Motor can çekişiyor

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Ceg06
Ad Soyad: Bilal Tokay

Motor can çekişiyor

Mesaj gönderen Ceg06 » 25 Mar 2019, 19:15

Herkese merhabalar. Bugünkü uçuşunda yere indim ardından motorları disarm ettim. Bataryayı değiştirdikten sonra güç verdim ve arm ettim ancak sol ön motor dönmeye çalışıyormuş ama dönemiyormuş gibi davranıyor. Vidaları gevşetip denedim ama aynı sorun tekrarlıyor. Çözümü ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Motor can çekişiyor

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Mar 2019, 19:20

motoru elinizle çevirmeye çalışın. diğer motorlar gibi rahat dönüyorsa esc istifa etmiş olabilir. gaz verdiğinizde de mi aynı durum var sadece arm ettikten sonra yavaş dönerken mi?

Kullanıcı avatarı
Ceg06

Mesaj gönderen Ceg06 » 25 Mar 2019, 19:28

gokhanyanki yazdı: 25 Mar 2019, 19:20 motoru elinizle çevirmeye çalışın. diğer motorlar gibi rahat dönüyorsa esc istifa etmiş olabilir. gaz verdiğinizde de mi aynı durum var sadece arm ettikten sonra yavaş dönerken mi?
Gaz verdiğimde de devam ediyor. Motoru elle döndürdüğümde de diğer motorlardan bir farkı yok. Ayrıca disarm ettiğimde escler kendini yeniden başlatıyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Mar 2019, 19:34

motor çıkışı da bozulmuş olabilir esc de bütün escler mi başlangıç tonu çalıyor. öncelikle esc protokolünü değiştirip(düşürüp dshot kullanıyorsanız multishot kullanın multishot için kalibrasyon gerekiyor unutmayın. ) bir test daha yapın.

Kullanıcı avatarı
Ceg06

Mesaj gönderen Ceg06 » 25 Mar 2019, 19:43

gokhanyanki yazdı: 25 Mar 2019, 19:34 motor çıkışı da bozulmuş olabilir esc de bütün escler mi başlangıç tonu çalıyor. öncelikle esc protokolünü değiştirip(düşürüp dshot kullanıyorsanız multishot kullanın multishot için kalibrasyon gerekiyor unutmayın. ) bir test daha yapın.
Hocam oneshot125 kullanıyordum oneshot42 ye indirdim. Disarm ettiğimde sadece o esc yeniden başlatıyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Mar 2019, 19:54

hocam kablosunuve lehimlerini kontrol et bir sıkıntı var mı diye kabloda bir sıkıntı yoksa muhtemelen esc bozulmuştur ya da o motor için ayrılan sinyal çıkışı bozulmuştur. bunu kendin test etmelisin. kontrol kartında fazladan (5.-6. motor) motor pimi varsa motor çıkısını başka bir pine atamak için resource remap yaparak escnin sinyal kablosunu oraya lehimle bunu kolay yol olduğu için ilk olarak tercih edebilirsin. esc yi de test etmek için başka bir escyi sökerek ya da varsa yedek esc oraya lehimleyerek deneyenilirsin. motorunda da sorun olabilieceğini unutma kısa devre kopmuş sargılar yani bu ihtimalleri tek tek denemek gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Mar 2019, 20:00

bu arada sormayı unuttum esc yeniden başlangıç sesi çalıyor dediniz ses şöyle bişeydir. beep beep beep, beeep, beeeeeeeeep burdaki gibi mi çalıyor.

Kullanıcı avatarı
Ceg06

Mesaj gönderen Ceg06 » 26 Mar 2019, 18:07

gokhanyanki yazdı: 25 Mar 2019, 20:00 bu arada sormayı unuttum esc yeniden başlangıç sesi çalıyor dediniz ses şöyle bişeydir. beep beep beep, beeep, beeeeeeeeep burdaki gibi mi çalıyor.
Hocam şimdi aynı escye başka motor bağladım. Sorun devam ediyor

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Mar 2019, 21:34

hocam o zaman motorun sağlam sorunu esc de ya da motor sinyal çıkışında aramak lazım motor sinyal çıkışı daha zayıf bir ihtimal büyük ihtimal esc arızalandı aynı motor çıkışına diğer motorlardan birinini sinyal kablosunu lehimleyerek betaflight motor kısmından ya da blheli suite yazılımından o motoru çalıştırmaya çalışarak deneyebilirsin. aynı durum devam ediyorsa esc arızası kesinleşmiş olur. aynısından bir esc araştırmaya başla böyle bir durum varsa.

Kullanıcı avatarı
Ceg06

Mesaj gönderen Ceg06 » 27 Mar 2019, 19:49

gokhanyanki yazdı: 26 Mar 2019, 21:34 hocam o zaman motorun sağlam sorunu esc de ya da motor sinyal çıkışında aramak lazım motor sinyal çıkışı daha zayıf bir ihtimal büyük ihtimal esc arızalandı aynı motor çıkışına diğer motorlardan birinini sinyal kablosunu lehimleyerek betaflight motor kısmından ya da blheli suite yazılımından o motoru çalıştırmaya çalışarak deneyebilirsin. aynı durum devam ediyorsa esc arızası kesinleşmiş olur. aynısından bir esc araştırmaya başla böyle bir durum varsa.
Hocam şimdi 3. Motor ve 4. Motorun kontrol kartındaki sinyal kablo yerlerini değiştirdim. Sorun devam ediyor. Sorun esc de sanırım.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 27 Mar 2019, 20:19

öyle görünüyor. esc ye bleheli suittten ulaşabiliyorsanız esc işlemiciniz sağlamdır muhtemelen 6 mosfetten bir ya da birkaçı bozulmuştur. gerekli ekipmanınınz varsa mosfetleri temin edip değiştirme yoluna gidebilirsiniz. özellikle 4 in 1 escler için mantıklı bir çözüm olabilir. bunun için sıcak hava istasyonu ölçü aleti yeterince bilgi ve biraz da yetenek gerek. ya da tanıdık bir elektronikçi.

bunlar yoksa yeni bir esc bakın ayrı escler bu açıdan avantajlılar birtanesi başarısız olursa yedek alıp devam edebilirsiniz. 4 in 1 escler güzel fazla yer kaplamıyor kurulumları kolay ama bir tanesi bozulunca diğerleri de işe yaramaz hale geliyor.

Kullanıcı avatarı
Ceg06

Mesaj gönderen Ceg06 » 27 Mar 2019, 20:58

gokhanyanki yazdı: 27 Mar 2019, 20:19 öyle görünüyor. esc ye bleheli suittten ulaşabiliyorsanız esc işlemiciniz sağlamdır muhtemelen 6 mosfetten bir ya da birkaçı bozulmuştur. gerekli ekipmanınınz varsa mosfetleri temin edip değiştirme yoluna gidebilirsiniz. özellikle 4 in 1 escler için mantıklı bir çözüm olabilir. bunun için sıcak hava istasyonu ölçü aleti yeterince bilgi ve biraz da yetenek gerek. ya da tanıdık bir elektronikçi.

bunlar yoksa yeni bir esc bakın ayrı escler bu açıdan avantajlılar birtanesi başarısız olursa yedek alıp devam edebilirsiniz. 4 in 1 escler güzel fazla yer kaplamıyor kurulumları kolay ama bir tanesi bozulunca diğerleri de işe yaramaz hale geliyor.
Teşekkürler

“Motorlar” sayfasına dön