Lipo Pil Şarj Süresi

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
quadEr

Lipo Pil Şarj Süresi

Mesaj gönderen quadEr » 18 Şub 2019, 18:51

Merhaba Arkadaşlar;

Elimde 1300mah 3S lipo batarya var.

Şarjı azaldıktan sonra balancer şarj aletine taktıktan sonra;

1. ve 3. pil yarım saat kadar sürede şarl oldu (yeşil yandı).

2. pil 5 saattir hala kırmızı.

Acaba 2. pilde bir sorun olmuş olabilir mi?

Normalde 1300mah 3S 'in şarj süresi ne kadardır?

Teşekkürler;
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Lipo Pil Şarj Süresi

Mesaj gönderen BarisB » 18 Şub 2019, 18:56

Merhaba

Anladığım kadarıyla 1. pil, 2.pil diye yazdıklarınız hücreler. Eğer öyleyse;

1c ile (yani 1300mah ile) şarj ederseniz, pilin ne akdar boşaldığına ve elinizdeki şarj cihazının kalitesine bağlı olarak 45 dakika ile 1 saat 15 dakika arasında sürmeli.

5 saat sürmemeli... Hücrelerin voltaj değerlerini kontrol edebilir misiniz? Ve pili deşarj ederken (yani uçarken) pili aşırı deşarj etmiş olabilir misiniz? İnerken ya da indikten hemen sonra hücreler kaçar volt civarlarındaydı ?
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 18 Şub 2019, 19:10

elmoblatch yazdı: 18 Şub 2019, 18:56 Merhaba

Anladığım kadarıyla 1. pil, 2.pil diye yazdıklarınız hücreler. Eğer öyleyse;

1c ile (yani 1300mah ile) şarj ederseniz, pilin ne akdar boşaldığına ve elinizdeki şarj cihazının kalitesine bağlı olarak 45 dakika ile 1 saat 15 dakika arasında sürmeli.

5 saat sürmemeli... Hücrelerin voltaj değerlerini kontrol edebilir misiniz? Ve pili deşarj ederken (yani uçarken) pili aşırı deşarj etmiş olabilir misiniz? İnerken ya da indikten hemen sonra hücreler kaçar volt civarlarındaydı ?
Evet 1. pil, 2pil diyerek hücreleri kastettim.

1. ve 3. hücre 4.2 volt. 2. hücre 0.8 volt şu an. Açıkcası kaç volttayken şarj etmeye başladığımı kontrol etmedim. Hiç uçuş yapmadım. Kumanda ayarlarını yaparken, kumanda pil bitiyor diye alarm verdi. Ondon sonra şarj etmeye başladım.

Sonuç olarak
2. hücre 0.8 volt olduğuna göre; lipo pil ölmüşmüdür?

Öyleyse kurtarmak için önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır?

Teşekkürler;
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 18 Şub 2019, 19:15

keee yazdı: 18 Şub 2019, 19:10 Evet 1. pil, 2pil diyerek hücreleri kastettim.

1. ve 3. hücre 4.2 volt. 2. hücre 0.8 volt şu an. Açıkcası kaç volttayken şarj etmeye başladığımı kontrol etmedim. Hiç uçuş yapmadım. Kumanda ayarlarını yaparken, kumanda pil bitiyor diye alarm verdi. Ondon sonra şarj etmeye başladım.

Sonuç olarak

Teşekkürler;
Selamlar tekrar

Üzgünüm ama lipo gitmiş diyebiliriz. Daha önce hiç kullanmadıysanız satıcı ile irtibata geçin derim. O hücre muhtemelen size ölü gelmiş. Pili kurtarmak için şoklama gibi bazı riskli yöntemler var. Ancak riski alsanız dahi pil şoklama sonrasındaki ömründe tam randımanlı çalışmıyor.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 18 Şub 2019, 19:24

elmoblatch yazdı: 18 Şub 2019, 19:15
keee yazdı: 18 Şub 2019, 19:10 Evet 1. pil, 2pil diyerek hücreleri kastettim.

Sonuç olarak

Teşekkürler;
Selamlar tekrar

Üzgünüm ama lipo gitmiş diyebiliriz. Daha önce hiç kullanmadıysanız satıcı ile irtibata geçin derim. O hücre muhtemelen size ölü gelmiş. Pili kurtarmak için şoklama gibi bazı riskli yöntemler var. Ancak riski alsanız dahi pil şoklama sonrasındaki ömründe tam randımanlı çalışmıyor.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. O zaman geçmiş olun :) Daha önce hiç uçuş yapmadım ama ayar yaparken kullandım. Cleanflight dan motorları bir süre çalıştırdım deneme amaçlı. Pil ilk geldiğinde 3 hücre toplamda 13.2 voltdu. Bu yüzden satıcı almayabilir belki. Uzun bir süre rölantide dururken motor çalışmadığı halde pil bitmiş sanırım.

Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
- TYRO 79

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 18 Şub 2019, 19:38

keee yazdı: 18 Şub 2019, 19:24 Cevabınız için çok teşekkür ederim. O zaman geçmiş olun :) Daha önce hiç uçuş yapmadım ama ayar yaparken kullandım. Cleanflight dan motorları bir süre çalıştırdım deneme amaçlı. Pil ilk geldiğinde 3 hücre toplamda 13.2 voltdu. Bu yüzden satıcı almayabilir belki. Uzun bir süre rölantide dururken motor çalışmadığı halde pil bitmiş sanırım.

Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
Rica ederim :D
Pilin böyle olmasına üzüldüm. Ancak 13.2 volt'da normal değil. Aşırı şarj edilmiş anlamına geliyor. Maksimum 12.6V olmalıydı. Ki size storage modunda ulaşmış olması gerektiğini varsayarsak, 10.5V civarlarında olmalıydı. Tabiki eğer 3S pilden bahsediyorsak. Tekrar geçmiş olsun :(

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 19 Şub 2019, 17:46

Balancer derken ekranı olmayan sadece balans konnektörünü taktığınız şarj aleti mi

https://www.robotistan.com/a3-compact-l ... oUQAvD_BwE

yoksa ekranlı
https://urun.gittigidiyor.com/diger-her ... Q4QAvD_BwE bu tarz bir şey mi ekransız dediğimde istediğiniz akım değerini ayarlama şansınız yok ve kanımca çokta sağlıklı makineler değil bunda dolayı da pilin kalitesinden de aşırı voltaj kaybından da kaynaklanıyor olabilir

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 21 Şub 2019, 00:35

Cahit166 yazdı: 19 Şub 2019, 17:46 Balancer derken ekranı olmayan sadece balans konnektörünü taktığınız şarj aleti mi

https://www.robotistan.com/a3-compact-l ... oUQAvD_BwE

yoksa ekranlı
https://urun.gittigidiyor.com/diger-her ... Q4QAvD_BwE bu tarz bir şey mi ekransız dediğimde istediğiniz akım değerini ayarlama şansınız yok ve kanımca çokta sağlıklı makineler değil bunda dolayı da pilin kalitesinden de aşırı voltaj kaybından da kaynaklanıyor olabilir

Elimdeki ilk linkteki gibi ekranı olmayan cinsten. Yeni bir batarya aldım. Batarya'nın manuelin de pil elinize geçtiğinde belli akım değerleriyle 3 defa doldur boşalt yap diyor. Demekki ikinci linkteki gibi akımı ayarlanabilen bir cihaz olsa daha sağlıklı bir kullanım olacak.
- TYRO 79

“Bataryalar” sayfasına dön