Emax Magnum F4 için yardım

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
RedRaist
Ad Soyad: Oğuz

Emax Magnum F4 için yardım

Mesaj gönderen RedRaist » 15 Mar 2019, 19:27

Merhabalar. 220 mm frame Emax Magnum F4 AİO set aldık. Tüm bağlantılarını yaptık. Kumanda olarak Frsky Taranis q x7 kullandık. Amaçladığımız şey için harici bir servo motoru kumandadan bir switch ile kontrol etmek istiyoruz. Daha önce Flysky kumanda ile boş kanala bağlayıp yapabiliyorduk. Ama Sbus ta bunu nasıl yapacağımızı ve kontrol kartında servonun sinyal bağlantısını nereye yapacağımızı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Emax Magnum F4 için yardım

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Mar 2019, 19:42

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 15 Mar 2019, 22:27

Hocam bu videoyu izledim, bunu normal Flysky alıcısı ile ilk 4 kanal motorlar için kullanıldıktan sonra 5. kanala bağlayarak switch ile kontrol ettim. Ancak yeni aldığım fc magnum f4 ve sbus tan bağlantı yapıyor. Aşağıda boardun görünümü var. Ben buradaki hangi yuvaya servonun haberleşme portunu bağlayacağımı bulamadım. En uzun yol ile bir çözüm buldum ama çok saçma oldu. İki kumanda ile. Flysky'ın alıcısına sadece 5v ve GND bağlantısını F4 den aldım. Bunu 2. kumanda ile kontrol ederek servoyu çözdüm ama dediğim gibi çok saçma bir yol oldu. Tek kumanda ile SBUS a nasıl bağlayabilirim?
Bir de hazır sizi bulmuşken bir sorum daha olacak. FC alırken özellikle barometreli bir model arıyordum ama kafa karışıklığı ile bu seti aldım ve sonradan fark ettim ki barometrik sensör yok. İnternetteki videolarda SDA ve SDL ile barometrik sensörü F4 lere bağlıyor. Bendeki de F4 ancak bu portları bulamadım. Ya da barometrik sensörü kullanmak için GPS modülünü taksam ve sadece barometrik sensörü aktif etsem olur mu? Bunun yanında bu boarda takılır mı?
https://www.emaxmodel.com/download/f4-magnum-manual.pdf

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Mar 2019, 23:09

ah be kötü olmuş. ama halledilir gibi geliyor.

öncelikle servo için s5 ve s6 pimlerini kullanabilirsin. videoki gibi devam etmelisin. hem bunun için hem de sda scl pinlerini atamak için resource remapping yapmalısın. ardından kumandadan aux atayıp servo bölümündende ayarları yaptıktan sonra kontrol edebilmelisin servoyu

tx3 ve rx3 için o pimlerin kaynak numaralarını bulup onlara sda ve scl yi atamalısın.
pinlerin kaynak numaralarını kontrol et ama tx3 ve rx3(b10 ve b11 tx3 rx3 pinleri ama sen gene de kontrol et ben emin değilim. "resource" komunutunu kullancaksın) için asağıdaki kodun çalışması lazım. barometre modulünü bu pinlere bağlayabilirsin.

Kod: Tümünü seç

resource i2c_scl 2 b10
resource i2c_sda 2 b11 
save
kaynak atama için bu video yardımcı olacaktır.

edit: gps üzerinde bulunan barometre işini anlayamadım. gps inizde barometre mi var yoksa pusuladan mı bahsediyorsun. harici barometre modülü var gy-63 gibi onlardan kullanabilirsin.

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 16 Mar 2019, 12:56

Mantığını anladım şimdi, daha doğrusu kafaya dank etti. Teşekkür ederim Gökhan Bey. Bugün BMP280 sipariş ettim bir tane, ilk önce servoyu hallettikten sonra pazartesi de onu hallederim inşallah.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Mar 2019, 14:22

RedRaist yazdı: 16 Mar 2019, 12:56 Mantığını anladım şimdi, daha doğrusu kafaya dank etti. Teşekkür ederim Gökhan Bey. Bugün BMP280 sipariş ettim bir tane, ilk önce servoyu hallettikten sonra pazartesi de onu hallederim inşallah.
rica ederim kardeşim herzaman. barometrenin özel bir amacı var mı gps rescue için mi kullanacaksın. proje nedir merak ettim.

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 17 Mar 2019, 16:36

Yok, öğrencilere drone uçurma için ders yapıyoruz. Hava da daha dengeli kalması için ilk aşamada kullanmak istedim barometrik sensörü. Yanlış mı düşünüyorum?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Mar 2019, 16:53

inav için doğru betaflight için yanlış diyeyim.

inavda modlar var. attitude hold gibi orda pusula barometre gps i kullanarak sabit durabiliyor. belli bir yükseklikte ve konumda orda işine yarar. ya da belli bir yüksekliği koruyarak uçabiliyor. barometrenin de yardımıyla.

betaflight için ise gps rescue yani gps kurtarma sırasında barometreden gelen verilerde kullanılır barometre daha kesin bir yükseklik bilgisi oluşturmak için kullanılır.çünkü gps kurtarma sırasında quadcopter belirlenen yükseliğe çıkar ve o yükseklik boyunca eve dönüş gerçekleştirir ve yaklaştığında tekrar belirlediğin bir yüksekliğe doğru alçalmaya başlar otonom olarak. ayrıca uçarken osd üzerine eklersen dronun yerden yüksekliğini sürekli gösterir. ama uçuş modlarında sana bir faydası olmaz tamamen pilotaj devreye girer.

