Golfy Rc-Falcon CP90 100mm Frame

Dronlarda kullanılan gövdelerle ilgili paylaşımlarınız.
Syildirim
Ad Soyad: SALİH YILDIRIM

Golfy Rc-Falcon CP90 100mm Frame

Mesaj gönderen Syildirim » 15 Nis 2018, 17:10

Merhabalar,

Şu anda iki adet quadım mevcut, 250mm ve 220mm olmak üzere... ama Golfy Rc-Falcon CP90 100mm Frame edinerek içeriğinide kendim oluşturmak üzere birde micro tarafını denemek isterim. Fakat microlarda sıfır deneyim nedeniyle bir fikrim yok, araştırmak suretiyle biraz bilgi toplayabildim. :o

Bu frame hakkında fikirlerinizi almak isterim ? Mikro için deneyim ve tecrübelerinizi aktarabilirmisiniz ? :D 100mm frame mikro için ideal midir, 112mm,115mm ve 130 luklarıda inceledim, ama en cazibi bu geldi... Sizce doğru bir seçim olurmu ?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Re: Golfy Rc-Falcon CP90 100mm Frame

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 15 Nis 2018, 17:39

Merhaba.

Hocam, 88mm ile 450mm arasında çok çeşitli quadlar yaptım. En çok zevk alarak uçurduğum en küçük olanı yani 88mm olanı oldu. Çünkü neredeyse avuç içine bile sığıyor. Ama yapması gerçekten çok zor. Çok hassas çalışmak gerekiyor. Ben 88mm gövdeyi birçok yerinden kesmek ve birçok yerine delik açmak zorunda kaldım. Bir tane daha mikro yapıyor olsam bu kadar küçük yapmazdım. Bana göre 100mm'nin altına inilmemeli.

Mikroların zevki bi ayrı oluyor. İlk olarak, hiç ses çıkarmıyorlar. İzin gerektirmiyorlar. Bataryaları çok ucuz. Çok dar alanlarda uçabilmenize izin veriyorlar ki bana göre en önemli artısı bu. Bir sandalyenin altından geçip pencereden dışarı çıkıp balkon kapısından girmek kadar zevkli bir şey yok.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Syildirim

Mesaj gönderen Syildirim » 16 Nis 2018, 14:39

Gökhan Hocam,

Cevap için teşekkürler, doğru seçim yaptığımı bir kez daha anladım, teknik anlamdaki sıkıntılar hiç problem değil, uzun zamandır bu hobiyle uğraşmamız nedeniyle küçük frameler üzerinde yapılacak olan gerekli işlemler için teçhizatlarımız mevcut...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 00:35

Selamlar,

Konuya salça olayım :D

Ben de 11'inci drone'u bitirdim. İstisnasız hafyada 6 gün uçuyorum. 88mm'den 380mm'ye kadar envai çeşit drone mevcut. Ama her gün 120mm ve 130mm olanları kullanıyorum. Küçücük arka bahçeniz bile koca bir ormana dönüşüyor. Her açıdan avantajlı. Taşınabilir. pilleri, pervaneleri ekonomik. Sessiz ve kimseyi rahatsız etmiyor. Ve en önemlisi de, uçmak istediğiniz an, gidip geniş araziler bulmak zorunda değilsiniz. heryerde uçabilirsiniz. Evin içinde bile. Kesin tavsiyem 110-130mm'dir :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Syildirim

Mesaj gönderen Syildirim » 17 Nis 2018, 13:14

Hocam teşekkürler, açıklamalarınız süper deneyimlerinizde öyle, fakat neden 110 ile 130 arasını sınırlandırmaktasınız, bunu biraz açıklarmısınız... Hissettirdikleri farklar neler, tecrübeler neden o boyutları işaret ediyor ?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 15:43

Bence;

100mm'nin altına sığmak biraz zorlayıcı bir kere. Çok küçük ve içerisine 5-6 farklı komponenti sığdırmak zorundasınız. Ayrıca 100mm'nin altındaki drone'larda FOD (Flip of death) sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun takla ve dönüşlerde quad'ın toparlayamaması ve bir dönüş sarmalına girerek yere çakılması anlamına geliyor. Bunun 16X16mm küçük FC'lerin zayıf BEC desteğinden tutunda, pervanelerin birbirine aşırı yakın olmasından ve çok küçük olmalarından dolayı oluşan hava akımlarına kadar onlarca sebebi var. Böyle bir durum hiç olmayabilir. Ama olursa çözene kadar çıldırabilirsiniz. Bazen benim gibi hiç çözemeyebilirsiniz de. Tabiki bu durum sadece air/acro mod'da, son derece agresif kullanımlarda başınıza geliyor. Bunun haricinde quad gayet güzel uçuyor.

Büyük quad'larda ise söylediğim gibi gerçekten geniş alanlara ihtiyacınız var. Eğer freestyle kullanacaksanız, büyük quadlarda gerçekten içerisinde uygun birkaç ağaç ya da benzeri engel olan, çok büyük açık alanlara ihtiyacınız var. Mesela bir futbol sahası büyüklüğünde bir çayır olabilir. İçerisinde de 3-5 tane ağaç olursa tamamdır. Şimdi quad yapıyorsunuz, uçurmak için böyle biryeri buldunuz, hadi toplanıp oraya gidiyorsunuz. Gittiniz pil şarjı dert vs.. vs...

110-130mm arası quadlar yeterince küçük. Küçücük arka bahçenizde bile freestyle kullanabilirsiniz. O küçücük bahçe freestyle'da size koca bir orman gibi geliyor. Yapabileceklerinizin sınırı hayal gücünüz. Ayrıca FOD'a düşmeyecek kadar da büyük. 90mm'ye göre size'lı olduğu için, rüzgara karşı daha dayanıklı. Yine boyutundan dolayı sıfır gaz ile yapılan tüm hareketlerde 90mm bir quad'a göre çok daha kontrol edilebilir ve akıcı. Sıfır gazda hemen hemen 200mm bir quad kadar keyifli.

Diğer avantajlarını yukarıda saydık. Pili pervanesi ucuz, sessiz vs...
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Gövdeler (Frameler)” sayfasına dön