Mikro quad'da failsafe için tavsiye.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Selman Cin
Ad Soyad: Selman cin

Mikro quad'da failsafe için tavsiye.

Mesaj gönderen Selman Cin » 16 Eki 2018, 17:54

Merhabalar
mikro quadlarda failsafe modu için yapılması gereken bir işlem varmıdır?
Mikro olduğu için gps takmayı düşünmüyorum fakat bazı hazır satılan dronlarda gps olmamasına rağmen return home özelliği var ne derece çalışıyor bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Mikro quad'da failsafe için tavsiye.

Mesaj gönderen BarisB » 16 Eki 2018, 18:52

Hocam çok iyi bir donanımınız olmadıkça failsafe denen meret quad'ı kontrollü düşürmekten ibarettir. Yani bu "failsafe'e kaldım, kendi kendine eve döndü" hikayesi öyle hiç de kolay birşey değil.

Uzun uza diye anlatmayayım, GPS'i olsun olmasın, yarış quadlarının hepsinde failsafe, "drop" olarak ayarlanıyor. Yani quad'ı olduğu yere düşürüyorsunuz, hepsi bu kadar. Böylece quad, bağlantınız gittiğinde son emri sonsuza dek (pil bitene dek) uygulamak yerine olduğu yere çakılır. Yani uzaklara uçup gitmek ya da son sürat bir duvara çakılmak yerine olduğu yere düşmeyi tercih eder. Biz de gider, düştüğü yerden alırız.

Bunu yapmamız için de alıcımızın failsafe'i desteklemesi gerekiyor. Eğer alıcı failsafe'i destekliyor ise, BF üzerinden hiçbir ayar ile oynamadan, kumanda üzerinden 1-2 küçük ayar ile falsafe'i ayarlamış oluyoruz. Alıcınızı ve kumandanızı yazabilirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Selman Cin
Ad Soyad: Selman cin

Mesaj gönderen Selman Cin » 16 Eki 2018, 19:05

Teşekkürler hocam flysky a8s almayı düşünüyorum peki land olark mı ayarlamak gerekli drop mu? hızlı düşmesi quada zarar vermezmi?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 01:04

Rica ederim 😁

Dediğim gibi, land gibi rth gibi özellikler için çok sağlıklı çalışan sensör ve yazılımlara ihtiyacınız var.

Örnek olarak land yaptınız diyelim. Quad inişe geçti ve indi. Fakat indiğini nasıl anlayacak? Ya da ne süratle ineceğini nasıl anlayacak, ve ayarlayacak, pilin voltaj durumuna göre throttle'ı ayarlamayı nasıl anlayacak. İşin aslı hiçbirini ayarlayamayacak 😁. Olacak olan şu; sizin verdiğiniz gaz ayarı ile inişe geçecek ve eğer indiği yerde bir ağaç, dere vs yoksa, yere indiğinde pili bitenekadar, kendini parçalayana dek dönmeye taklalar atmaya devam edecek. Veya artık sinyaliniz bir apacın üzerinde gittiyse, ağaca takılarak durmak varken, ağacı ve kendini parçalayarak pil bitene dek debelenecek 😁

Bu yüzden drop yapıyoruz. Başka çare yok. Düşüş her zaman daha sağlıklı. Belki birkaç pervane yada 1 motor kaybedersiniz. Ama quad'ı komple kaybetmezsiniz.

Hepsini bir araya getirirsek, sinyalin gidebileceği bölgelerde kontrollü uçmak en garanti çözüm. Belki araya blokaj girdiği zaman yavaşlamak ve bir miktar alçalmak, veya her zaman sahada önce bir sinyal seviyesi kontrol uçuşı yapmak... En iyi failsafe her zaman pilotun kendisidir.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Eki 2018, 01:41

Başlığı sabitledim. Barış Abi'nin yazdıkları çok değerli. Burada dursun da herkes okusun.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 02:40

Evet fena değilmiş kendi yazımızı nasıl beğeniyoruz? 🤪

53cagri53

Mesaj gönderen 53cagri53 » 03 Ara 2018, 22:44

elmoblatch yazdı: 17 Eki 2018, 02:40 Evet fena değilmiş kendi yazımızı nasıl beğeniyoruz? 🤪
yerine beğendim :)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Ara 2018, 01:55

53cagri53 yazdı: 03 Ara 2018, 22:44
elmoblatch yazdı: 17 Eki 2018, 02:40 Evet fena değilmiş kendi yazımızı nasıl beğeniyoruz? 🤪
yerine beğendim :)
😁😁

Turan

Mesaj gönderen Turan » 04 Ara 2018, 18:27

Bişey sormak istiyorum . Flysky i6x kulanıyorum kumanda üzerindeki rssi kaç olunca bağlantı kopuyor yada kaç olana kadar uçurmalıyız ?
:D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Ara 2018, 18:59

Turan yazdı: 04 Ara 2018, 18:27 Bişey sormak istiyorum . Flysky i6x kulanıyorum kumanda üzerindeki rssi kaç olunca bağlantı kopuyor yada kaç olana kadar uçurmalıyız ?
Selamlar

Kumandanızdaki rssi bilgisi gerçek bir rssi datası değil. Aslında o veri error rate. Bahsettiğiniz şekilde değerlendirilmesi açısından çok sağlıklı bir veri değil. Yani, örneğin 50 en yüksek, 0 en düşük dersek, quadınız bazen 25'de, bazen de 3'de failsafe'e kalabilir.

Turan

Mesaj gönderen Turan » 04 Ara 2018, 19:04

rssı sinyali kumandada dbm şeklinde görünüyor . biraz araştırma yaptım 75 ve üstünde kesiliyor diyor doru mudur
:D

aliilalan
Ad Soyad: Ali İLALAN

Mesaj gönderen aliilalan » 19 Ara 2018, 03:15

Aynı durumu bende sormak istemiştim bilgi için teşekkürler.

aliilalan
Ad Soyad: Ali İLALAN

Mesaj gönderen aliilalan » 19 Ara 2018, 03:19

Gökhan Bora yazdı: 17 Eki 2018, 01:41 Başlığı sabitledim. Barış Abi'nin yazdıkları çok değerli. Burada dursun da herkes okusun.
Gökhan Bey bende gps ile çalışan drone için araştırmalar yaptım videonuzu izledim ve teşekkür etmek istedim.

“Genel” sayfasına dön