Kırılan escyi farklı bir markayla değiştirmek

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
efedurmus
Ad Soyad: Efe DURMUŞ

Kırılan escyi farklı bir markayla değiştirmek

Mesaj gönderen efedurmus » 12 Mar 2020, 22:36

Herkese merhaba kullandığım blheli 30A v2 dshot 600 escnin smd kondansatörleri bükülen pervanenin çarpması sonucu kırılmıştır. Tamir etme şansım var mıdır ya da farklı bir esc kullansam uyum sorunu yaşar mıyım,olur mu?
Dosya ekleri
AA5E4643-A183-4125-8684-8BB05DEA92FF.png
117B1529-AB72-4836-A134-AFAA03E5FF4E.jpeg

brkpls
Ad Soyad: Burak Ağcayazı

Re: Kırılan escyi farklı bir markayla değiştirmek

Mesaj gönderen brkpls » 12 Mar 2020, 23:02

tekrar lehimlenebilir gibi gorunuyor

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Mar 2020, 23:14

hiç olmasa bile olur. elektriksel gürültü oluyorsa esc güç girişine 35v 330-470uf bir kapasitör lehimleyebilirsiniz. hatta çok zararlanmamış görünüyor yerine de lehimlenir arkadaşımızın yazdığı gibi.

efedurmus

Mesaj gönderen efedurmus » 12 Mar 2020, 23:27

gökhan YANKI yazdı: 12 Mar 2020, 23:14 hiç olmasa bile olur. elektriksel gürültü oluyorsa esc güç girişine 35v 330-470uf bir kapasitör lehimleyebilirsiniz. hatta çok zararlanmamış görünüyor yerine de lehimlenir arkadaşımızın yazdığı gibi.
Dronenun esc kalibrasyonu sesi gelmiyordu onu araştırırken gördüm bu durumu. lipoyu denemek için taktığımda bu şekilde çalıştı ve esc kalibrasyon sesini aldım ancak her takışımda ya çalışıyor ya çalışmıyor kabloların hepsini değiştirdim bir temazsızlık sorunu tespit edemedim cleanflighta bağladığımda gyro arada çalışıyor takıp çıkarıyorum genelde çalışmıyor kartımın gyrosu bozulmuş olabilir mi Gökhan hocam?
Dosya ekleri
image.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Mar 2020, 01:00

gyro bozulmuşsa gryo kalibrasyon sesi hiç gelmez betaflight sensorler kısmında da göremezsin görsen de gyro grafiği stabil olmayacaktır sabit dururken rasgele yüksek frekanslı dalgalanmalar görülebilir.

gyro kalibrasyon sesi gelmiyorsa yani gyro kalibrasyon olmuyorsa benim tecrübelerime göre sistemde yüksek gürültü üreten bir parça vardır. bunun en iyi çözümü ise o parçayı filtrelemek. bunun için sisteme ya da o parçanın güç girişine bir kapasitör eklemelisin. ya da o parçayı ayrı bir bec ile beselemelisin. bu parça esc ise kapasitör tek çözüm.

efedurmus

Mesaj gönderen efedurmus » 14 Mar 2020, 11:51

gökhan YANKI yazdı: 13 Mar 2020, 01:00 gyro bozulmuşsa gryo kalibrasyon sesi hiç gelmez betaflight sensorler kısmında da göremezsin görsen de gyro grafiği stabil olmayacaktır sabit dururken rasgele yüksek frekanslı dalgalanmalar görülebilir.

gyro kalibrasyon sesi gelmiyorsa yani gyro kalibrasyon olmuyorsa benim tecrübelerime göre sistemde yüksek gürültü üreten bir parça vardır. bunun en iyi çözümü ise o parçayı filtrelemek. bunun için sisteme ya da o parçanın güç girişine bir kapasitör eklemelisin. ya da o parçayı ayrı bir bec ile beselemelisin. bu parça esc ise kapasitör tek çözüm.
dediğinizi deneyeceğim gökhan hocam ancak şöyle bir durum daha var; karttaki gyronun üzerine elimle baskı yaptığımda kart sorunusuz çalışıyor kalibrasyon sesleri geliyor cleanflightta her şey normal oluyor motorları denediğimde cleanflight üzerinden sorunsuz çalışıyorlar ancak elimi karttan çekip kabloyu karta geri taktığımda tekrardan ne kalibrasyon sesi ne gyro çalışıyor. Acaba sorun gyroda veya kartta lehim çatlağı gibi bir şey olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Mar 2020, 22:35

şöyle yap hocam öncelikle vtx varsa onun kablosunu sök tekrar bir dene

dediğin de mümkün soğuk lehim olma ihtimali var tabi ki. gyro kalibrasyonu için bir hareketsizlik gerekiyor kart yerinde sabit değilse kalibrasyon gerçekleşmez. belli bir eğim üzerindeyse kalibrasyon gerçekleşmeyebilir. ayrıca kullandığın bec nedir kartın kendi bec i var mı? harici bec varsa bec i de bir kontrol et. beci çıkarıp sadece usb ile de bir dene. sadece usb taktığında gyro kalibrasyonunda bir sorun oluyor mu bir bak.

“ESC'ler” sayfasına dön