Aksiyon Kamerasını fpv kamera gibi izleyebilir miyiz?

RC araçlarda kullanılmaya uygun aksiyon kameraları hakkında konular.
Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr
Ad Soyad: Yusuf MERMER

Aksiyon Kamerasını fpv kamera gibi izleyebilir miyiz?

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 06 May 2019, 23:13

Merhabalar. Herhangi bir aksiyon kamerasını fpv kamera gibi izleyebilir miyiz. Eken H9r de wi-fi özelliği ile izlenebiliyor ama tatmin edici değil araştırdığım kadarıyla. Ona göre bir çözüm önerin. 1080p 60fps çekebilsin ve karta kayıt etsin aynı zamanda da izleyeyim( izleme olayı 1080p olmuyor biliyorum)
Satılık parçalar var :)

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Re: Aksiyon Kamerasını fpv kamera gibi izleyebilir miyiz?

Mesaj gönderen bagriacik » 06 May 2019, 23:17

Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 06 May 2019, 23:31

Kamera aşırı iyiymişde fiyatı aşırı pahalı ya. 1000 lira diyor banggod reis. Bana 400-500 liraya lazım. Daha uygun yok mu

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 06 May 2019, 23:33

Gökhan hocanın attıkları gayet uygun. Aksiyon kamerasından ziyade onlardan tercih etmek daha mantıklı. Ben de yeni gördüm ve çok sevdim. (evet cahilim :) )
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 06 May 2019, 23:34

Gökhan hocanınkin görmedim sayfa yenilemedim ya video izledim. Banggod girdim filan bakıyorum.

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 06 May 2019, 23:38

Caddx alıyorum :) buna f330 videosundaki verici ve alıcıyı takabilirim dimi? Birde telefondan seyredebiliyorduk sanırım o nasıl oluyor?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 06 May 2019, 23:46

yanına da bunu alın gözlüğünüz/monitörünüz ne android alıcı mı kullanıyorsunuz.

https://www.banggood.com/Eachine-TX806- ... kid=267277

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 07 May 2019, 08:04

Hocam bu aksiyon kameralarını fpv gibi kullanınca gecikme oluyor diyorlar bu doğru mu acaba 🤔
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 07 May 2019, 09:15

Serdarr yazdı: 07 May 2019, 08:04 Hocam bu aksiyon kameralarını fpv gibi kullanınca gecikme oluyor diyorlar bu doğru mu acaba 🤔
Evet, doğrudur. Çoğunda gecikme oluyor ve frame rate sorunları oluyor. Eğer yarış dronu kullanıyorsanız, hiç uğraşmayın. Ben bolca denemeler yaptım zamanında. Sonuçlar denemeye değmiyor. Fpv görüntüsünü bir fpv kameradan alın derim. Gerçi belki yeni çıkan kameralarda farklı gelişmeler olmuştur.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 07 May 2019, 11:20

gokhanyanki yazdı: 06 May 2019, 23:46 yanına da bunu alın gözlüğünüz/monitörünüz ne android alıcı mı kullanıyorsunuz.

https://www.banggood.com/Eachine-TX806- ... kid=267277
Hocam android telefondan izlemek istiyorum. Zaten yavaş çekimler olcağı dan dolayı alıcı ve verici işini daha uygun aletler ile yapsak olmaz mı. Sadece ne çektiğimi görmek için yani.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 07 May 2019, 15:57

Aksiyon kamerasının sensöründen gelen veriyi iki farklı şekilde işleyip yollayarak sorun çözülebilir, ama ilk olarak ağır olur, ikinci olarak kaliteli bi fpv kamerasından fazlası olamaz. Kablosuz iletişim protokollerinde yollacak datanın boyutuna bağşı gecikme bellidir, kaliteli bir verici alıcı ikilisi ile bu data boyutu arttırılırken gecikme düşürülebilir veya sabit tutulabilir ama maliyet çok artar. Kısaca mevcut teknoloji ile bir şeylerden feragat etmek zorunda kalıyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 07 May 2019, 16:02

Gktu yazdı: 07 May 2019, 15:57 Aksiyon kamerasının sensöründen gelen veriyi iki farklı şekilde işleyip yollayarak sorun çözülebilir, ama ilk olarak ağır olur, ikinci olarak kaliteli bi fpv kamerasından fazlası olamaz. Kablosuz iletişim protokollerinde yollacak datanın boyutuna bağşı gecikme bellidir, kaliteli bir verici alıcı ikilisi ile bu data boyutu arttırılırken gecikme düşürülebilir veya sabit tutulabilir ama maliyet çok artar. Kısaca mevcut teknoloji ile bir şeylerden feragat etmek zorunda kalıyorsunuz.
Ben ne çektiğimi sadece görmek istiyorum. Anlık görüntü kalitesinin zaten iyi olamayacağını biliyorum ve gerek duymuyorum. Onun için en başa parantez içinde yazdım.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 07 May 2019, 18:03

ysf18mrmr yazdı: 07 May 2019, 16:02
Gktu yazdı: 07 May 2019, 15:57 Aksiyon kamerasının sensöründen gelen veriyi iki farklı şekilde işleyip yollayarak sorun çözülebilir, ama ilk olarak ağır olur, ikinci olarak kaliteli bi fpv kamerasından fazlası olamaz. Kablosuz iletişim protokollerinde yollacak datanın boyutuna bağşı gecikme bellidir, kaliteli bir verici alıcı ikilisi ile bu data boyutu arttırılırken gecikme düşürülebilir veya sabit tutulabilir ama maliyet çok artar. Kısaca mevcut teknoloji ile bir şeylerden feragat etmek zorunda kalıyorsunuz.
Ben ne çektiğimi sadece görmek istiyorum. Anlık görüntü kalitesinin zaten iyi olamayacağını biliyorum ve gerek duymuyorum. Onun için en başa parantez içinde yazdım.
Hocam işte o iş için görüntünün tekrar işlenmesi gerekli, teknik olarak bir aksiyon kamerasının 10-15 dolar üstüne istediğiniz şeyi tam olarak yapan bir şey olmalı ancak dezavantajları var. Yeterince talep olmayabilir bu konuda

