Alüminyumdan pervane

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
merter
Ad Soyad: merter kamacı

Alüminyumdan pervane

Mesaj gönderen merter » 04 Oca 2019, 19:14

Başlıktada dediğim gibi alüminyum pervane randımanlı olur mu sizce ne dersiniz. 7075 serisi uçak yapımında kullanılan çok sert olan alüminyumdan bahsediyorum. Bu 7075 normal alüminyumu peynir gibi çiziyor bilen bilir. Uçak ve helikopter pervaneleri de çoğunlukla bu malzemeden yapılıyor. Duralit diye de bahsedilir. (aslında farklıdır)

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Alüminyumdan pervane

Mesaj gönderen GoldWing » 04 Oca 2019, 19:47

esnek olmadığı için kullanılmaz belki tehlikeli ve daha çok hasar almaması için

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 04 Oca 2019, 20:55

Plastiğe göre atalet i daha fazla olur, motorun tüketimini arttırır belki de gücü yetmez, 7000serisi aliminyum işletmek zordur, kimse işlemek istemez. İşlemek isteyen çok para ister. Pervane yi mükemmel çizip çok iyi işletseniz bile balans problemi çekebilirsiniz. Kısaca çok mantıklı olmayabilir

merter

Mesaj gönderen merter » 04 Oca 2019, 23:26

Karbonfiber de esnek değil. Kesinlikle çok tehlikeli olacaktır orası kesin. Ama sağlamlığından ötürü özellikle belli bir boyutun üzerinde güçlü motorlar ile randımanlı olabilir bence.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Oca 2019, 15:12

Karbondan pervane yapamazsınız demek istemiyorum ama büyük ihtimalle yapamazsınız. Çok iyi bir kalıp işletip, prepreg kullanarak üretmeniz lazım. Bu işin vakumu fırını var, kompozit analizi var. Zor iş kısaca cidden bu işi yapabilecek donanımınız varsa tanışmak isterim. Kaldı ki bir pervanenin flow analizini bile yapmak başlı başına bir iş aslında, neden kendi pervanenizi yapmak istiyorsunuz.

merter

Mesaj gönderen merter » 05 Oca 2019, 23:16

Karbondan değil ben alüminyumdan yapmayı düşünüyorum. Nedeni ise biraz büyük bir drone yapmayı düşündüğüm için. Nasıl mı piyasada satılan randımanlı bir pervaneyi kopyalayarak. Peki neden Alüminyum , esnek olmadığı için dönerken daha fazla rüzgar üretir diye düşünüyorum hem daha çok ağırlık kaldırır
Freze makinam var. Hatta şu an bu makineyi cnc ye dönüştürmeye çalışıyorum. Aslında istediğim dişlileri üretmek için aldım makinayı. Tornada var. Benim atölye biraz donanımlı anlıyacağınız. :) Alışılmışın dışına çıkmak hoşuma gidiyor :)
Karbonfiber içinde minik bir vakum fırını yapılabilir aslında çok zor değil ama uğraşmaya değmez o ayrı. :)

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 06 Oca 2019, 04:14

Valla işleyebileceğinizi düşünüyorsanız deneyin, eklediğiniz ağırlığı telafi eder mi bilmiyorum. Makina okumuyorum esnemesi flow u bozar bence ama yüksek devirlerde eminim ki öyle bir esneme yapmıyordur. Zaten pervaneyi düzgün işlemek in fixture işlemeniz gerekecek büyük ihtimalle. Bana kalırsa yabancı forumlara bakın araştırın biraz

“Genel” sayfasına dön