3D Yazıcı İle DJI Mavic Basıp Quadcopter Toplamak

Dronlarda kullanılan gövdelerle ilgili paylaşımlarınız.
Kadir10
Ad Soyad: Kadir

3D Yazıcı İle DJI Mavic Basıp Quadcopter Toplamak

Mesaj gönderen Kadir10 » 04 Nis 2019, 00:54

Merhaba Arkadaşlar aşağıda linkini bıraktığım arkadaş çok güzel bir şekilde 3d yazıcı ile parçaları tek tek bastı daha sonra toplayıp çok minimal boyutlarda harika güçlü bir dron elde etti bende biraz araştırdım karbon fiber malzeme ile parçaları basarsak hem sağlam hemde hafif olur diye düşündüm bunların basım maliyetleri ne kadar olur bide 5000 mah batarya bağlamak istersek iç kısmını büyütebilirmiyiz ?

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: 3D Yazıcı İle DJI Mavic Basıp Quadcopter Toplamak

Mesaj gönderen Gktu » 04 Nis 2019, 01:45

Hocam karbonfiber den baskı almak gibi bir durum yok, karbon fiber denilen şey bildiğiniz kumaş aslında, tabi bunun türleri var ancak basit olarak bakarsak kumaşa benziyor. Bu kumaş çeşitli yöntemler ile o sert ve dayanıklı hale geliyor. Karbondan racer şasesi üretmek çok zor değil vakum alma imkanınız varsa üretirsiniz ama hazırları gibi olmayabilir, tecrübe işi bir yerde. Mavic şasesi için güzel bir kalıp çıkarmanız lazım, el yordamo ile kalıp olmaz ona. Kısaca karbon işi çok derin, bu forumda şu anda yazılan her şey kadar karbonfiber üzerine konuşsak, hala hiç bir şey bilmiyor oluruz.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 04 Nis 2019, 08:30

Gktu yazdı: 04 Nis 2019, 01:45 Hocam karbonfiber den baskı almak gibi bir durum yok, karbon fiber denilen şey bildiğiniz kumaş aslında, tabi bunun türleri var ancak basit olarak bakarsak kumaşa benziyor. Bu kumaş çeşitli yöntemler ile o sert ve dayanıklı hale geliyor. Karbondan racer şasesi üretmek çok zor değil vakum alma imkanınız varsa üretirsiniz ama hazırları gibi olmayabilir, tecrübe işi bir yerde. Mavic şasesi için güzel bir kalıp çıkarmanız lazım, el yordamo ile kalıp olmaz ona. Kısaca karbon işi çok derin, bu forumda şu anda yazılan her şey kadar karbonfiber üzerine konuşsak, hala hiç bir şey bilmiyor oluruz.
Arkadaşım sen soruyu yanlış anladın sanırım... 3D printerda kullanılan filamentlerin karbonfiber olanları da var... Wood (ağaç lifleri) içerenleri de var... Senin dediğin ise carbonfiber sheet’den kesme veya molding yolu ile frame üretme... Bu arkadaş carbonfiber filament ile 3D yazıcıda basarsam iyi olur mu diye soruyor... Ki bunu hiçbirimiz henüz yapmadığımız için bilemiyoruz. Ama mantıken carbonfiber filament içinde carbon fiberleri (lifleri) içerdiği için bastığın modele tabiki biraz daha güç katacaktır... Sonuçta o filamentin üretilme amacı da o zaten...

https://banggood.app.link/N67tCxYxBV

onurdndr
Ad Soyad: Onur Dündar

Mesaj gönderen onurdndr » 04 Nis 2019, 08:59

Bunun benzerini yaptım.
Gayet güzel uçuyor.
Dün kablo kopması sonucu yaklaşık 10 metreden düştü.gövde parçalandı elektronik te sorun yok.

2. Olanı bastırdım.Parçaları ona taşıyacağım.
Pil 3500 mah oluyor.
Dosya ekleri
6C41AD0B-D6DA-4FD9-8323-06F86F624B5F.jpeg
D1FB33A0-33FB-4F59-B98C-83607C1A97EA.jpeg

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 04 Nis 2019, 09:43

Kadir10 yazdı: 04 Nis 2019, 00:54 Merhaba Arkadaşlar aşağıda linkini bıraktığım arkadaş çok güzel bir şekilde 3d yazıcı ile parçaları tek tek bastı daha sonra toplayıp çok minimal boyutlarda harika güçlü bir dron elde etti bende biraz araştırdım karbon fiber malzeme ile parçaları basarsak hem sağlam hemde hafif olur diye düşündüm bunların basım maliyetleri ne kadar olur bide 5000 mah batarya bağlamak istersek iç kısmını büyütebilirmiyiz ?

