Drone kayıp önerisi

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
egeemn
Ad Soyad: egemen coşkun

Drone kayıp önerisi

Mesaj gönderen egeemn » 16 Ara 2018, 22:31

Arkadaşlar don kaybolmalarına yeni bir çözüm buldum bkz ( drona tel nosu yazma ) daha önceden söylendimi bilmiyorum ama forumda hiç böyle bişey görmedim

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Drone kayıp önerisi

Mesaj gönderen BarisB » 17 Ara 2018, 00:02

Özellikle uzun mesafe uçuşlarda meydana gelen drone arama-kurtarma çalışmaları için şunlar faydalı :D

https://www.banggood.com/Vifly-Finder-5 ... rehouse=CN

https://www.banggood.com/JHE42B-110DB-F ... rehouse=CN

https://www.banggood.com/Aurora-RC-TRAC ... rehouse=CN
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Mar 2019, 13:08

Maalesef birçoğumuzun yaşadığı dron kaybolma konusu gerçekten bazı önlemler (GPS, buzzer vb) önüne geçilebilecek bir konu aslında. Tabi benim yaşadığım jammer sorunu için bu önlemler de işe yaramayabiliyor...

Yukarda bahsedilen telefon numarası yazma konusu gerçekten de çok faydalı olabilir. Şahsen 2 tane dron kaybetmiş (1 tanesi bulundu) biri olarak ben aşağıdaki resimdeki uygulamayı yapmaya başladım artık. Umarım kırımsız, kayıpsız uçuşlar olur da "Dronunu bulduk" aramasını bekleyeceğim günler yaşamam.

Ayrıca 250 ve üzeri sınıf mutlaka SHGM IHA kaydı yaptırmanızı tavsiye ederim.
P_20190301_130252_vHDR_Auto.jpg

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 01 Mar 2019, 13:27

hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 13:08 Maalesef birçoğumuzun yaşadığı dron kaybolma konusu gerçekten bazı önlemler (GPS, buzzer vb) önüne geçilebilecek bir konu aslında. Tabi benim yaşadığım jammer sorunu için bu önlemler de işe yaramayabiliyor...

Yukarda bahsedilen telefon numarası yazma konusu gerçekten de çok faydalı olabilir. Şahsen 2 tane dron kaybetmiş (1 tanesi bulundu) biri olarak ben aşağıdaki resimdeki uygulamayı yapmaya başladım artık. Umarım kırımsız, kayıpsız uçuşlar olur da "Dronunu bulduk" aramasını bekleyeceğim günler yaşamam.

Bu numaradan hakan bey'e ulaşıp muhabbet filan da edebiliyo muyuz 😁

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Mar 2019, 13:41

elmoblatch yazdı: 01 Mar 2019, 13:27
hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 13:08 Maalesef birçoğumuzun yaşadığı dron kaybolma konusu gerçekten bazı önlemler (GPS, buzzer vb) önüne geçilebilecek bir konu aslında. Tabi benim yaşadığım jammer sorunu için bu önlemler de işe yaramayabiliyor...

her zaman Barış hocam. Sana özelden yazdım görmedin :D

Telefonum 7/24 açık iş gereği kapatma gibi bir lüksüm yok :D

GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Mar 2019, 14:29

hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 13:41

Hocam özelden zahmet etmeyin dronun üzerinde yazıyor :lol:

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 01 Mar 2019, 14:29

egeemn yazdı: 16 Ara 2018, 22:31 Arkadaşlar don kaybolmalarına yeni bir çözüm buldum bkz ( drona tel nosu yazma ) daha önceden söylendimi bilmiyorum ama forumda hiç böyle bişey görmedim
Ben şimdilik böyle bir önlem aldım. Ancak gps'e bi entegrasyon vs sağlayarak yerini bulma gibi birşeyler yapmaya çalışıyorum, başarılı olabilirsem tabi...
Dosya ekleri
20190301_140552.jpg
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Mar 2019, 14:34

