Kontrol Kartlari hakkinda deli sorular :D

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Kontrol Kartlari hakkinda deli sorular :D

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Mar 2019, 23:49

Bence ugrastigimiz hobi elektronik, bilgisayar, uzay muhendisi olmayanlara yasaklanmali :D mesela bana :mrgreen:

STM32 bizim ucus kartlarindaki mikrokontrolcu islemci 64pinli ufaccik sey... Hadi bunu biraz arastir vs ogreniyosun, datasheet olsun pinout olsun F1 F3 F4 F5 F7 (bunlar sadece bizim kartlardakiler) farklari da ogreniyorsun. Uart fizikseller inverse edilmesi filan... Karistikca karisiyor...

Bu kartin da tonla sensoeu var. Accelerometer, gyroscope, barometer, magnetometer vs vs...

Bir de su IMU var. Nami deger "inertial measurement unit" bizim drondaki accelerometer ve gyroscope u kontrol eden manyak sey...

Herbirinin de 3 5 cesidi var, hizi var, otu var kili var...

Piyadadaki cogu F3 F4 kart IMU MPU6000 (magnetometer yok)

Bi de F7 ler var cift gyrolu filan, yanıyo alet maşallah...

Mesela holybro KAKUTE F4 ve F7 de MPU6000 yerine içeriğinde accelo.+gyro+magneto da olan ICM20689 kullanıyor.

Bu dediğim yanlış da olabilir, çünkü OmniNXT F7 Flight Controller açıklamalarında aşağıdaki gibi yazıyor
+++
F7 MCU processors
Two gyros onboard: MPU6000 for sampling up to 8khz and ICM20608 for sampling up to 32khz
++++

Omnibus F7 Pro Flight Controller Built-in Dual Gyro
++++
Two gyros on the flight controller: a MPU6000 for sampling up to 8khz ;
and ICM20608 for sampling up to 32khz
++++

DALRC F722 DUAL STM32F722RGT6 F7 Flight Controller MPU6000 and ICM20602
++++
F722 DUAL Flight Controller
MCU: STM32F722RGT6
Gyro: MPU6000(Smooth) and ICM20602(32K)
++++

Şimdi bunların çoğu hemen hemen aynı şeyi ifade ediyor.

Benim kaba anlayışım mpu6000 mpu6500 iyi güzel... Yanında ICM20xxx varsa dadından yenmez... Çünkü magnetometre var (heralde galiba sanırsam...)

Ama bu iş bu kadar basit değil... Açıkcası beyin yakıyor...

Çünkü çoğumuzun sahip olduğu "FLIGHT CONTROLLER F405-STD
++++
STM32F405, ICM20602, BMP280
++++

Eee... Bu kartda magnetrometre yooook....

Ha bi de bunun Uart ları var serialport I2C SDA var...

Bilmiyorum herkes benim gibi bu detaylara bakıyor mu parça seçerken...

Ama ben ezbere iş yapmayı sevmem... Hep söylediğim teknik bilgim de yok... Çok şükür araştırıyorum ama o da bir yere kadar...

Bilmiyorum üşenmeyip yazacak birileri çıkar mı ama şu işi detaylıca anlatan olursa çok makbule geçer. Uçuş kartı seçerken ne yaptığımızı biliriz.

Peşinen teşekkürler.

“Kontrol Kartları” sayfasına dön