Konuya açıklık getireyim. Saf karbonfiber filament bulunmuyor. Karbonfiber katkılı filamentler var. Kaliteli bir baskı için esun marka veya frosch marka alınması gerekiyor oda 350-400 lira arasında. Yani baskı sırasındaki riskte hesaba katılınca bir frame heralde 100-150 tutar(tamamen atıyorum). Bu benim istemediğim birşey çünkü çinden 100'e 200'e alacağınız şeyleri çok daha uygun fiyata yapabilme gayesiyle yola çıktım.

Abs veya pla ile çok daha iyi sonuç alınır diye düşünüyorum.
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 04 Nis 2019, 10:19

Kadir10 yazdı: 04 Nis 2019, 00:54 Merhaba Arkadaşlar aşağıda linkini bıraktığım arkadaş çok güzel bir şekilde 3d yazıcı ile parçaları tek tek bastı daha sonra toplayıp çok minimal boyutlarda harika güçlü bir dron elde etti bende biraz araştırdım karbon fiber malzeme ile parçaları basarsak hem sağlam hemde hafif olur diye düşündüm bunların basım maliyetleri ne kadar olur bide 5000 mah batarya bağlamak istersek iç kısmını büyütebilirmiyiz ?

0.3 nozzle ile %100 dolulukta hesapladım hocam pla bile sadece maliyeti 190₺ daha bunun üstüne kendim katmam gerekiyor. Doluluk oranını azaltırsak elbette çok daha ucuza gelir ancak risk faktörü oluşur bu seferde.

He bu parayı buna vermenin ne gibi bir avantajı var?

1- Mavic proya boyayarak benzetebilirsin.
2- Kırılan her parçayı ayrıca tedarik edebilirsin.
3- Normal frame fiyatına katlanabilir bir drone sahibi olursun.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 04 Nis 2019, 11:53

Benim fikrim parçalar ekstra ağırlık olur. Bunun yerine aynı boyutlarda basit bir frame tasasımı ile uçuş süresi ve akabinde menzili de artar. Bu örnek biraz fantazi iş ama deneysel bir çalışma anlamında neden olmasın tabi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 04 Nis 2019, 12:31

KingNothing yazdı: 04 Nis 2019, 08:30
Gktu yazdı: 04 Nis 2019, 01:45 Hocam karbonfiber den baskı almak gibi bir durum yok, karbon fiber denilen şey bildiğiniz kumaş aslında, tabi bunun türleri var ancak basit olarak bakarsak kumaşa benziyor. Bu kumaş çeşitli yöntemler ile o sert ve dayanıklı hale geliyor. Karbondan racer şasesi üretmek çok zor değil vakum alma imkanınız varsa üretirsiniz ama hazırları gibi olmayabilir, tecrübe işi bir yerde. Mavic şasesi için güzel bir kalıp çıkarmanız lazım, el yordamo ile kalıp olmaz ona. Kısaca karbon işi çok derin, bu forumda şu anda yazılan her şey kadar karbonfiber üzerine konuşsak, hala hiç bir şey bilmiyor oluruz.
Arkadaşım sen soruyu yanlış anladın sanırım... 3D printerda kullanılan filamentlerin karbonfiber olanları da var... Wood (ağaç lifleri) içerenleri de var... Senin dediğin ise carbonfiber sheet’den kesme veya molding yolu ile frame üretme... Bu arkadaş carbonfiber filament ile 3D yazıcıda basarsam iyi olur mu diye soruyor... Ki bunu hiçbirimiz henüz yapmadığımız için bilemiyoruz. Ama mantıken carbonfiber filament içinde carbon fiberleri (lifleri) içerdiği için bastığın modele tabiki biraz daha güç katacaktır... Sonuçta o filamentin üretilme amacı da o zaten...

Bunun dayanıklılıkta veya başka bir şeyde karbonfiber e yaklaşma ihtimali yok, bu tür ürünler sadece reklam olsun diye böylr isimler kullanıyor. İçerinde lif vs olması muhteşem bir katkı sağlamaz, iplik dizimi önemli ve 3d de iplik dizimini ayarlayamazsınız

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 04 Nis 2019, 13:34

Yahu muhteşem katkı sağlar diye birşey yazmışmıyım oraya ben? :)
Anladığın şeyin tamamen farklı birşey olduğunu belirttim... Carbonfiber filament diye birşey var... Ben üretmedim ki neyini savunayım... Sağlam veya değil ilgimi de çekmiyor da... Kullanmadım bile...

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 04 Nis 2019, 14:04

elmoblatch yazdı: 04 Nis 2019, 11:53 Benim fikrim parçalar ekstra ağırlık olur. Bunun yerine aynı boyutlarda basit bir frame tasasımı ile uçuş süresi ve akabinde menzili de artar. Bu örnek biraz fantazi iş ama deneysel bir çalışma anlamında neden olmasın tabi.
Evet ağır oluyor.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 04 Nis 2019, 14:06

Gktu yazdı: 04 Nis 2019, 12:31

Bunun dayanıklılıkta veya başka bir şeyde karbonfiber e yaklaşma ihtimali yok, bu tür ürünler sadece reklam olsun diye böylr isimler kullanıyor. İçerinde lif vs olması muhteşem bir katkı sağlamaz, iplik dizimi önemli ve 3d de iplik dizimini ayarlayamazsınız
Evet iplik dizilimine benzer şeyler yok. Ancak bu işi yaptığım için değil objektif olarak söylemem gerekirse karbonfiberden daha dayanıklı parçalar 3d printer ile basılabiliyor.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 04 Nis 2019, 14:08

KingNothing yazdı: 04 Nis 2019, 13:34 Yahu muhteşem katkı sağlar diye birşey yazmışmıyım oraya ben? :)
Anladığın şeyin tamamen farklı birşey olduğunu belirttim... Carbonfiber filament diye birşey var... Ben üretmedim ki neyini savunayım... Sağlam veya değil ilgimi de çekmiyor da... Kullanmadım bile...
Karbonfiber katkılı 3d printer ile basılmış bir plastik parçanın sağlam olmayacağı düşüncesindeyim. Zira karbon katkılı enjeksiyon makinesiyle basılmış plastik parçalar bile plastiğe göre hiç sağlam olmuyor.

Kadir10

Mesaj gönderen Kadir10 » 04 Nis 2019, 16:48

onurdndr yazdı: 04 Nis 2019, 08:59 Bunun benzerini yaptım.
Gayet güzel uçuyor.
Dün kablo kopması sonucu yaklaşık 10 metreden düştü.gövde parçalandı elektronik te sorun yok.

2. Olanı bastırdım.Parçaları ona taşıyacağım.
Pil 3500 mah oluyor.
Kol kısımlarına esc sokabilecek kadar bide gövde kısmına 5000mah batarya sokabilecek kadar büyütsek harika olur kaclik motor taktın hocam sen bunun kollarına ?

onurdndr
Ad Soyad: Onur Dündar

Mesaj gönderen onurdndr » 04 Nis 2019, 18:59

Kola esc sığmaz.
http://www.thingiverse.com/thing:2004357
Bu linktekine açık kapak ile 5000 mah sığıyor.

Motorlar racerstar 920kv
Pervane 1045

Kadir10

Mesaj gönderen Kadir10 » 04 Nis 2019, 21:25

biraz araştırdım çok pahalıya mal oluyor boş mavic kasasını aliexpreste 75 dolara satıyorlar 3D yazıcıda basmaya kalksak en az 250-300 tl tutacak aşağıdaki linkteki dronu almak daha mantıklı geldi sonradan alınan dron üzerinde yükseltme yapabilir miyiz acaba ??? kamera için gimbal takmak üzerinede xiaomi yi 4k+ bağlamak istiyorum mesela

https://tr.gearbest.com/rc-quadcopters/ ... id=1433363

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Nis 2019, 00:39

Kadir10 yazdı: 04 Nis 2019, 21:25 biraz araştırdım çok pahalıya mal oluyor boş mavic kasasını aliexpreste 75 dolara satıyorlar 3D yazıcıda basmaya kalksak en az 250-300 tl tutacak aşağıdaki linkteki dronu almak daha mantıklı geldi sonradan alınan dron üzerinde yükseltme yapabilir miyiz acaba ??? kamera için gimbal takmak üzerinede xiaomi yi 4k+ bağlamak istiyorum mesela

