Durduk yere yana dys samguk 2306

Dronlarda kullanılan motorlarla ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Durduk yere yana dys samguk 2306

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 12 Oca 2019, 19:22

Motorlar calisirken parazit yapiyor mu diye kontrol etmek amacli 1 2 sn full güç verdim bir motor yandi. Sizce normal mi ?
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: Durduk yere yana dys samguk 2306

Mesaj gönderen Serdarr » 12 Oca 2019, 19:28

Motorlara pervanesiz olarak fazla güç vermek zarar veriyor diye duymuştum.
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 12 Oca 2019, 19:30

Serdarr yazdı: 12 Oca 2019, 19:28 Motorlara pervanesiz olarak fazla güç vermek zarar veriyor diye duymuştum.
Cok kisa sureli verdim belki 1 sn. Daha önceden de denemisligim var.
Ayrica diğer motorlara baktığımda isinmamislardi bile.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 12 Oca 2019, 20:45

Geçmiş olsun 😕

Motor mu gitti, esc mi? Kontrol ettiniz mi? Bir de esc'leriniz nedir acaba? Sorun esc de de olabilir. Eğer öyleyse yeni motor taktığınızda onu da pert edebilir.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 12 Oca 2019, 20:56

elmoblatch yazdı: 12 Oca 2019, 20:45 Geçmiş olsun 😕

Motor mu gitti, esc mi? Kontrol ettiniz mi? Bir de esc'leriniz nedir acaba? Sorun esc de de olabilir. Eğer öyleyse yeni motor taktığınızda onu da pert edebilir.
Motor barış abi. Mamba stack kullanıyorum. Paketinden bugün çıkardım. Sen demeden ben yedekteki motoru baglamistim.motor Suan calisiyor. Ama neden yanmış olabilir onu pek anlayamadim. Herhalde 1 2 sn lik punch ile motor yanmaz diye düşünüyorum. Oyle değil mi

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 12 Oca 2019, 23:14

Halilsamutoglu yazdı: 12 Oca 2019, 20:56 Motor barış abi. Mamba stack kullanıyorum. Paketinden bugün çıkardım. Sen demeden ben yedekteki motoru baglamistim.motor Suan calisiyor. Ama neden yanmış olabilir onu pek anlayamadim. Herhalde 1 2 sn lik punch ile motor yanmaz diye düşünüyorum. Oyle değil mi
Evet haklısın, yanmamalı. Ama bu çinliler yanıyor bazen işte. DYS yorumlarında birkaç benzer yorum gördüm :(
Bu arada Mamba'nın kutusundan çıkan kapasitörü bağladın değil mi?

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 12 Oca 2019, 23:31

elmoblatch yazdı: 12 Oca 2019, 23:14
Halilsamutoglu yazdı: 12 Oca 2019, 20:56 Motor barış abi. Mamba stack kullanıyorum. Paketinden bugün çıkardım. Sen demeden ben yedekteki motoru baglamistim.motor Suan calisiyor. Ama neden yanmış olabilir onu pek anlayamadim. Herhalde 1 2 sn lik punch ile motor yanmaz diye düşünüyorum. Oyle değil mi
Evet haklısın, yanmamalı. Ama bu çinliler yanıyor bazen işte. DYS yorumlarında birkaç benzer yorum gördüm :(
Bu arada Mamba'nın kutusundan çıkan kapasitörü bağladın değil mi?
Abi şu anlık baglamadim. Ama yarin bağlamayı dusunuyorum. Yaptığım testte baya patazit vardı. Kapasitör umarım işe yarar. Ayrica yeni taktiğim motorda yanmaz herhalde di mi :)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 13 Oca 2019, 02:16

Halilsamutoglu yazdı: 12 Oca 2019, 23:31 Abi şu anlık baglamadim. Ama yarin bağlamayı dusunuyorum. Yaptığım testte baya patazit vardı. Kapasitör umarım işe yarar. Ayrica yeni taktiğim motorda yanmaz herhalde di mi :)
MAMBA tower'ı kapasitörü bağlamadan kullanmak çok riskli. Çünkü ESC üzerinde hiç kapasitör yok. ESC'nin kendisi ve FC üzerindeki diğer bileşenlere de zarar verebilirdi. Motoru bu yüzden kaybetmiş olabilirsiniz ama %100 diyemiyorum. O yüzden kapasitörü ve yeni motoru bağladıktan sonra testlerde yine motoru kaybedip kaybetmeyeceğiniz konusunda bişey diyemem. Hatalı üretim bir motor de olabilir. Sistemde aşırı gyro gürültüsü varsa bu da peak yüklerde aniden motoru yakabilir. Gyro ve ACC gürültüsünü Betaflight'ın "Motors" sekmesinden motorları denediğinizde yukarıdaki grafiklerden görebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 13 Oca 2019, 09:45

kapasitoru dişi xt60 a baglasam olur mu?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 13 Oca 2019, 13:12

Halilsamutoglu yazdı: 13 Oca 2019, 09:45 kapasitoru dişi xt60 a baglasam olur mu?
Olur tabiki. Sadece kontrol edebileceğiniz, kopmadığından emin olabileceğiniz şekilde bağlarsanız tam süper olur 😁
Şu ekteki gibi 3d yazıcıcdan çıkma bir aparat işe yarıyabiliyor.
Dosya ekleri
images.jpeg
images.jpeg (16.72 KiB) 5308 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 13 Oca 2019, 13:20

Cok teşekkürler barış abi.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 13 Oca 2019, 13:22

Halilsamutoglu yazdı: 13 Oca 2019, 13:20 Cok teşekkürler barış abi.
Rica ederimm 👍🙋🏼‍♂️

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 13 Oca 2019, 20:20

elmoblatch yazdı: 13 Oca 2019, 02:16
Halilsamutoglu yazdı: 12 Oca 2019, 23:31 Abi şu anlık baglamadim. Ama yarin bağlamayı dusunuyorum. Yaptığım testte baya patazit vardı. Kapasitör umarım işe yarar. Ayrica yeni taktiğim motorda yanmaz herhalde di mi :)
MAMBA tower'ı kapasitörü bağlamadan kullanmak çok riskli. Çünkü ESC üzerinde hiç kapasitör yok. ESC'nin kendisi ve FC üzerindeki diğer bileşenlere de zarar verebilirdi. Motoru bu yüzden kaybetmiş olabilirsiniz ama %100 diyemiyorum. O yüzden kapasitörü ve yeni motoru bağladıktan sonra testlerde yine motoru kaybedip kaybetmeyeceğiniz konusunda bişey diyemem. Hatalı üretim bir motor de olabilir. Sistemde aşırı gyro gürültüsü varsa bu da peak yüklerde aniden motoru yakabilir. Gyro ve ACC gürültüsünü Betaflight'ın "Motors" sekmesinden motorları denediğinizde yukarıdaki grafiklerden görebilirsiniz.
Esc üzerinde kapasitör olmak zorunda, girişte olmadığından bahsettiniz sanırım. BLDC motor mantığı gereği esc üzerinde 6 ve katları sayıda mosfet bulunmalı, bu mosfetlerin snubber denen koruma kısımları olur bu kısımda kapasitör olur. Bu kapasitörünüz çok uzak olursa bir işe yaramaz, anlık yüklenmelerde esc kaybetmenizin sebebi genelde snubber ın yeterli gelemeyip(veya zarar görüp) mosfeti yakmasıdır ya da sürekli ani yüklenmeler yaparsanız mosfet sıcaklığınız çok yükselir. Yanan esc lerde mosfet değiştirip deneyebilirsiniz isterseniz bir ihtimal çalışır, bu arada yanan mosfetler genellikle kısa devre olur ancak açık devre olma ihtimalleri de var ve hatta bazı mosfet türleri yanınca açık olurlar karakteristik olarak. İşin kötü tarafı devre üzerindeyken bir mosfetin sağlamlığı ancak tahmin edilebilir. Yani esc tamirine girerseniz hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz çok yüksek. Girişe atılan kapasitörlerin genel mantığı voltaj dalgalanmalarını engellemektir, bu dalgalanma sizin frekansınıza giriş kapasitörünüze bağlı, daha büyük bir kapasitör atarsanız teknik olarak daha az parazitiniz olur. Ancak voltaj değerine ve kalitesine dikkat etmelisiniz. (bu arada ters takmayın 3-4 saniye civarı sürer genelde patlaması en fazla ama patladığı zaman kısa devre olacak ve siz o bağlantıyı kesmezseniz pilinizi aşırı zorlayacak, yangın riski ve pilinizi kaybetme riskiniz var)(dalgalanmanın formülü de şudur peak akımınız bölü (frekans çarpı kapasitans))