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 17 Mar 2019, 18:15

Anladım, o zaman inav için bir kaynak önerebilir misin? Kullanım ve yükleme? Heryerde betaflight gördüm ve onu araştırdım. Bir de servo işini hallettim çok güzel oldu. Onun ayarları inavda farklı olacak mı?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Mar 2019, 20:16

bir tavsiye videosu atmıştım ama sildim çünkü kaynak atama şu an çalışmıyor inavda yeniden derleme yapıyordu video sahibi.

onun yerine joshuanın servo videosunu atayım gene aynı pinleri kullanarak bir şansınızı deneyin.

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 17 Mar 2019, 21:41

Servo kontrolü olmuyor. Videoda da yapamamış. İnternette de bulamadım. Betaflight ta sanırım throttle ı bıraktığımda havada asılı kalmasını sağlayacak bir yöntem yok?

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 17 Mar 2019, 22:40

Betaflight a geri döndüm 😞. Bir sorum daha olacak. Throttle işleminin drone çok hızlı etki etmesini istemezsem ne yapmam gerekir? Demek istediğim Gaz verdiğim zaman drone un birden havaya hızlıca kalkması ı istemiyorum. Throttle in Step ayarı gibi birşey var mı?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Mar 2019, 23:05

evet mümkün kumandadan throttle curve yani gaz eğrisini daha soft olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

https://oscarliang.com/throttle-curve/

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 19 Mar 2019, 10:04

Bir soru soracağım. BMP280 barometre aldım. Bunun uçuş kontrol kartına bağlarken barometrenin yönü fark eder mi? Sensörün altta veya üstte olmasından bahsediyorum. Bir de SDA ve SCL yi atarken TX3 veya RX3 'e hangisinin gelmesinin bir önemi var mı?
Sizin gönderdiğiniz bu kod yerine
resource i2c_scl 2 b10
resource i2c_sda 2 b11
save

Ben alltaki kodu yazsam bir fark yaratır mı?
resource i2c_scl 2 b11
resource i2c_sda 2 b10
save

Erkek pinlerle barometreyi üzerinde bulunan VTX ile aynı hizaya getirdim ama bu sefer TX3 ve RX3 e gelen SDA ve SDL nin yeri ters geldi. Bu sebeple soruyorum. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Mar 2019, 11:32

RedRaist yazdı: 19 Mar 2019, 10:04 Bir soru soracağım. BMP280 barometre aldım. Bunun uçuş kontrol kartına bağlarken barometrenin yönü fark eder mi? Sensörün altta veya üstte olmasından bahsediyorum. Bir de SDA ve SCL yi atarken TX3 veya RX3 'e hangisinin gelmesinin bir önemi var mı?
Sizin gönderdiğiniz bu kod yerine
resource i2c_scl 2 b10
resource i2c_sda 2 b11
save

Ben alltaki kodu yazsam bir fark yaratır mı?
resource i2c_scl 2 b11
resource i2c_sda 2 b10
save

Erkek pinlerle barometreyi üzerinde bulunan VTX ile aynı hizaya getirdim ama bu sefer TX3 ve RX3 e gelen SDA ve SDL nin yeri ters geldi. Bu sebeple soruyorum. Teşekkürler.
barametrenin yeri farketmez istediğin yere konumlandırabilirsin.

i2c belli pinler üzerinden sağlanıyor bu pinler bozuk olduğunda i2cyi kullanamazsın ve yeri yani pinleri farkeder. yani b10 scl b11 sda için görevledirilmiş pinler çünkü bu pinler aktif etmene gerek olmayan pinler buraya birşey bağlarsın ve karta güç verdiğin anda haberleşmeye başlar. bunların aslında görevi bellidir. örnek bir stm işlemci attım stmf405ü bulamadım ama sen ne demek istediğimi bununla anlarsın.

Resim

hizalama işini tam anlayamadım kardeşim kablolarla uzağa monte etsen olmuyor mu?

RedRaist

Mesaj gönderen RedRaist » 20 Mar 2019, 22:48

Anladım, herşey basit mantık değilmiş demek ki. :). Bağlantıları ona göre yaptım ve şuan değerler alabiliyorum. Elinize sağlık. Şu 4 günde inanılmaz yardımınız oldu. Aklımdaki "yapabilir miyim?" lerin çoğunu hallettim. Tek sorun artık öğrencilerin drone 'a alışması. 1 aydır simülasyonda çalıştırıyorum onlar. Bugün ilk uçuşlarını yaptılar kapalı ortamda. yerden 30 cm yükseklikte belirli hareketleri yaptırdım. Ama birazcık yükselince drone iyi gaza geliyor. Kumandadan curve ayarları yaptım onun da çok yararı oldu. -100 ile 40 arasında değerde kısılı tuttum throttle'ı. Pitch ve Rav'ı da -40 ile 40 arasında. Sadece şu an ilk yerden kalktıktan sonra daha hafif yükselme sorunumuz var.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 23:29

ooo desene geleceğin yarışçıları, pilotları yetişmeye başladı. onlar 2 haftaya canavar gibi olurlar merak etmeyin. onların reflexleri mükemmeldir şimdi sadece biraz alıştırma yapmaları gerekiyor. bir sorun olursa burdayız. yardımcı oluruz. ayrıca nazik yorumunuz için ben teşekkür ederim. simulatöre devam...

“Kontrol Kartları” sayfasına dön