Hobiyle çok ilgiliyim ama kararsızım

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
dnzsrl
Ad Soyad: Deniz Sarel

Hobiyle çok ilgiliyim ama kararsızım

Mesaj gönderen dnzsrl » 09 Nis 2018, 23:23

Merhaba ben ilk bu drone'un yeterli olacağını düşünüp almıştım.
https://www.banggood.com/Eachine-Falcon ... ds=myorder
FPV uçurmaya çalışırken galiba çok uzaklaştığımdan dolayı görüntü kaybedip çok yüksekten düşürdüm ve tamir edilebilir seviyede olduğunu düşünmüyorum :D . Yeniden bir drone almak ya da yapmak istiyorum ama bütçem kısıtlı. Yapabilecek kadar bilgim olduğunu da sanmıyorum. Ne önerirsiniz ?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Hobiyle çok ilgiliyim ama bütçem kısıtlı

Mesaj gönderen BarisB » 09 Nis 2018, 23:34

Allahtan failsafe aktifmiş :D

Şaka bir yana geçmiş olsun diyelim. Benim önerim yine hazır bir racer almanızdan yana olur. Pek çok hazır racer, parça-parça almaktan daha ucuza satılıyor.
Tabiki kendiniz de yapabilirsiniz ama eğer konu sadece maliyet ise hazır alın, kullanmak kadar yapmaktan da keyif alacaksanız ise toplayın derim. Yazılımı, lehimi, hatalı parçası, uyumu, neyi nereye lehimleyeceğim, pili vesairesi derken az buz iş değil. Özellikle başlarda riskler de fazlaca mevcut. Dünyanın en zevki işi drone toplamak. Ama sevmezseniz de çekilecek iş değil :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

taka8604
Ad Soyad: İbrahim AKIN

Re: Hobiyle çok ilgiliyim ama kararsızım

Mesaj gönderen taka8604 » 10 Nis 2018, 02:19

Ayni yorumlari abimdende duydum Baris hocam. Kendisi quad tan tutunda hexa sina kadar hepsini topladi. Simdi avuc ici kadar 3 binliralik dji kullaniyor ve bana hazir almam konusunda yalvariyor. Yinede hazir almiyorum almamda.

Hazirlar stabilite konusunda kusursuz lakin kendin toplamak gibisi yok nokta.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 10 Nis 2018, 03:15

Aslında bu hobiyi ikiye ayırmak lazım. Uçurmak isteyenler ve yapmak isteyenler. Konuyu başlatan arkadaşın sorusunun cevabı da bu ikisi arasındaki seçimine bağlı. Eğer bir multicopter toplamaktan zevk almıyorsanız gerçekten hiç uğraşmayın, alın bir tane hazır drone ve keyfinize bakın. Çünkü yaparken bir sürü ıvırla zıvırla uğraşmak gerekiyor. Eğer "uçurmak isteyenler" grubundaysanız şu linkin ilk sayfasında bir sürü güzel seçenek var: https://goo.gl/gJU4p8
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 12 Nis 2018, 21:15

Teşekkürler hepinize :D
https://www.banggood.com/Eachine-Wizard ... mds=search
Bunu almayı düşünüyorum umarım gümrükte sıkıntı çıkmaz.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Nis 2018, 21:23

Dünkü resmi gazete ile resmen gümrük muafiyeti 22 EURO ya düştü.

Aliexpressde direk alıcı ile ve de banggood kendi destek ekibi ile görüşerek, pakete düşük tutar yazmalarını isteyin ve yazacaklarından emin olun, yoksa gümrüğe takılır.

Benim son tecrübem, Radiolink AT9S kumanda setini 82 USD ye aldım. Dün Türkiyeye vardı. Bugünde gümrükten geçti sorunsu ve de yarın elimde olur.

Ama ben satıcıyla defalarca 20USD ve altı tutar yazmalarını konuştum. Elin çinlisi "valla billa 20 yazdık abiiii" dedi en sonunda :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 12 Nis 2018, 22:48

dnzsrl yazdı: 12 Nis 2018, 21:15 Teşekkürler hepinize :D
https://www.banggood.com/Eachine-Wizard ... mds=search
Bunu almayı düşünüyorum umarım gümrükte sıkıntı çıkmaz.
Hocam pakette kumanda da olacağı için kargo boyutu çok büyük olacaktır. Bu durumda gümrükte sorun çıkabilir. Bunun yerine aynı dronun kumandasız olanını alabilirsiniz: https://goo.gl/1FRBVC Ayrıca aynı kumandadan aynı gün sipariş edebilirsiniz. Kumandasız olanın yanında lipo da gelmiyor. Ayrıca bir de lipo almanız gerekecek. Fiyat biraz daha pahalıya gelmiş olacak. Şimdi ben de ikileme düştüm. Kumandalı ve bataryalı olanı sipariş edip vergisini ödeyip almak daha ucuza gelebilir.

