Buzzer seçimi?

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Selim FPV
Ad Soyad: Selim Yağız Coşkara

Buzzer seçimi?

Mesaj gönderen Selim FPV » 16 Haz 2020, 17:14

Selam. Quadıma buzzer takıcaktım bunun için pc nin içindan çıkan 5v lik buzzer lullanıcaktım ama bişey farkettim internette bu buzzeeler çok farklı bi boarda bağlı ben direkt olarak bacakları lehimlicem o buzzerlarda led ve bi board va o olmasada olurmu buzzer veya kontrolkartı zarar görürmü?
Nası sumilatör gerçek hayattan golay yağv bizim zamanımızda oluyoduğ

-Freerider

Kullanıcı avatarı
Yiğit Efe ERDOĞMUŞ
Ad Soyad: Yiğit Efe ERDOĞMUŞ

Re: Buzzer seçimi?

Mesaj gönderen Yiğit Efe ERDOĞMUŞ » 16 Haz 2020, 17:33

Buzzerinizin üzerinde model kodu vb yazıyor mu ? O konuda pek birşey söyleyemiyecem ama o tarz buzzer kartları dolandırıcılık abideleri diyebilirim 3 tllik buzzera board ekleyip 50 tl diyorlar ,yada hcsr04 gibi aynı sensörün üstüne pixhawk yazıyorlar 2-3 kat fiyat farkı çıkıyor.
Aklım fikrim havada 8-)

Kullanıcı avatarı
Selim FPV

Mesaj gönderen Selim FPV » 16 Haz 2020, 18:15

Yiğit Efe ERDOĞMUŞ yazdı: 16 Haz 2020, 17:33 Buzzerinizin üzerinde model kodu vb yazıyor mu ? O konuda pek birşey söyleyemiyecem ama o tarz buzzer kartları dolandırıcılık abideleri diyebilirim 3 tllik buzzera board ekleyip 50 tl diyorlar ,yada hcsr04 gibi aynı sensörün üstüne pixhawk yazıyorlar 2-3 kat fiyat farkı çıkıyor.
Numara vs yazmıuor tek bildiğim 5v olduğu

Bu arada söylediğin gerçekten çok doğru led ve buzzeeli bi boarda 286 tl gittigidiyorda

-Freerider

Kullanıcı avatarı
Yiğit Efe ERDOĞMUŞ

Mesaj gönderen Yiğit Efe ERDOĞMUŞ » 16 Haz 2020, 20:06

Elinizde dc bir multimetre var ise fcnin buzzer çıkışının voltajını ölçün ,buzzeri fcnin çıkışıyla eşit yada çok yakın bir gerilim kaynağına bağlayın kaç amper çektiğine bakın sonrada fcnin buzzer çıkışının verdiği amperi ölçün. Gelelim sonuca eğer fcnin çıkış voltajı buzzeriniz tarafından destekleniyorsa ve fcnin buzzer çıkışının verebildiği maksimum akım buzzerin çektiği akımadan daha yüksekse kullanımınızda hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum.
Aklım fikrim havada 8-)

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 17 Haz 2020, 09:08

Bilgisayar anakartlarında kullanılan buzzerlar pasif buzzer. Quad uçuş kontrol kartlarına 5Volt aktif buzzer bağlayabilirsiniz. Kontrol kartı üzerinde buzzer çıkışına direk lehimlenebilir. Ayrıca kontrol kartlarında Led çıkışınada ws2812 protokolünü destekleyen led bağlayabilirsiniz.

Sizin bahsettiğiniz boardlar buzzer ve ledlerin quada bağlanmasını koyaylaştırmak ve daha derli toplu görünmesini sağlamak için yapılmıştır.

Kullanıcı avatarı
Selim FPV

Mesaj gönderen Selim FPV » 17 Haz 2020, 13:19

Engin yazdı: 17 Haz 2020, 09:08 Bilgisayar anakartlarında kullanılan buzzerlar pasif buzzer. Quad uçuş kontrol kartlarına 5Volt aktif buzzer bağlayabilirsiniz. Kontrol kartı üzerinde buzzer çıkışına direk lehimlenebilir. Ayrıca kontrol kartlarında Led çıkışınada ws2812 protokolünü destekleyen led bağlayabilirsiniz.

Sizin bahsettiğiniz boardlar buzzer ve ledlerin quada bağlanmasını koyaylaştırmak ve daha derli toplu görünmesini sağlamak için yapılmıştır.
pasif ve aktif buzzer nedir birazdaha bahsedermisiniz yani pc nin buzzeri olmazmı fc ye

-Freerider

Kullanıcı avatarı
Yiğit Efe ERDOĞMUŞ

Mesaj gönderen Yiğit Efe ERDOĞMUŞ » 17 Haz 2020, 14:11

Hocam aktif buzzerlara gerilimi verdiğiniz anda ses elde edebilirsiniz fakat pasif buzzerlarda çeşitli kodlar yazmak gerekiyor ,pasif buzzerlerdeki kodlarla aktif buzzerlardaki gibi tek frekans değilde birden fazla frekans elde edebilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda aktif buzzer kullanıldığını gördüm dediğim gibi bir deneyin herhangi bir gün kaynağıyla çalışırsa ve yukarıda yazdığım özelliklere uyuyorsa kullanmanızda sorun olmaz
Aklım fikrim havada 8-)

Kullanıcı avatarı
Selim FPV

Mesaj gönderen Selim FPV » 17 Haz 2020, 20:57

Yiğit Efe ERDOĞMUŞ yazdı: 17 Haz 2020, 14:11 Hocam aktif buzzerlara gerilimi verdiğiniz anda ses elde edebilirsiniz fakat pasif buzzerlarda çeşitli kodlar yazmak gerekiyor ,pasif buzzerlerdeki kodlarla aktif buzzerlardaki gibi tek frekans değilde birden fazla frekans elde edebilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda aktif buzzer kullanıldığını gördüm dediğim gibi bir deneyin herhangi bir gün kaynağıyla çalışırsa ve yukarıda yazdığım özelliklere uyuyorsa kullanmanızda sorun olmaz
hocam çıkan buzzer çok eski bir pc nin buzzerı bu yüzden aktif olduğunu sanıyorum inşallah öyledir bi ölçüm yaparım öyle geri dönerim

-Freerider

“Kontrol Kartları” sayfasına dön