1500 TL üst limitli drone toplamak istiyorum

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
Gandalf

1500 TL üst limitli drone toplamak istiyorum

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 16:11

(

Merhaba Foruma yeni üye oldum. Youtube kanalınız da bulunan 3 bölümlük drone yapımı videosunu çok beğendim kim hazırlamışsa eline ağzına sağlık.

Bu konuda çok sayıda video izledim en anlaşılır ve basit olanı buydu sanırım. videoyu izleyince bu konuda heveslendim ve kendime Kumanda ve alıcı dahil 1500 tl limitli bir drone toplamak istiyorum. daha önce hiç drone uçurma tecrübem olmadı .

Elektronik ve bilgisayar tecrübem orta seviye olmakla beraber video da ki işlemleri yapabileceğime inanıyorum. ( Lehim atma tecrübem var şükür :) ) Gördüğümü kopyalayabilir ancak video da anlatılanlar dışına çıkacak kadar bilgim ve tecrübem yok

Forum da tecrübeli arkadaşlara bir kaç sorum olacaktı.

1-Geliştirelebilir bir drone yapmak istiyorum bunun için hangi parçaları kaliteli hangilerini giriş seviyesi almam gerekiyor. Bazı yorumlarda iyi bir kumanda ve alıcı alınmalı deniliyor bunun dışında sizin öneriniz var mı ?

2- Video da ki malzeme listesinin bangood fiyatları yaklasık 700 lira tutmakta bütçem 1500 tl bahsi geçen drone için ne gibi güncellemeler yapabilirim

3- Video da ki drone buzzer ve gps eklemek istiyorum ana kartı (drone terminolojisinde ki adını bilmiyorum ) buna uyumlu mu ?

5-xxx , xxx ,xxx parçaların iyi olsun ilgin ve bilgin artıkça geliştirirsin diyebileceğiniz parçalar nelerdir ( 1. sorunun tekrarı gibi oldu fakındayım )

6- Beni en az 3-4 sene götürecek kaliteli bir kumanda ve alıcı önerebilir misiniz ( bütçemin çoğunu bu parçaya ayırabilirim )

7-VR gözlük ile görüntüyü aynı anda izlemem mümkün mü bunun için video da ki listeye bir parça eklemem gerekiyor mu gerekiyorsa hangi parça daha uyumlu olur

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
quadEr

Re: 1500 TL üst limitli drone toplamak istiyorum

Mesaj gönderen quadEr » 27 Şub 2019, 16:21

Hocam; İyi bir bitçeniz var ancak başlangıç seviyesi uygun fiyatta birşeyler yapmak isterseniz;

Aşağıdaki konuda tartışılan setler uygun olabilir.

viewtopic.php?f=28&t=1589
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 16:33

keee yazdı: 27 Şub 2019, 16:21 Hocam; İyi bir bitçeniz var ancak başlangıç seviyesi uygun fiyatta birşeyler yapmak isterseniz;

Cevap için teşekkürler. Bağlantı yolladığınız konuyu incelemiştim . Böyle set halinde alımlar da gümrükte İha ehliyeti ve %20 oranında vergi eklenmesi gibi durumlar oluyor deniliyor du. İHA ehliyetim yok ( drone topladıktan sonra başvurmayı düşünüyorum ). Son açıklamalardan sonra bu ürünün gümrükte takılacağı da kesin gibi o yüzden parça parça alıp kendim toplama yolunu düşünüyorum. Hem Drone hakim olurum hemde bilgim artar diye düşündüm .

GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 27 Şub 2019, 16:34

Kumanda olarak 2km ve aşağısı yeterli diyorsan 200tl civarinda bulabileceğin flysky fsi6 kumandaları şiddetle tavsiye ediyorum .
2km ve üstü menzil istiyorsan frysky transis marka kumanda almalısın fiyatı biraz tuzludur . Modülüyle birlikte 1000tlyi geçebilir .

Fpv gözlük olarak eachine ev800d al başlangıç için memnuniyet garantili 350tl bandındadır
Fpv verici olarak ts832 veya eachine tx801 öneririm bu vericilerle 1,5km görüntü alabilirsin .
Kamera olarak şimdilik çok profesyonele gerek yok eachine 1000tvl alabilirsin . Güzel bir video çekimi olsun istiyorsan üzerine ek 2k veya 4k ayarında kamera koyman gerekecek .
Frame 4" yada 5"al gps falan geliştirilebilir bir drone istiyorsan .
Uçuş kulesini ,seninde değiminle drone anakartını :)
Mamba f405 40A al şuan piyasanın en kaliteli ve en ucuz uçuş kulelerinden . Üst segment bir flight towerdır
Esc ,pdb falan ayrı ayrı almak pahalıya gelir hem o nedenle direk flight tower alarak işi çözebilirsin . Hem daha kaliteli hemde daha hesaplı olur

