Kalkmış Uart pad yerine alternatif ne olabilir?

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Kalkmış Uart pad yerine alternatif ne olabilir?

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Haz 2021, 14:06

Kontrol kartımda dereceyi fazla kullanmaktan Uart T3 padini kaldırmıştım. Kart üzerinde takip ettiği yolu sıyırıp lehim yapmaya çalıştım fakat çok ince bir yol olduğu için oda sonuç vermedi. Telin ufacık hareketinde hemen bıraktı. Youtuba da bir video izlemiştim Cli sayfasında kullanılmayan portlar komut ile yer değiştirebiliyordu sanırım. Resimde görünen T3 portu yerine M5 padini atayabilir miyim? Daha önce böyle bir tecrübe yaşayan var mı?Nasıl yapabilirim?
Dosya ekleri
IMG_20210628_135626.jpg
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Re: Kalkmış Uart pad yerine alternatif ne olabilir?

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Haz 2021, 14:50

Oscarliang da çözüme ulaştım. Betaflight'da Softserial aktif edilerek olabiliyormuş. M5 i kullanabilirmişim. Tabii bunun için cli de yapılması gereken işlemler var. Bunun için aşağıya bir video ekledim. Deneyeceğim bakalım.

https://oscarliang.com/betaflight-soft- ... ment-83263
https://oscarliang.com/betaflight-resource-remapping/

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Haz 2021, 18:00

Resource ile baktığımda Motor 5 ve Motor 6 değerleri ile aynı kodu paylaşan başka bir parametre görünüyor. Acaba bu parametreler bu değişiklikten nasıl etkilenir.

Kod: Tümünü seç

resource MOTOR 5 A01
resource MOTOR 6 A08
.
.
.
resource SONAR_TRIGGER 1 A01
resource SONAR_ECHO 1 A08
Görüldüğü gibi aynı değerleri almış. SONAR_TRIGGER ve SONAR_ECHO nedir diye araştırdığımda bir sonuç alamadım. İşlevi nedir? M5 ve M6 yı Uart rx tx için kullanmamda bir sıkıntı olur mu? :? :?: :idea: :idea:

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 28 Haz 2021, 19:23

Zatoichi yazdı: 28 Haz 2021, 18:00 Resource ile baktığımda Motor 5 ve Motor 6 değerleri ile aynı kodu paylaşan başka bir parametre görünüyor. Acaba bu parametreler bu değişiklikten nasıl etkilenir.

resource MOTOR 5 A01
resource MOTOR 6 A08
.
.
.
Görüldüğü gibi aynı değerleri almış. SONAR_TRIGGER ve SONAR_ECHO nedir diye araştırdığımda bir sonuç alamadım. İşlevi nedir? M5 ve M6 yı Uart rx tx için kullanmamda bir sıkıntı olur mu? :? :?: :idea: :idea:
Sonar mesafe sensörlerini bağlamaya yarıyor hocam. ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum ileride.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Haz 2021, 21:55

berkerm4n yazdı: 28 Haz 2021, 19:23
Zatoichi yazdı: 28 Haz 2021, 18:00 Resource ile baktığımda Motor 5 ve Motor 6 değerleri ile aynı kodu paylaşan başka bir parametre görünüyor. Acaba bu parametreler bu değişiklikten nasıl etkilenir.

resource MOTOR 5 A01
resource MOTOR 6 A08
.
.
.
Sonar mesafe sensörlerini bağlamaya yarıyor hocam. ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum ileride.
Bir sıkıntı olur mu diye tereddüt ettim. Dediğiniz gibi, kullanılan bir sensör de yok. Problem olursa eski ayarları tekrar yüklerim.

“Kontrol Kartları” sayfasına dön