matek f405

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Turan

matek f405

Mesaj gönderen Turan » 10 Ara 2018, 21:34

runtime calibration kırmızı görünüyor bunun kalibrasyonunu nasıl yaparım.
UAV is levelled te kartı yukarı kaldırınca kırmızı oluyor .
Uav is levelled kartın önünü veya sağını solunu yukarı kaldunica kırmızı oluyor bunun nedeni ne.
:D

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Re: matek f405

Mesaj gönderen Boga67 » 11 Ara 2018, 00:19

Konuyu detaylı anlatmalısınız.
Anladığım kadarıyla kalibre etmek mi istiyorsunuz. Belki link işinize yarar
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 11 Ara 2018, 00:20

Nedeni, sağa sola yatırmanız. UAV is levelled'ın kırmızı olması, kartın düz tutulmadığı anlamına geliyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Turan

Mesaj gönderen Turan » 11 Ara 2018, 06:08

Kartıla çalışırken × - yanlışlıkla temas etti ve kart gitti sandım ortalık yanık koktu ve kart çalışmadı ardından dün yeniden taktım çalıştı karta herhangi bir problem yok gibi druyar. Sizce karta bir sıkıntı var mıdır ? Kartı kulaniyim mı?

Kullanıcı avatarı
ERENH
Ad Soyad: erenh

Mesaj gönderen ERENH » 11 Ara 2018, 07:42

geçmiş olsun fc soğuduktan sonra açılıyor sanırım ama kim bilir nesi yandı (belkide yanmadı) pili takınca ısınıyor mu denediniz mi hocam

Turan

Mesaj gönderen Turan » 11 Ara 2018, 12:07

USB ile taktığımda çok fazla bir ısınma yok. Sizce quada tamamda bir sakınca olur mu ? Yada neyin yandığını nasıl anlarım? Sensörler normal çalışıyor görünüyor. Bu akşam quada takip denemeyi düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
ERENH
Ad Soyad: erenh

Mesaj gönderen ERENH » 11 Ara 2018, 12:20

hocam multimetre ile bir kontrol edin ve pili takıp bekleyin çok ısınıyormu bakın riske girmeyin :)üstadlar daha doğru yönlendirecektir

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 11 Ara 2018, 13:44

Merhaba

Pil ile güç vermeden önce her ihtimale karşı araya smoke stopper ekleyebilirsiniz;

Smoke stopper nedir
viewtopic.php?f=28&t=567&p=4652#p4652

Smokestopper nasıl yapılır;
viewtopic.php?f=21&t=583&p=4825
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Turan

Mesaj gönderen Turan » 11 Ara 2018, 18:41

denedim 1 dk gibi bir süre bekledi herhangi bir ısınma gözlemlemedim .inavdan sensör listesinde sensörler gayet normal . buzzer flan yanmış olabilir mi

Turan

Mesaj gönderen Turan » 12 Ara 2018, 20:58

KARTI DRONE TAKTIM . ŞÖYLE BİR SIKINTI OLUŞTU İNAVDAN MOTORLARI DÜZGÜN HIZLANDIRIYORUM HEPSİ AYNI HIZDA DÖNÜYOR. FAKAT KUMANDADAN HIZLANDIRINCA 3. MOTOR UN HIZI KENDİLİĞİNDEN %100 E KADAR ÇIKIYOR ÖBÜR MOTORLARDA SAPITIYOR FARKLI HIZLARDA DÖNÜYOR. ESCLERİ GÜNCELEDİM YENİDEN EŞLEDİM , DÜZELMEDİ . ACABA SIKINTI NERDE MOTORLARDAN BİRİNDE Mİ KARTTA MI YOKSA ESC DE Mİ ?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 13 Ara 2018, 02:24

Turan yazdı: 12 Ara 2018, 20:58 KARTI DRONE TAKTIM . ŞÖYLE BİR SIKINTI OLUŞTU İNAVDAN MOTORLARI DÜZGÜN HIZLANDIRIYORUM HEPSİ AYNI HIZDA DÖNÜYOR. FAKAT KUMANDADAN HIZLANDIRINCA 3. MOTOR UN HIZI KENDİLİĞİNDEN %100 E KADAR ÇIKIYOR ÖBÜR MOTORLARDA SAPITIYOR FARKLI HIZLARDA DÖNÜYOR. ESCLERİ GÜNCELEDİM YENİDEN EŞLEDİM , DÜZELMEDİ . ACABA SIKINTI NERDE MOTORLARDAN BİRİNDE Mİ KARTTA MI YOKSA ESC DE Mİ ?
Eğer motorlara yazılım üstünden güç verdiğinizde herşey dengeli ise sorun yok demektir.