Eğer kumandalı ve bataryalı olanını alırsanız banggood'a sipariş notu olarak düşük fiyat yazmaları gerektiği bilgisini girin.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 13 Nis 2018, 20:04

Aslında falcondan kalan kumandam ve lipom var ama uyumlu mudur?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 13 Nis 2018, 21:29

dnzsrl yazdı: 13 Nis 2018, 20:04 Aslında falcondan kalan kumandam ve lipom var ama uyumlu mudur?
Evet uyumludur hocam, kumanda almanıza gerek yok. Yanına bir de şu alıcıyı alırsanız sorunsuz kullanırsınız: https://goo.gl/f26zMX

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 16 Nis 2018, 10:04

Gökhan Bora yazdı: 13 Nis 2018, 21:29
dnzsrl yazdı: 13 Nis 2018, 20:04 Aslında falcondan kalan kumandam ve lipom var ama uyumlu mudur?
Evet uyumludur hocam, kumanda almanıza gerek yok. Yanına bir de şu alıcıyı alırsanız sorunsuz kullanırsınız: https://goo.gl/f26zMX
https://hizliresim.com/D7jLll
Bunları aldım umarım sıkıntı çıkmaz gümrükte. Çok teşekkürler baya yardımcı oldunuz.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 16 Nis 2018, 15:03

Hayırlı olsun @dnzsrl

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 02 May 2018, 18:28

Quad geldi ama recieverı nasıl bağlıyacağımı bilmiyorum gökhan hocam yardım edebilir misin?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 May 2018, 18:45

Hocam alıcınızın yanında gelen dörtlü kabloyu kontrol kartı üstündeki UART3 yazan yere lehimleyin. Kırmızı kablo artıya, siyah kablo eksiye ve beyaz kablo UART girişindeki RX girişine gelecek. Bu 3 kabloyu lehimledikten sonra kontrol kartınıza bilgisayar üzerinden bağlanıp önce Ports sayfasından UART 3'ün Serial özelliğini aktif edin. Daha sonra Configuration sayfasından receiver tipini Serial Based seçin. Bu seçimin hemen altında bir seçeken alanı daha çıkacak. O alandan SBUS seçin. Alıcının bağlanma işlemi bu kadar. Bu işlemleri yaparken sayfaların sağ alt tarafındaki Save and Reboot butonuna basmayı unutmayın.

Bir de kumandanız ile alıcınızı eşleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için, alıcınızı kontrol kartına bağladıktan sonra alıcı üstündeki mini butona basılı tutun ve basılı tutarken aracınızın bataryasını bağlayın. Bu durumda alıcı üzerinde ışık sık aralıklara yanıp sönecektir. Bu, alıcının eşleşme modunda olduğunu gösteriyor. Bataryayı taktıntan sonra alıcı üzerindeki tuşu bırakabilirsiniz. Daha sonra kumandanızın üstündeki BIND butonuna basılı tutarak kumandanızı açın. Alıcı üzerindeki ışığın yanma sıklığının azaldığını göreceksiniz. Bu noktadan sonra önce aracınızdan bataryayı çıkarın, sonra kumandanızı kapatın. İşlem tamamdır.

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 02 May 2018, 19:01

Çok teşekkürler birde eachine ia6 receiverım var öbür drondan çıkarttığım. Onda da işlem aynı mı ? Çalışıyor mu emin değilim o yüzden lehimlesem iyi olur.

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 02 May 2018, 19:15

https://hizliresim.com/XPOv33 oldu mu acaba pcye bağlayamıyorum kablom yok

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 02 May 2018, 21:38

Hocam konuyla alakasiz ama masanizi cok beğendim ;)
:mrgreen:

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 02 May 2018, 21:49

Teşekkürler ikea'dan almıştım :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 02 May 2018, 23:23

dnzsrl yazdı: 02 May 2018, 19:01 Çok teşekkürler birde eachine ia6 receiverım var öbür drondan çıkarttığım. Onda da işlem aynı mı ? Çalışıyor mu emin değilim o yüzden lehimlesem iyi olur.
ia6 receiver'da sadece pwm çıkış var. ayrıca menzili de düşük. ben hiç kullanmamanızı öneririm.

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 03 May 2018, 19:03

Dediğiniz gibi bind yaparak kumandayı açtığımda ışık yavaş yanıp sönüyor ama rxbinding... de kalıyor bağlanmıyor sorunu çözemedim

dnzsrl

Mesaj gönderen dnzsrl » 03 May 2018, 19:04

Bir beceremedim şu recieverı ya.

“Genel” sayfasına dön