Unknown Device sorunu

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Unknown Device sorunu

Mesaj gönderen BarisB » 02 Nis 2018, 02:56

Gökhan Hocam, mesajı "Kontrol Kartları" yerine yanlışlıkla "Motorlar" bölümüne açmışım. Mümkünse doğru yere taşıyabilir misiniz. Kusura bakmayın lütfen :)

Merhaba,

Elimdeki bir Omnibus F3 kontrol kartını bilgisayarıma bağladığımda "Unknown Device" olarak tanıyor. Sorun, BF versyonunu güncellemeye çalışırken oldu. Kartı Impulse RC ile bootloader moduna aldım. BF, DFU modunda açıldı. Güncel 3.3 Omnibus target'ını seçtim (Yanlış bir target seçmediğime eminim). Flash işlemi yapılırken BF "Kart kilitli, açmaya çalışıyorum" diye bir mesaj verdi. İşlem bittikten sonra "İşlem başarısız, lütfen tekrar deneyin" benzeri bir mesaj verdi. Ardından kart bu hale geldi. Artık kartı ne yaparsam yapayım, bilgisayara bağladığımda "Unknown Device" olarak görüyor. Ve ledlerden anladığım kadarıyla kart Bootloader mod'da kilitli kaldı. Denediğim işlemler şöyle;

. BF herhangi bir com port göstermiyor. Sadece "Manuel Selection" gözüküyor.
. Impulse RC denendi. "Searching for Flight Controller" ekranında takılı kalıyor.
. Zadig "Unknown device" olarak görüyor.
. Driverları sildim, tekrar bağladığımda hemen yine "unknown device" olarak geliyor.
. cp210x sürücülerini tekrar yükledim.
. vcp sürücülerini tekrar yükledim.
. farklı USBportları denedim.
. Windows üzerinden USB portlarının güç seviyeleri "Güç seçenekleri" bölümünden maksimuma getirdim.
. Farklı USB kabloları denedim.
. Kartı quad'dan söküp üzerindeki lehimli tüm ekipmanları söktüm, kartı çıplak bıraktım. Tüm yukarıdaki işlemleri tekrar denedim, sonuç yok.

Öneride bulunabilecek olan var mı? Şimdiden teşekkürler.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Unknown Device sorunu

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Nis 2018, 09:15

Barış hocam bu sorunu çözdün mü? Çözdüysen nasıl? Bizimle de paylaşırmısın?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Nis 2018, 18:40

Ben bu mesajı daha önce görmemiştim. Kusura bakmayın Barış Hocam.
Demonstrator GUI ile yazılım yüklemeyi denediniz mi?
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Nis 2018, 18:45

Estafurlah. Demonstrator GUI denemedim ama düzeldi. Bu kez çok farklı bir yol denedim;
Kartı 1 hafta kadar nadasa bıraktım :D
Sonra boot pinlerini birleştirdim ve DFU açıldı. Sonrası tamamdır.
Yanlız, kart artık voltaj ölçemiyor. Bu karta fiziksel olarak bi haller olmuş o belli oldu. Voltaj haricinde herşey çalışıyor gibi. Uçuş da yaptım, sorunsuz. Yedek 20X20 F3 olarak yedek kulübesindeki yerini aldı :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Kontrol Kartları” sayfasına dön