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 13 Oca 2019, 22:50

Teşekkürler bilgiler için. Çok faydalı bilgiler.
Demek istediğim yok denecek kadar az dı. Ekte iki yüzünün de görsellerini ekledim.
Dosya ekleri
P_20190113_224823_LL.jpg
P_20190113_224833_LL.jpg

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 14 Oca 2019, 01:12

elmoblatch yazdı: 13 Oca 2019, 22:50 Teşekkürler bilgiler için. Çok faydalı bilgiler.
Demek istediğim yok denecek kadar az dı. Ekte iki yüzünün de görsellerini ekledim.
Cidden baya az ama kullanıcısı çok fazla bir sıkıntı olmadığına göre çok iyi mühendislik yapmışlar diyebiliriz

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Oca 2019, 01:31

Gktu yazdı: 14 Oca 2019, 01:12
elmoblatch yazdı: 13 Oca 2019, 22:50 Teşekkürler bilgiler için. Çok faydalı bilgiler.
Cidden baya az ama kullanıcısı çok fazla bir sıkıntı olmadığına göre çok iyi mühendislik yapmışlar diyebiliriz
Kutu içerisinden testlerini yaptığımız iyi denilebilecek kalitede bir low esr kapasitör çıkıyor. Bu kap. uygulanmadan kullanılması önerilmiyor. Karta bakılırsa haklılar 😁

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 14 Oca 2019, 17:31

Kapasitoru bağlayıp İlk test uçuşunu yaptım. Nedendir anlamdim ancak baya bi parazit var. Hele punchlarda felan deli parazit oluyo. Sebebi ne olabilir.
Vtx eachine tx805(direkt batarya dan besleniyor)
Kamera runcam sparrow(buda ayni sekilde batarya dan besleniyor)
Motorlar dys samguk 2306.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Oca 2019, 17:50

Kapasitörü sağlıklı şekilde bağlayabildiniz değil mi. Ben 2 farklı sistemde hiç parazit almadım. Ama andyrc'nin youtube kanalında da benzer bir sorun yaşanmıştı. Ekstra kapasitör bağlamıştı. Onu bir kontrol edebilir misiniz

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 14 Oca 2019, 18:28

elmoblatch yazdı: 14 Oca 2019, 17:50 Kapasitörü sağlıklı şekilde bağlayabildiniz değil mi. Ben 2 farklı sistemde hiç parazit almadım. Ama andyrc'nin youtube kanalında da benzer bir sorun yaşanmıştı. Ekstra kapasitör bağlamıştı. Onu bir kontrol edebilir misiniz
Teşekkürler. Birde kameranin direkt bataryadan beslenmesi parazite sebep olabikir mi

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 14 Oca 2019, 18:40

Kamerayı kart üzerinden 5v güç alıp deneseniz?
Kamera ve vtx'e sabit voltaj verilmesini daha doğru buluyorum fakat yine de o kadar aşırı parazite sebep olacağını sanmıyorum. Eğer vtx ve kamerada bir sorun yoksa, ben enlinizdeki esc'nin ya da kapasitörün problemli olduğunu düşünmeye başlayacağım 😁

“Motorlar” sayfasına dön