FPV VERICI FREKANS AYARLARI

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

FPV VERICI FREKANS AYARLARI

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Haz 2018, 01:36

HERKESE MERHABA,
BANGGOOD DAN SATIN ALDIĞIM EACHINE TX526 VERICI ELIME ULAŞTI FAKAT ILK KEZ BU TARZ BIR CİHAZ KULLANACAGIMDAN FREKANS AYARLAMASINI BIR TÜRLÜ YAPAMADIM BU KONUDA TECRUBESI OLAN VARSA VE AYARLARININ NASIL YAPILDIĞINI PAYLAŞIRSA SEVINIRIM.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: FPV VERICI FREKANS AYARLARI

Mesaj gönderen BarisB » 26 Haz 2018, 02:22

Selamlar,

Gösterge size önce bandı, ardından kanalı ve son olarak yayın gücünün seviyesini gösterir. Bu 3 veriyi tekrar ederek ardı ardına göstermeye devam eder.

Butona hızlıca her basışınızda kanal değişir.

Butona 2 saniye basılı tutarsanız aktif band yanıp sönmeye başlar. Ardından butona her basışınızda band değişir. 3 saniye süresince hiçbir işlem yapmadığınızda sistem ayarlarınızı saklar ve ardından tekrar başa dönerek band, kanal ve güç verilerini görüntülemeye devam eder.

Butona 4 saniye basılı tutarsanız güç seviyesi yanıp sönmeye başlar. Ardından butona her basışınızda güç seviyesi değişirir. 3 saniye süresince hiçbir işlem yapmadığınızda sistem ayarlarınızı saklar ve ardından tekrar başa dönerek band, kanal ve güç verilerini görüntülemeye devam eder.

Güç seviyesi ekranında;
0 - güç yok (quad uçmadığında ya da anten takılı olmadığı durumlarda cihazın yanmaması için kullanılır)
Tek yan çizgi - 25 mW
iki yan çizgi - 200mW
Üç yan çizgi - 600mW
gücünde yayın yapıldığını bilgisi gösterir. Güç seviyesi ne kadar yüksek ise o kadar uzak mesafeden yayın alabilirsiniz. Normal şartlarda FPV kullanımıiçin 25mW yeterli olmalıdır. Maksimum 200mW tercih eidlir. Uzun mesafe yavaş quadlarda ise 600mW ve üzeri kullanılır. Ancak 600mW ciddi pil tüketir. Daha da önemlisi, FC veya PDB üzerindeki BEC devreniz yeterince güçlü değil ise yüksek güçlerde yayın yapmanızı önermem. Çünkü BEC 600mW gücünde yayının talep edeceği yüksek akım talebini sağlayamazsa FC'nizin veya diğer komponentlerinizin reset atması muhtemeldir. Havada böyle bir durumla karşılaşırsanız yayınınız kesilir veya quad'ınız doğrudan çakılır.

Reset atan kameraya benden canlı bir örnek :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 26 Haz 2018, 02:52

bu videonuzu izlemiştim barış hocam 😁 tsk bugün biraz kurcaladım 7 volt güç verdim ama yinede çok fazla ısındı neden iaindigini anlayamadim o yüzden de hemen gücü kestim peki cihazı hangi frekansa ya da kanala ayarlayacagimi nereden bileceğim acaba ?
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 26 Haz 2018, 03:16

Hocam verdiğiniz voltajın hiçbir önemi yok. O sadece cihazın çalışması için bir değer. Önemli olan yayının güç seviyesi(mW). Siz yine de gücü kesmekle iyi yapmışsınız.

Bu cihazlar normalde zaten çok fazla ısınarak çalışırlar. Belirli bir seviyeye kadar yüksek ısı normal FAKAT;

1. Asla anten takmadan güç vermeyin. Eğer anten takılı değil ise, yayın güçü hangi seviyede olursa olsun vericiniz muhtemelen bir veya birkaç dakika içerisinde yanar. Çünkü anten burada soğutucu görevi gören tek bileşendir.

