Drone uçuş kayıt bilgisi

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
LastqueSTion
Ad Soyad: Cihan Sedar Evren

Drone uçuş kayıt bilgisi

Mesaj gönderen LastqueSTion » 18 Şub 2021, 14:30

Selam herkese, forumda en rookie üye benimdir yüksek ihtimalle. Açıkçası forumda incelediğim ve google 'da arayıp da bulamadığım yer olmadığı düşünülürse en uygun bilgiyi buradan bulabilirim diye düşündüm.

2 hafta önce HGLRC Sector 132 4K drone aldım, drone ayarlarını betaflight kullanarak youtube ve kullanım klavuzundan yaptım. İlk uçuş denememi hazır pandemi de var diye geçtiğimiz haftasonu yapacaktım, ancak motorları çalıştırıp denediğimde 2 nolu motor un çalışmadığını, arada sırada çalışıp durduğunu fark ettim. Sonra "bad motor" diye birşey duyup iyice inceledim.. Sonuç motor değişimine doğru gidiyor, bu sorun değil. Sipariş ederiz, gelir takarız. Ama motor değişiminden önce yazılımla alakalı veya ESC ile alakalı bir saçmalık olabilir mi diye sormak istiyorum? Yani FC 'nin yazılımını güncelleyip, ESC leri yeniden kalibre etsem sorun gidebilir mi? Öyle bir durum mümkün mü? Yoksa donanımsal bir problem mi? Motor da aşırı ufak olunca "FD 1106 3800KV" motoru tamir etmeye çalışmayı istemiyorum.

Drone üzerindeki FC de gelen yazılım 4.1.5 sürüm, kart da normalde her yerde F411 diye geçiyor, ama bana gelen üründe F405 var.. En azından betaflight öyle olduğunu söylüyor... En son FC yazılımı 4.2.7 çıkmış durumda. Fakat Joshua Bardwell kendi kanalı üzerinden betaflight FC 4.2 yazılımları ile ilgili bazı uyarılarda bulunuyor. Yani FC yazılım güncellemeden önce mevcut sürümü şuanki haliyle test etmek de istiyorum. Daha sonra downgrade edilebiliyor mu bilemediğimden de bu durumu da sormak isterim.

Sorunu şu video ile aldığım yere göndermek üzere youtube 'da ekledim.

Bilgisi, fikri olan varsa yazarsa sevinirim.

Tşkler...

retif

Re: Drone uçuş kayıt bilgisi

Mesaj gönderen retif » 18 Şub 2021, 17:25

Yazilimsal bir sorun oldugunu dusunmuyorum cunku bu sekilde bir soruna neden olacak ucus sekli yok. Betaflight da motorlar arm oldugunda motorlarin bosta calisma hizi var. Yani throttle sifir olsa bile doner motorlar. Lehimleri, kablolari vs kontrol ettin mi? Belki kargoda falan darbe almistir... ayrica banggood dan falan aldiysan videoyu gonder motor parasini verirler

LastqueSTion
Ad Soyad: Cihan Sedar Evren

Re: Drone uçuş kayıt bilgisi

Mesaj gönderen LastqueSTion » 18 Şub 2021, 18:18

Betaflight da motorlar arm oldugunda motorlarin bosta calisma hizi var.
Ben o ayarı betaflight 'dan yapılabiliyor diye biliyorum, kapamıştım diye hatırlıyorum. Gaz verdiğim anda çalışmasını istiyorum. Belki tehlikeli bir şey ama, uçmadan önce görelim sonucunu, eğer sorun arzederse geri etkinleştiririz.
Lehimleri, kablolari vs kontrol ettin mi?
Açıkçası kontrol etmedim, çünkü ben toplamadım. Paketden kurulu çıkıyor. Alıcı bile üzerinde istedim. Bakarım yine de..

Ali 'den aldım, satıcıya sordum, henüz cevap gelmedi. Ancak o cevaplamadan önce bir adet motor sipariş ettim, gerekirse değişip tekrar kalibre eder, sonra yine deneyeceğim.

“Motorlar” sayfasına dön