Motorun kesintili dönmesi

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Motorun kesintili dönmesi

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Kas 2019, 22:07

BURAKH yazdı: 13 Kas 2019, 22:02
gökhan YANKI yazdı: 13 Kas 2019, 21:08 hocam olsun olsun elindeki esc 4s desteklidir. ona 6s voltaj vermişsin. hem de her bir motor boşta iken bile 1 ampere yakın tüketim yapıyor. burdan bakarsak da amper yetersiz motorun kekelemesi normal. eğer bozmadıysan bir daha 24 v bağlama sakın. :)
🤦‍♂️ Olaya şimdi ayıldım. Günaydın bana. Nasıl olduysa benim algı kaç gündür bozukmuş ve 4s pili 24 olarak anımsamış durmuşum. Valla bence motorlar felç olmuştur 🤦‍♂️ bir hobi aşkı daha başlamadan sona erdi desek yalan olmaz hani 😂😂😂 neyse Allahtan ikinci el motorlardı bunlar. Uçak için kullanmaya almıştım. Asıl motorlarım bu hafta elime ulaşır quad için. Onlara enerji vermeden önce 24 kere düşüncem artık 😂😂😂
hocam motorlara bişey olmamıştır bence . sıkıntı olduysa esc de sorun olabilir. ama muhtemelen mosfetler yüksek voltaj toleranslıdır regulatörlerde sıkıntı varmıdır bilemedim. normal 2-3s (7.4v -11.4v ) ile test edebilirsin. ya da hiç elleme pilin gelince bakarsın.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 13 Kas 2019, 22:13

gökhan YANKI yazdı: 13 Kas 2019, 21:08 hocam olsun olsun elindeki esc 4s desteklidir. ona 6s voltaj vermişsin. hem de her bir motor boşta iken bile 1 ampere yakın tüketim yapıyor. burdan bakarsak da amper yetersiz motorun kekelemesi normal. eğer bozmadıysan bir daha 24 v bağlama sakın. :)
🤦‍♂️ Olaya şimdi ayıldım. Günaydın bana. Nasıl olduysa benim algı kaç gündür bozukmuş ve 4s pili 24 olarak anımsamış durmuşum. Valla bence motorlar felç olmuştur 🤦‍♂️ bir hobi aşkı daha başlamadan sona erdi desek yalan olmaz hani 😂😂😂 neyse Allahtan ikinci el motorlardı bunlar. Uçak için kullanmaya almıştım. Asıl motorlarım bu hafta elime ulaşır quad için. Onlara enerji vermeden önce 24 kere düşüncem artık 😂😂😂
gökhan hocanın dediği gibi 24 volt ile escleri felç etmişin ama aklıma takılan bir nokta daha var hani oldu da motor dönse idi tapa gaz yapacak miydiniz ? eğer cevabınız evet ise mevcut durumda daha az zararınız olduğunu belirtmek isterim geçmiş olsun 😁
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Kas 2019, 22:32

gökhan YANKI yazdı: 13 Kas 2019, 22:07
hocam motorlara bişey olmamıştır bence . sıkıntı olduysa esc de sorun olabilir. ama muhtemelen mosfetler yüksek voltaj toleranslıdır regulatörlerde sıkıntı varmıdır bilemedim. normal 2-3s (7.4v -11.4v ) ile test edebilirsin. ya da hiç elleme pilin gelince bakarsın.
Teşekkür ederim hocam. Pilleri bekliycem mecburen. İnşallah motor ve escyi mahfetmeşimdir. 2 motor bir esc denedim çünkü. Üçü de çöp olmamıştır umarım. Nerden nasıl 24 olarak anımsadıysam artık. Neyse ki daha büyük bir zarara uğramadan ayıldım. 🙏

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Kas 2019, 22:34

bsivaslioglu yazdı: 13 Kas 2019, 22:13
gökhan hocanın dediği gibi 24 volt ile escleri felç etmişin ama aklıma takılan bir nokta daha var hani oldu da motor dönse idi tapa gaz yapacak miydiniz ? eğer cevabınız evet ise mevcut durumda daha az zararınız olduğunu belirtmek isterim geçmiş olsun 😁
Gazı tamamen arttırırsam adaptörün maksimum kapasitesi 2a diye patlar matlar diye korkuyordum. O yüzden yapmadım. Gerçi motor çalışmayınca sonuna kadar açtım ama kıpraşmadı hiç motor. Belki de bozuldu diye kıpraşmamıştır 😂😂😂

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 13 Kas 2019, 22:35

BURAKH yazdı: 13 Kas 2019, 22:34
bsivaslioglu yazdı: 13 Kas 2019, 22:13

Gazı tamamen arttırırsam adaptörün maksimum kapasitesi 2a diye patlar matlar diye korkuyordum. O yüzden yapmadım. Gerçi motor çalışmayınca sonuna kadar açtım ama kıpraşmadı hiç motor. Belki de bozuldu diye kıpraşmamıştır 😂😂😂
😁😁😁
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Kas 2019, 22:36

HakkiAkyol144P yazdı: 13 Kas 2019, 22:06 Ben led trafosu ile güç veriyordum racerstar 2205 motorlara. 1.5A bu adaptör son gaz versem de kesintili dönme yapmıyordu
Led trafosu kaç volt oluyordu hocam?