Yani liateleyecek olursak :
Flysky fsi6 ku manda 200tl
Flysky X6B telemetrili alıcı 50tl
EV800D gözlük 350tl
Ts 832 mikrofonlu vtx (verici) 50tl
Eachine 1000tvl camera 50tl
4" frame 80-160tl
Mamba stack f405 40A flight tower 230tl

Benden bukadar , bana sorucak olursan başlangıç için iyi bir set . Ve geliştirmeye açık

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 27 Şub 2019, 16:37

Forum'da sorduğun soruyla alakalı bir çok konu açılmış durumda onlarıda inceleyebilirsin . Her türden drone için öneriler var

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 16:39

GCMavisi33 yazdı: 27 Şub 2019, 16:37 Forum'da sorduğun soruyla alakalı bir çok konu açılmış durumda onlarıda inceleyebilirsin . Her türden drone için öneriler var
Konuyu açmadan önce forumu incelemiştim benim konuma benzer konuların bağlantılarını yollayabilirmisiniz gözümden kaçmış olabilir.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 16:42

GCMavisi33 yazdı: 27 Şub 2019, 16:34 Kumanda olarak 2km ve aşağısı yeterli diyorsan 200tl civarinda bulabileceğin flysky fsi6 kumandaları şiddetle tavsiye ediyorum .
2km ve üstü menzil istiyorsan frysky transis marka kumanda almalısın fiyatı biraz tuzludur . Modülüyle birlikte 1000tlyi geçebilir .

Fpv gözlük olarak eachine ev800d al başlangıç için memnuniyet garantili 350tl bandındadır
Fpv verici olarak ts832 veya eachine tx801 öneririm bu vericilerle 1,5km görüntü alabilirsin .
Kamera olarak şimdilik çok profesyonele gerek yok eachine 1000tvl alabilirsin . Güzel bir video çekimi olsun istiyorsan üzerine ek 2k veya 4k ayarında kamera koyman gerekecek .
Frame 4" yada 5"al gps falan geliştirilebilir bir drone istiyorsan .
Uçuş kulesini ,seninde değiminle drone anakartını :)
Mamba f405 40A al şuan piyasanın en kaliteli ve en ucuz uçuş kulelerinden . Üst segment bir flight towerdır
Esc ,pdb falan ayrı ayrı almak pahalıya gelir hem o nedenle direk flight tower alarak işi çözebilirsin . Hem daha kaliteli hemde daha hesaplı olur

Yani liateleyecek olursak :
Flysky fsi6 ku manda 200tl
Flysky X6B telemetrili alıcı 50tl
EV800D gözlük 350tl
Ts 832 mikrofonlu vtx (verici) 50tl
Eachine 1000tvl camera 50tl
4" frame 80-160tl
Mamba stack f405 40A flight tower 230tl

Benden bukadar , bana sorucak olursan başlangıç için iyi bir set . Ve geliştirmeye açık
Teşekkürler aynen uçuş kulesi diyor zaten video da arkadaş :D bana anakartı anımsattı her şey buna bağlanıyor :D

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 27 Şub 2019, 16:46

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 27 Şub 2019, 16:51

Doktorumtrak yazdı: 27 Şub 2019, 16:33
keee yazdı: 27 Şub 2019, 16:21 Hocam; İyi bir bitçeniz var ancak başlangıç seviyesi uygun fiyatta birşeyler yapmak isterseniz;

Cevap için teşekkürler. Bağlantı yolladığınız konuyu incelemiştim . Böyle set halinde alımlar da gümrükte İha ehliyeti ve %20 oranında vergi eklenmesi gibi durumlar oluyor deniliyor du. İHA ehliyetim yok ( drone topladıktan sonra başvurmayı düşünüyorum ). Son açıklamalardan sonra bu ürünün gümrükte takılacağı da kesin gibi o yüzden parça parça alıp kendim toplama yolunu düşünüyorum. Hem Drone hakim olurum hemde bilgim artar diye düşündüm .
Arkadaşlar; Turkey direct mail ile geldiğinde yine ayni sekilde gümrüğe taķiliyor mu? Bir de ehliyet durumunu ilk defa duydum. Böyle demonte ürunler için de ehliyet isteniyor mu?
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 16:55

cevap için teşekkürler. Bu konular için de video anlatım var mı ? ( Ana mesajım da belirttiğim gibi video anlatımı adım adım tekrarlayarak bir drone toplamayı düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Şub 2019, 16:56

Hoşgeldiniz 👋

Gözlemlediğim kadarıyla foruma yeni katılıp öneri isteyen arkadaşlara çok farklı öneriler sunuluyor. Bazılarımız ucuz alma, performans alamazsın diyoruz, bazılarımız da mutlaka ucuz topla. Hem performans alırsın, hem zaten bolca kaza yapacağın için kesene zarar vermezsin diyoruz. Yani sunulan opsiyonları da geçtim, fikirlerimiz bile çok farklı. Bu anlamda biraz top size kalıyor.

