Kırım sonrası lipo pil tamiri

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
EsEr
Ad Soyad: Ertan Kamun

Kırım sonrası lipo pil tamiri

Mesaj gönderen EsEr » 20 Ara 2018, 16:35

Arkadaşlar bugün okulda drone uçurken hafif çaplı da olsa bir Kırım yaşadım ve pil fırlayıp hücrelerin bağlandığı siyah kablolardan biri koptu lehim yerinden.

İlk sorum şu bu siyah kabloyu diğer ikisinin yanına mı lehimleyeceğim?

İkinci sorum da pilin üstündeki ambalajı sökerken daha doğrusu makasla keserken temas ettim galiba küçük bir küçüldüm attı pile zarar vermiş olabilir miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 🙏

SelcukTNS
Ad Soyad: Selçuk Karaman

Re: Kırım sonrası lipo pil tamiri

Mesaj gönderen SelcukTNS » 20 Ara 2018, 17:21

Kabloları hallettikten sonra hücre değerlerine bakarsanız sağlam olduğunu anlayabilirsiniz

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 20 Ara 2018, 17:22

Liponun paketini açmanız lazım balans kısmında kırmızodan sonra sırayla 1.hücre 2. Hücre diye devam ediyor hangi kablo çıktıysa o hücrenin olduğu kısmı multimetrenin akım ölçüm kısmıyla bağlancağı yeri bulup (belkide koptuğu kısım bellidir direk oraya bağlarsınız) ama lipoyu delmemeye ve kısa devre etmemeye çok özen gösterin sonra sağlam bir bantla tekrar bantlayın ve kopçak kısım varsa silikon sıkın çok az bir şey

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 21 Ara 2018, 00:12

EsEr yazdı: 20 Ara 2018, 16:35 Arkadaşlar bugün okulda drone uçurken hafif çaplı da olsa bir Kırım yaşadım ve pil fırlayıp hücrelerin bağlandığı siyah kablolardan biri koptu lehim yerinden.

İlk sorum şu bu siyah kabloyu diğer ikisinin yanına mı lehimleyeceğim?

İkinci sorum da pilin üstündeki ambalajı sökerken daha doğrusu makasla keserken temas ettim galiba küçük bir küçüldüm attı pile zarar vermiş olabilir miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 🙏
merhaba bu islemleri yapmadan önce lipo pillerin çok tehlikeli olduğunu hatırlatmak isterim kolay gelsin .
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

“Bataryalar” sayfasına dön