GCMavisi33 yazdı: 01 Mar 2019, 14:29
hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 13:41

Hocam özelden zahmet etmeyin dronun üzerinde yazıyor :lol:
Barış hocama 2 gün önce attım ama görmedi :D Baktım olmuyo, bende dronun üzerine yazdım :D Bak nası gördü hemen :D

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 01 Mar 2019, 18:31

Bu yazının altına sağına soluna bulunması halinde numara sahibi aranmalı seri numarası kayıtlı izinsiz kullanımı halinde suç duyurusunda bulunulacaktır falan yazılırsa daha etkili olur yoksa alıcısını takıp kullanırlar :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 01 Mar 2019, 18:32

hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 13:41 her zaman Barış hocam. Sana özelden yazdım görmedin :D

O nasıl bir işmiş be ya allah sabır versin 😁
Gördüm yeni gördüm. Özelden meseajları çok sık kontrol edemiyorum.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Mar 2019, 19:54

Doktorumtrak yazdı: 01 Mar 2019, 18:31 Bu yazının altına sağına soluna bulunması halinde numara sahibi aranmalı seri numarası kayıtlı izinsiz kullanımı halinde suç duyurusunda bulunulacaktır falan yazılırsa daha etkili olur yoksa alıcısını takıp kullanırlar :D
aynen dogru valla. Ptesi o sekilde revize edeyim :D

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 01 Mar 2019, 20:14

hknshbz yazdı: 01 Mar 2019, 19:54
Doktorumtrak yazdı: 01 Mar 2019, 18:31 Bu yazının altına sağına soluna bulunması halinde numara sahibi aranmalı seri numarası kayıtlı izinsiz kullanımı halinde suç duyurusunda bulunulacaktır falan yazılırsa daha etkili olur yoksa alıcısını takıp kullanırlar :D
aynen dogru valla. Ptesi o sekilde revize edeyim :D
Malesef halkımız korkutulmadan kurallara uymuyor. Ben hastalarıma yarım saat dil döküyorum kontrole gelin bak önemli diye salladıkları yok ama mazallah ölürsünüz aman ha ihmal etmeyin falan dediğim an hemen randevu alıp ilgili bölüme gidiyorlar. :))

Ek olarak şu simkartlı yer bulucular var anahtarlık şeklinde falan ufak cıhazlar kendinden piili vs öyle bir şey alınıp dronun uygun yerine monte edilebilir

https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/ ... webp=false

Simkartlı olanı
https://urun.gittigidiyor.com/cep-telef ... -404881337

Bu da bluetooth lu olanı
https://urun.n11.com/kunye-ve-sus/anaht ... P265867919

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 01 Mar 2019, 21:26

DVR kaydının yeterli olacağını düşünüyorum quad'ı bulmak için... Yani normal bir alanda uçuyorsanız... Dağın tepesinde gidemeyeceğiniz bir yerde düşerse zaten görüntü olsa yerini bilseniz de alamazsınız... Onun haricinde zaten sınır mesafeniz VTX mesafenizdir... O da bulunabilecek bir mesafe gibi duruyor...

Failsafe'i gerek FC'de gerekse RX'de, gerekse TX'de ayarlamanız faydanıza olacaktır...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 01 Mar 2019, 21:29

Kayıt yaptırıyosun da ne oluyo... Uçuş izni istiyosun... Hiç bir yede izin vermiyorlar :) Valilik uygun görmedi dedi kaç kere... Biraz ıssız, insana zarar vermeyecek bir yer bul uç... Şehrin göbeğinde insanların içinde uçmayı denemezsen, hobiyi de baltalamamış olursun... Yoksa bu gidişle parçalarını bile Türkiye'ye sokmayacaklar...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Mar 2019, 21:54

Kayit yaptirma sebebim biyerde denk gelir de soran olursa 500gram alti ama yine de kayit yaptirdim, konunun farkindayim diyebilmek aslinda. Simdiye kadar1 ucus yaptigim yerler genelde cevrede (100-200m) bina veya insan olmayan yerler.

VDR kosunda bir kac kere video kaydi sorunlari yasadim, cok guvenmiyorum acikcasi...

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 01 Mar 2019, 23:31

KingNothing yazdı: 01 Mar 2019, 21:29

Kayıt yaptırıyosun da ne oluyo... Uçuş izni istiyosun... Hiç bir yede izin vermiyorlar :) Valilik uygun görmedi dedi kaç kere... Biraz ıssız, insana zarar vermeyecek bir yer bul uç... Şehrin göbeğinde insanların içinde uçmayı denemezsen, hobiyi de baltalamamış olursun... Yoksa bu gidişle parçalarını bile Türkiye'ye sokmayacaklar...

en guzeli tenha yerlerde takılmak hem basımıza toplanıp ısın tadını kacıranlar olmuyor hem de rısk almamıs oluyoruz.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 02 Mar 2019, 10:36

KingNothing yazdı: 01 Mar 2019, 21:26 DVR kaydının yeterli olacağını düşünüyorum quad'ı bulmak için... Yani normal bir alanda uçuyorsanız... Dağın tepesinde gidemeyeceğiniz bir yerde düşerse zaten görüntü olsa yerini bilseniz de alamazsınız... Onun haricinde zaten sınır mesafeniz VTX mesafenizdir... O da bulunabilecek bir mesafe gibi duruyor...

Failsafe'i gerek FC'de gerekse RX'de, gerekse TX'de ayarlamanız faydanıza olacaktır...
Ben dvr kaydının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Uçuş yaptığım arazi dümdüz, sadece çalılık, otlar ve birkaç ağaç bile olsa defalarca o arazide quadı kaybetme tehlikesi yaşadım. 1-2 saat aradığım oldu ve dvr kaydı hiçbir işe yaramadı. Sebebi de quadın düşerken deli gibi takla atıyor olması. Aşağı yukarı bi alan kestirilebiliyor ama düşüşte görüntü kaydı gittiyse, pil çıktıysa ya da quad takla atarak düştüyse yerini dvr kaydından bulmak imkansız gibi bişey maalesef.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Mar 2019, 14:17

Sadik yazdı: 02 Mar 2019, 10:36
KingNothing yazdı: 01 Mar 2019, 21:26 DVR kaydının yeterli olacağını düşünüyorum quad'ı bulmak için... Yani normal bir alanda uçuyorsanız... Dağın tepesinde gidemeyeceğiniz bir yerde düşerse zaten görüntü olsa yerini bilseniz de alamazsınız... Onun haricinde zaten sınır mesafeniz VTX mesafenizdir... O da bulunabilecek bir mesafe gibi duruyor...

Ben dvr kaydının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Uçuş yaptığım arazi dümdüz, sadece çalılık, otlar ve birkaç ağaç bile olsa defalarca o arazide quadı kaybetme tehlikesi yaşadım. 1-2 saat aradığım oldu ve dvr kaydı hiçbir işe yaramadı. Sebebi de quadın düşerken deli gibi takla atıyor olması. Aşağı yukarı bi alan kestirilebiliyor ama düşüşte görüntü kaydı gittiyse, pil çıktıysa ya da quad takla atarak düştüyse yerini dvr kaydından bulmak imkansız gibi bişey maalesef.
Görüntüden yaklaşık hangi alanda olacağı yönünde bir önbilgi edinebiliyorsunuz... Bu şekilde 40metre x 40metre bir alana düşürdükten sonra, Buzzer ile bulacaksınız... Buzzer'iniz de batarya çıksa bile kendi pilinden güç alan bir buzzer türü olmalı... Bu buzzer'lar kendi pili ile 10+ saate kadar ses çıkarabilme özelliğine sahip

https://www.banggood.com/JHE42B-110DB-F ... 38216.html

https://www.banggood.com/Vifly-Finder-5 ... 29066.html

https://www.banggood.com/FullSpeed-Luck ... 40935.html

https://www.banggood.com/AURORA-AR-TRAC ... 58682.html

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Mar 2019, 14:57

@kingnothing. Tamamen katılıyorum. Yanlız bir detayı atlıyoruz. Quad 3" veya daha küçük ise bu lost buzzerları kullanamayabiliyoruz. Hem yer, hem de ağırlık durumlarından dolayı.

