Kapasitörler hk.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
neoken
Ad Soyad: Fatih KONUKMAN

Kapasitörler hk.

Mesaj gönderen neoken » 15 May 2018, 01:55

Bu kapasitörler ne işe yarıyor ve drone da nerelerde kullanılıyor?

Kullanıcı avatarı
neoken

Re: Kapasitörler hk.

Mesaj gönderen neoken » 15 May 2018, 22:11

Yardım?

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 15 May 2018, 23:39

En iyi Gökhan hoca bilr. Ama elektrikteki dalgalanmaları engellediğini biliyorum. Dronda kart girişine lehimleniyor. Çoğu dronda eklendiğini görmedim. Yanlışım varsa düzeltin.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 15 May 2018, 23:41

Kapasitörler enerji depolayan komponentlerdir. Aslında birer pildir kapasitörler. Normal pillerden farkı ise çok hızlı şarj ve deşarj olmalarıdır. Bir diğer farkı ise normal pillere göre kapasitelerinin çok çok daha az olmasıdır.

Voltajın dalgalı olduğu durumlarda, voltaj azaldığı an kapasitör üzerindeki gerilim devreye bir destekleyici olarak güç verecektir. Bu sayede voltaj dalgalanmaları aza indirilecektir.

Birçok kapasitör türü var. Kullanım alanlarına göre farklı türdeki kapasitörler farklı davranış gösterirler.

Elektrolit Kapasitör: Genelde kapasiteleri yüksektir. Ancak şarj ve deşarj oranları düşüktür. Bu yüzden yüksek frekanslı dalgalanmalarda tercih edilmezler. Kutupları vardır. Fiyatları ucuzdur.

Seramik Kapasitör: Genelde kapasiteleri düşüktür. Ancak şarj ve deşarj oranları yüksektir. Bu yüzden düşük frekanslı dalgalanmalarda etkileri yok denecek kadar azdır. Ama yüksek frekanslı dalgalanmalarda çok iyi performans gösterirler. Kutupları yoktur. Fiyatları aşırı ucuzdur.

Tantalum Kapasitör: Tantal denilen bir element kullanılarak yapılırlar. Tıpkı elektrolit kapasitörler gibi bunlar da kutupludur. Elektrolitlere göre daha hızlı şarj ve deşarj olurlar. Çok hassaslardır. Yanlış kullanımda çabuk bozulurlar. Boyutları elektrolitlere göre çok daha küçüktür. Fiyatları pahalıdır. Genelde elektrolit kapasitörlerin kullanılamadığı küçük devrelerde ve hassas devrelerde kullanılırlar.

ESC'ler gibi hassas ancak yüksek güçle başeden devrelerde seramik kapasitörler kullanılır. Seramik kapasitörlerin kapasiteleri düşük olduğu için bolca kapasitörün paralel bağlandığını görürüz.

Aşağıdaki resimde kırmızı ile gösterdiğim alanlarda bolca paralel bağlanmış kapasitörü görebilirsiz. Mavi olarak gösterilen ise tantal kapasitördür.
esc_cap.png
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 15 May 2018, 23:46

Aliuzunali yazdı: 15 May 2018, 23:39 En iyi Gökhan hoca bilr. Ama elektrikteki dalgalanmaları engellediğini biliyorum. Dronda kart girişine lehimleniyor. Çoğu dronda eklendiğini görmedim. Yanlışım varsa düzeltin.
Estafurullah hocam, ben anaokulu öğretmeniyim. Sadece amatör olarak ilgileniyorum bu işlerle.

ESC girişleri doğrudan bataryaya bağlı oldukları için ve güncel birçok esc'de bolca kapasitör kullanıldığı için artık batarya girişlerine kapasitör bağlamak çok da gerekmiyor. Ancak benim gibi ne olur ne olmaz diyenler hâlâ kullanmaya devam ediyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 15 May 2018, 23:48

Çok önemli bir not:
Bilgisayar (laptoplar dahil) anakartları geçerse elinize, atmayın. Anakartlar üzerindeki kapasitörler çok kalitelidir. Birçoğunu parayla alamazsınız. Özellikle anakart üzerindeki ses komponentlerinin bulunduğu yerde çok kaliteli low-esr kapasitörler kullanılır ve bolca da tantalum kapasitör bulabilirsiniz.

Ek bilgilendirme: Kapasitörler dolana kadar iletken dolduktan sonra yalıtkandırlar. Bu yüzden bir kapasitörün bacaklarına, multimetreyi kısadevre testi moduna alarak dokunursanız, multimetre kısa bir süre ötecek ve ardından susacaktır. Bu durum da bize gösteriyor ki multimetre temas ettiği anda kapasitör dolmaya başlıyor ve multimetre ötüyor. Kapasitör dolduğu andan itibaren ise yalıtkanlaşıyor ve multimetre susuyor.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 16 May 2018, 00:02

Hocam bende torna tesviye mezunuyum. Yani mekanikçiyim. Elektroniğide seviyorum. Ama bilgilerim yarım yamalak. Herşeyle ilgilenince bilgide yarım yamalak oluyor. İş yoğunluğundan da eksiğim çok oluyor. Bir helikopter uçak dron arduino ile robot yapmak hepsini birbirine karıştırdım ben.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
neoken

Mesaj gönderen neoken » 16 May 2018, 00:26

Hocam sonuc olarak kapasitor kullanmamız gereken nere var drone da? :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 16 May 2018, 00:32

neoken yazdı: 16 May 2018, 00:26 Hocam sonuc olarak kapasitor kullanmamız gereken nere var drone da? :D
Batarya girişine, batarya voltajının 1.5~2 katı voltajda bir kapasitör bağlayabilirsiniz. Ama olmasa da olur. Eğer görüntüde parazit oluşuyorsa kamera ve vericinin güç girişlerine de bağlayabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
neoken

Mesaj gönderen neoken » 16 May 2018, 00:44

Sagolun hocam

“Genel” sayfasına dön