Acil Yardımm alıcı tanıtma sorunu

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
hsynglsr
Ad Soyad: Hüseyin Güleşir

Acil Yardımm alıcı tanıtma sorunu

Mesaj gönderen hsynglsr » 16 Şub 2019, 10:31

Abilerim arkadaşlarım herkese iyi günler bir drone yapmaya başladım ufak çaplı f3 evo brush kontrol kartı kullandım.fs a8 s alıcı ekledim fakat Kuman’da ile haberleştirmedim bağlantılar doğru mudur ya da yapmam gereken başka birşey var mı yardımcı olursanız sevinirim.
Dosya ekleri
9E0C1AF4-C126-4E0D-9A3B-5C6F22A7077A.jpeg
B59F28FA-67CE-4268-B9D4-CD459115C709.jpeg

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Acil Yardımm alıcı tanıtma sorunu

Mesaj gönderen GoldWing » 16 Şub 2019, 11:48

bind yaptınız mı

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 16 Şub 2019, 12:17

Yapamadım hocam Kuman’da üzerindeki bind key tuşuna basıyorum olmuyor yapmam gereken başka birşey var sanırım

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Şub 2019, 12:24

önce kumanda ile alıcıyı eşleştırmelisin

daha sonra uart 2 serial port aktirfleştir sarı kabloyu beyaz kablonun yerine lehimle beyazı sök bu kart bildiğim kadarıyla ibus desteklemiyor betaflight configarator sekmesine gelip alttan ppm işaretleyeceksin kaydet tamam olması lazım.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Şub 2019, 12:35

ibus ya da sbus destekliyorsa beyaz kablo gene 3. pine lehimleyip configuration sekmesinden serial based reciever
alt sekmeden de sırayla önce ibus daha sonra çalışmazsa sbus olarak deneyebilirsin. her seferinde reciever sekmesinden kumanda sticklerini dene çalışıyorsa hareket görürsün. ppm yerine her zaman ibus ya da sbus tercih et çalıştırıyorsa. çalışmazsa en son çare ppm olarak ayarlarsın.
En son gökhan YANKI tarafından 16 Şub 2019, 12:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 16 Şub 2019, 12:40

Hocam eşleştirme tamam çok teşekkür ederim sarı kabloyu beyazın yerine taktım o da tamam beyaZı boş bıraktım birde bana betaflight tan nasıl yapıcam bu işi onu anlatabilir misin karttan bootu kısa devre yapıcam sanırım programı yüklicem

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Şub 2019, 12:46

yukarda da yazdım geç kaldım galiba beyaz kablo(ibus-sbus çıkışı) tekrar 3. pine lehimleyip ibus ya da sbus dene en son çare ppm olarak ayarlarsın. kartı kısa devre yaparken dikkatli ol doğru yerleri kısa devre yap yakma kartı.

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 16 Şub 2019, 15:25

Abi sbus ve ibus hareket ettirmedi reciever bölümünde ppm hareket var ama bilgisayarda takla atarak dönüyor animasyonda,kaydettim ardından bataryayı takıp çalıştırmayı denedim gaz verince mavi şef yanıyor ama motorlarda hareket yok

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 16 Şub 2019, 18:19

Abi şuan i bus da hareket var animasyonda ben stickten sağ sol yapınca da dönüyor yalnız durmuyor sabit dönüyor yavaş yavaş bir de kaydedip kapatıyorum Kumandayı açıyorum stick hareket ettiriyorum motorlar çalışmıyor, manuel olarak elle betaflighttan çalıştırabiliyorım

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Şub 2019, 21:02

hüseyin daha çok yolumuz var ibus çalışıyorsa reciever sekmesine roll pitch yaw ve aux kanallarının çalıştığını görmelisin. kumanda kanal haritasını aetr1234 olduğundan emin ol sonra kumandandan fuctions menüsünden aux ataması yap kanal 5 için swc switchini ayarla kanal 6 ya swa yi arm için ayarla. bir de buzzer için aux kanalı ata onu da swd ayarla daha sonra betaflighttan reciever sekmesinden aux için atadığın kanalları dene hangisinde hareketlenme oluyor her switch için ona bakacaksın. arkasından modes sekmesine gelip arm için swanın hareketlendirdiği aux kanalını. ucuş modları için swc(üç kademeli anahtar )nin hareketlendirdiği aux kanalına modları ata.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Şub 2019, 21:28

iBUS çalışması için, Betaflight Configurator'e bağlanarak, alıcı ayarlarından serial based receiver seçip, alt kısımda FlySky kullandığın için iBUS seçmen gerekli... Eğer FrSky alıcı kullanıyorsan onu da SBUS yapman gerekiyor...

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 17 Şub 2019, 00:47

Abi bunları yaptım benim Kuman’da 6 kanallı yalnız swc yapmadım.şimdi stick hareket ettirince motorlar dönüyor yerler de doğru fakat drone kalkmıyor abi bunun sebebi ne olabilir ? Birde 2 motor baya ısınıyor son halini foto atıyım

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Şub 2019, 00:55

Motorlar yeteri hızda döndüğü halde kalkmıyorsa, pervaneleri doğru taktığına emin misin?

hsynglsr

Mesaj gönderen hsynglsr » 17 Şub 2019, 08:47

Motorlar yeteri kadar hızda dönüyor pervaneleri ön kısıma bakacak şekilde ön sağ A sol B arka sağ B arka sol A diye taktım

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Şub 2019, 09:12

Brushed quad yaptığın için soruyorum
Taktığın batarya 1S mi? Tam şarj ettin mi?
Quad’ın ağırlığı motor ve pervanelerin kaldırabileceği kadar mı?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Şub 2019, 09:25

Bir de son halinin fotosunu atar mısın? Çünkü fotoğraftan gördüğüm kadarı ile hem sarı kabloyu hem beyaz kabloyu (UART2 deki RX ve TX’e) lehimlemişsin.... (Betaflight’da default olarak Serial RX olarak UART3 ayarlı oluyor genelde... Merak etme UART2 ile de çalışır... Aşağıda anlattıklarımı yaparsan çalışır.)

Receiverin sinyal kablosu TX e lehimlenmez. TX’e OSD vs yönetmek için SmartPort kablosu lehimlenir (ki o sende yok) O yüzden ikisini birden lehimlemeyeceksin...

IBUS kablonu (beyaz kablo) uçuş kartındaki UART2 deki RX2 yazan yere lehimle... Sarı kabloyu tamamen çıkar...

Daha sonra betaflight configurator’da,

PORTS kısmında UART 2 de (çünkü kabloyu UART2 ye lehimledin) Serial kısımda Serial RX işaretli olduğuna emin ol ve save and reboot’a tıkla

CONFIGURATION Kısmında ise alıcı (receiver) türünü Serial Based... olanı seç ve alttaki dropdownda da IBUS seç ve save and reboot’a tıkla

Kumandanın da ayarlar > output kısmında da iBUS seçili olsun...

Bunları yaptıktan sonra

RECEIVER kısmında, kumandanın çubuklarını oynattıkça her kanal için ayrı ayrı hareket ettiğini görmen lazım...

Bunlara rağmen olmuyorsa aynı şeyi UART 3 için denemekte fayda var...
Dosya ekleri
9E7B3A88-4287-42AF-B6F4-EA81040D9F2B.jpeg
En son __isimsiz__ tarafından 17 Şub 2019, 09:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Şub 2019, 09:39

Ayrıca 1S batarya mı kullanıyorsun?
Uçuş kartının üzerinde kullanacağın bataryanın
hücre sayısını (özetle voltajını) belirlediğin bir
lehim pad’i mevcut. 1S veya 2S kullanmana göre ilgili taraftaki iki pad’i birbirine lehimlemen gerek

Uygun pad’i lehimleyip lehimlemediğini kontrol et
Dosya ekleri
C95011C7-74E8-4838-85E6-18217562B186.jpeg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Şub 2019, 11:36

hüseyin fotoğraf at bakalım sorunları da yaz çözülür. kumanda için 6 kanal varsa buzzer için atadığın swictch iptal et onun yerine swc ye ucuç modlarını ata. en üst konuma angle mod orta konuma horizon en altada air mod olarak. zaten kumandayı kapadığında buzzer varsa ötmeye başlayacaktır ayrıca bir buzzer switch şimdilik ihtiyacın yok.

emrepehlivn
Ad Soyad: Fatih Emre Pehlivan
İletişim:

Mesaj gönderen emrepehlivn » 17 Şub 2019, 12:11

Pervane dönecek kıvama geldiyse pervane yönleri ters bence :)

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Şub 2019, 15:27

Ben de aklıma gelmişken konuya salça olayım 😁
Bu kartlar 2s de mosfet yakmaya bayılıyorlar. Mümkün mertebe 1s daha iyi bir seçenek olabilir.

Hatta sıcak, güneşli havalarda bol punch'lı agresif kullanımlarda da 1s de mosfet yediğim oldu. Özellikle uçuş sonrası motorların bir miktar soğumasına izin vermeden, hemen yeni pil takıp tekrar yüklenildiğinde mosfet yakabiliyor. Sıcak havalarda aşırı yüklenmeden gitmek mantıklı gibi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön