Neuroflight yeni Betaflight??

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Neuroflight yeni Betaflight??

Mesaj gönderen eray » 26 Oca 2019, 23:41

Selamlar. Geçenlerde internette dolaşırken gördüm neuroflight adında bir uçuş kontrol yazılımı geliştiriliyormuş. Bu yazılımın diğerlerinden farkı PID ayarlarını yapay zekanın simülasyon ortamında milyonlarca test ve denemesi sonucunda en doğru şekilde yapmasıymış yanlış anlamadıysam. Bu noktada aklıma takılan sorular var. Defoult PID değerleri her drone için yeterince düzgün değil midir. Sizlerin de görüşünü almak isterim.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

alisrust

Re: Neuroflight yeni Betaflight??

Mesaj gönderen alisrust » 26 Oca 2019, 23:45

eray yazdı: 26 Oca 2019, 23:41 Selamlar. Geçenlerde internette dolaşırken gördüm neuroflight adında bir uçuş kontrol yazılımı geliştiriliyormuş. Bu yazılımın diğerlerinden farkı PID ayarlarını yapay zekanın simülasyon ortamında milyonlarca test ve denemesi sonucunda en doğru şekilde yapmasıymış yanlış anlamadıysam. Bu noktada aklıma takılan sorular var. Defoult PID değerleri her drone için yeterince düzgün değil midir. Sizlerin de görüşünü almak isterim.
Bende çok meraktayım:).Up

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 00:41

eray yazdı: 26 Oca 2019, 23:41 Selamlar. Geçenlerde internette dolaşırken gördüm neuroflight adında bir uçuş kontrol yazılımı geliştiriliyormuş. Bu yazılımın diğerlerinden farkı PID ayarlarını yapay zekanın simülasyon ortamında milyonlarca test ve denemesi sonucunda en doğru şekilde yapmasıymış yanlış anlamadıysam. Bu noktada aklıma takılan sorular var. Defoult PID değerleri her drone için yeterince düzgün değil midir. Sizlerin de görüşünü almak isterim.
Merhaba. Süper konu 👍

Öncelikle pid başlı başına bir dünya ve herkesin farklı farklı fikirleri var. Her fikre saygı duymakla birlikte benim düşüncelerim şöyle;

Betaflight üzerinden konuşacaksak, default pid ayarları her geçen gün daha çok quad'a uyum sğlayacak şekilde geliştirildi. Bunda tabi donanımların gelişmesinin de payı var. Artık güncel BF versiyonlarında varsayılan ayarlar hemen hemen her yarış quad'ını oldukça İYİ ve SAĞLIKLI uçuruyor. İyi diyorum çünkü uçuş oldukça dengeli oluyor. Aynı zamanda sağlıklı diyorum çünkü filtreler ile motorlara yük bindiren d gain gibi ayarlar bileşenlere zarar vermiyecek seviyelerde.

Ancak; yapılan her yarış drone'unun kendine özel ince pid ayarları vardır. Yeterince bilgi ve birikim sahibiysek, yaptığımız quad'a özel ince ayarlar yapabiliriz. Özellikle propwash, isolation gibi efektleri/sonuçları farkedebiliyorsak ve/veya bunlar bizi rahatsız ediyorsa pid öğrenerek bunları minimuma indirebiliriz.

Pid, bir yerden alıp, diğer bir yere koymak gibi bişey. Bir sorunu toparlamak için, başka biryerden feragat ediyorsunuz. Ben şahsen her quadda sadece rate'lerimi girerek default pid ayarları ile uçuyorum. Gerçekten motorlarda aşırı anlamsız bir tavır ya da abartı bir propwash yok ise, pid ile oynamıyorum. Yani %95 default ayarlar ile uçuyorum diyebiliriz.

Bu konuda tek inandığım rahmetli Project Blue Falcon'un söylediği "mükemmel pid diye bişey yoktur" sözü. Mesela biz propwash'ı minimuma indirmek için pid ayarlarını incik-cincik edebilir ve bir miktar toparlayabiliriz. Fakat ancak uçuş sitilimiz ve doğru çubuk kontrolü ile sıfıra indirebiliriz.

