Uçuş denemeleri

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
BurakAlim

Uçuş denemeleri

Mesaj gönderen BurakAlim » 04 Şub 2019, 19:33

Acro ve Air modda uçmaya çalışıyorum bu aralar :D bol bol kaza yapıyorum yüksekten düşmeler yere çakılmalar falan ;) drone bu şekilde uçarken yükselince bazen titremeye başlıyor ve yere çakılıp hiçbir şey olmamış gibi yükselmeye devam ediyor bu neden kaynaklanıyor sizce ? Drone kontrol edilemiyor o an titriyor ve düşüp tekrar normale dönüyor

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Uçuş denemeleri

Mesaj gönderen GoldWing » 04 Şub 2019, 21:50

pervaneleri sıkın bence ondan olabilir, o kadar düşmeye birşey olmuyor mu, ben de yeni acroya geçtim korkuyorum düşmekten
acro trainer da aklınızda olsun

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Şub 2019, 21:59

setup nedir soft mount kullanıldı mı? yaw twictch jitter var mı? yüksek p kazancı özellikle yüksek devirlerde böyle sıkıntılara neden olabilir. motorlarda pervane olmadan kekemelik var mı? birsürü sebebi olabilir. çözümleri de farklı farklı tabi ki.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 05 Şub 2019, 07:53

GoldWing yazdı: 04 Şub 2019, 21:50 pervaneleri sıkın bence ondan olabilir, o kadar düşmeye birşey olmuyor mu, ben de yeni acroya geçtim korkuyorum düşmekten
acro trainer da aklınızda olsun
Hocam drone 110mm ve altında pil kartondan bir pil korumalığı yaptım yere düşerken o çarpıyor ilk bu şekilde pile zarar vermiyor ufak olduğu içinde darbelere karşı dayanıklı. Pervanelrr sıkı. Acro trainer tam olarak ne oluyor

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 05 Şub 2019, 07:59

gokhanyanki yazdı: 04 Şub 2019, 21:59 setup nedir soft mount kullanıldı mı? yaw twictch jitter var mı? yüksek p kazancı özellikle yüksek devirlerde böyle sıkıntılara neden olabilir. motorlarda pervane olmadan kekemelik var mı? birsürü sebebi olabilir. çözümleri de farklı farklı tabi ki.
Soft mount derken tam olarak anlamadım fakat motorların altına titreşim emmesi için kaydırmaz süngerler yapıştırdım. Jitter nedir bilmiyorum hocam. Açıklarsanız mutlu olurum :) bu gün akşama pervane söküp motorları tam güce vererek tekrar deneme yapacağım normalde bir sıkıntı yoktu.

Setup:

Matek f411 mini
12a esc
1105 3b motor
2s 450 mah gnb pil
Tx03 kamera
110mm Frame geprc hx02 olması lazım ismi

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 05 Şub 2019, 10:58

betaflight mode ekranında en altta acro triner var, bir açı belirliyorsunuz drone acrodayken o açıya kadar yatıyor, takla atmıyor mesela ama acro bildiğimiz, bende 250lik var bi düşse tuz buz olur ondan böyle çalışıyorum

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Şub 2019, 17:53

Acro-trainer iyi bir fikir olabilirim. GoldWing arkadaşımızın da dediği gibi, belirlediğiniz açıya kadar acro modda uçuyorsunuz. İstemeden bu açıyı geçerseniz quad self-level moduna geçiyor ve kendini toparlıyor. "Acro nasıl bişey" konusunu tecrübe etmek için güzel bir mod. Ama çok da alışmamak lazım bu moda. Sonuçta arafta bir mod. Ne acro, ne de angle. Kafayı iyice karıştırmasın :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 05 Şub 2019, 23:55

BurakAlim yazdı: 05 Şub 2019, 07:59
gokhanyanki yazdı: 04 Şub 2019, 21:59 setup nedir soft mount kullanıldı mı? yaw twictch jitter var mı? yüksek p kazancı özellikle yüksek devirlerde böyle sıkıntılara neden olabilir. motorlarda pervane olmadan kekemelik var mı? birsürü sebebi olabilir. çözümleri de farklı farklı tabi ki.
Soft mount derken tam olarak anlamadım fakat motorların altına titreşim emmesi için kaydırmaz süngerler yapıştırdım. Jitter nedir bilmiyorum hocam. Açıklarsanız mutlu olurum :) bu gün akşama pervane söküp motorları tam güce vererek tekrar deneme yapacağım normalde bir sıkıntı yoktu.

