Omnibus f4 v3 uart 6 bozuk sbus çalışmıyor ne yapmalıyım

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
mhasln
Ad Soyad: Muhammet ASLAN

Omnibus f4 v3 uart 6 bozuk sbus çalışmıyor ne yapmalıyım

Mesaj gönderen mhasln » 18 Oca 2020, 12:21

Merhaba arkadaşlar, elimde f330 gövdeli bir drone var. En son uçurmayı denediğimde kontrol kartıyla alıcının bağlanmadığını fark ettim. Biraz daha incelediğimde
indir.jpg
indir.jpg (16.48 KiB) 3694 kere görüntülendi
kırımızı renkle işaretlediğim entegrenin bazı pinlerinin pcb den yukarı kalktığını gördüm. Karttaki sbus girişini multimetre ile takip ettiğimde bu entegreye gittiğini fark ettim.

sonuç olarak entegre karttan ayrıldı ve kaybuldu, sbus çalışmıyor ve sbus ın uart girişini değiştirmek istiyorum ama uart 6 dan başka porttan olmuyor. Başka serial portlardan ibus falan çalışıyor ama sbus çalışmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

cagricakir
Ad Soyad: Çağrı Çakır

Re: Omnibus f4 v3 uart 6 bozuk sbus çalışmıyor ne yapmalıyım

Mesaj gönderen cagricakir » 18 Oca 2020, 12:29

mhasln yazdı: 18 Oca 2020, 12:21 Merhaba arkadaşlar, elimde f330 gövdeli bir drone var. En son uçurmayı denediğimde kontrol kartıyla alıcının bağlanmadığını fark ettim. Biraz daha incelediğimde indir.jpg kırımızı renkle işaretlediğim entegrenin bazı pinlerinin pcb den yukarı kalktığını gördüm. Karttaki sbus girişini multimetre ile takip ettiğimde bu entegreye gittiğini fark ettim.

sonuç olarak entegre karttan ayrıldı ve kaybuldu, sbus çalışmıyor ve sbus ın uart girişini değiştirmek istiyorum ama uart 6 dan başka porttan olmuyor. Başka serial portlardan ibus falan çalışıyor ama sbus çalışmıyor.

dakika 2:39 incele

mhasln

Mesaj gönderen mhasln » 18 Oca 2020, 12:33

Oraya zaten jumper lehimledim yine de çalışmıyor. ilk başlarda zaten çalışıyordu entegre söküldükten sonra çalışmadı. Benim asıl yapmak istediğim sbus ı başka bi uart portundan çalıştırmak.

Kullanıcı avatarı
oguzhan
Ad Soyad: Oğuzhan taşdemir

Mesaj gönderen oguzhan » 18 Oca 2020, 15:34

mhasln yazdı: 18 Oca 2020, 12:33 Oraya zaten jumper lehimledim yine de çalışmıyor. ilk başlarda zaten çalışıyordu entegre söküldükten sonra çalışmadı. Benim asıl yapmak istediğim sbus ı başka bi uart portundan çalıştırmak.
alıcın uninverted sbus çıkışı varsa her portta deneyebilirsin. hatta uart 6 pinlarıinde bile. yoksa ekstra devre yapman gerekecek.

mhasln

Mesaj gönderen mhasln » 18 Oca 2020, 16:17

benim kullandığım alıcı fs-ia6b, başka uarttan olmuyor.

Devre nasıl bişey peki elektronikle havyayla lehimle biraz aram var

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Oca 2020, 20:35

mhasln yazdı: 18 Oca 2020, 12:21 Merhaba arkadaşlar, elimde f330 gövdeli bir drone var. En son uçurmayı denediğimde kontrol kartıyla alıcının bağlanmadığını fark ettim. Biraz daha incelediğimde indir.jpg kırımızı renkle işaretlediğim entegrenin bazı pinlerinin pcb den yukarı kalktığını gördüm. Karttaki sbus girişini multimetre ile takip ettiğimde bu entegreye gittiğini fark ettim.

alıcı nedir?

mhasln

Mesaj gönderen mhasln » 19 Oca 2020, 08:59

gökhan YANKI yazdı: 18 Oca 2020, 20:35

alıcı nedir?
Fs-ia6b
Kumanda fs-i6x

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Oca 2020, 10:41

alıcın ibus destekliyor sbus(uart6) ile işin yok hocam. sen uart1 rx e ibus sinyal kablosunu lehimleyeceksin. betaflighttan da configuration sekmesinden serial based recivever alttan da ibus seçeceksin. port sekmesinden uart 1 için serial rx aktif etmeyi unutma.
Dosya ekleri
OmnibusF4_V3 ibus.jpg

mhasln

Mesaj gönderen mhasln » 19 Oca 2020, 20:29

Şu anda uart 1 den ibus çalıştırıyorum, sorun olmuyor. Lakin sbus ta kumanda bağlantısı koptuğu anda quad kendini failsafe moduna alıyor, ibus ta böyle bişey olmuyor. Fpv uçururken farkında olmadan çok uzaklaşsam drone alır başını gider diye korkuyorum. İbus ta da böyle bir ayar yapılabilir mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Oca 2020, 21:01

mhasln yazdı: 19 Oca 2020, 20:29 Şu anda uart 1 den ibus çalıştırıyorum, sorun olmuyor. Lakin sbus ta kumanda bağlantısı koptuğu anda quad kendini failsafe moduna alıyor, ibus ta böyle bişey olmuyor. Fpv uçururken farkında olmadan çok uzaklaşsam drone alır başını gider diye korkuyorum. İbus ta da böyle bir ayar yapılabilir mi?
tabiki aslında failsafe destekleyen protokol ibus. siz normal olarak failsafe ayarlarını yapın videodan yardım alabilirsiniz.

mhasln

Mesaj gönderen mhasln » 19 Oca 2020, 22:16

teşekkür ederim, sorunu hallettim

“Kontrol Kartları” sayfasına dön