Eğer drone masa üzerinde iken arm ettiğinizde motorlar yavaş yavaş hızlanıyor ve zaman-zaman dediğiniz şekilde farklı tepkiler veriyor ise bu çoğunlukla, tahmin ettiğinizin tam aksine sistemin sağlıklı çalıştığının bir göstergesidir. Siz quad'ı arm ettiğinizde gyro ve acc devreye girer ve hemen sizin farkedemediğiniz titreşimleri ve quadın çok küçük eğimlerini dengelemeye çalışır. Fakat cihaz üzerinde pervane olmadığı için istenilen düzeltme sağlanamaz. FC düzeltme olmadığını gördükçe motorlara daha fazla güç emri verir. Tabiki yine düzelme olmaz. Ve daha da fazla güç verir... İşte bu yüzden motorlar yavaş yavaş hızlanır. Hatta bu esnada quad'ı elinize alırsanız ve hafiçe farklı eksenlerde hareket ettirirseniz, motorların quad'ı dengelemek için aksi eksenlerde güç uyguladığını farkedeceksiniz. Tıpkı bir powerball gibi.

Ama lütfen bunları pervaneler takılıyken denemeyin <-- Hatırlatmış olayım :D

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 26 Ara 2018, 22:29

Hayırlı akşamlar arkadaşlar hazır konu açık iken birşey sormak istiyorum Matek F405 uçuş kontrol kartı alsam sbus değil de ibus kullanma şansım yokmu illaki sbus alıcısı mı almam gerekiyor ve birde RSSI özelliği de var bu benim bildiğim kumanda ile quad arasındaki mesafe sanırım doğrumudur ve bu arada kumanda menzillerini biraz araştırdım bizim flysky kumandalar 400 metre ideal menzili bence gps olmayan arkadaşlar limitleri zorlamasın ben flysky kumandanın menzilini 2 km olarak biliyordum :( verdim gazı verdim gazı şimdi bulamıyorum quadı ödüllü ilan saldım valla kaybettiğim köye ya :( :(
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Ara 2018, 00:15

Matek f405'i ibus, sbus ve ppm gibi protokollerde kullanabilirsiniz.

RSSI mesafe bilgisi değildir. Kuamdanız ile quad arasındaki sinyalin gücünü gösterir. Ayrıca bir kartta Analog RSSI pini olması, RSSI'ı kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü bu özelliği alıcınızın da desteklemesi gerekir. Şu anda piyasada uzun mesafe olarak kullanılan x6b ya da ia6b gibi flysky alıcıları ile analog rssi bilgisi alamazsınız. Ancak yeni çıkan fli14+ isimli flysky alıcısı osd üzerinden rssi bilgisini destekliyor. Bu alıcının menzili ise x6b veya ia6b kadar fazla değil. Bu arada bu alıcının sunduğu rssi da, kanal üzerinden rssi'dır. Yani analog rssi kadar sağlıklı değil. Yine de baya iş görüyor.

Mesafe olarak, x6b ile ben 1200mt gidebildim. Daha da giderdi. Şartlar oldukça müsaitti. Bu arada geçen gün r9m ile, yani sizin anladığınız menzil anlamında 10-20 km gidebilen frsky uzun mesafe modülü ile, 250 metrede failsafe'e kaldım ve quad düştü. Menzil çok göreceli bir kavram. Hatta aslında menzil diye bişey de yok. X6b ile 1 km'de gidebilirsiniz, 50mt'de failsafe'e de kalabilirsiniz. Burada havanın bulutlu veya güneşli olmasının bile etkisi var.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 27 Ara 2018, 03:02

elmoblatch yazdı: 27 Ara 2018, 00:15 Matek f405'i ibus, sbus ve ppm gibi protokollerde kullanabilirsiniz.