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 13 Kas 2019, 22:42

BURAKH yazdı: 13 Kas 2019, 22:36
HakkiAkyol144P yazdı: 13 Kas 2019, 22:06 Ben led trafosu ile güç veriyordum racerstar 2205 motorlara. 1.5A bu adaptör son gaz versem de kesintili dönme yapmıyordu
Led trafosu kaç volt oluyordu hocam?
led trafoları genel itibari ile 12v oluyor hocam ama bu tarz denemeleri ayarlanabilir güç kaynakları ile yapmak lazım mesela bu gibi...

https://www.robotistan.com/0-30-volt-5- ... jAQAvD_BwE

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 14 Kas 2019, 16:00

Arkadaş problem çözülmüştür. 24vtan 12v'a dönüştürücü buldum iş yerinde. Ona bağlayarak motoru çalışmayı denedim. Throttle'ı ilk kaldırışımda hafif bir titreme yapıyor olsada biraz fazla kaldırınca sorunsuz dönüyor motor. Demek ki neymiş, 3S,4S..6S hesabını dikkatli yapmak gerekiyomuş :)

Ancak motorun kaç amper çektiğini öğrenmek için multimetre ile amper ölçümü yapayım dedim. Güç kaynağının çıkışına eksi ve artı kutuplarını bağladım multimetrenin. Escden mi escye bağlı artı kutuptan mı anlamadım bir yerlerden duman çıkar gibi oldu hemen fişi çektim. Neden olmuş olabilir ki bu? Sonuçta ben ölçüm yapacaktım, ne zararı var ki ölçümün devreye?

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 14 Kas 2019, 18:13

BURAKH yazdı: 14 Kas 2019, 16:00 Arkadaş problem çözülmüştür. 24vtan 12v'a dönüştürücü buldum iş yerinde. Ona bağlayarak motoru çalışmayı denedim. Throttle'ı ilk kaldırışımda hafif bir titreme yapıyor olsada biraz fazla kaldırınca sorunsuz dönüyor motor. Demek ki neymiş, 3S,4S..6S hesabını dikkatli yapmak gerekiyomuş :)

Ancak motorun kaç amper çektiğini öğrenmek için multimetre ile amper ölçümü yapayım dedim. Güç kaynağının çıkışına eksi ve artı kutuplarını bağladım multimetrenin. Escden mi escye bağlı artı kutuptan mı anlamadım bir yerlerden duman çıkar gibi oldu hemen fişi çektim. Neden olmuş olabilir ki bu? Sonuçta ben ölçüm yapacaktım, ne zararı var ki ölçümün devreye?
Güç kaynaginin çıkışına multimetrenin problarini baglarsan o dumanı görmen çok normal multimetreyi devreye seri baglaman gerekiyor motoru escye bağla escnin eksi kablosunu güç kaynağına bağla escnin artı kablosunu multimetrenin bir ucuna diğer ucuda güç kaynağına bağla akım ölçmek istiyorsan devreye multimetreyi seri baglaman gerekiyor ki çektiği akımı gorebilesin
RC hoby
Mekatronik
8-)

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 15 Kas 2019, 07:59

bencilzevk yazdı: 14 Kas 2019, 18:13
BURAKH yazdı: 14 Kas 2019, 16:00 Arkadaş problem çözülmüştür. 24vtan 12v'a dönüştürücü buldum iş yerinde. Ona bağlayarak motoru çalışmayı denedim. Throttle'ı ilk kaldırışımda hafif bir titreme yapıyor olsada biraz fazla kaldırınca sorunsuz dönüyor motor. Demek ki neymiş, 3S,4S..6S hesabını dikkatli yapmak gerekiyomuş :)

Güç kaynaginin çıkışına multimetrenin problarini baglarsan o dumanı görmen çok normal multimetreyi devreye seri baglaman gerekiyor motoru escye bağla escnin eksi kablosunu güç kaynağına bağla escnin artı kablosunu multimetrenin bir ucuna diğer ucuda güç kaynağına bağla akım ölçmek istiyorsan devreye multimetreyi seri baglaman gerekiyor ki çektiği akımı gorebilesin
Çok teşekkür ederim. Bu mesajınız asıl quadımı toplarken yapacağım dönülmez hataları engellemiş olacak. Dün kullandığım ESCyi şimdi de bir deneyim dedim. Bozulmuş, çalışmadı baktım baya ısınmış çektim fişi.

Şu işaretlediğim entegre çok ısınıyor. Dün amper ölçmeye çalıştıktan sonra bu halde geldi sanırım.

Fotoğrafı yükledim.
Dosya ekleri
Esc
Esc

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 15 Kas 2019, 08:47

O 5v regülatör bozulmuş olabilir 5v çıkışı olctunuzmu
RC hoby
Mekatronik
8-)

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 15 Kas 2019, 08:51

bencilzevk yazdı: 15 Kas 2019, 08:47 O 5v regülatör bozulmuş olabilir 5v çıkışı olctunuzmu
Eğer bahsettiğiniz alıcıya bağladığım çıkışlarsa şimdi siz diyince ölçtüm, 1.20v gibi bişey çıktı. Escnin arkasında motora giden kabloların tamamına baktım, hiç güç çıkışı yok. Bunu da mundar ettim galiba.

“Motorlar” sayfasına dön