Kondansatör yerine Bobin bağlamak

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
HakkiAkyol144P

Kondansatör yerine Bobin bağlamak

Mesaj gönderen HakkiAkyol144P » 14 Haz 2019, 00:08

Bu gün elektrik elektronik hocamla bir araç tasarlıyorduk. Araç sürekli parazit yapıyordu ben kondansatör takalım dedim hocam da bobin takarsak düzelir dedi ve bobin takınca parazit düzeldi. Soruma gelirsek biz de ESC'lerde parazit olmasın kamerada parazit olmasın diye kondansatör takıyoruz ama neden bobin takmıyoruz bobin takmak daha doğru olmaz mıydı ?

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Re: Kondansatör yerine Bobin bağlamak

Mesaj gönderen eray » 14 Haz 2019, 00:33

Kondansatör ani gerilim dalgalanmalarını engeller, bobin ise seri bağlarsanız akımı.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Safak

Mesaj gönderen Safak » 14 Haz 2019, 00:40

Bobin dc akım ile sadece manyetik alan oluşturuyor diye biliyorum.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 14 Haz 2019, 04:43

burada önemli olan nasıl bağladığınız, hocanız emi filtre yapmış büyük ihtimalle. Olay şu ki aslında haklısınız, girişe kapasitör takarak bataryayı yüksek frekansta salınım yapan bir akımdan korumaya çalışıyoruz, bu yüzden girişe bir elektrolitik, yüksek dalgalı(doğru kelime mi emin değilim, demek istediğim ripple current)akımdan korumak(low esr kapasitör takmanın olayı da bu, aslında datasheette bakılması gereken yer max ripple current ancak zaten bu da iç direnç ile alakalı, yani low esr kapasitör dolaylı yoldan yüksek ripple current lı kapasitör demek.). Yazı çok dağıldı farkındayım, bu yüksek frekanslı akım salınımları sizin pilinizin kimyasına ters bu da aslında pili ısıtıyor ve yavaş yavaş bozuyor ama konumuz bu değil. Akımdaki değişim tahmin edebileceğiniz üzere pil voltajınızı da etkiliyor ve aslında pil voltajınızı gürültülü hale geliyor. Siz kapasitör ekleyince akım çok büyük ölçüde kapasitörden akıyor ve alıcı verici devreniz rahatlıyor. emi filtre nedir vs gibi bir şey anlatmayacağım burada. Ancak yazıyı uzatıp neden kısmen haklı olduğunuzu söylemek istiyorum. Siz seri olarak bobin taktığınız zaman, çok basit bir lise fizik bilgisiyle akımın yavaşlayacağını(aslına bakarsanız ilk anda akım akmayacak daha sonra exponential(türkçesini bilmiyorum) olarak miktar artacak) söyleyebiliriz. yani girişe seri olarak bobin atarak da bu olaydan kurtulabilme ihtimaliniz var, ancak bunun hesabı o kadar kolay değil. Ve esc nizin üzerinde sadece seramik kapasitörler var, pahalı bir ürün aslında ve girişe bobin attığınızda biraz güçlendirmeniz gerekebilir ve riskli bir modifiyeye girersiniz(lehimlemesi aslında her komponentin özeldir kapasitörleri fazla ısıtmamak lazım) yani atın bir elektrolitik keyfinize bakın. Bobin de iş görür tabiki. hatta şöyle bir örnek de verebilirim, alternatif akımı köprü diyottan geçirip bir kapasitörden geçirince dc gibi olur, kapasitörün değeri ac nin frekansı ile alakalı. Ancak ac diyince aklınıza bir tek prizdeki 50hz gelmesin 10khz ler 20khz ler hatta ve hatta 50khz ler oldukça olağandır, elektrikli arabaların şarj aletleri örnek olsun buna, burada kapasitörün değeri bazen çok yüksek çıkabilir(yanlış olmasın frekans artınca aslında voltaj ripple düşüyor). Her neyse burada bazen bazı yazdığım ve şu anda yazmaktan vazgeçtiğim sebeplerden ötürü küçük kapasitör atman gerekir. O zaman yine seri bobinler bize yardımcı olur.

özet olarak esclere elektrolitik atmaya devam edin. Ama cidden kaliteli elektrolitik kullanın. bobin işine gelince eğer ilgisini çeken olursa yapmak istediği masrafa göre bir ağırlık kıyasına girip deneme yapmasında yardımcı olabilirim. Ağırlık olarak kapasitör kazanır bence.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 14 Haz 2019, 13:44

Konuyla doğrudan alakalı değil ama bir de şöyle bir şey var:

Eğer imkan varsa low esr elektrolitik ile seramik kapasitörleri birlikte paralel bağlayabilirsiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

“ESC'ler” sayfasına dön