RSSI mesafe bilgisi değildir. Kuamdanız ile quad arasındaki sinyalin gücünü gösterir. Ayrıca bir kartta Analog RSSI pini olması, RSSI'ı kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü bu özelliği alıcınızın da desteklemesi gerekir. Şu anda piyasada uzun mesafe olarak kullanılan x6b ya da ia6b gibi flysky alıcıları ile analog rssi bilgisi alamazsınız. Ancak yeni çıkan fli14+ isimli flysky alıcısı osd üzerinden rssi bilgisini destekliyor. Bu alıcının menzili ise x6b veya ia6b kadar fazla değil. Bu arada bu alıcının sunduğu rssi da, kanal üzerinden rssi'dır. Yani analog rssi kadar sağlıklı değil. Yine de baya iş görüyor.

Mesafe olarak, x6b ile ben 1200mt gidebildim. Daha da giderdi. Şartlar oldukça müsaitti. Bu arada geçen gün r9m ile, yani sizin anladığınız menzil anlamında 10-20 km gidebilen frsky uzun mesafe modülü ile, 250 metrede failsafe'e kaldım ve quad düştü. Menzil çok göreceli bir kavram. Hatta aslında menzil diye bişey de yok. X6b ile 1 km'de gidebilirsiniz, 50mt'de failsafe'e de kalabilirsiniz. Burada havanın bulutlu veya güneşli olmasının bile etkisi var.
Teşekkür ederim Barış abim bu güzel değerli bilgilendirme için evet kumanda ve quad arasındaki sinyal kalitesini gösterdiğine göre rssi yine de buna göre uzaklaşma yapabiliz sanırım evet ben düştüğümde hava bulutlu ve askeri helikopter de vardı havada bence onun cemır ı benim sinyalimi kesmiş te olabilir diye düşünüyorum. daha önce de paylaşım yapmıştım ia6b nin anteni kopmuştu ve yeni küçük 1 tane anten lehim yapmıştım onunda etkisi olabilir diye düşünüyorum abi şuanda 1 quad yapmayı düşünüyorum elimde pdb var dys samguk 2500kv motor var 1 tane lollipopv2 anten 3 tane lipo fazla değil almam gerekenler şuanda 1200 tl civarında bir masraf çıkarıyor bana zamanla yaza doğru toplamış olurum inşallah 1 tane quad.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 27 Ara 2018, 07:57

elmoblatch yazdı: 27 Ara 2018, 00:15
Bu arada geçen gün r9m ile, yani sizin anladığınız menzil anlamında 10-20 km gidebilen frsky uzun mesafe modülü ile, 250 metrede failsafe'e kaldım ve quad düştü.
Abi içime ateşler saldın şuan...
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Ara 2018, 13:41

Sadik yazdı: 27 Ara 2018, 07:57
elmoblatch yazdı: 27 Ara 2018, 00:15
Bu arada geçen gün r9m ile, yani sizin anladığınız menzil anlamında 10-20 km gidebilen frsky uzun mesafe modülü ile, 250 metrede failsafe'e kaldım ve quad düştü.
Abi içime ateşler saldın şuan...
Valla abi 250 metreden bile azdı. Direk failsafe. DVR kaydım bile var :D
Bu R9M sinyali hatalıanten kullanımında, yakın mesafede bazen sçıyor. Bununla ilgili Firmware güncellemeside var.
Buarada yine yanlış anten konumlandırmasından dolayı 100mW'de, 600 metre civarında %12 sinyal seviyesi gördüm.

Kullanıcı avatarı
Resul
Ad Soyad: Resul Başar

Mesaj gönderen Resul » 26 Oca 2019, 12:43

Arkadaşlar konunuz dışı gibi ama sormak isterim f405 iin yazılımsal işlemlerini nasıl yapabilirim bu konuda bi kaynağınız video falan var mıdır acaba quada başladık ama yazılımsal kısımlarda kaldık yardımcı olursnız sevinirim

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 26 Oca 2019, 13:39

Selamlar,

Biraz eski bir versiyonun videolu anlatımına youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz;

“Kontrol Kartları” sayfasına dön