https://tr.gearbest.com/rc-quadcopters/ ... id=1433363
Merhaba. Dronun 2s 1800 mah bir pil ile 15 dakika civarı havada kaldığı yazılmış. Kendi ağırlığı da 400 gram olarak görünüyor. En hafif gimballerden biri + 4k bir aksiyon kamerası da nereden baksanız dronun kendi ağırlığı kadar bir ağırlık ekleyeceksiniz demek oluyor. Bu durumda da ya dronunuz havalanamayacak ya da havalansa dahi oldukça keyifsiz bir uçuş deneyimini size maksimum 5-6 dakika yaşatabilecek gibi görünüyor.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Nis 2019, 03:58

Yusuf yazdı: 04 Nis 2019, 14:06

Evet iplik dizilimine benzer şeyler yok. Ancak bu işi yaptığım için değil objektif olarak söylemem gerekirse karbonfiberden daha dayanıklı parçalar 3d printer ile basılabiliyor.
Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit, karbonfiber ya da daha da genellersek kompozit teknolojisi her boyutta muhteşem değil. Özellikle küçük parçalarda 3d den çok daha sağlam şeyler alabilirsiniz ve üretim i çok daha kolay. Ayrıca karbonfiberden 3d den basılan bazı şeyleri yapamazsınız, aslında ikisi oldukça ayrı teknolojiler, 3d den şase yapılıe evet ama racer için mesela çok mantıklı değil, neden? Esner çünkü, onun yerine karbondan esnemeyecek ve dayanıklılık, ağırlık olarak mutlu edecek şase alabilir/yapabilirsiniz. Aynı örneğin 3d nin avantajlı olduğu da var

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Nis 2019, 04:01

KingNothing yazdı: 04 Nis 2019, 13:34 Yahu muhteşem katkı sağlar diye birşey yazmışmıyım oraya ben? :)
Bende adında karbonfiber geçmesi bir şey ifade etmez onu anlatmaya çalıştım.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 05 Nis 2019, 04:44

Gktu yazdı: 05 Nis 2019, 03:58
Yusuf yazdı: 04 Nis 2019, 14:06

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit, karbonfiber ya da daha da genellersek kompozit teknolojisi her boyutta muhteşem değil. Özellikle küçük parçalarda 3d den çok daha sağlam şeyler alabilirsiniz ve üretim i çok daha kolay. Ayrıca karbonfiberden 3d den basılan bazı şeyleri yapamazsınız, aslında ikisi oldukça ayrı teknolojiler, 3d den şase yapılıe evet ama racer için mesela çok mantıklı değil, neden? Esner çünkü, onun yerine karbondan esnemeyecek ve dayanıklılık, ağırlık olarak mutlu edecek şase alabilir/yapabilirsiniz. Aynı örneğin 3d nin avantajlı olduğu da var
Katılıyorum, bazı konularda 3d printer ile baskılar daha daha iyi sonuç veriyor bazende enjeksiyon ile baskılar iyi sonuç veriyor.

Enjeksiyonda sıkıştırma olduğu için aynı malzeme daha sert bir hale bürünüyor ve esneme daha az oluyor. 20 cm genişliğinde 2mm kalınlığında bir kareyi enjeksiyonda basılanla 3d printerdan basılanı karşılaştırırsanız elbette enjeksiyondan çıkan daha az esneme yapacaktır.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 05 Nis 2019, 07:41

Benim de demeye çalıştığım, herkesin bir yerde okuduğu ve gördüğü (kendi şahsen yapmadığı) birşeyle ilgili bilgiler çorbasını ortaya kusarcasına boşaltmasının soruyu soran arkadaşımıza faydası olmadığıdır...

Adam siz böyle daha kuvvetli olur dediniz diye evde injection molding mi yapacak? 😀 Ama en azından kaliteli veya değil gidip dediği filamentten alır dener görür... Kolayca denenip görülebilecek şey var, görülemeyecek şey var...

Şimdi de buraya evinde injection molding yapan birinin videosu atılır kesin :)

Neyse, herkese kolay gelsin...

“Gövdeler (Frameler)” sayfasına dön