Sonuçta ne tarzda kullanırsanız kullanın, eğer bir yarış drone'u kullanacaksanız mutlaka bir kumanda, bir pil, bir şarj aleti ve bir de fpv gözlüğü almak durumundasınız.

Bu saydıklarımın hemen hepsi 1 kez alacağınız kalemler. Ve bence almak zorunda olduğunuz minimum marka/modeller söz konusu. Mesela şarj cihazı olarak pillerinizin ve kendinizin güvenliği için skyrc imax b6 gibi. Bu 4 kalem size minimum 500-700 tl bütçe gerektirir. Böylece drone'a ayırabileceğiniz 800 tl gibi bir bütçe kalıyor. Böylece drone konusundaki tercihiniz de biraz netleşmiş oluyor aslında.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Şub 2019, 17:02

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

En başta belirtmek isterim ki. Vidyoda gördüğünüz cihaz bir oyuncak değil. Model, ciddi kaza ve yaralanmalara sebep olabilir. Bu konuda forum kurucumuz Gökhan hocam çok acı bir tecrübe yaşadı. Forumda konusu var. Bu uyarıyı en başta yapıyorum ki tüm hobi hayatınızda aklınızdan çıkmasın.

Şahsi fikrim, bir dron yapayım, sonra onun parçaları değiştirir ve yükseltirim olayı yanlış bir düşünce. Bunun yerine her yapacağınız yeni modelde bir üst seviye veya kaliteyi hedeflemek daha sağlıklı ilerlemenizi sağlayacaktır. İkinci olarak, hiç tecrübeniz olmadığı için çok daha düşük maliyetli olan fırçasız motorlu dediğimiz tip mini/mikro dronla başlamanız daha faydalı olabilir. Kontrolü daha kolay, kapalı alanda uçabilir vs. Son olarak da en önemli tavsiyem, gerçek cihaz uçuşu öncesi similatör çalışmanız olacaktır. Uçan hangi araç olursa olsun, öncelik pilotluk oryantasyonu ve similatör kullanımı olmalıdır.

Ben bu hobiyi 4 aşamalı bir işlem olarak görüyorum;

1 - Arzu edilen dron için doğru parça seçimi ( tüm parçaları tanımak, işlev ve özelliklerini bilmekte büyük fayda var)
2 - Parçaların montajlanması ve dronun yapılması
3 - Uçuş kontrol kartı (dronun ana kartı) programlanması (Cleanflight/BetaFlight vb programların kullanılması)
4- Similatör çalışmaları ve de gerçek uçuş

Bunları yaparken, terminolojinin, sistemin çalışma mantığının, parçaların gerçek görevlerinin, parça özelliklerinin öğrenilmesi de eş zamanlı ilerleme yapılması gereken konular.

Ekiman ve parçalar olarak da;

Kumanda sistemi en önemlisi. Ben bu konuda hata yapmış birisi olarak söylüyorum. Neredeyse tüm quad/drone hobi hayatınız boyunca kullanabileceğiniz bir kumanda sistemine yatırım yapmak bu hobideki en akıllıca adımınız olacaktır. Bunu söylememin sebebi, bir kumanda sistemini neredeyse (stok üretim oyuncak tip olanlar haric) tüm uçak, dron, helikopter modellerinde kullanabilirsiniz.

Diğer alacağınız tüm parçalar ya gerekli olduğu için o modeli seçer, ya görüntüsü hoşunuza gittiği için. Ama kumandanız sizin en büyük hobi arkadaşınız olacaktır.

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 17:19

Cevaplar için Teşekkür ederim zaten bu konu da acelem yok uzun soluklu bir süreç olduğunun farkındayım ve bu cihazların tehlikelerini de kırım ve pil patlama vs gibi videoları izledim. benim asıl amacım sizin de bahsettiğiniz gibi geliştirilebilir bir drone için ana isteleti oluşturmak ve deneyim kazandıkça geliştirmek ( mesela motoru yada uçuş kulesini ve ya kamerasını yükseltmek yada farklı ekipmanlar takmak vs vs ) bahsettiğiniz stok cihazlardan bi helikopter kullanmışlığım var ancak kumandasının oyuncak gibi olması yüzünden drone deneyimi olarak görmediğim için yazmadım bile) Anladığım kadarıyla
Gözlük + iyi bir kumanda + uçuş kulesi ve verici ana parçalar oluyor geri kalanlar opsiyonel

