Motor Yönü CW CCW Nasıl anlaşılır.

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
pony1

Motor Yönü CW CCW Nasıl anlaşılır.

Mesaj gönderen pony1 » 16 Tem 2019, 12:35

4 setlik motor temin ettim. motorlar üzerinde CW yada CCW konusunda bilgi yok. Bu motorları çalıştırmadan motor yönünü nasıl anlarım ?

2 tanesinde kırmızı başlık 2 tanesinde siyah başlık bulunmakta. Kırmızı olan başlığı sıkarken saat yönünde çeviriyorum. Siyah olan başlıgın sıkma yönüde CCW.

Başlıkların sıkma yönüne göre motorların dönme yönü nedir?

1-2 fazla bilgisi olmayan kişi başlıkların sıkma yönü motor yönüdür dedi. Ancak ben tam tersi olduğunu düşünüyorum.

Safak

Re: Motor Yönü CW CCW Nasıl anlaşılır.

Mesaj gönderen Safak » 16 Tem 2019, 12:44

Başlıkları (somun) sabit tutup motoru çevirin. Hangi yönde dönerken başlığa oturuyorsa motor yönü o taraftır.

pony1

Mesaj gönderen pony1 » 16 Tem 2019, 13:07

Başlığın sıkma yönünün tersi oluyor o zaman motor yönleri. Benim tahmin ettiğim şekilde oldu.
Teşekkürler.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Tem 2019, 19:43

Motorun yönü diye birşey yoktur
Fırçasız motorlar her iki yöne de dönebilir... Bağladığınız 3 kablodan 2 tanesini birbiri ile değiştirirseniz diğer yöne dönecektir... veya BL Heli suite aracılığı ile motor dönüş yönünü değiştirebilirsiniz...

Motor üzerinde yazan CW ve CCW motorun pervane takılan şaftının üzerindeki vida threadlerinin yönünü yani somunun hangi yöne doğru sıkıldığını belirtir...

Somunun ne yöne sıkıldığı ne önem taşıyor peki? Eğer motor somunun sıkıldığı yönün tersine dönmüyorsa motor döndükçe somun gevşeyip pervane yerinden çıkabilir... Tersi yönde dönüyorsa döndükçe daha çok sıkılacağından somun hiç çıkmaz... Tek olayı bunun budur...

Bu ise zamanında içinde kendisinden naylon contası olmayan somunlar varken önemliydi... Şuanki somunlar nylock özellikli olup içinde lastik contası olduğu için motor ne yöne dönerse dönsün kolay kolay gevşemiyor...

O nedenle motorları hiç thread yönünü önemsemeden istediğin gibi takabilirsin...

pony1

Mesaj gönderen pony1 » 16 Tem 2019, 21:24

Araştırmalarım sırasında kabloların değiştirilmesi sayesinde ters dönebileceği bilgisini bulmuştum. Ancak motorları elden çıkaracağım. Bu sebeple benim bu motor şu yöne döner gibi bir temel bilgiye sahip olmam gerekiyordu.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Tem 2019, 21:58

İşte nylock’u varsa her yöne döner

“Motorlar” sayfasına dön