Setup:

Matek f411 mini
12a esc
1105 3b motor
2s 450 mah gnb pil
Tx03 kamera
110mm Frame geprc hx02 olması lazım ismi
soft mount derken kartı sabitlemek için silikon grommetler ya da yumuşak montaj vidaları kullandın mı demek istedim. kartla beraber geliyor galiba. motor jitter basitce seğirme demek videodan görebilirsin.kartın ya da esc nin maruz kaldığı elektirksel gürültü ya da titreşim sonucu oluşabiliyor bazen ayarlarla da ilgili olabiliyor. giderilmezse drone saçmalıyor resmen, bu yüzden takla atarken bir anda düşebilirsin. öncelikle filtreleme: hem fiziksel(motor,fc soft mount) hem de elektriksel filtreleme(sisteme kapasitörler eklemek)önemli.
jitter

yaw twitch

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 06 Şub 2019, 10:13

2s 450 mah pil kullanıyorum kaçlık kapasitör almam lazım ? Düşüş ile ilgili video paylaştım daha açıklayıcı olur yardımlarınız için teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 06 Şub 2019, 11:48

burdaki sarsılma kendi türbülansı yüzünden bence. yere paralel dikey bir şekilde bir dronu gaz alzartarak indirirseniz hepsinde olur. burdaki sorun gaz kontrolünde gibi gazı bir anda çok azaltmışsınız da ondan olmuş gibi siz gazı azaltmadan yapıyorsa piliniz yetersiz ya da bitmeye yakın bir zamanda yeterli gelmemiş gibi gözüküyor.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 06 Şub 2019, 11:54

Hava rüzgarlı ani olarak güç kesip tekrar verecektim kestim ama verirken titredi :D :D sıkıntı bende o zaman

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 06 Şub 2019, 12:08

gokhanyanki yazdı: 05 Şub 2019, 23:55
BurakAlim yazdı: 05 Şub 2019, 07:59
gokhanyanki yazdı: 04 Şub 2019, 21:59

yaw twitch
yaw twitch olayını ben dün maetek f405 std+matek fchub 6s pdbde yaşadım
action cam bağlıydı
throttle 80de sınırlı tam güç verdim 2 sn kafa salladı drone heralde aerodinamic den olmultur dedim birdaha verdim aynı böyle oldu havada ve düzeldi, bir da ha yaşamadım nedeni nedir tam olarak
ayrıca önceden beridir yaşadığım drone aşagi düşecekken güç verdiğimde rölantide araba titrer ya aynı öyle titreme oluyor düşmüyor tabiki uzuyor ok gibi ama titriyor normalmidir o

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 06 Şub 2019, 12:38

aslında bu sorunun sorumlusu icm gyro genelde. elektriksel gürültü ve titreşime çok hassas. bu nedenle mutlaka yanında gelen kapasitörü sisteme eklemelisiniz. hatta 6s kullananlar ya da yetersiz filtrelemeye sahip her bir esc için birer kapasitör daha eklenmeli. motorları soft mount kullanarak takmalısınız. fc mutlaka soft mount kullanarak sabitlenmeli. fc ye bagladığınız kablolar yumuşak silikon olmalı onlar bile titreşim iletebiliyor. ayrıca fc ye dokunan(vtx, kumanda alıcısı başka parçalara giden üzerinden geçen kablolar) parçalar olmamalı fc kendi hükümdarlığını ilan edip tahtında özgürce oturmalı :)

düşecekken güç verdiğinizde oluşan tirreşim propwash a benziyor. bunu da pid ayarlarında "d"
değerini azcık artırarrak çözebilirsiniz. ama bu biraz riskli bir işlem fazla artırırsanız motorlar ve escler ısınıp yanabilir artırdıktan sonra motor sıcaklıları kontrol edilmeli. propwash ve çözümü hakkında biraz video izleyerek fikir sahibi olmalısınız.

yazılımsal olarak d term lowpass frequency düşürermekte işe yarıyor. senin titreşimin bu şekildemiydi bir bak istersen

