Matek f405 yanlis pil voltaj degeri

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Matek f405 yanlis pil voltaj degeri

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Mar 2019, 15:04

Bugun sabah yeni tamamladigim frog lite modelin ilk ucusunu yapmak icin sahadaydim. Once isinma turlari icin diger modelle bir kac dakikalik ucus yaptim. Uzun surmedigi icin ucarken pil degerlerine cok dikkatt etmedim 4s 1600mah 70C pille uctum. Ucus karti matek f405 std.

Daha sonra Froglite ile ilk ucus icin 5040 2 kanatli pervane tercih ettim, zira kurulumun tepkileri bilmedigim icin cok zorlamam diye dusundum. Pil olarak da 3s 1500mah 40c pil taktim. Ucus karti matek f405 ctr

Havalandikdan kisa sure sonra bir anda dusuk voltaj uyarisi almaya basladim 3.5v hucre 11.0v pil degeri gosterdi... Bende toparlayip ani bir inis yaptim, neyse ki bir hasar olmadi...

Daha sonra eve gelip dvr kayitlarina baktigimda ayni durumun diger dronda da oldugunu ancak hucre degerlerinin 3.70lerde oldugu icin alarm vermedigini fark ettim.

Pilleri sarj cihazina baglafigimda 3s olan 12v 4s olan da 16v da oldugunu gordum.

She kayitlarina takrar baktigimda dusuk voltaj alarmi aldigim1 ucus sonlandiginda, motorlar calismazken pil durumunun 12v hucre 4.0 oldugunu1 gordum.

Yani aslinda pillerde bir sikinti yok ama ucus esnasinda nedense ucus kartlari pil durumunu bir anda pil bitmis gibi gosteriyor.

Bu durum gecen haftaki ucusumda yasamadim, ayni pilleri kullanmistim..

Konunun sebebi hakkinda yorumlar Rica ederim

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Matek f405 yanlis pil voltaj degeri

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Mar 2019, 16:43

pilini drona bağla. balance uçarına da bir multimetre bağla osd den voltajı kontrol et aynı voltajları gösteriyor mu diye. göstermiyorsa kalibrasyon yapmak lazım.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Mar 2019, 17:59

Hocam video aşağıda. Multimetre yok ancak buzzer lipo alarm ile baktığımda 0.2v luk bir fark oluyor, scale ile de eşitlemeye çalıştım. Max cell voltage 4.3 yaptım. Şuan uçuş denemesi yapamıyorum. Yarın bakacağım.

Başka yapmam gereken birşey var mı kalibrasyon anlamında?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Mar 2019, 20:27

hakan hocam buzzerin doğru oldğuna eminsen kalibrasyon yapabilirsin. rahmetli jc nin bir videosu var bu konuda ordan yardım alabilirsin. voltage scale ayarını değiştirerek yapıyorsun doğru bir okuma elde edip orda bırakıyorsun. ama pilinin kalitesinin farkında olup ona göre bir uyarı ve düşük voltaj alarmı ayarlarsan daha güzel olur. pilden yüksek amper çekmeye başladığında pilde bir voltaj sarkması oluşmaya başlar. kaliteli pillerde bu sarkma azken yüksek iç dirence sahip ömrünün sonlarında ya da kötü bir pilde bir hayli fazladır. siz öyle bir ayarlamalısınız ki indiğinizde pilin voltajı 3.70 olsun indiğinizde derken artık drone dan çıkardınız ve ölçüyorsunuz ya da arm ı kapattınız artık motorlar çalışmıyor osdden görüğünüz voltaj, o andan bahsediyorum. siz sarkma olarak belki havadayken 3.2 volt bile görmüş olabilirsiniz. mesela ben 1s brushed quadta 3v a ayarlıyorum 3 volt görüp buzzer öttüğünde artık pilin yüksüz voltajı 3.7v a gelmiş oluyor.(bu kadar çok sarkma 1s için normal çok hücreli piller için "değil" bunu unutmayın) sizde ona göre bir değer ayarlayın. 3.4v a ayarladınız indiniz 3.7v ölçtünüz bu tamamdır. bu pilinizin kalitesiyle ilgilidir. daha kesin bir inme zamanı farkındalığı için current sensoru kullanın 1500mah bir pilde 1000-1100 mah tükettiğinizde artık inebilirsiniz. pilinizde %30 enerji kalmaldır. pilinizin %70ini kullanmalısınız. yüksüz halde 3.5-3.6 ölçtüğünüz bir pilin neredeyse %90 ını kullanmışsınız demektir.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Mar 2019, 21:10

Hocam yaptığım işlem aynen videodaki. Ben de lipo buzzer kullandığım ve toplam voltajı tek haneli gösterdiği için 2. haneyi de tespit etmek için 4 hücrenin toplamını kendim yaptım. ona göre scale ayarladım. Yarın sabaha uçuş yapıp bakıcam. alarmı da ayarlama konusunda 3.3v yapıcam.