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Şub 2019, 17:25

Doktorumtrak yazdı: 27 Şub 2019, 17:19 Cevaplar için Teşekkür ederim zaten bu konu da acelem yok uzun soluklu bir süreç olduğunun farkındayım ve bu cihazların tehlikelerini de kırım ve pil patlama vs gibi videoları izledim. benim asıl amacım sizin de bahsettiğiniz gibi geliştirilebilir bir drone için ana isteleti oluşturmak ve deneyim kazandıkça geliştirmek ( mesela motoru yada uçuş kulesini ve ya kamerasını yükseltmek yada farklı ekipmanlar takmak vs vs ) bahsettiğiniz stok cihazlardan bi helikopter kullanmışlığım var ancak kumandasının oyuncak gibi olması yüzünden drone deneyimi olarak görmediğim için yazmadım bile) Anladığım kadarıyla
Gözlük + iyi bir kumanda + uçuş kulesi ve verici ana parçalar oluyor geri kalanlar opsiyonel
İyi bir gözlük ve iyi bir radyo sistemi (kumanda(transmitter) ve alıcı-lar-(receivers) ve de şarj cihazı ebedi kalacak ekipmanlar.

Tekrar belirteyim, bir dron üzerinde geliştirmek yerine, yeni modeller ile geliştirmek daha sağlıklı olacaktır. Gözlük, kumanda sistemi ve şarj aleti ebedi kalacaktır.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 27 Şub 2019, 17:55

Doktorumtrak yazdı: 27 Şub 2019, 17:19 Cevaplar için Teşekkür ederim zaten bu konu da acelem yok uzun soluklu bir süreç olduğunun farkındayım ve bu cihazların tehlikelerini de kırım ve pil patlama vs gibi videoları izledim. benim asıl amacım sizin de bahsettiğiniz gibi geliştirilebilir bir drone için ana isteleti oluşturmak ve deneyim kazandıkça geliştirmek ( mesela motoru yada uçuş kulesini ve ya kamerasını yükseltmek yada farklı ekipmanlar takmak vs vs ) bahsettiğiniz stok cihazlardan bi helikopter kullanmışlığım var ancak kumandasının oyuncak gibi olması yüzünden drone deneyimi olarak görmediğim için yazmadım bile) Anladığım kadarıyla
Dediğim alıcı vericileri şimdilik sen al kardeşim emin ol kafan rahat olucak :)
Flysky fsi6
flysky fsi6b ile 2km menzil max
Ev800D fpv gözlük
Ts832 ile 2km menzil max
Imax b6 lipo balancer
Mamba stack f405 flight tower 40A

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 27 Şub 2019, 18:18

Benim de bir iki seferdir şu dikkatimi çekiyor... FlySky kumanda için Tekerleme/ikileme söyler gibi kolaylıkla 2km gibi bir menzil telafuz edilebiliyor. Bunu duyan arkadaşlar da, madem öyle niye başka birşey alayım 200TL’ye bu yeter diyor. Halbuki benim geçmiş deneyimim hiç öyle değil. Bunun bir de araya giren ağaç, tümsek, duvar vs’si var... 1500TL gibi bir bütçeniz varsa,
500TL Civarı bir parayı FrSky QX7 kumandaya harcamanızın mantıklı bir karar olacağını düşünüyorum.
490TL civarı bir parayı da EV800D gibi bir gözlüğe harcarsınız...
500TL civarına da 3 inch bir quad toplarsınız...
Batarya da Allah kerim :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Şub 2019, 18:58

Kesinlikle katiliyorum. 2km nin ne kadar uzun bir mesafe oldugunu unutuyoruz. Zaten o mesafede ucmak icin yaris dronu yapmanin mantigini da anlayabilmis degilim...

FrSky QX7 iyi bir tercih olacaktir.

Butce konusuna gelince. Simdiye kadar nitro motorlu arabalar, helikopterler ve dronlarla ugrasmis biri olarak sunu cok iyi ogrendim. Arac icin ayrilan butce kadar ekipman, pil, sarj aleti, sarf malzemeler vb icin de butce olmasi gerek....

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 27 Şub 2019, 19:04

hoşgeldiniz , bende iki gün önce üye oldum aynı videoları seyretmişiz bu dronu topluyorum. simdiden 4 parça 2 ayrı sipariş olarak alım yaptım. asıl olay siparişlerin sağlıklı bir şekilde elime ulasmasi olacak bu konu hakkında bir baslik açmayı planlıyorum kolay gelsin
En son armagan tarafından 27 Şub 2019, 22:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Şub 2019, 22:56

Cevap veren herkese teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 28 Şub 2019, 00:37

Flysky i6X FS-i6X 2.4GHz 10CH AFHDS 2A RC Transmitter With X6B/IA6B/A8S Receiver for FPV RC Drone - Mode 2 (Left Hand Throttle) i6X+X6B

Model:
i6X+A8S
i6X+X6B
i6X+iA6B

model olarak hangisini seçmem gerek ?

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön