Eachine falcon f3 dfu sorunu

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Safak

Eachine falcon f3 dfu sorunu

Mesaj gönderen Safak » 28 Nis 2019, 16:14

Selamlar, elimde eachine falcon 180 var, kullanmıyordum. Pdb yi frame olarak kullandığı için bana biraz güvensiz geliyordu. Hafta sonu tüm elektroniği başka bir frame taşıyayım dedim, el atmışken yazılımınıda güncelliyeyim dedim. Ama dfu modda hiçbir program kartı görmüyor. Normal bağlayınca sadece cleanflighta bağlanıyor.

Zadig kartı görüyor, ama usb sürücü yükleyince bu sefer cleanflight bile bağlanmıyor. Flash loader da dfu moda alınca kartı görmüyor.

Acaba dedim, bu cihaz rtf ve şahsına münhasır bir pdb ile geldiği için, eachine yazılım güncellemeyi bloklamış olabilirmi. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Dfu moda geçince kart resmen görünmez oluyor.

Şöyleki cleanflight cli ile bl komutu veriyorum, kart dfu moda geçiyor, ama cleanflight kendi dfu moda soktuğu kartı görmüyor.

Safak

Re: Eachine falcon f3 dfu sorunu

Mesaj gönderen Safak » 28 Nis 2019, 21:12

Flash loader bağlandı nihayet ama tahmin ettiğim gibi bir durum var sanırım. Aygıt için okuma kilitli diye uyarı veriyor. Kilitli kartlar için bir yol bilen varmıdır.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Nis 2019, 21:30

Safak

Mesaj gönderen Safak » 29 Nis 2019, 01:16

Olmuyor gökhan hocam, kart zaten naze 32 değil, sp racing f3. Yabancı bir kaynakta kilitli kartları st-link v2 ile dfu moda sokulabileceği yazıyor. Yarın bir st-link alıp birde öyle deneyeyim

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Nis 2019, 18:03

Safak yazdı: 29 Nis 2019, 01:16 Olmuyor gökhan hocam, kart zaten naze 32 değil, sp racing f3. Yabancı bir kaynakta kilitli kartları st-link v2 ile dfu moda sokulabileceği yazıyor. Yarın bir st-link alıp birde öyle deneyeyim
başka bir sorun olamaz değil mi? kilitli karta hiç rastgelmemiştim. merak ettim konuyu takipteyim gelişmeleri yaz.

53cagri53

Mesaj gönderen 53cagri53 » 29 Nis 2019, 18:17

Safak yazdı: 29 Nis 2019, 01:16 Olmuyor gökhan hocam, kart zaten naze 32 değil, sp racing f3. Yabancı bir kaynakta kilitli kartları st-link v2 ile dfu moda sokulabileceği yazıyor. Yarın bir st-link alıp birde öyle deneyeyim

f3 kartlarda betaflight 4 desteklemiyordu sanırım ondan olabilir

Safak

Mesaj gönderen Safak » 30 Nis 2019, 10:17

gokhanyanki yazdı: 29 Nis 2019, 18:03

başka bir sorun olamaz değil mi? kilitli karta hiç rastgelmemiştim. merak ettim konuyu takipteyim gelişmeleri yaz.
Kilitli yada korumalı olması ile ilgili net bir bilgi bulamadım . Flash loader ile yükleme yapmaya çalıştığımda device protected hatası veriyor, burdan yola çıkarak kilitli olabilir mi diye düşünmüştüm. Yabancı bir kaynakta usb ile yazılım yükleme yapılamayan kartlarla ilgili olarak kilitli ibaresi geçmiş.

Bu arada st link ile dfu moda alınmıyormuş, doğrudan yazılım atılıyormuş, Usb yolu ile yazılım yapılamayan, kartlara st link v2 ile, hex dosyası yazılabiliyormuş.

Yalnız karttaki swd pinini bulup st-link swdio ile eşleştirmek lazım. Benim kartta usb girişinin yanındaki konnektörde swd çıkışı var. Oraya uygun konnektör evde bulamadığım için, konnektör bacağına lehim yaptım. Kıl gibi bacağa büyüteçle 2 saat uğraştım tutturmak için, gözlerim şaşı oldu 🤢.

Birde st.com'dan st link kontrol kartını görsün diye driver yükleniyor. Ardından St link utilty ile karta hex dosyası yazılıyor. Cleanflight update bile almayan karta direkt betaflight 4'ü çaktım 😁.

Yalnız karttaki sorun neyse devam ediyor, dfu moda alınca yine flashlama yapmıyor. Tekrar st link ile betaflight 3.5 yükleyeceğim.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 30 Nis 2019, 10:21

53cagri53 yazdı: 29 Nis 2019, 18:17
f3 kartlarda betaflight 4 desteklemiyordu sanırım ondan olabilir
Şuan kartta betaflight 4 var, denemek için yüklemiştim, herhangi bir sorun görünmüyor

“Kontrol Kartları” sayfasına dön