Simdi sorum şu. Elimizde farklı marka / voltaj ve amperde piller var. Sahaya çıkıp her uçuş öncesi calibrasyon yapamayabiliyoruz. Zira benim laptop şarjda değil se pille çalışma süresi 30saniye :D

Farklı piller için ne yapabiliriz?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Mar 2019, 21:39

voltaj kalibrasyonu bir defa yapmanız gereken bir işlem farklı piller için tekrar kalibrasyona gerek yok. farklı piller iiçin dikkat edilmesi gereken uçarken kaç volt gördüğünüzde onun en düşük 3.7 yüksüz voltaja geldiğidir. atıyorum tattu kullanıyorken osd üzerinde 3.4v gördüğünüzde indiniz pil yüksüz 3.7v yani tattu için hemen beynimize kaydediyoruz voltaj için 3.4v altına düşme diye bir de zop power taktınız onda da 3.4v gördünüz indiniz. o da ne pil 3.85v ta yüksüz yani daha yarısını ancak kullanmışız. bir daha uçtuk bu sefer osd ekranında 3.2v gördünüz indiniz 3.7v tamamdır o pil içn de sınırımız 3.2v (bu rakamlar farazi arkadaşlar tamamen sallama siz kendi pilinize göre ayarlayacaksınız). bilmemiz gereken sarj aletimizde varsa düşük iç dirence sahip pillerin daha kaliteli olduğu uçarken de daha az voltaj sarkması yaşayacağı. çok yüksek gazda yani çok fazla amper çekerken çok daha fazla voltaj sarkması yaşarsınız bunu da unutmayalım.

bu şekilde farklı pilleriniz varsa çözüm bu şekildedir. ha yok 5 tane tattu 100c pil aldınız ya da 5 tane ministar 1500 piliniz var hepsinin de iç dirençleri birbirine yakın o zaman alarmınızı ayarlayıp ona sürekli riayet edebilirsiniz.

ayrıca osd üzerinden kumandanızla uçuş öncesinde alarm voltajını değiştirebilirisiniz. en güzeli de kalibrasyonlu bir current meter varsa pilinizin kalitesini de biliyorsanız belli bir amperi tükettikten sonra inmeniz yukarda bahsettim gerçek 1500mah kapasitesi olan bir pil için 1000-1100mah gördüğünüzde inmelisiniz. ama hiçbiri tek başına çok güvenilir sonuçlar vermeyeceğini bilerek uçuş stilinizi uçuş sürenizi osd voltajınızı harcadığınız amperi pilnizin kalitesini hesaba katarak bir çıkarıma ulaşmak.

ve bir tavsiye kaliteli piller alın. zop mop hiç yanaşmayın.

Resim

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 23 Mar 2019, 21:51

Hakan hocam android cihazlar için speedybee adlı bir apk var. Bununla alakalı bir konu açmıştım. Bir buçuk aydır kullanıyorum ve her türlü ayarlamayı bu uygulama ile yaptım, henüz bir sıkıntı yaşamadım. Tavsiye ederim. Şu konuyu bi inceleyip sonra da uygulamayı yükleyip deneyebilirsin:

viewtopic.php?f=28&t=1479
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Mar 2019, 22:05

Yardımlar için çok teşekkür ederim. Şu an elimde 3 tane 4s daha önce forumda konusunı açtığım pil var (toplu alımda indirim fırsatı vs..) 1 tane 3s zop eskiden kalma. Zop da evet salınım çok fazla okdu snler içinde çöktü pil gibi oldu. TRden aldığım 3.76 görüp inmiştim eve gelip takınca hücreler 4.02deydi. Çok da fena değil sanırım.