Geçenlerde 3" bir drone'u düşürdüm. Hatta, neden 3" videosunda anlattığım quad'ı, videoda yer alan uçuş görüntüleri sırasında düşürdüm. Dvr'dan yeri hemen tespit ettim. Ama tam da Sadık'ın dediği oldu. Kayıdın son 2-3 saniyesi sırf taklalar. Öyle pis bir arazi ki, 20 metre kare alanda quad'ı 20 dakika aradım. Videodaki 2 büyük ağacın oralara biyere düştü. Ve bulamadım. Quad küçük olduğu için beeper takmadım. Büyük hata. Dolayısıyla Buzzerdan faydalanamadım. Yine Quad küçük olduğu için ağırlık yapmasın diye lost buzzer'ı da takamadım. Bu noktada şu aklımızda olsun, çünkü ben böyle buldum;

Eğer motor beeper özelliğini açarsanız (dshot desteği gerekir), blheli suite üzerinden lost beacon özelliğini aktif ederek, quad ile kumandanın bağlantısı koptuktan belirlediğiniz bir süre sonra motorlar beeper şeklinde ötmeye başlıyor. Bu şekilde buldum quad'ı. Aslında motor beeper'ı bir switch'e de atayabiliyoruz. Ama onu da ayarlamayı unutunca başımıza gelen geldi. Hata üstüne hata. Neyseki bu lost beacon hayat kurtardı çünkü hava kararmak üzereydi. Allahtan pil çıkmamıştı.

Bu arada yine pil çıkmadıysa bir taktik de şöyle. Eğer pil çıkmadıysa ve rssi bilgisi varsa, rssi sinyalini takip ederek quad'a yaklaşabiliyoruz. Ama tam yerini tespit edemiyoruz. Çünkü rssi belirli bir noktadan sonra maksimumu veriyor artık. Maksimum sinyali almaya başladığımızda durup, 20-30 derecelik açılarla kendi eksenimiz etrafında dönelim. Her dönüşte rssi'ı kontrol edelim. Eğer rssi düşerse, o zaman muhtemelen quad tam aksi yönümüzde demektir. Sinyalin düşmesinin nedeni, kumanda ile quad arasına vücudumuzla blokaj oluşturmamız. Bu durumda tam aksi yöne dönüp, biraz daha ilerleyip, yine aynı testi tekrarlayabiliriz.

Bir diğer taktik de, fpv gözlükleri kullanarak uygulanabilir. Eğer gözlükten görüntü alabiliyorsak, omni anteni gözlüğümüzden söküp, patch anten bağlayabiliriz. Yine kendi eksenimizde yavaşça dönerek, görüntünün netleşmeye başladığı yöne doğru ilerleriz. Patch antenler yönlü oldukları için quad'ın bulunduğu yöne dönük olduklarında görüntüde ciddi bir düzelme olacaktır. Eğer smart audio üzerinden fpv vericimizin gücünü değiştirebiliyorsak, vericiyi en düşük güç seviyesine alarak quad'a yaklaştıkça daha hassas aramalar yapabiliriz.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Mar 2019, 16:02

Baris hocam, cok faydali bilgiler! Tesekkurler paylasimlar icin. Ben de artik hem buzzer, hem kumandadan failsafe&beeper, hem motor olayini yapiyorum. Daha as once bench uzerimde bunlarin dogru calistigini kontrol ediyordum :D

“Genel” sayfasına dön