Motor Yön Durumu

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Motor Yön Durumu

Mesaj gönderen Mgunak » 18 Eki 2019, 13:58

Arkadaşlar ufak bir konu hakkında düşünce ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Kullanmakta olduğum dronu kablo düzeni ve bakım için söküm işlemi gerçekleştirdim. Lehimleri tazeledim, kartları alkol ile temizledim ve sonra başladım yeni düzen için montaja.
Herşey gayet iyi ve güzel gitti, ancak pil bağlantı kablosu için 4in1 escyi çevirerek lehimleme işlemi ve montajı tamamladım.
Sonra besmele ile pili taktım. Herşey çalışır vaziyette hiç bir aksilik çıkmadı.
Sıra geldi Betaflight'ta motorları denemeye. Verdim çoşkuyu 1. motora ama oda ne 1. motor sağ altta olması gerekirken sol üste çalıştı. Diğerlerini denemeye başladım. Baktım hepsinin yerleri değişmiş. Yani 4'ün olması gereken yerde 1 çalışıyor, 1'in olduğu yerde ise 4. motor çalışıyor.
3. motorda 2 ile yer değiştirmiş. Bu olay büyük ihtimalle escyi bir öncekine göre saat yönünde 180 derece çevirip montajlamamdan kaynaklı oldu diye düşünüyorum.
Size sormak istediğim ise şu, sizce fc giriş kablolarını mı değiştirmeliyim yoksa escyi eski halinde mi takayım ki bunu hiç yapamak istemiyorum bu hali çok düzenli oldu çünkü. Yada Betaflight'tan motor sıralarını mı değiştireyim ?
Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

__isimsiz__

Re: Motor Yön Durumu

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 18 Eki 2019, 14:11

Betaflight CLI kısmında

Kod: Tümünü seç

resource list
yazıp
tüm listeyi masa üstünde bir TXT dosyasına yedek alın... Çünkü değiştirdiğiniz resource mapping FC’yi flashlasanız da orjinal haline dönmüyor... O nedenle orjinal mapping’i bir yerde saklamakta fayda var...

sonra diyelim ki MOTOR 1 ile MOTOR 2 nin yerini değiştirmek istiyorsunuz... Diyelim ki birinin resource kodu A08 diğeri B06...

resource MOTOR 1 NONE
resource MOTOR 2 NONE
yapıp mevcut mapping’i önce siliyorsun

daha sonra yukarıdaki resource değerini değiştirerek

resource MOTOR 1 B06
resource MOTOR 2 A08
yapıyorsun...

en sonunda da
deyip kaydediyorsun

tekrar CLI’ya gelip resource list yaptığında değişmiş olduğunu göreceksin...

Ayrıca, FC’yi de çevirdiysen, onu da Betaflight Configuration sekmesinde hangi yöne kaç derece çevirdiğini belirtmen gerek...

Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Re: Motor Yön Durumu

Mesaj gönderen Mgunak » 18 Eki 2019, 14:23

KingNothing yazdı: 18 Eki 2019, 14:11 Betaflight CLI kısmında

resource list
yazıp
tüm listeyi masa üstünde bir TXT dosyasına yedek alın... Çünkü değiştirdiğiniz resource mapping FC’yi flashlasanız da orjinal haline dönmüyor... O nedenle orjinal mapping’i bir yerde saklamakta fayda var...

sonra diyelim ki MOTOR 1 ile MOTOR 2 nin yerini değiştirmek istiyorsunuz... Diyelim ki birinin resource kodu A08 diğeri B06...

resource MOTOR 1 NONE
resource MOTOR 2 NONE
yapıp mevcut mapping’i önce siliyorsun

daha sonra yukarıdaki resource değerini değiştirerek

resource MOTOR 1 B06
resource MOTOR 2 A08
yapıyorsun...

en sonunda da
deyip kaydediyorsun

tekrar CLI’ya gelip resource list yaptığında değişmiş olduğunu göreceksin...

Ayrıca, FC’yi de çevirdiysen, onu da Betaflight Configuration sekmesinde hangi yöne kaç derece çevirdiğini belirtmen gerek...
Yardımın için çok sağol. FC'yi Betaflight'tan çevirdim o iş tamam.
Bu cevap ile aslında forumun kanayan bir yarası olan yazılım kısmının, bence hızlı bir şekilde hayata geçmesi gerektiği anlaşılıyor.

“Motorlar” sayfasına dön