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 07 May 2019, 19:20

Zaten masrafından dolayı şimdilik aksiyon kamerası ile çekme fikrine devam edicem :(

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 07 May 2019, 22:42

ysf18mrmr yazdı: 06 May 2019, 23:13 Merhabalar. Herhangi bir aksiyon kamerasını fpv kamera gibi izleyebilir miyiz. Eken H9r de wi-fi özelliği ile izlenebiliyor ama tatmin edici değil araştırdığım kadarıyla. Ona göre bir çözüm önerin. 1080p 60fps çekebilsin ve karta kayıt etsin aynı zamanda da izleyeyim( izleme olayı 1080p olmuyor biliyorum)
ne çektiğini görmek istiyorsan şu andaki en uygun çözüm hd kayıt yapabilen dvr kayıtlı fpv kameralar linkte attıklarım. aslında fpv kameradan gelen görüntü de çok farklı bir görüntü değil. fpv kamera ve aksiyon kamerasının açılarını benzer şekilde ayarlayıp benzer fovlar ile aşağı yukarı aynı görüntüyü kaydetmiş oluyorsun. başka bir alternatifi de aksiyon kamarası+fpv kamera

sony super had ccd fpv kamera

https://www.banggood.com/600TVL-2_8mm-L ... kid=286175

ya da
https://www.banggood.com/Foxeer-HS1177- ... kid=267201

xiaomi yi. benzer fiyatta eken h9 falan var ama ambarella+ sony sensor kullanan xiaomi yi dinamik aralıkta onları tokatlar fiyatına göre de iyi bir kamera çeşitli scriptler ile super view olarak da çekim yapabiliyor bitrate 40mbps kadar çıkabiliyor. xiaomi yi lite, yi discovery var ama hiç biri orjinal yi kadar başarılı değil. ambarella+ sony sensör burda çok iyi iş çıkarıyor.

bir alternatif de mijia mini olabilir belki ama ağırlığı 99 gram ve enine uzun bir kamera hem de 90-100 dolar civarı.

xiaomi yi 50dolar
http://s.click.aliexpress.com/e/XslFE9K

telefondan izlemek istediğini yazmışsın bilmiyorum elinde var mı ama aşağıdaki alete de bakabilirsin ben kullanmadım. androidli destekleyen bir telefon gerekiyor. diversity yani çift alıcılı çift antenli. tek antenli versiyonu da var.

https://www.banggood.com/Eachine-ROTG02 ... rehouse=CN

bir de yazında dikkatimi çeken birşey var fpv kamera ile wifi üzerinden görüntü izleme bu mümkün ama bu şekilde kumanda sinyali koparak failsafe yaşayan onlarca kişi göreceksin. iki 2.4ghz frekansı aynı anda acayip interferansa sebep oluyor. kumanda bağlantısı kopuyor. 5.8ghz sistemler var ama ucuz kameralarda yok hem de çok mantıklı değil en iyi şartlarda 100mt. görüntü sağlayacaktır ama o zamanda kumanda kopmaz vtx bağlantısı kopar iki ucu kakalı değnek. :lol:

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 07 May 2019, 22:55

F330 topluyorum. Eken h9r kullanıcam. Zaten yakın çekim yapacaktım şimdilik. Wi-fi özelliği ile izleme bana yeter şuan. Ileride alıcam ama daha iyi bir şey.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 07 May 2019, 22:59

ysf18mrmr yazdı: 07 May 2019, 22:55 F330 topluyorum. Eken h9r kullanıcam. Zaten yakın çekim yapacaktım şimdilik. Wi-fi özelliği ile izleme bana yeter şuan. Ileride alıcam ama daha iyi bir şey.
Hocam hiç denemeyin. Gökhan'ın dediği gibi 2.4g'ler çakışıyor. Ben bizzat denedim. Quad'ın yanından birkaç metre uzaklaştığınız anda bağlantınız kopmaya başlıyor. İlk 10 metrede tamamen kopuyor. Hiç boşuna çıldırmayın. Burda hazır çıldırmışı var.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 07 May 2019, 23:58

Yapma ya :( ben ilk okuduğumda tam anlamadım yukardaki mesajı şimdi jeton düştü. Kamerayı en son alacaktım zaten o zamana kadar bütçe çıkarmaya çalışayım bari.

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 08 May 2019, 00:03

Kamera ile bina çekimi yapmayı planlıyorum. Emlakçılara video ve fotoğraf çekme işine girişeceğim. Bir toplasam quadı f550 liye girişeceğim ama kumandası,Şarj aleti filan beni zorluyor. Eğer planlarım tutarsa o zmn bütçe tavan inşallah :) ama şimdi ıkına ıkına...

“Aksiyon Kameraları” sayfasına dön