klone kart bec devresi

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
oguzhan
Ad Soyad: Oğuzhan taşdemir

klone kart bec devresi

Mesaj gönderen oguzhan » 11 Oca 2019, 18:46

merhaba. bildiğiniz gibi klon kartlardaki bec devreleri ısınma yapıyor. batarya voltaj verilerini alıp kartı haricen beslemenin bir yolu var mı? vbat ı taktığımızda bec çalışıyor. takmaz isek voltaj bilgisi alınmıyor? bunun bi çözümü var mı?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: klone kart bec devresi

Mesaj gönderen BarisB » 12 Oca 2019, 05:00

Selamlar

Tam Gökhan Hoca'lık bir soru :D Ben yine de şöyle yanıtlamış olayım;

Bu sorun dediğiniz gibi genellikle klon kartlarda oluyor. Elimdeki klon omnibuslarda bahsetiğiniz bu ısınma sorunu ile karşılaştım. Benim bulduğum çözüm kartı batarya voltajı ile beslemeye devam etmek, ancak diğer bileşenlerin hiçbirini FC üzerindeki 5V regülatöründen beslememek şeklinde oldu. Tüm sistemlerde bağımsız PDB kullandım ve kamera, alıcı verici vs. gibi tüm bileşenleri bu PDB üzerinden besledim. Böylece hem batarya voltajını takip edebildim, hem de ısınma sorununu minimize edebildim. Belki sizin de işinize yarar.

Bir de yazarken aklıma geldi. Elinizde voltaj ölçebilen kameralardan var ise belki voltajı kamera üzerinden ölçebilir, ve FC'ye de gücü pdb üzerinden 5V ile verebilirsiniz. 2 OSD'yi birden ayarlamak/ekrana oturtmak sorun olabilir ama o da en fazla 5 dakikanızı alır. Geçici bir çözüm olarak düşünülebilir ama ısınan bir bec devresi yüzünden quad'ın 20 metreden aşağı çakılmasından iyidir ;)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
oguzhan
Ad Soyad: Oğuzhan taşdemir

Mesaj gönderen oguzhan » 12 Oca 2019, 15:59

elmoblatch yazdı: 12 Oca 2019, 05:00 Selamlar

Tam Gökhan Hoca'lık bir soru :D Ben yine de şöyle yanıtlamış olayım;

Bu sorun dediğiniz gibi genellikle klon kartlarda oluyor. Elimdeki klon omnibuslarda bahsetiğiniz bu ısınma sorunu ile karşılaştım. Benim bulduğum çözüm kartı batarya voltajı ile beslemeye devam etmek, ancak diğer bileşenlerin hiçbirini FC üzerindeki 5V regülatöründen beslememek şeklinde oldu. Tüm sistemlerde bağımsız PDB kullandım ve kamera, alıcı verici vs. gibi tüm bileşenleri bu PDB üzerinden besledim. Böylece hem batarya voltajını takip edebildim, hem de ısınma sorununu minimize edebildim. Belki sizin de işinize yarar.

Bir de yazarken aklıma geldi. Elinizde voltaj ölçebilen kameralardan var ise belki voltajı kamera üzerinden ölçebilir, ve FC'ye de gücü pdb üzerinden 5V ile verebilirsiniz. 2 OSD'yi birden ayarlamak/ekrana oturtmak sorun olabilir ama o da en fazla 5 dakikanızı alır. Geçici bir çözüm olarak düşünülebilir ama ısınan bir bec devresi yüzünden quad'ın 20 metreden aşağı çakılmasından iyidir ;)
peki üzerine bec devresi olmayan klon f4 kart öneriniz var mı?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 12 Oca 2019, 19:15

Matek f405 tertemiz bir kart: http://bit.ly/2Sk6MAL
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Kontrol Kartları” sayfasına dön