Benim taktik şu alacak şimdilik zop zaten artık kullanasım yoktu, evde test/kontrol ayarlar vs için kullanıcam... Ayarlamayın diğer aynı markaya göre...

Bundan1 sonra da 3 veya 4 adet diğer daha iyi marka pil alıp, iki grup pili hep aynı dronda kulkanarak stabil bir düzen tutturmuş olurum die düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 24 Mar 2019, 12:48

Elimde 4 adet CNH 1500mah 70C lipo var. Bunların 3 tanesi oldukça sağlıklı. Yukarıda konuşulduğu gibi limitlerinin farkındayım. uçuş sırasında normal yükte ve sabit 3.5V civarlarını gördüm mü iniyorum. Bu da bana yalaşık 4-4buçuk dakika bir uçuş süresi veriyor. İnişten 5 dakika sonra ölçtüğümde her 3 pil için de tüm hücreler 3.7 civarlarında toparlıyor ve kalıyor. Bu 3 lipo'nun iç dirençleri 6-15 arasında.

Ancak diğer bir lipo da durum farklı. Aslında yukarıda bahsettiğim lipolar ile bire-bir aynı ve aynı zamanda alındı. Pili takar takmaz daha 1. dakika içerisinde düşük voltaj uyarısı almaya başlıyorum. Pili kontrol ettiğimde voltajlar birbirine yakın. Sorun görünmüyor. Pil gayet güzel de şarj tutuyor. Şarj sonunda tüm hücreler 4.20V seviyesinde. herşey normal gözüküyor. Lipo'Nun kazası, hasarı,akması şişmesi yok. Ancak iç dirençleri kontrol ettiğimde durum içler acısı. 2 hücre 30 birimin üzerinde. Muhtemelen bir ara lipo'yu çok zorlamış olacağım ki pil voltaj kaybına direç gösteremiyor. Belki de raf ömrü dolmuş ya da kusurlu bir ürün, bilemiyorum. Artık sahada ıvır zıvırı şarj etmek için kullanılmak üzere emekliye ayrıldı.

Sorun voltaj kalibrasyonu olabilir fakat bu çok düşük bir ihtimal. Mesela ben onlarca quad ve lipo da hiç voltaj kalibrasyonu yapmadım. İhtiyaç olmadı. Çok yapan da duymadım. Demek istediğim, sen iç dirençleri bir kontrol et Hakan hocam. Lipoların voltaj tutuyor olabilir. Hücreler dengeli gözüküyor olabilir. Herşey normal gözüküyor olabilir. Ama iç dirençleri düşük ise voltaja tutunamıyor olabilir. Böyle bir durumda tam da hem senin, hem de benim başıma gelen durum gerçekleşiyor.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Mar 2019, 14:30

Bugün çok rüzgar olduğu için (20km üstü) biraz hava rahatladığında tek uçuş yaptım.

4S 1300mah 70C pil kullandım, trottle %70 üzerine çok çıkmadım, sonlarda rüzgarla boğuşup iniş yapmak için biraz yüklenmem gerekti.

850-950 mah aralığında inmeyi planlıyordum. 1000-1050 arasında iniş yapabildim, çukurun kenarıymış biraz yuvarlandık 😅

Uçuş esnadında dwvamlı hücre değerini takip ettim, 3.50nin altına inmedi.

Pilin uçuş sonraki değerlerini buzzer alarmı yanıma almayı unuttuğum için henüz kontrol edemedim ama 3.7 üzerinde olacağını düşünüyorum. Gerçi 1300mah için 1000mah biraz yüksek bir akım çekim değeri ama pilin ilk uçuşuydu aldığında storage değerindeydi, tek sefer 4.20 görene kadar yaklaşık 45dk şarjda kaldı, en ufak ısınma vs olmadı.

Kendime not: bir an önce multimetre edinmem lazım☺️

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Mar 2019, 20:30

Dvr da son gordugum hucre deferi 3.68v. Gercekte pil her hucresi suan 3.83V-3.84V
DVR daki son mah cekim degeri 1050.

Buradan cikarimim, bu pillerin ic direncleri gayet verimli 0.15v luk bi fark normal olsa gerel diye dusunuyorum...

Tabi bu degerler henuz piller yeni ve zorlanmamis hali. Zira ucus esnasinda amper cekimi maks 27 ye cikiyor...

“Kontrol Kartları” sayfasına dön