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 06 Şub 2019, 13:15

gokhanyanki yazdı: 06 Şub 2019, 12:38 aslında bu sorunun sorumlusu icm gyro genelde. elektriksel gürültü ve titreşime çok hassas. bu nedenle mutlaka yanında gelen kapasitörü sisteme eklemelisiniz. hatta 6s kullananlar ya da yetersiz filtrelemeye sahip her bir esc için birer kapasitör daha eklenmeli. motorları soft mount kullanarak takmalısınız. fc mutlaka soft mount kullanarak sabitlenmeli. fc ye bagladığınız kablolar yumuşak silikon olmalı onlar bile titreşim iletebiliyor. ayrıca fc ye dokunan(vtx, kumanda alıcısı başka parçalara giden üzerinden geçen kablolar) parçalar olmamalı fc kendi hükümdarlığını ilan edip tahtında özgürce oturmalı :)

düşecekken güç verdiğinizde oluşan tirreşim propwash a benziyor. bunu da pid ayarlarında "d"
değerini azcık artırarrak çözebilirsiniz. ama bu biraz riskli bir işlem fazla artırırsanız motorlar ve escler ısınıp yanabilir artırdıktan sonra motor sıcaklıları kontrol edilmeli. propwash ve çözümü hakkında biraz video izleyerek fikir sahibi olmalısınız.

yazılımsal olarak d term lowpass frequency düşürermekte işe yarıyor. senin titreşimin bu şekildemiydi bir bak istersen

yere süzülürken gaz verince olan titreme sanki rüzgardamış gibi oluyor tabi rüzgardan değildir de, softmount vidaları ve bağlantı kabloları ona uygun sadece, fcden çıkan 2 bacağı yukarı plasik vidayla uzatıp alıcıyı bağladım foto atarım şimdi
dün yaşadığım olay bu

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 06 Şub 2019, 13:21

Acro trainer modunda acıyı nasıl ayarlıyoruz? Sanırım oto ayarlanıyor modu açtım fakat açıyı ben ayarlamadım. Hocam açıklamanız için teşekkür ederim eve gidince bunu deneyip sonucu paylaşacağım

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 06 Şub 2019, 13:22

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 06 Şub 2019, 13:24

BurakAlim yazdı: 06 Şub 2019, 13:21 Acro trainer modunda acıyı nasıl ayarlıyoruz? Sanırım oto ayarlanıyor modu açtım fakat açıyı ben ayarlamadım. Hocam açıklamanız için teşekkür ederim eve gidince bunu deneyip sonucu paylaşacağım
ufak bir kodu var clıya yazıyorsunuz
set acro_trainer_angle_limit = 75
ben 30 yazdım az geldi, benim kadar korkak olmayın :)
bekliyoruz sonuçları

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 06 Şub 2019, 13:45

60 iyidir :)) bu arada horizon modda uçarken takla denedim drone kendini zor toparladı yere vurdu öyle düzeldi bunun nedeni yine probwash olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Ceg06
Ad Soyad: Bilal Tokay

Mesaj gönderen Ceg06 » 06 Şub 2019, 13:46

BurakAlim yazdı: 06 Şub 2019, 13:45 60 iyidir :)) bu arada horizon modda uçarken takla denedim drone kendini zor toparladı yere vurdu öyle düzeldi bunun nedeni yine probwash olabilir mi ?
Propwash olayı nedir?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 06 Şub 2019, 15:06

[/quote]
yere süzülürken gaz verince olan titreme sanki rüzgardamış gibi oluyor tabi rüzgardan değildir de, softmount vidaları ve bağlantı kabloları ona uygun sadece, fcden çıkan 2 bacağı yukarı plasik vidayla uzatıp alıcıyı bağladım foto atarım şimdi
dün yaşadığım olay bu

[/quote]

aslında bu tam olarak bir yaw twitch yazdıklarımı uygula attığım videonun 6. dakikasına bak aynı sorunu yaşadığını göreceksin bu propwash değil. sana tavsiyem sisteme yoksa, kapasitör eklemen yüksek gazda bunları yaşadığın için esclere de eklemen gerekebilir. önce d term lowpass frequency düşürermeyi deneyebilirsin. ve bunları yaptıktan sonra denemelerini kimsenin olmadığı yerlerde yap bu iş sakat drone düşüp birine zarar verebilir yaw twitch yüzünden.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön