ESC Kondansatörü yandı

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
HakkiAkyol144P

ESC Kondansatörü yandı

Mesaj gönderen HakkiAkyol144P » 26 May 2019, 11:32

Mamba f405 almıştım daha ESC'lere lehim yapmadan 3S lipo ile güç verdim ve güç vermem ile 4. motora giden kondansatörlerden yan duranı yandı. Kontrol kartını bilgisayara bağladığımda 4 tane ESC'yi görüyor. Sonra çıkma bir smd kondansatör bağladım yine bilgisayar ESC leri görüyor. Bu kondansatör geçen düşmüş yerinde yoktu. Esc düştükten sonra 4 numaraya bağlamam gereken motor çinden elime ulaştı motoru bağladım ama karta güç verince 2. motor fazla dönüyor 4. motor (kondansatörü eksik olan) çok az dönüyor acaba o kondansatör olmazsa ciddi sorunlar oluşur mu benim için ?

(NOT 2 numaralı motoru 1-2 defa kullandım)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: ESC Kondansatörü yandı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 May 2019, 11:50

biraz karışık olmuş bu bahsettiğiniz hangi kondansatör escyi filtre etmek için kullanılan kapasitörse esc hala çaılışır ama ürettiği gürültü filtrelenmez video beselemenize kartta yeterince filtre yoksa gyronuzu etkileyebilir.

motorların hızı sürekli değişir bu normaldir yeriniz düz değilse masaüstü testinde yukarda kalan motorlar çok az döner bu da normal. sorun bunlar değilse düz bir zeminde acceloremeter kalibrasyonu yapın. escleriniz dshot dışında bir protokolle çalışıyorsa esc kalibrasyonu yapın. az dönen motorları elinizle kontrol edin herhangi bir hasar almadıysa rulmanları sağlamsa bunları yapın düzelecektir.

HakkiAkyol144P

Mesaj gönderen HakkiAkyol144P » 26 May 2019, 11:58

gokhanyanki yazdı: 26 May 2019, 11:50 biraz karışık olmuş bu bahsettiğiniz hangi kondansatör escyi filtre etmek için kullanılan kapasitörse esc hala çaılışır ama ürettiği gürültü filtrelenmez video beselemenize kartta yeterince filtre yoksa gyronuzu etkileyebilir.

motorların hızı sürekli değişir bu normaldir yeriniz düz değilse masaüstü testinde yukarda kalan motorlar çok az döner bu da normal. sorun bunlar değilse düz bir zeminde acceloremeter kalibrasyonu yapın. escleriniz dshot dışında bir protokolle çalışıyorsa esc kalibrasyonu yapın. az dönen motorları elinizle kontrol edin herhangi bir hasar almadıysa rulmanları sağlamsa bunları yapın düzelecektir.
Bu görsel ile yanan parçayı belirttim. Daha drone hazır değil bazı sorunlardan dolayı motorları ayrı ayrı almam gerekti o yüzden elimde 2 motor var.

https://i.hizliresim.com/5N9RXL.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 May 2019, 12:14

yalnız o parça durup duruken yanmaz ters bağlantı falan mı yaptınız. büyük ihtimal filtre kapasitörü normalde bişey olmaz derdim ama ters bağlantı falan yapılmışsa başka parçalar zarar gürmüş olabilir siz kurulumu yapıp test edin motorların yavaş dönmesi dediğim sebeblerden olabilir. dsot destekliyorsa protokolü dshot 600 yapın kaydedin arkasından betaflight motor sekmesinden ilgili çıkışa bağladığınız motoru test edin

HakkiAkyol144P

Mesaj gönderen HakkiAkyol144P » 26 May 2019, 13:04

gokhanyanki yazdı: 26 May 2019, 12:14 yalnız o parça durup duruken yanmaz ters bağlantı falan mı yaptınız. büyük ihtimal filtre kapasitörü normalde bişey olmaz derdim ama ters bağlantı falan yapılmışsa başka parçalar zarar gürmüş olabilir siz kurulumu yapıp test edin motorların yavaş dönmesi dediğim sebeblerden olabilir. dsot destekliyorsa protokolü dshot 600 yapın kaydedin arkasından betaflight motor sekmesinden ilgili çıkışa bağladığınız motoru test edin
Durup dururken yandı ama sorunsuz çalışıyor. Sadece o motorun ilk güç vermede ufak tefek hareketleri diğer motora oranda çok az o dikkatimi çekti

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 May 2019, 21:29

HakkiAkyol144P yazdı: 26 May 2019, 13:04
gokhanyanki yazdı: 26 May 2019, 12:14 yalnız o parça durup duruken yanmaz ters bağlantı falan mı yaptınız. büyük ihtimal filtre kapasitörü normalde bişey olmaz derdim ama ters bağlantı falan yapılmışsa başka parçalar zarar gürmüş olabilir siz kurulumu yapıp test edin motorların yavaş dönmesi dediğim sebeblerden olabilir. dsot destekliyorsa protokolü dshot 600 yapın kaydedin arkasından betaflight motor sekmesinden ilgili çıkışa bağladığınız motoru test edin
Durup dururken yandı ama sorunsuz çalışıyor. Sadece o motorun ilk güç vermede ufak tefek hareketleri diğer motora oranda çok az o dikkatimi çekti
hocam kapasitör bağladım demişsin değerler uymazsa o da patlar çıkarınca bir sorun olmaz büyük ihtimal sen onu çıkar lipo girişine 35v 1000 uf bir kondansatör bağla

“ESC'ler” sayfasına dön