Farklı esc ve kontrol kartı kullanımı

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Farklı esc ve kontrol kartı kullanımı

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Nis 2020, 01:27

Yedek olarak aldığım bu kontrol kartını ve esc'yi bir arada nasıl kullanabilirim. Soket girişleri birbiri ile uyumlu değil. Bu ikisini nasıl en sağlıklı şekilde bir araya getirebilirim. Bana biraz karışık geldi :)
Esc:https://www.banggood.com/Anniversary-Sp ... rehouse=CN

Fc:https://www.banggood.com/Hobbywing-XRot ... rehouse=CN

Esc soketinde yazan NC açılımı nedir?
Dosya ekleri
119.png
120.png
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Farklı esc ve kontrol kartı kullanımı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Nis 2020, 03:12

karışık bişey yok hocam nc not connect demek yani buraya bağlama diyor çinli boş pin. diğerleri zaten biiliyoruz

motor sılaralamasına dikkat edeceğiz: current yani shunt direnç okuyan pini de kartta crt yazan pine denk getireceğiz hepsi bu ara kablo varsa bir iğne yardımıyla yerlerini değiştirebilirsin. yoksa escye konnektörünü bağlarsaın kablonun uçlarını da uçuş kartında gerekli yerlere lehimleyiverirsin. zor değil gene de aklına takılan bişey varsa yaz.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Nis 2020, 11:51

gökhan YANKI yazdı: 28 Nis 2020, 03:12 karışık bişey yok hocam nc not connect demek yani buraya bağlama diyor çinli boş pin. diğerleri zaten biiliyoruz

motor sılaralamasına dikkat edeceğiz: current yani shunt direnç okuyan pini de kartta crt yazan pine denk getireceğiz hepsi bu ara kablo varsa bir iğne yardımıyla yerlerini değiştirebilirsin. yoksa escye konnektörünü bağlarsaın kablonun uçlarını da uçuş kartında gerekli yerlere lehimleyiverirsin. zor değil gene de aklına takılan bişey varsa yaz.
Gökhan hocam, Fc'de 10v, 5v ihtiyacı var. Esc de bu çıkışlar görünmüyor. 10v çıkışı verebilen pdb yok bende. Bunu bağlamasam olur mu? Fc de bec devresi yokmuş. Veya her iki çıkışı da verebilen bir bec devresi mi alsam. Bec devresi bağlamadan olmaz mı?

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 28 Nis 2020, 13:21

Bec devresiz olmaz hocam o esc nin bec devresi yok fc nin de yok mecbur 5v için bec lazım
.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Nis 2020, 14:06

Yusufkg yazdı: 28 Nis 2020, 13:21 Bec devresiz olmaz hocam o esc nin bec devresi yok fc nin de yok mecbur 5v için bec lazım
Bu esc'nin kontrol kartına güç vermemesi şaşırttıcı. Kontrol kartının çalışması için 5v güç gerektiğini biliyorum. Fakat Vtx için de en az 7v den başlıyor güç gereksinimi. Haliyle bendeki bec devresinden iki tanesini kullanmak gerekecek. Kontrol kartının soketindeki her iki gücü sağlayan tek bec devresi var mıdır?
Bende ki bec devresi bu: https://www.banggood.com/3Pcs-Matek-Sys ... rehouse=CN

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 29 Nis 2020, 00:55

Forum epey yoğun bu günlerde benim konu gözden kaybolmuş. :-)

Gökhan hocam, fc yi sadece 5v ile beslesem diğer 10v için bec ayarlamasam yani boş kalsa kontrol kartında bir sıkıntı yaşatır mı?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Nis 2020, 03:34

zannetmiyorum hocam bir sıkıntı olacağını. anladığım kadarıyla bu fc ye güç esc üzerinden geliyor 5v ve 10v olarak girişleri var konnektör üzerinde. 10v çıkışı ise fc ye giren 10v filtreleyerek vtx gibi parçalara temiz enerji sağlamak için. ben bir sorun olacağını sanmıyorum. 10v bence gerekmiyor. kontrol kartı için bir sıkıntı olmaz.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 29 Nis 2020, 05:54

gökhan YANKI yazdı: 29 Nis 2020, 03:34 zannetmiyorum hocam bir sıkıntı olacağını. anladığım kadarıyla bu fc ye güç esc üzerinden geliyor 5v ve 10v olarak girişleri var konnektör üzerinde. 10v çıkışı ise fc ye giren 10v filtreleyerek vtx gibi parçalara temiz enerji sağlamak için. ben bir sorun olacağını sanmıyorum. 10v bence gerekmiyor. kontrol kartı için bir sıkıntı olmaz.
Bu fc aslında kendi esc si ile birlikte satılan bir paketmiş. Kendi esc sini bulup almak için epey araştırdım fakat hiç bir yerde yok. Amazon yorumlarını okuduğumda esc yi kullanan pek çok kişinin bir kaç uçuştan sonra esc de sorunlar yaşadığını ve şikayetleri olduğunu gördüm. Hobbywing de sanırım esc yi piyasadan çekmiş. Amazon.com da yanmış esc resimleri var.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Nis 2020, 16:57

Zatoichi yazdı: 29 Nis 2020, 05:54
gökhan YANKI yazdı: 29 Nis 2020, 03:34 zannetmiyorum hocam bir sıkıntı olacağını. anladığım kadarıyla bu fc ye güç esc üzerinden geliyor 5v ve 10v olarak girişleri var konnektör üzerinde. 10v çıkışı ise fc ye giren 10v filtreleyerek vtx gibi parçalara temiz enerji sağlamak için. ben bir sorun olacağını sanmıyorum. 10v bence gerekmiyor. kontrol kartı için bir sıkıntı olmaz.
Bu fc aslında kendi esc si ile birlikte satılan bir paketmiş. Kendi esc sini bulup almak için epey araştırdım fakat hiç bir yerde yok. Amazon yorumlarını okuduğumda esc yi kullanan pek çok kişinin bir kaç uçuştan sonra esc de sorunlar yaşadığını ve şikayetleri olduğunu gördüm. Hobbywing de sanırım esc yi piyasadan çekmiş. Amazon.com da yanmış esc resimleri var.
rev35 varken başka bişeye gerek yok. yani doğru tercih yapmışsın hocam.

https://www.banggood.com/Anniversary-Sp ... rehouse=CN

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 30 Nis 2020, 16:58

Aklıma şöyle bir yöntem geldi ;) :idea: :lol: Lipolarda ki gibi seri bağlasam iki bec devresini 10v sağlarım. Kontrol kartında 10v isteyen sokete seri bağladığım kabloları, 5v ye bir bec devresini bağlarım. Kamera için 5v yetmeyecekti zaten. Kartın eksik bağlantısı da kalmaz. Nasıl fikir ama :mrgreen:
Dosya ekleri
121.png

“Kontrol Kartları” sayfasına dön