quad anında havalnır gibi olup ters dönüp takla atıyor..
Esc gibi görünüyor. Esc protokolü doğru seçilmiş di değil mi? Ömce bf'a bir geçildin, sonra debug dah sağlıklı olur.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 Mar 2019, 00:29

Bir de ESCler racerstar lite 30A. V2 değil, ürün özelliklerinde Dshot150 gösteriyor. Cleanflight üzerinde kalibrasyon için master ile 2000e aldık pili taktık, kalibrasyona geçme sesi olmadı sanırım tam orayı duyamadım, sonra 1000e çektik. Kalibrasyonu oldu diye tahmim ediyorum. Dshot150de kalibrasyon bu şekilde yapılabiliyor, doğru mu?

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 Mar 2019, 00:30

elmoblatch yazdı: 22 Mar 2019, 00:28
hknshbz yazdı: 22 Mar 2019, 00:26 Hocam görüntülü aramayla hem kumanda hem cleanflight üzerinden komple geçtik Abdullah ile. Ama sorun çözülmedi. Cleanflight kullanıyor. Betaflight a geçecek, full chip erase ile sıfırdan yapacak. Kumandalarımız aynı. Orda da yarış drona en uygun haldeki ayarları aktardım. Motorların sıralaması ve dönüş yönleri benim de görüntülü aramsdan gördüğüm doğru. Acceloremetre kalibrasyonu da yapmış. Bana kısa bir video da attı. Çok az gaz verdiğinde motorlar kendiliğinden devirleniyor ve de quad anında havalnır gibi olup ters dönüp takla atıyor..
Esc gibi görünüyor. Esc protokolü doğru seçilmiş di değil mi? Ömce bf'a bir geçildin, sonra debug dah sağlıklı olur.
ESC oneshot42 seçiliydi, değiştirdik.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2019, 00:34

dshotta esc kalibrasyonuna gerek yok. escleri multishota alıp kalibrasyon yaparak bi deneyin ya da dshot ayarladıysanız dshot150 ile bir deneyin esc sinyal kablolarının lehimlerini bir kontrol edin soğuk lehim var mı diye
En son gökhan YANKI tarafından 22 Mar 2019, 01:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2019, 00:40

https://static.rcgroups.net/forums/atta ... _share.jpg

yanlız racerstar v1 30amper de capasitör sökmek gerekiyor dshot için eğer esc buysa onu dikkate alın.

quad takla attığında esc herhangi bir uyarı tonu çalıyor mu diye dinleyin süphelendiğiniz escyi bir süre orta gazlarda deneyin hata tonları çalacak mı birden duracak mı diye.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 22 Mar 2019, 02:39

Gökhan'ın dediği şekilde önce multisot'da kalibrasyon ile, olmazsa kapasitörü sökerek dshot da kalibrasyonsuz şekilde bir deneyin derim.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Motorlar” sayfasına dön