SHGM Kayıt ve Uçuş İzni

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
__isimsiz__

SHGM Kayıt ve Uçuş İzni

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Şub 2019, 18:42

Kendi yaptığınız 500gr üzeri quadcopteriniz’i SHGM’nin IHA kayıt sistemine kayıt yapıyor musunuz? Ve uçmadan önce uçuş izni talep ediyor musunuz? Ben kayıt yaptırdım ve ardından uçuşa yasak olmayan değişik alanlarda 2 kere uçuş izni talep ettim. Ancak ikisinde de “Diğer, Valilik olumsuz görüş bildirdi” sebebi ile reddedildi... Nerede nasıl uçacağız peki? Bu kadar zor olmasa gerek...

Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Re: SHGM Kayıt ve Uçuş İzni

Mesaj gönderen Sadık » 02 Şub 2019, 19:17

Sadece uçuşa yasak olmayan bölge olması izin vermeleri için yetmiyor. Yerleşim alanlarından 5-6km uzakta bir yer istemiştim. O bile onaylanmadı. Dağın başında olsun istiyor sanırım.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 02 Şub 2019, 20:02

shgm memurları izin istediğimiz alanın güvenlik ve kişisel haklara uygun olup olmadığını düşünmeye zahmet etmeden, izin versem bana ne kazanç sağlayacak sanki beklenmedik birşey olur falan izin aldıydık derler en iyisi vermeyim ne diyebilirler düşüncesiyle heryere red verebiliyor sanırım
parkta uçacakken güvenlik bey geldi burada resmi kurumlar var kameralıysa uçurman yasak dedi, orası yeşillik bir şehir parkıydı, insan neredeyse yoktu ve mini drondu

Selman Cin
Ad Soyad: Selman cin

Mesaj gönderen Selman Cin » 24 Haz 2019, 22:56

Merhabalar 500gr altında dronelarla ilgili bir yazı okudum burada lisans belge ve kayıt gerektirmediğini fakat uçuş için Form-19 (İHA Uçuş İzni Talep Formu)doldurmak gerektiği yazıyor. bu formu doldurup izin almak zorunlumu ?

ben istanbul içinde boş alan olarak bi okulun bahçesinde uçuruyorum okul saatleri dışında burada uçurmak problem olur mu ? bu gün lojmandan bi öğretmen devlet daireleri etrafında uçurmanın yasak olduğunu söyledi. bende 500 gram altında ve kapsam dışında kaldığını ve insanlardan uzak olduğu için burada uçurduğumu söyledim sonrasında toplayıp gittim.
uçurabileceğim bir orman ve okul bahçesi var onun dışında heryer insan kaynıyor.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 25 Haz 2019, 00:55

Selman Cin yazdı: 24 Haz 2019, 22:56 Merhabalar 500gr altında dronelarla ilgili bir yazı okudum burada lisans belge ve kayıt gerektirmediğini fakat uçuş için Form-19 (İHA Uçuş İzni Talep Formu)doldurmak gerektiği yazıyor. bu formu doldurup izin almak zorunlumu ?

ben istanbul içinde boş alan olarak bi okulun bahçesinde uçuruyorum okul saatleri dışında burada uçurmak problem olur mu ? bu gün lojmandan bi öğretmen devlet daireleri etrafında uçurmanın yasak olduğunu söyledi. bende 500 gram altında ve kapsam dışında kaldığını ve insanlardan uzak olduğu için burada uçurduğumu söyledim sonrasında toplayıp gittim.
uçurabileceğim bir orman ve okul bahçesi var onun dışında heryer insan kaynıyor.
Ağırlığa bağlı izin mevzuatını ve de herhangi bir dronu uçurabileceğiniz yerler konusu hep karışmakta. Ben açıkcası kimsenin doğrusunu bildiğini de düşünmüyorum.

Kendi bildiğim, ağırlığı cinsi vs ne olursa olsun herhangi bir devlet dairesi, bina, ev, park bahçe, dükkan artık aklına ne gelirse 100m uzakta olman lazım. Havadaki ağırlığı (pil ve üzerinde ne aparat, kamera vb ağırlık var ise) 500gram üzerinde ise kayıt ettirmek ve de nerede olursa olsun izin alarak uçurmak zorundasın.

Kendi uygulamam, havalanından 9-10km, herhangi bir evden binadan 1-2km uzakta boş tarla, dağ başı ormanlık vs bulup orda uçmak..

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 25 Haz 2019, 03:35

Ben kırşehirde dağın bir ucunda uçuş izni istedim onayladılar ve neden uçacağımı sordular. Sırf denemek için izin almıştım. Ama artık izin falan almıyorum. Drone uurmak için 1 hafta önceden izin alacaksın bekleyeceksin izin vermeyecekler ohooooo... Uçur gitsin. (Riskli bölgeler hariç; insan yoğunluğunun olduğu bölgeler, binanın olduğu bölgeler vs)
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

“Genel” sayfasına dön