TX805 Çıkış gücü ayarı

Kullanıcı avatarı
quadEr

Re: TX805 Çıkış gücü ayarı

Mesaj gönderen quadEr » 16 May 2019, 18:21

KingNothing yazdı: 16 May 2019, 13:00 Benim anlatmaya çalıştığım şey yerine ulaştı :) Benim açımdan sıkıntı yok... 500 olan 600’e zamazingodur da diyebilirdim... Eminim onu bile anlardı... Yapılan işe bakmak yerine şekline ve şekilciliğe takılanlar ilerleme kayıt edemezler...

Honki ponki toni nok
Çalona bimbo bori rok
Muşi muşi hubobo kozi zok
Çiki çiki şayne tiki tak tok

desem konserime gelirdiniz ama...
Tebrikler :)

Bir önceki troll mesajıma verdiğiniz cevapta şekilciliğe takılanlar ilerleme kat edemez diyerek; önceki konularda Alınık kelimesine takılarak ilerleme kat edemeyeceğinizi ispatlamış oldunuz :)
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 May 2019, 20:19

Takılmamışım ki ona da, fikir beyan etmişim geçmişim... Yazılanlara cevap bile vermemişim :)

viewtopic.php?f=37&t=2223&p=19804

Satyr

Mesaj gönderen Satyr » 29 Mar 2020, 10:15

Selamlar, eski bi konuyu hortlatıyorum ama alakalı başka veri bulamadım 1-2 sorum olacak cewaplayabilirseniz sewinirim. Öncelikle ben de fpv ye yeni başladım ve vtx güç konularında anlamadığım durumlar war. Vtx 25-600mw aralığında bu gücü yükseltince ne gibi bi sonuç almamız gerekiyor? Görüntü netliği mi sağlamış oluyoruz? Bir de pit modu betaflight da switch atadığımız kısımda mı olması gerekiyor? Nerden ayarlanıyor? Smart audio konusu nedir ve vtx in güç seçenekleriyle ilişkisi nedir? Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Mar 2020, 12:57

smart audio bir protokol. kartın gücünü betaflighttan osd ve kumanda yardımıyla vtx in çıkış güç kanal ayarlarını yapmak için kullanıyorsun. bunun için smart audio için ayrılmış porta vtx den bir kablo çekmen gerekiyor.

kartın çıkış gücü yükseldikçe mesafe ve penetrasyon yani sinyalin engelleri aşma gücü biraz daha artacaktır. bunu konuşmak gibi düşünürsek kısık sesle konuşmak veya yüksek sesle bapğırmak gibi düşünebilirsin. karşısındaki kişi yakınsa sadece normal konuşarak(25mw) anlaşabilirsiniz ama anlaşmaya çalıştığın kişi uzaksa bağırman(600mw) gerekir. görüntü kalitesinin ise çıkış gücü ile alakası yok 25mw ta da 600mw ta da aynı görüntüyü alırsın. ama yüksek çıkış gücünün gürültü arttığı için kart iyi filtrelenmemişse kaliteli değilse görüntüye olumsuz etkisi olabilir. etrafında 300-500 metrede açık alanda uçuyorsan 25-200mw yeterliyken bir inşaatta engellerin arkasında ya da ağaçların arasında veyahut uzak mesafe uçuyorsan güçü artırman gerekir. amaaa olay sadece vtx ve çıkış gücü değil kaliteli antenlerle de çok alakalı. kalliteli ve doğru şekilde konumlandırılmış antenlerin varsa 200mw la bile 2km gidebilirsin.

pit mode: eğer kartında smart audio desteği varsa betaflight modes tabında vtx pit mode için bir aux switch atarsan kumandandan o siwtch aktiff ettiğinde vtx pit mode da geçecek ve çok düşük yalnızca birkaç metre içinde sinyal alabileceğin kadar düşük bir güç seviyesine düşecektir. ayrıca pit mode ayarını betaflight osd üzerinden kumandan yardımıyla da yapabilirsin.

Satyr

Mesaj gönderen Satyr » 29 Mar 2020, 14:15

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Gayet güzel açıklamışsınız. Smart audio için vtx çıkışına kablo çekersek eğer fpv gözlüğün kulaklık girişinden motor sesini alabiliyo olur muyuz peki? Yani smart audio bunun için midir? Sağolun

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Mar 2020, 16:27

Satyr yazdı: 29 Mar 2020, 14:15 Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Gayet güzel açıklamışsınız. Smart audio için vtx çıkışına kablo çekersek eğer fpv gözlüğün kulaklık girişinden motor sesini alabiliyo olur muyuz peki? Yani smart audio bunun için midir? Sağolun
hayır. tekrar yazıyorum o zaman smart audio bir bağlantı protokolü. vtx üzerinde ses girişi varsa mikrofonlu kamera bağlayarak ya da vtx inizde mikrofon varsa alıcınızda destekliyorsa o şekilde ses alabilirsiniz. "smart audio" ise vtx üzerindeki düğmelere basmadan uzaktan kumandanızla(lua script veya betaflight osd) vtx ayarı yapmak için bir protokol. bunun için betaflight yazılımı üzerinde smart audio desteği olan bir vtx ve fc üzerinde de smart audio için ayrılmış bir giriş olmalı.

Satyr

Mesaj gönderen Satyr » 29 Mar 2020, 17:59

gökhan YANKI yazdı: 29 Mar 2020, 16:27
Satyr yazdı: 29 Mar 2020, 14:15 Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Gayet güzel açıklamışsınız. Smart audio için vtx çıkışına kablo çekersek eğer fpv gözlüğün kulaklık girişinden motor sesini alabiliyo olur muyuz peki? Yani smart audio bunun için midir? Sağolun
hayır. tekrar yazıyorum o zaman smart audio bir bağlantı protokolü. vtx üzerinde ses girişi varsa mikrofonlu kamera bağlayarak ya da vtx inizde mikrofon varsa alıcınızda destekliyorsa o şekilde ses alabilirsiniz. "smart audio" ise vtx üzerindeki düğmelere basmadan uzaktan kumandanızla(lua script veya betaflight osd) vtx ayarı yapmak için bir protokol. bunun için betaflight yazılımı üzerinde smart audio desteği olan bir vtx ve fc üzerinde de smart audio için ayrılmış bir giriş olmalı.
İsminin smart audio olması bi önyargı oluşturdu bende, sanki bağlantı protokolü olmasının yanısıra aynı zamanda da ses aktarımı sağlıyo gibi düşünmüştüm. Çok fazla detay var, olayın içine girdikçe herbir parça dallanıp budaklanıyo ama zamanla çözücez heralde 🙄 Zaman ayırıp cewapladığınız için teşekkür ederim.

“FPV Vericiler” sayfasına dön