Son olarak da bir çok pilotun artık default ayarlar ile uçmaya başladığını görüyorum. Bu da sevindirici.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

alisrust

Mesaj gönderen alisrust » 27 Oca 2019, 11:09

peki Barış abi neuroflight nasıl yapıyor bunu?

Gurhan
Ad Soyad: Gürhan avcı

Mesaj gönderen Gurhan » 27 Oca 2019, 11:28

Barış abi şu pid ayarları ıle ılgılı bir video ceksen ben hic bilmiyorum ne dir ne degildir o ayarlar ve bilmeyen cok kışı de vardır cok faydalı olur bence...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 27 Oca 2019, 13:04

alisrust yazdı: 27 Oca 2019, 11:09 peki Barış abi neuroflight nasıl yapıyor bunu?
Hiç drone için pid simulasyonu yapılırken görmedim ama mantık şudur, boyutları ve motor tepkileri bilinen bir şeyi yazılımsal olarak simule edersin önce, daha sonra feedback alabilmek için referans noktalar seçilir(drone için 4 tane kafi istersen 5 yapıp merkeze de koyabilirsin ama 4 ünün ortalaması zaten 5 i verir) daha sonra verdiği tepkinin değerlendirilmesi için koşullar belirlenir. Program denemeye başlar. Dediğim gibi drone için görmedim ama basit işlerde genelde değerlendirme koşulu çok basit oluyor, mesela iki duvar arasında gitmek istiyorsunuz diyelim, değerlendirme koşulu optimum noktada durma süreniz olabilir.

alisrust

Mesaj gönderen alisrust » 27 Oca 2019, 13:25

Bu propwash olayı falan ne oluyor anlatabilecek biri var mı? Neye göre PID ayarları yapılıyor?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 27 Oca 2019, 13:36

Gktu yazdı: 27 Oca 2019, 13:04 Hiç drone için pid simulasyonu yapılırken görmedim ama mantık şudur, boyutları ve motor tepkileri bilinen bir şeyi yazılımsal olarak simule edersin önce, daha sonra feedback alabilmek için referans noktalar seçilir(drone için 4 tane kafi istersen 5 yapıp merkeze de koyabilirsin ama 4 ünün ortalaması zaten 5 i verir) daha sonra verdiği tepkinin değerlendirilmesi için koşullar belirlenir. Program denemeye başlar. Dediğim gibi drone için görmedim ama basit işlerde genelde değerlendirme koşulu çok basit oluyor, mesela iki duvar arasında gitmek istiyorsunuz diyelim, değerlendirme koşulu optimum noktada durma süreniz olabilir.
4 noktanın ortalaması gövdede orta noktadaki 5. yi vermeyebilir, hatta çoğunlukla vermez. Bir sürü asimetrik quad var, bir sürü bileşen quad’a asimetrik yerleştiriliyor.

Yazılımın bir quad’ın uçuşunu düzgün şekilde simüle edebilmesi için frame, motorlar, batarya,ağırlık dağılımı, ağırlık merkezi, ağırlık oluşturan asimetrik yerleştirilmiş parçalar vs ile ilgili bir sürü bilgiye sahip olması gerekir. Hatta o an uçulan havadaki nem bile uçuşu etkileyen bir etmendir... Nasıl bir uygulama/yazılım bilmiyorum ama düşününce uygulamada çok pratik gibi gelmedi kulağa. Çok daha spesifik uygulamalarda veya commercial drone satışı düşünen firmalar tarafından kullanılabilir sanırım...

Bunların yanı sıra, Barış Bey’e kesinlikle katılıyorum, şuan flight controller yazılımlarının hepsi default pid ayarlarıyla bile oldukça başarılı. Ekstra birşey yapmadan rates/super rates’inizi kendi uçuş alışkanlığınıza göre ayarladıktan sonra PID değerlerine dokunmanız gerekmiyor bile. Eğer yıllardır uçup, uçuş yeteneğini geliştirmiş oldukça profesyonel bir freestyle pilotu veya profesyonel bir yarış pilotu değilseniz PID ayarlarıyla oynamak uçuşunuzda gözle görülür bir artı oluşturmaz. Aramızda kimsenin de o levelde pilot olduğunu düşünmüyorum zaten, öyle birisi gelip burada o soruyu sormaz 🤦🏻‍♂️😇
Kısacası gerek simulatörle gerek copterinizle bol bol uçuş yapın... Uçuşunuzu düzeltecek en iyi şey bu...
En son __isimsiz__ tarafından 27 Oca 2019, 13:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 27 Oca 2019, 13:43

alisrust yazdı: 27 Oca 2019, 13:25 Bu propwash olayı falan ne oluyor anlatabilecek biri var mı? Neye göre PID ayarları yapılıyor?
Bir de bu hobide Türkçe kaynak pek yok. İngilizcenizi geliştirmenizde fayda var

Aşağıya propwash ile ilgili Kevin Dougherty (StingerSwarm)’ın bir videosunu koyuyorum.
Özetle; propwash’ı tamamen yok edemezsin, ayarlarla biraz azaltırsın ve quad’ını uçurdukça öğrenerek hangi durumlarda yaptığını fark edip minimuma indirebilirsin diyor...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 14:38

Neuroflight nasıl yapıyor bir fikrim yok. Ama topladığı blackbox datalarıyla birşeyleri hesaplamayaa çalıştı kesin. Kimbilir nasıl 😁

Ben pid ile ilgili video çekmeyeyim abi. Zaten kimsenin tam olarak bilmediği, farklı farklı onlarca yöntemin olduğu bişey için kalkıpta "bunu böyle yapabilirsiniz" dersek bunlar bizi topa tutar Gurhan 😁 Adamlara uçuş videosu koyuyoruz bi ton fırça atmışlar.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 14:50

Propwash'ı kelime olarak tam türkçeye çevirmeyi beceremedim. Kısacası, quad düşüş halindeyken dönmekte olan pervanelere doğru bir hava akımı, türbülans oluşuyor. Biz tam da bu sırada gaza yüklendiğimizde pervaneler bu türbülansın içinde kaldırma kuvveti oluşturmaya çalışıyor. Bu durum da quad'ın tir tir titremesine neden olabiliyor. Pid ile bu efekti minimuma indirebiliyoruz. Ama iyi pilotlarda gördüğümüz sıfır propwash'ın pid ile ilgisi yok. O adam propwas'ı kullanımı ile sıfıra çekiyor. Kendileri de bunu söylüyoelar zaten

pplane
Ad Soyad: kerem güner

Mesaj gönderen pplane » 27 Oca 2019, 15:15

elmoblatch yazdı: 27 Oca 2019, 14:38 Neuroflight nasıl yapıyor bir fikrim yok. Ama topladığı blackbox datalarıyla birşeyleri hesaplamayaa çalıştı kesin. Kimbilir nasıl 😁

Ben pid ile ilgili video çekmeyeyim abi. Zaten kimsenin tam olarak bilmediği, farklı farklı onlarca yöntemin olduğu bişey için kalkıpta "bunu böyle yapabilirsiniz" dersek bunlar bizi topa tutar Gurhan 😁 Adamlara uçuş videosu koyuyoruz bi ton fırça atmışlar.

Şunlar bunlar diye konuşmak yakışmıyor, eleştiri en doğal şey, kaldıramıyorsanız bu sizin probleminiz Barış Bey eleştirenin değil. Demek ki videonun altına yazdıklarımı anlamamışsınız. Sizi herkes gibi alkışlamadığım için özür dilerim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 15:26

pplane yazdı: 27 Oca 2019, 15:15
elmoblatch yazdı: 27 Oca 2019, 14:38 Neuroflight nasıl yapıyor bir fikrim yok. Ama topladığı blackbox datalarıyla birşeyleri hesaplamayaa çalıştı kesin. Kimbilir nasıl 😁

Şunlar bunlar diye konuşmak yakışmıyor, eleştiri en doğal şey, kaldıramıyorsanız bu sizin probleminiz Barış Bey eleştirenin değil. Demek ki videonun altına yazdıklarımı anlamamışsınız. Sizi herkes gibi alkışlamadığım için özür dilerim.
"Samimi değil, güvenilir değil, bilmemneden yoksun..."

Dostum sen eleştirinde kullandığın dile bir bak, sonra benim dilimi laf et. Aman neyse. İşine gelirse izlersin. Sen bilirsin.

pplane

Mesaj gönderen pplane » 27 Oca 2019, 15:42

elmoblatch yazdı: 27 Oca 2019, 15:26

Dostum sen eleştirinde kullandığın dile bir bak, sonra benim dilimi laf et. Aman neyse. İşine gelirse izlersin. Sen bilirsin.

Orda da dediğim gibi, sizin "bilmem ne" dediğiniz "teknik bilgiler" bize bi şeyler öğretiyor, bilgiyi güvenilir kılıyor. İşinize gelmemiş ki beni anlamamışsınız.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 16:01

pplane yazdı: 27 Oca 2019, 15:42
elmoblatch yazdı: 27 Oca 2019, 15:26

Orda da dediğim gibi, sizin "bilmem ne" dediğiniz "teknik bilgiler" bize bi şeyler öğretiyor, bilgiyi güvenilir kılıyor. İşinize gelmemiş ki beni anlamamışsınız.
Bence senin başka bir derdin var.

"uçuş videosu" başlıklı bir video konulmuş. Videodaki ürünlerin isimleri verilmiş. Sonra da uçuş deneyimi ne ifade etmiş, orada sandalyede otururken bu kısaca paylaşılmış. Sen de bu kadar basit bişeyin altına metiyeler düzmüşsün. Şunu demeliydin: "bu kanalda bu içeriği tercih etmiyorum". Samimiyetsizlikle suçlanacak ne yaptım Kerem 😁 Basit bir saha videosuna samimiyetsiz diyen zihniyetin nesini anlayayım canım 😁

alisrust

Mesaj gönderen alisrust » 27 Oca 2019, 16:02

Arkadaşlar, abilerim burada tartışmayın lütfen konu üzerinde gereksiz kalabalık oluyor. Tartışma mesajları silinip biterse sevinirim.

pplane

Mesaj gönderen pplane » 27 Oca 2019, 16:27

alisrust yazdı: 27 Oca 2019, 16:02 Arkadaşlar, abilerim burada tartışmayın lütfen konu üzerinde gereksiz kalabalık oluyor. Tartışma mesajları silinip biterse sevinirim.
Çok haklısınız, bu forumda ve bu forumun youtube kanalında insanlar, gerçek bilginin peşinde koşuyor, insanların dedikodularının ve kişisel lakırdıların değil.
Bu gereksiz tartışma için kusura bakmayın.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Oca 2019, 18:30

pplane yazdı: 27 Oca 2019, 16:27
alisrust yazdı: 27 Oca 2019, 16:02 Arkadaşlar, abilerim burada tartışmayın lütfen konu üzerinde gereksiz kalabalık oluyor. Tartışma mesajları silinip biterse sevinirim.
Çok haklısınız, bu forumda ve bu forumun youtube kanalında insanlar, gerçek bilginin peşinde koşuyor, insanların dedikodularının ve kişisel lakırdıların değil.
Kerem seviyeyi indiriyorsun. Ben sana yalan bir bilgi sunmadım. Aksine, bu çin malı ürünlerin üzerinde yazan teknik bilgilerin çoğu hikaye. Oturup uçurmadan, anlayamazsın. Eğer sadece kağıt üzerindeki bilgiler ile hareket edeceksen, herşeyi racerstar kullanman lazım. Lütfen seçtiğin kelimelere dikkat et.

alisrust

Mesaj gönderen alisrust » 27 Oca 2019, 18:34

elmoblatch yazdı: 27 Oca 2019, 18:30
pplane yazdı: 27 Oca 2019, 16:27
Kerem seviyeyi indiriyorsun. Ben sana yalan bir bilgi sunmadım. Aksine, bu çin malı ürünlerin üzerinde yazan teknik bilgilerin çoğu hikaye. Oturup uçurmadan, anlayamazsın. Eğer sadece kağıt üzerindeki bilgiler ile hareket edeceksen, herşeyi racerstar kullanman lazım. Lütfen seçtiğin kelimelere dikkat et.
Abi tamam sende bişey yazma da şu olay bitsin gözünüzü seveyim.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 27 Oca 2019, 20:11

KingNothing yazdı: 27 Oca 2019, 13:36
Gktu yazdı: 27 Oca 2019, 13:04 Hiç drone için pid simulasyonu yapılırken görmedim ama mantık şudur, boyutları ve motor tepkileri bilinen bir şeyi yazılımsal olarak simule edersin önce, daha sonra feedback alabilmek için referans noktalar seçilir(drone için 4 tane kafi istersen 5 yapıp merkeze de koyabilirsin ama 4 ünün ortalaması zaten 5 i verir) daha sonra verdiği tepkinin değerlendirilmesi için koşullar belirlenir. Program denemeye başlar. Dediğim gibi drone için görmedim ama basit işlerde genelde değerlendirme koşulu çok basit oluyor, mesela iki duvar arasında gitmek istiyorsunuz diyelim, değerlendirme koşulu optimum noktada durma süreniz olabilir.
4 noktanın ortalaması gövdede orta noktadaki 5. yi vermeyebilir, hatta çoğunlukla vermez. Bir sürü asimetrik quad var, bir sürü bileşen quad’a asimetrik yerleştiriliyor.

Yazılımın bir quad’ın uçuşunu düzgün şekilde simüle edebilmesi için frame, motorlar, batarya,ağırlık dağılımı, ağırlık merkezi, ağırlık oluşturan asimetrik yerleştirilmiş parçalar vs ile ilgili bir sürü bilgiye sahip olması gerekir. Hatta o an uçulan havadaki nem bile uçuşu etkileyen bir etmendir... Nasıl bir uygulama/yazılım bilmiyorum ama düşününce uygulamada çok pratik gibi gelmedi kulağa. Çok daha spesifik uygulamalarda veya commercial drone satışı düşünen firmalar tarafından kullanılabilir sanırım...

Bunların yanı sıra, Barış Bey’e kesinlikle katılıyorum, şuan flight controller yazılımlarının hepsi default pid ayarlarıyla bile oldukça başarılı. Ekstra birşey yapmadan rates/super rates’inizi kendi uçuş alışkanlığınıza göre ayarladıktan sonra PID değerlerine dokunmanız gerekmiyor bile. Eğer yıllardır uçup, uçuş yeteneğini geliştirmiş oldukça profesyonel bir freestyle pilotu veya profesyonel bir yarış pilotu değilseniz PID ayarlarıyla oynamak uçuşunuzda gözle görülür bir artı oluşturmaz. Aramızda kimsenin de o levelde pilot olduğunu düşünmüyorum zaten, öyle birisi gelip burada o soruyu sormaz 🤦🏻‍♂️😇
Kısacası gerek simulatörle gerek copterinizle bol bol uçuş yapın... Uçuşunuzu düzeltecek en iyi şey bu...
Frame asimetrik olsa bile 4 kol farklı uzunlukta değil, neresi olduğunu bildiğiniz sürece bilgisayar üzerinde feedback alması kolay. Evet motorlar vs tek tek uğraştırıyor, motorun karakteristiğini koda dökmek ciddi mana da uğraştırıcı. Bu tür işler meraklısına genelde. Uçuş kontrolcünüz şunu yapaiblir yalnız siz uçarken data tutar, daha sonra bu dataları train ederek daha etkili bir pid bulabilir. Belki çalışma mantığı budur

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön