İlk Uçuş İlk Kaza

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: İlk Uçuş İlk Kaza

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Mar 2019, 20:31

kardeşim çok geçmiş olsun.birkaç soru sorayım. gene ters mi düştü. uçarken sallanıyor mu ya da yüksek ya da düşük frekansta titreme var mı? kazadan sonra motorlarda bir zorlanma hissettin mi rahat dönüyor mu. herhangi bir esc tonlaması duydun mu? çok sert kazalardan sonra tekrar kalibrasyon gerekebiliyor. kalibrasyon yapıp deneyebilirsin ama denediğin yer çok sakat çok sert bir zemin en ufak kazada bile kırım kaçınılmaz. çimenlik yüksek otların olduğu bir yerde halı saha tarzı yerlerde daha az kırım yaşarsın. sorun herşey olabilir. mesela angle mod yerine horizon modda uçuruyorsan rateler de düşükse stickler köselerde takla aşmaya zorlar düşük rateler yüzünden kendini toparlayamayıp çakılıyor bile olabilir. kartın yazılımı nedir ayrıca betaflight yükledin mi. esc protokolü olarak pwm mi kullanıyorsun.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 02 Mar 2019, 02:32

gokhanyanki yazdı: 01 Mar 2019, 20:31 kardeşim çok geçmiş olsun.birkaç soru sorayım. gene ters mi düştü. uçarken sallanıyor mu ya da yüksek ya da düşük frekansta titreme var mı? kazadan sonra motorlarda bir zorlanma hissettin mi rahat dönüyor mu. herhangi bir esc tonlaması duydun mu? çok sert kazalardan sonra tekrar kalibrasyon gerekebiliyor. kalibrasyon yapıp deneyebilirsin ama denediğin yer çok sakat çok sert bir zemin en ufak kazada bile kırım kaçınılmaz. çimenlik yüksek otların olduğu bir yerde halı saha tarzı yerlerde daha az kırım yaşarsın. sorun herşey olabilir. mesela angle mod yerine horizon modda uçuruyorsan rateler de düşükse stickler köselerde takla aşmaya zorlar düşük rateler yüzünden kendini toparlayamayıp çakılıyor bile olabilir. kartın yazılımı nedir ayrıca betaflight yükledin mi. esc protokolü olarak pwm mi kullanıyorsun.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim Gökhan Bey;

Uçarken bir kaç defa hafif indirip kaldırdım quadı. Daha sonra kendi ekseni etrafında hafiften dönmeye başladı. Dönmeyi azaltmak için soldaki throttle çubuğunu hafiften sağa doğru ittirdim. Tam o sırada ters döndü yere çakıldı.

Gördüğüm kadarıyla bir titreme yoktu.

bugünki 2. Kazadan sonraki durum;

Tekrar uçurmaya çalıştım. 3 tane motor dünüyordu bir tane dönmüyordu (dönmeyen motor aynı olmayabiliyor, her defasında farklı motor dönmüyordu). Bu yüzden gaza basınca takla atıyordu.

Eve gelince;

pervaneleri söktüm, accelerometer calibre ettim.

ESC leri kalibre etmek için daha önceki konularda (viewtopic.php?f=8&t=1396)gönderdiğiniz manuele göre (gönderdiğinizde kalibre olmuştu) kalibre etmeye çalıştım fakat öncekiler gibi kalibre etmek için gereken sesler gelmedi.

Pili söktüm biraz zaman geçtikten sonra; motorlar dönüyor mu diye bakmak istedim. Pili taktım uzun bir süre ESC başlangıç sesi gelmedi(normalde hemen gelirdi). 1-2 dk sonra ses geldi ve kumanda kapalı olmasına rağmen motorlardan biri kendi kendine dönmeye başladı ve dönüş hızı artmaya başladı. Pili zor çıkardım.

Daha sonra betaflightdan motorların durumuna bakmak için tekrar pili bağladım. Bu sefer başka bi motor daha betaflight a bağlanmadan kendi kendine zorlanarak (yarım yamalak pır pır, pır pır) dönmeye başladı. 5-10 sn sonra max hızla dönmeye başladı ve motordan hafif duman çıktı hemen pili çektim.

Son uçuşta bir tek angle mode atadığım için angle mod da uçtu, fakat yine e takla attı. ESC protokolü olarak oneshot 125 kullandım (Emax bheli oneshot destekliyormuş.)

Konunun özeti sanki escler bozulmuş gibi. Motorda son olaydan sonra gitti gibi. Şu andan itibaren de tekrar pili bağlamaya korkuyorum.

Sizce ESCler çöp mü olmuştur?

Teşekkürler;
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Mar 2019, 12:24

evet sorunlu olan parçalar escler gibi görünüyor. kumanda yeni değil mi bu arada. kumanda functions display ekranından sticklerin doğruluğunu bi kontrol et önce sticklerin potları bozulunca kafasına göre komut gönderebiliyor. stickleri çeşitli pozisyonlarda hareket ettir bir müddet sabit bırakıp gözle. garip davranan bir pot var mı görmüş olursun.

alıcın pwm le bağlı değil mi? pwm kalsın ibus modunu yapmışşsan onu kullanma o da sorumlu olabilir.

daha sonra esclerde yanlışlıkla ayarları değiştirmiş olabilirsin. bunun için escleri fabrika ayarlarına sıfırlamayı dene.

(Restore Emax Blheli ESC to factor Defaults)
https://dronebuildersblog.wordpress.com ... ogramming/

burda tarif edildiği gibi.

motora gelince duman enamellerin kızarmaya başladığı için büyük ihtimal. bunun nedeni ya yanlış yapılandırılmış ya da bozuk bir esc. bu yüzden oluyorsa fabrika ayarlarını denemelisin. escleri alıcının throttle kanalına tek tek bağlayarak hepsi için ayrı ayrı bu işlemi tekrarlamak gerekir baya zahmetli bir işlem olacak hepsini tek tek yapman lazım ki diğer esclerde gücü kapatmak yani pdb den sökmek mantıklı olur.fabrika ayarlarına dönme işlemi tamamlanan esc pdbde lehimli kalabilir. sen diğerlerine devam edebilirsin.

bu işelmler başarılı olursa esc protokolünü de pwm olarak ayarlayıp bence öyle dene.

bunlar da işe yaramıyorsa yeni bir esc yolu görünür. o zaman yaz yardımcı oluruz. tabi duman çıkan motorun akıbetini bilemiyoruz işe yaramaz hale gelmiş olabilir. sağlam da olabilir. test edince anlaşılır.

tekrardan çok geçmiş olsun valla çok üzüldüm.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 02 Mar 2019, 12:28

Çok geçmiş olsun tekrar

Kumanda kapalıyken motorların kendi kendine dönmesi esc veya motorlarınız ile değil de, esc sinyalleriniz ile ilgili olmalı. Mümkünse esc sinyal kablolarını lehimlediğiniz bölümün fotoğraflarını yakın çekim olarak gönderebilir misiniz? Mümkünse hiçbirşey sökmeden, olduğu şekli ile gönderin lütfen. Kabloların durumunu, lehimlerin diğer bileşenlere ve diğer lehimlere yakınlığını da görelim.
Sinyal bağlantılarının olduğu bölümler ile kontrol kartı birbirine aşırı yakın mı?
Sisteme kapasitör bağladınız mı?
Yüksek ihtimalle sinyalde kirlilik söz konu ve buna ek olarak esc sinyal kablolarınız bir sebeple bu kirlilikten etkileniyor. Benim de başıma 2 kez geldi.
Birde motor vidalarınız motorların sarılmış kablolarına temas ediyor mu?
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Mar 2019, 12:57

elmoblatch yazdı: 02 Mar 2019, 12:28 Çok geçmiş olsun tekrar

Kumanda kapalıyken motorların kendi kendine dönmesi esc veya motorlarınız ile değil de, esc sinyalleriniz ile ilgili olmalı. Mümkünse esc sinyal kablolarını lehimlediğiniz bölümün fotoğraflarını yakın çekim olarak gönderebilir misiniz? Mümkünse hiçbirşey sökmeden, olduğu şekli ile gönderin lütfen. Kabloların durumunu, lehimlerin diğer bileşenlere ve diğer lehimlere yakınlığını da görelim.
Sinyal bağlantılarının olduğu bölümler ile kontrol kartı birbirine aşırı yakın mı?
Sisteme kapasitör bağladınız mı?
Yüksek ihtimalle sinyalde kirlilik söz konu ve buna ek olarak esc sinyal kablolarınız bir sebeple bu kirlilikten etkileniyor. Benim de başıma 2 kez geldi.
Birde motor vidalarınız motorların sarılmış kablolarına temas ediyor mu?
bu konuda haklısınız burda eski konuya fotoğraflara birdaha baktım. esc sinyal kabloları ekleme yapılmış eğer soguk lehim varsa baya sıkıntı bunu görmemiştim. motor vidaları kısmında tamamen katılıyorum. kontrol etmek lazım. kısa devre olabilir. ve lehimler de göz kanatıyor önce sağlam bir lehim makinası lazım ısı yetmemiş galiba.

download/file.php?id=1351&mode=view

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Mar 2019, 13:13

Gökhan hocam, bir de arkadaşımız esc ile fc arasını biraz açarsa faydası olur diye düşünüyorum. Yani biraz daha uzun standofflar ile yükseltelim. Ve kesinlikle lowesr kapasitör kullanalım. Ama en güzeli gökhan hocamın dediği gibi quad'ı/lehimleri komple bir elden geçirmek - sevgiler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Mar 2019, 14:49

elmoblatch yazdı: 02 Mar 2019, 13:13 Gökhan hocam, bir de arkadaşımız esc ile fc arasını biraz açarsa faydası olur diye düşünüyorum. Yani biraz daha uzun standofflar ile yükseltelim. Ve kesinlikle lowesr kapasitör kullanalım. Ama en güzeli gökhan hocamın dediği gibi quad'ı/lehimleri komple bir elden geçirmek - sevgiler.
kesinlikle katılıyorum hatta titreşimi önlemek amacıyla plastik değilde silikon standoflar (soft mount) mutlaka kullanılmalı bütün yapılarda.

https://tr.aliexpress.com/item/JMT-4-ad ... 21ce3849-0

ve fotoğrafta gözüme birşey çarptı sorun bu bile olabilir. esc de 5v bec var ve kablo boşta duruyor gibi görünüyor üstelik karbon fibere dokunuyor gibi görünüyor. karbon fiber dediğimiz malzeme oldukça iletken bu artı uç kısa devreye yol açıyor olabilir.
Dosya ekleri
120190124_223138.jpg

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Mar 2019, 16:05

gokhanyanki yazdı: 02 Mar 2019, 14:49
elmoblatch yazdı: 02 Mar 2019, 13:13 Gökhan hocam, bir de arkadaşımız esc ile fc arasını biraz açarsa faydası olur diye düşünüyorum. Yani biraz daha uzun standofflar ile yükseltelim. Ve kesinlikle lowesr kapasitör kullanalım. Ama en güzeli gökhan hocamın dediği gibi quad'ı/lehimleri komple bir elden geçirmek - sevgiler.
kesinlikle katılıyorum hatta titreşimi önlemek amacıyla plastik değilde silikon standoflar (soft mount) mutlaka kullanılmalı bütün yapılarda.

https://tr.aliexpress.com/item/JMT-4-ad ... 21ce3849-0

ve fotoğrafta gözüme birşey çarptı sorun bu bile olabilir. esc de 5v bec var ve kablo boşta duruyor gibi görünüyor üstelik karbon fibere dokunuyor gibi görünüyor. karbon fiber dediğimiz malzeme oldukça iletken bu artı uç kısa devreye yol açıyor olabilir.
Valla bravo çok iyi yakalamışsınız. Ben görmemiştim. Sonuç olarak şu genel durumlar bir toparlanmadan bu quadın sorunları hakkında yorum yapmak da çok doğru olmuyor şu an.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Mar 2019, 16:17

gokhanyanki yazdı: 02 Mar 2019, 14:49 ve fotoğrafta gözüme birşey çarptı sorun bu bile olabilir. esc de 5v bec var ve kablo boşta duruyor gibi görünüyor üstelik karbon fibere dokunuyor gibi görünüyor. karbon fiber dediğimiz malzeme oldukça iletken bu artı uç kısa devreye yol açıyor olabilir.
Fotoğraftaki tüm lehimler başlı başına sıkıntı gibi görünüyor bana... hiç sağlıklı değiller... Kablonun telleri ayrı ayrı, bi yerinde lehim var bi yerinde yok... Tek bir lehim topu halinde ve parlak yüzeyli olmalı sağlıklı bir lehim...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Mar 2019, 16:29

KingNothing yazdı: 02 Mar 2019, 16:17
gokhanyanki yazdı: 02 Mar 2019, 14:49 ve fotoğrafta gözüme birşey çarptı sorun bu bile olabilir. esc de 5v bec var ve kablo boşta duruyor gibi görünüyor üstelik karbon fibere dokunuyor gibi görünüyor. karbon fiber dediğimiz malzeme oldukça iletken bu artı uç kısa devreye yol açıyor olabilir.
Fotoğraftaki tüm lehimler başlı başına sıkıntı gibi görünüyor bana... hiç sağlıklı değiller... Kablonun telleri ayrı ayrı, bi yerinde lehim var bi yerinde yok... Tek bir lehim topu halinde ve parlak yüzeyli olmalı sağlıklı bir lehim...
lehim makinasında ısı yeterli gelmediği için mecburen bastırarak lehim yapmak zorunda kalmış. ve kablolar bu yüzden açılma yaşamış. kabloların açılması sıkıntı sağa sola kısa devre ihtimali doğuyor ayrıca düşük ısıda lehim yapıldığı için soguk lehimde çok olası görünüyor. Özellikle yüksek akım çekmeye başladığınızda soğuk lehim yüzünden güç kaybı ve kırım kaçınılmaz olur.

aynen dediğiniz gibi 350-370 derece civarında ısıtarak yapılırsa hem kabloların açılmasına fırsat vermeden lehim tamamlanmış olur hem de parlak, kabloyu saran, yuvarlak yüzeyli yapı bakımından sorunsuz bir lehimleme işlemi gerçekleşmiş olur ama dikkat edilmesi gereken bu yüksek sıcaklıkların uzun süre uygulanmaması. Zira fr4 plaka üzerindeki bakırlar kalkmaya başlar hem de oksitlenme artacağı için lehim sünmeye başlar sivri uçlar oluşturur bu dengeyi iyi ayarlamak lazım.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Mar 2019, 16:37

gokhanyanki yazdı: 02 Mar 2019, 16:29 Zira fr4 plaka üzerindeki bakırlar kalkmaya başlar hem de oksitlenme artacağı için lehim sünmeye başlar sivri uçlar oluşturur bu dengeyi iyi ayarlamak lazım.
Eliniz titreyip ilk seferde dokunup ısıtıp ayrılamadığınızda, havya üzerinde fazla ısınmış lehim yüzünden o dediğiniz şeytan boynuzu gibi sivri bağlantılar oluşunca benim de cinlerim tepeme çıkıyo :) Titremeyen el candır :)

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 02 Mar 2019, 19:59

Değerli vaktinizi ayırıp verdiğiniz önerilerden dolayı çok teşekkür ederim Gökhan ve Barış Bey. Şu an biraz yoğunluk oluştu. Müsait bir zamanda önerilerinizi gerçekleştirip detaylı geri dönüş yapacağım. Tekrar teşekkürler :)
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 03 Mar 2019, 17:36

Tekrar Merhabalar, Gökhan ve Barış Bey;

Lehimlerin hepsini tekrar yapacağım sıcaklığı yüksek bir havya elime geçtiğinde.

Node'ların hepsine kısa devre testi yaptım multi-metre ile. Lehimler kötü ve açık kablolar olmasına rağmen, herhangi bir kısa devre çıkmadı.

Bu haliyle pili bağladığımda sinyal kablolarının duty cycle %16 idi. Pili bağladıktan hemen sonra başlangıç sesi gelmesi gerekirken ancak 1-2 dk sonra başlangıç sesi geliyor ve sinyal kablolarında bir peak to peak voltaj ve duty cycle değişmemesine rağmen bir herhangi bir motor hızlı bir şekilde dönüyordu. Betafligth dan max gaz verdiğimde motorlara duty cycls max %32 oluyordu.

Kontrol kartının vidalarını döküp pdb den uzaklaştırdığımda ise herşey normale döndü; pili takar takmaz normal bir şekilde esc'ler başlangıç sesi verdi, Duty Cycle %50 den başladı. BF'dan gaz verdğimde duty cycle yüksek değerlere bakdar çıktı.

Sonuç olarak Barış Bey'in dediği gibi büyük ihtimal PDB'nin kntrol kartına yakın olması birbilerinin sinyallerini etkiledi. Lehimleri yenileyip, kontrol kartını uzak bir şekilde vidalayıp kapasitör bağladığımda sorunun yaşanma ihtimali minimize edilecek sanırım.

Şu anda normal bir şekilde esc'ler çalışıyor. Motorlar da dönüyor - / duman çıkan motor hariç.

Bu motor yanmış heralde/diğerleri çok hızlı çalışıtken bu yavaş çalışıyor. Türkiey'den yenisini alacağım. Türkiye ile banggood arasında 20 tl fark var. https://www.f1depo.com/Emax-Mt2204-2300 ... -2076.html

https://www.banggood.com/tr/Emax-MT2204 ... rehouse=CN

Bu yüzden Türkiye'den alacağım.

Barış hocam; ayrıca batarya girişine takacağım kapasitenin değeri kaç olmalı? Kutuplu mu olmalı? Onu da bu siteden (f1depo)alabilirim.

Bunun yanında;

Şu an ESC ve kontrol kartı çalışsa da ESC 4 in 1 + kontrol kartı tower alacağım bang good 'dan. 4 in 1 ile ağırlık ciddi oranda düşebilir (yaklaşık 110 gram)

Çok profesyonal olmasına gerek yok aslında. Profesyonel bir yarış dronundan ziyade hobi amaçlı topluyorum. Belki ileride motor kv'larını da düşürüp gezi veya kamera çekim amaçlı kullanabilirim drone u. Hangi tower'ı önerirsiniz?

Teşekkürler;
- TYRO 79

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Mar 2019, 18:11

güzel socuca yaklaşmışsın. motoru kontrol etmişsin esc yi de başka bir motorla kontrol et istersen. kontrol kartı şu anda yeterli yanına ben rev35 tavsiye ederim hem ucuz hem güzel. 22-25 dolar arası güzel esc dir.

motoru dediğin gibi burdan al durumlar sıkıntı gelip gümrükte sürünmesin. xt60 için 35v 1000uf kullanabilirsin. esc için düşük esr yani 330- 470uf 35v idealdir. yanlız senin esclerde zaten kapasitör kullanılmış. şimdilik sadece xt60 girişi için kullan.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 03 Mar 2019, 19:36

gokhanyanki yazdı: 03 Mar 2019, 18:11 güzel socuca yaklaşmışsın. motoru kontrol etmişsin esc yi de başka bir motorla kontrol et istersen. kontrol kartı şu anda yeterli yanına ben rev35 tavsiye ederim hem ucuz hem güzel. 22-25 dolar arası güzel esc dir.

motoru dediğin gibi burdan al durumlar sıkıntı gelip gümrükte sürünmesin. xt60 için 35v 1000uf kullanabilirsin. esc için düşük esr yani 330- 470uf 35v idealdir. yanlız senin esclerde zaten kapasitör kullanılmış. şimdilik sadece xt60 girişi için kullan.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Gökhan Bey; 35v 1000uf rev35 için de yeterli olur heraşde değil mi? Onların ecslerine ayrı ayrı bağlayamadığım için daha büyük bir capacitor mu kullanmalıyım acaba?

Teşekkürler;
- TYRO 79

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Mar 2019, 20:03

evet escnin güç girişine 1 tane 35v 1000uf kapasitör kullan. 4 ayrı esc olsaydı 4x 35v 330uf ekleyebilirdin. 35v 1000uf yeterlidir. zaten esc üzerinde de düşük esr kapasitörler var.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 03 Mar 2019, 20:12

gokhanyanki yazdı: 03 Mar 2019, 20:03 evet escnin güç girişine 1 tane 35v 1000uf kapasitör kullan. 4 ayrı esc olsaydı 4x 35v 330uf ekleyebilirdin. 35v 1000uf yeterlidir. zaten esc üzerinde de düşük esr kapasitörler var.
Çok teşekkürler :)
- TYRO 79

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Mar 2019, 20:15

rica ederim. uçuş kontrolcüsü+esc alayım diyorsan o zaman mamba bak ben kullanmadım ama kullanalar memnun.

https://www.banggood.com/tr/MAMBA-F405- ... kid=168553

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 03 Mar 2019, 22:31

gokhanyanki yazdı: 03 Mar 2019, 20:15 rica ederim. uçuş kontrolcüsü+esc alayım diyorsan o zaman mamba bak ben kullanmadım ama kullanalar memnun.

https://www.banggood.com/tr/MAMBA-F405- ... kid=168553
21 Mart da gönderiliyormuş + 2-3 hafta da kargodan dolayı 45 günü bulacak. Bu yüzden şimdilik sadece esc almayı düşünüyorum "Çin"'den. Elinde olan var mı diye yine foruma soracağım.

Teşekkür ederim :)
- TYRO 79

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 04 Mar 2019, 01:10

gokhanyanki yazdı: 03 Mar 2019, 18:11 güzel socuca yaklaşmışsın. motoru kontrol etmişsin esc yi de başka bir motorla kontrol et istersen. kontrol kartı şu anda yeterli yanına ben rev35 tavsiye ederim hem ucuz hem güzel. 22-25 dolar arası güzel esc dir.

Gökhan hocam ya rev35 sipariş ettim https://www.banggood.com/search/rev35.html?sbc=1

Bunda BEC yokmuş. Vbat'dan 5V'a çeviren basit bir regülator taksam iş görür mü acaba?
- TYRO 79

“Genel” sayfasına dön