2. Eğer uçmuyorsanız, 25mw üzerindeki güçlerde çalışmayın. Çünkü daha üst seviyelerde cihaz yine anten takılı olsa bile muhtemelen bir süre sonra yanar. Mümkünse 0 veya 1 mW gücünde kalın. Çünkü yüksek güçlerde sadece antenin soğutma görevi yterli olmaz. Quad'ın havada olması ve hava soğutmasının da devreye girmesi gerekir.

Bakın tesadüfen şu anda bir arkadaş ile şu anda, şu başlıkta bu konular konuşuyorduk. Bir okumanız faydalı olabilir;
http://droneyap.com/viewtopic.php?f=12&t=425

Kanal ve band seçimi konusu tamamen bir deneme yanılma metodu. Yani bulunduğunuz bölgeye ve antenlerinizin hangi frekans aralıklarını (düşük veya yüksek) desteklediklerine göre değişir. Bu yüzden teknik olarak tüm band ve kanalları tek tek deneyerek, hangisinden iyi performans alıyorsanız, onu tercih etmelisiniz. Mesela ben elimdeki antenler ile ve uçtuğum bölgede genelde B5'den iyi sonuçlar aldım. O yüzden tüm quad ve alıcılarım B5'e ayarlı. Ve mümkün mertebe aynı anten kombinasyonlarını kullanmaya, hatta denemeler hariç aynı antenleri satın almaya gayret ediyorum.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 29 Ara 2018, 00:53

MERHABA vericimde sırayla 1 A 2. şeklinde yazı çıkıyo
a yı ve 1i değiştirebiliyorum ama 2. sanırım mw ayarı ve onun hiçbirşekilde basılı tutarak vs değiştiremedim nasıl olur sizce ve ses gelip ısınıyor vtx

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 29 Ara 2018, 01:31

Şöyle ki, bir harf ve bir rakam aynı hızda yanıp söner. Bunlar vericinin yayın yaptığı kanaldır. İkinci bir rakam da ya iki kere yanıp söner ya da daha hızlı yanıp söner. Bu da vericinin çıkış gücüdür. Çıkış gücü yüksekse, quad havada değilken yani uçmazken ısınır ve dikkat edin yakabilirsiniz vericiyi. Çıkış gücünü değiştirmek için 7-8 saniye kadar düğmeye basılı tutun. İlk kademede kanal ayarı gelir. Basmaya devam edince güç ayarına geçer. Anlarsınız zaten. Böylelikle çıkış gücünü değiştirirsiniz. Uykulu şekilde yazdığım bu mesajda gereksizok laf yapmış olabilirim. Kusura bakmayın şimdiden. 😴
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 29 Ara 2018, 10:59

Sadik yazdı: 29 Ara 2018, 01:31 Şöyle ki, bir harf ve bir rakam aynı hızda yanıp söner. Bunlar vericinin yayın yaptığı kanaldır. İkinci bir rakam da ya iki kere yanıp söner ya da daha hızlı yanıp söner. Bu da vericinin çıkış gücüdür. Çıkış gücü yüksekse, quad havada değilken yani uçmazken ısınır ve dikkat edin yakabilirsiniz vericiyi. Çıkış gücünü değiştirmek için 7-8 saniye kadar düğmeye basılı tutun. İlk kademede kanal ayarı gelir. Basmaya devam edince güç ayarına geçer. Anlarsınız zaten. Böylelikle çıkış gücünü değiştirirsiniz. Uykulu şekilde yazdığım bu mesajda gereksizok laf yapmış olabilirim. Kusura bakmayın şimdiden. 😴
sağolun sayenizde oldu, 2sn basında kanal çıkıyordu elimi çekmedim biraz daha bastım direk 2 yazdı değiştirdim 0 1 2 3 arasında seçim yapıyoruz 0 a aldımm şimdilik ısınmıyor

0 0 mw
1 25 mw
2 200 mw
3 600mw sanırım

“FPV Vericiler” sayfasına dön