Drone ile bazı ölçümler alıp ölçüm sonuçlarını kayıt altına alma

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
rsmkrkmz
Ad Soyad: Rasim Korkmaz

Drone ile bazı ölçümler alıp ölçüm sonuçlarını kayıt altına alma

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 31 Ara 2018, 17:35

Merhaba arkadaşlar, hepinize iyi seneler dilerim. Benim bir projemede drone ile bazı ölçümler alıp o sonuçları kaydedip bilgisayar ekranında veya bir sonuç olarak almak istiyorum bunu nasıl gerçekleştirebilirim. Yardımlarınız bekliyorum

rsmkrkmz

Re: Drone ile bazı ölçümler alıp ölçüm sonuçlarını kayıt altına alma

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 02 Oca 2019, 05:23

Örneğin ışık şiddeti (lüks) sıcaklık vb. Bu değerleri ölçü aletine aldırmam gerekiyor ve bu sonuçları kaydettirmem bunu nasıl yaparım

keremcengiz

Mesaj gönderen keremcengiz » 02 Oca 2019, 08:28

Drone ile kullanmanız durumda, drone üzerine yapacağınız bir ek sistem ile yaptırabilirsiniz. Lora veya xbee haberleşme modüllerini önerebilirim yakın ve uzak mesafe modülleri var. Asıl ölçümler konusunda da çok az bir yazılım bilgisi ile yapabilirsiniz, arduino, teensy gibi geliştirme kartlarını(işlemcilerini) kullanarak. Gerekli sensörleri içeren bir devre kurup( sensörler+işlemci+haberleşme modülü) bir adet yer istasyonundan(bilgisayara bağlı haberleşme modülü) canlı anlık verileri alabilirsiniz. Bunun için ölçüm sisteminden bir adet verici modül, yer istasyonuna da alıcı modül. Alacağınız modülleri kendi içinde alici verici diye atayabilirsiniz. Eğer sadece cihaz üstünde kayıt lazımsa gene aynı ölçüm devresini kurup bir adet sd kart okuyucu modül dedikleri data logger alıp okunan verileri karta kaydettirebilirsiniz.İşin büyük kısmı yazılıma kalıyor ama gözünüz korkmasın 1 haftada çözebilirsiniz meraka ve isteğinize göre. Youtube gibi mecralarda bir çok örnek de bulursunuz parça parça devre elemanlari hakkında.

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 02 Oca 2019, 20:27

Çok güzel açıklamışsınız da bu konuda benim pek bilgim yok o yüzden pek bişey anlayamadım yinede teşekkür ederim üzerinde sizin dediklerinizdende yola çıkarak araştırma yapmam gerek yine sizi rahatsız edeceğim sanırım çok sağolun

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 02 Oca 2019, 20:30

Daha önce konuşmuştuk sanki sizinle. Tam olarak nerede takıldınız? Ona göre tekrardan yardımcı olmaya çalışayım.

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 03 Oca 2019, 19:39

Evet konuşmuştuk. Şimdi ölçümleri nasıl alıp nasıl kaydedeceğimiz konusunda sorun yaşadık. Diyelim lüks metre, termometre yada herhangi bir sensör veya ölçüm cihazı drone kordinatlara gidince anlık ölçümü nasıl alacak nasıl kayıt altına alacak veya nasıl bu ölçüm sonuçlarını göreceğiz. Bu konuda pek bilgim yok. Diğer arkadaş biraz anlatmış ama pek anlayamadım oradan.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 03 Oca 2019, 20:34

rsmkrkmz yazdı: 03 Oca 2019, 19:39 Evet konuşmuştuk. Şimdi ölçümleri nasıl alıp nasıl kaydedeceğimiz konusunda sorun yaşadık. Diyelim lüks metre, termometre yada herhangi bir sensör veya ölçüm cihazı drone kordinatlara gidince anlık ölçümü nasıl alacak nasıl kayıt altına alacak veya nasıl bu ölçüm sonuçlarını göreceğiz. Bu konuda pek bilgim yok. Diğer arkadaş biraz anlatmış ama pek anlayamadım oradan.
Öncelikle drone hedef kordinata ulaştığı zaman drone'un hedef kordinata ulaştığı bilgisini almamız gerekiyor. Drone hedef kordinata ulaştığında kontrol kartımıza başladığımız geliştirme kartı üzerinden ölçümleri yapıp bunu konsola yazdırabilir yada herhangi bir text formatında saklayabiliriz. Bunun için en önemli nokta uçuş kontrol kartı ve geliştirme kartı seçimi. Yapmak istediğiniz ölçümler ve drone parça seçiminiz hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 03 Oca 2019, 21:58

Gökhan bora abinin YouTube kanalında yaptığı GPS li drone gibi bişey yapmayı düşünüyoruz orada kontrol kartı olarak matex 405 kullanmıştı sanırım imax yazılımı ayarlarını da gökhan abinin videosunda gördüğüm için o kontrol kartını kullanabiliriz. Geliştirme kartı onu bilmiyorum?

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 03 Oca 2019, 22:08

Yapmak istediğimiz ölçümler ilk olarak hoca ışık şiddeti yani lüks metre dedi ve buna ek olarak yükseklik basınç veya sıcaklık gibi size bağlı ne yaparsanız dedi

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 03 Oca 2019, 22:44

rsmkrkmz yazdı: 03 Oca 2019, 21:58 Gökhan bora abinin YouTube kanalında yaptığı GPS li drone gibi bişey yapmayı düşünüyoruz orada kontrol kartı olarak matex 405 kullanmıştı sanırım imax yazılımı ayarlarını da gökhan abinin videosunda gördüğüm için o kontrol kartını kullanabiliriz. Geliştirme kartı onu bilmiyorum?
Sanırım inav yazılımından bahsediyorsunuz. Bildiğim kadarıyla inavden anlık görev(mission) bilgisi alınmıyor. Görevi tamamlayıp tamamlamadığını görmek mümkün değil. Ya asenkron bir uygulama yazmanız gerekiyor ya da mavlink protokolüyle çalışan bir uçuş kartı seçmeniz gerekiyor. Apm 2.8, pixhawk px4, pixracer pixhawk cube kartlarından birini önerebilirim. Apm biraz sıkıntılı bir kart onu pek tavsiye etmiyorum açıkçası ama sizin kararınız tabi ki.

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 04 Oca 2019, 06:50

Mavlink protokolü kullanan uçuş kartını nasıl veya hangi yazılımla programlama biliriz. Diyelim püxhaw px4 tercih ettik sonraki aşamaları nasıl yapabiliriz programlama kısmı vb.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 04 Oca 2019, 07:55

rsmkrkmz yazdı: 04 Oca 2019, 06:50 Mavlink protokolü kullanan uçuş kartını nasıl veya hangi yazılımla programlama biliriz. Diyelim püxhaw px4 tercih ettik sonraki aşamaları nasıl yapabiliriz programlama kısmı vb.
Kullandığınız programlama dili ile mavlink kütüphanesi üzerinden yapabilirsiniz.

rsmkrkmz

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 04 Oca 2019, 08:04

Bu konuları hiç bilmiyorum ya şuan ne deseniz anlamıyorum :) haftaya hoca ile görüşeceğiz tekrar programlama kısmında tam neler istediğini öğreneceğiz yine buradan yazarım size yardımcı olmak istiyorsunuz bu açıdan teşekkür ederim

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 04 Oca 2019, 09:38

Rica ederim. Başarılar.

“Genel” sayfasına dön