ESC yandımı

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Selim FPV
Ad Soyad: Selim Yağız Coşkara

ESC yandımı

Mesaj gönderen Selim FPV » 11 May 2020, 10:16

merhaba elimde simonk 12a esc var bunu önceden quadımda kullanıyordum ama çok eski olduğu için 4 in 1 esc aldım bunları kenara kaldırdım daha sonra bir rc uçak yapıcam ve bu esc leri onda kullancam ama bişeyden korkuyorum escleri söktüğümde meraktan acaba çalışırmı diye direkt esc lerden birini pile bağladım artı eksiyi bağladığım yerde ufak kıvılcım çıktı ama görünürde sorun yoktu motorların bağlı olmadığını uutmuşum :? esc yanmış olabilirmi max 3 saniye tuttum
Nası sumilatör gerçek hayattan golay yağv bizim zamanımızda oluyoduğ

-Freerider

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: ESC yandımı

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 11 May 2020, 10:36

Artı eksiyi doğru bağlamışsan yanmamıştır

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 11 May 2020, 12:43

Selim FPV yazdı: 11 May 2020, 10:16 merhaba elimde simonk 12a esc var bunu önceden quadımda kullanıyordum ama çok eski olduğu için 4 in 1 esc aldım bunları kenara kaldırdım daha sonra bir rc uçak yapıcam ve bu esc leri onda kullancam ama bişeyden korkuyorum escleri söktüğümde meraktan acaba çalışırmı diye direkt esc lerden birini pile bağladım artı eksiyi bağladığım yerde ufak kıvılcım çıktı ama görünürde sorun yoktu motorların bağlı olmadığını uutmuşum :? esc yanmış olabilirmi max 3 saniye tuttum
Lipoyu Quada takarken de kıvılcım atabiliyor. Sıkıntı olmamıştır.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Selim FPV
Ad Soyad: Selim Yağız Coşkara

Mesaj gönderen Selim FPV » 11 May 2020, 14:16

Xxgamer45 yazdı: 11 May 2020, 10:36 Artı eksiyi doğru bağlamışsan yanmamıştır
teşekkürler çok korkmuştum bide hangisinin patlak olduğunu anlayamazdım hepsi karışmıştı çok yararlı oldu bu
Nası sumilatör gerçek hayattan golay yağv bizim zamanımızda oluyoduğ

-Freerider

Kullanıcı avatarı
aaZZaa
Ad Soyad: Yasin koçak

Mesaj gönderen aaZZaa » 11 May 2020, 20:10

Kutupları karıştırmışsın besbelli. Normal şartlarda bu escyi yakar. Duman-koku vs bişey varsa yanmıştır. Sonradan test ettin mi?

YldzEnes
Ad Soyad: Enes Yıldız

Mesaj gönderen YldzEnes » 12 May 2020, 00:09

artı ve eksiyi doğru bağladıysanız sorun yok. Çünkü esclerde kondansatörler vardır ve pili her takışta yüksek oranda şarj olurlar, buda siz pili takarken kıvılcım oluşmasına neden olur. Esc nin yanıp yanmadığını anlamak için artı ve eksiye dikkat ederek tekrar pili bağlayıp test edin. Her takışınızda kıvılcım atar zaten sorun yok.

“ESC'ler” sayfasına dön