Sp racing f3 deluxe pusula sorunu

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
guvenb
Ad Soyad: Güven Bilir

Sp racing f3 deluxe pusula sorunu

Mesaj gönderen guvenb » 29 Mar 2018, 22:40

Merhabalar;
Forum hayırlı olsun.
Ben spracing f3 deluxe kontrol kartı aldım. Üzerinde HMC5883 Pusula sensörü var ancak cleanflight ve betaflight ile bağlandığımda pusula aktif olmuyor Barometere ise aktif oluyor. INAV ile bağlandığımda hem pusula hemde Barometre aktif oluyor. INAV ın ise dshot desteği yok dolayısı ile Inav kullanmak istemiyorum. Cleanflight de bir türl aktif edemedim pusulayı önerisi veya sorunun neden kaynaklandığını bilen varmıdır.

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Re: Sp racing f3 deluxe pusula sorunu

Mesaj gönderen idris » 30 Mar 2018, 01:42

BENDE AYNI KARTI KULLANDIM SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
FARKLI VERSİYON FİRMWARE YÜKLE DENE.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 30 Mar 2018, 04:34

Eğer GPS üzerindeki pusula ile kontrol kartı üzerindeki pusula aynı ise çakışma yaşanıyor. Sp Racing F3 Deluxe olanın üzerindeki pusulayı lehimle sökmeniz gerekiyor. Gayet basit bir işlem. Eğer isterseniz kısa bir video ile anlatabilirim.

INAV'in dshot desteklememesi önemli bir sorun. Ancak bu kartları GPS ile en verimli kullanabilmenin yolu şimdilik inav'da görünüyor. Benim önerim Oneshot 42 protokolü ile INAV kullanmanız.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
guvenb

Mesaj gönderen guvenb » 05 Nis 2018, 14:14

Ben aslında havada uzun süre kalabilen ve çok yavaş hareket eden hantal Hava fotoğrafçılığı için bir dron yapmak istiyordum. gopro ve gimbal taşıyabilmesi gerek 2212 motor ve 28 amper racestar dshot 600 esc aldım bu dronda f450 gibi bi frabe ve gps ile spracing f3 kullansam istediğim gibi hantal ve uzun süre uçan bir dron yapabilirmiyim. daha önce naza m lite ve apm pro gibi kartlar kulllanarak dronlar yapmıştım. sp racing f3ü naza nın atti ve gps modunda olduğu gibi fazla sağa sola yatmadan kullanabilirmiyim. Aslında naza ve apm bu işe daha uygun diyeceksiniz ama sizin videolarda dshot olayını izledim bildiğim kadarıyla dshot naza ve apm de desteklenmiyor. bu nedenle spracing f3 kullanmayı deniyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Nis 2018, 16:49

Merhaba,

Büyük drone'larda çok tecrübeli değilim ancak şunu söyleyebilirim ki, herhangi bir f3 ya da f4 kartı, cf/bf/inav üzerinden maksimum PID değerleri belirleyerek istediğiniz açılarda ve istediğiniz süratte uçabilirsiniz. Bir de kişisel fikrim büyük de olsa, küçük de olsa, mikro da olsa bence artık hepsi için f4 kartlar geçerli. F3 de uygundur tabiki. Kanımca naza artık görevini tamamlamış ve rafa kalkmış bir teknoloji.
28 amper dshot esc'leriniz 2212 için fazlasıyla yeterli sanıyorum.
Yine de benim yorumlarım bir fikir seviyesinde kalsın. Büyük drone konusunda Gökhan Bey yorum yaparsa daha sağlıklı olur.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
guvenb

Mesaj gönderen guvenb » 05 Nis 2018, 20:03

elmoblatch yazdı: 05 Nis 2018, 16:49 Merhaba,

Büyük drone'larda çok tecrübeli değilim ancak şunu söyleyebilirim ki, herhangi bir f3 ya da f4 kartı, cf/bf/inav üzerinden maksimum PID değerleri belirleyerek istediğiniz açılarda ve istediğiniz süratte uçabilirsiniz. Bir de kişisel fikrim büyük de olsa, küçük de olsa, mikro da olsa bence artık hepsi için f4 kartlar geçerli. F3 de uygundur tabiki. Kanımca naza artık görevini tamamlamış ve rafa kalkmış bir teknoloji.
28 amper dshot esc'leriniz 2212 için fazlasıyla yeterli sanıyorum.
Yine de benim yorumlarım bir fikir seviyesinde kalsın. Büyük drone konusunda Gökhan Bey yorum yaparsa daha sağlıklı olur.
Barış bey. fikirleriniz için teşekkür ederim. f4 konusunda bilgim pek yok ama f3 e yeni başladım. ama heralde naza derken naze32 yi kastediyorsunuz. Dji naza m lite farklı bir kotrolcü. naze32 ile topladığım dron karasız uçuş nedeniyle (dron uçtu yere indi disarm ettikten sonra birden kendi kendine havalandı kontrol dışı kaldı) denize çakılıp kırıma uğradı o zamanlar tecrübesizlik nedeniyle blheli 12 amper esc kulanmıştım. motorları bir türlü senkronize edememiştim. gps ve kamerada üzerindeydi. o nedenle küçük dronlara karşı biraz temkinliyim. PID değerlerindeki mantık nedir biraz daha açıklayabilirmisiniz.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Nis 2018, 20:17

guvenb yazdı: 05 Nis 2018, 20:03 Barış bey. fikirleriniz için teşekkür ederim. f4 konusunda bilgim pek yok ama f3 e yeni başladım. ama heralde naza derken naze32 yi kastediyorsunuz. Dji naza m lite farklı bir kotrolcü. naze32 ile topladığım dron karasız uçuş nedeniyle (dron uçtu yere indi disarm ettikten sonra birden kendi kendine havalandı kontrol dışı kaldı) denize çakılıp kırıma uğradı o zamanlar tecrübesizlik nedeniyle blheli 12 amper esc kulanmıştım. motorları bir türlü senkronize edememiştim. gps ve kamerada üzerindeydi. o nedenle küçük dronlara karşı biraz temkinliyim. PID değerlerindeki mantık nedir biraz daha açıklayabilirmisiniz.
Evet! Ben naze32 sandım! :D
Naza'ya o kadar uzağım ki okuyunca bile naze32 sanmışım. O halde hiç fikir beyan etmemiş olayım. Naza'yı görsem bomba diye kaçarım o derece :D

PID olayı bir derya. Bu konuyla ilgili bir vakit olsa da makale benzeri bir kaynak yazsam istiyorum ama hem öyle çok bir profesyoneli değilim, hem de halen öğreniyorum, Çok derin bir mevzu. PID'yi hepimizin anlayabileceği bir yöntem ile anlatmayı başarmış bir yurtdışı kaynak bulabilirsem hemen çeviricem :D

Neyse ki her geçen gün gelişen teknolojiler sayesinde yeni çıkan board'lar, BF varsayılan PID değerleri ile çok başarılı şekilde uçmaya başladı. Sizin için söyleyebileceğim şu ki, PID ayarlarındaki birkaç bölümden quadınızın maksimum hızını, her yöne dönüşlerindeki maksimum açısını vs kolayca belirleyebilirsiniz. Herşey basitçe birkaç değer değiştirmenize bakıyor.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Nis 2018, 20:23

guvenb yazdı: 05 Nis 2018, 20:03 Barış bey. fikirleriniz için teşekkür ederim. f4 konusunda bilgim pek yok ama f3 e yeni başladım. ama heralde naza derken naze32 yi kastediyorsunuz. Dji naza m lite farklı bir kotrolcü. naze32 ile topladığım dron karasız uçuş nedeniyle (dron uçtu yere indi disarm ettikten sonra birden kendi kendine havalandı kontrol dışı kaldı) denize çakılıp kırıma uğradı o zamanlar tecrübesizlik nedeniyle blheli 12 amper esc kulanmıştım. motorları bir türlü senkronize edememiştim. gps ve kamerada üzerindeydi. o nedenle küçük dronlara karşı biraz temkinliyim. PID değerlerindeki mantık nedir biraz daha açıklayabilirmisiniz.
Bu arada F3 biliyorsanız, F4 de biliyorsunuz demektir. Sadece daha hızlı bir işlemci hepsi bu :) Bir de F4'ler ile PID'den çok etkili şekilde "Dynamic Filters" kullanabiliyorsunuz. Dynamic Filters uçuş deneyimini kusursuzlaştırıyor. Yine de çok hızlı yarış drone'ları ve en ufak titremeye vs. takan pilot arkadaşlarımız haricinde çok gerekli değil :D

byos
Ad Soyad: osman kara

Mesaj gönderen byos » 07 Nis 2018, 00:54

bende şimdi f4 var ama memmun değilim bunun versiyonunu nasıl öğrenebilirim

byos
Ad Soyad: osman kara

Mesaj gönderen byos » 07 Nis 2018, 00:56

sipariş verdiğim f3 kutudan çıkınca yazılım felan yuklemem gerekiyormu ilk kısmında tecrübem yok bana yardımcı olacak bi video varmı lütfen yardımcı olurmusunuz

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Nis 2018, 01:13

byos yazdı: 07 Nis 2018, 00:54 bende şimdi f4 var ama memmun değilim bunun versiyonunu nasıl öğrenebilirim
Merhaba,

Neden menmun değilsiniz, ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz? Belki de problem kartınızda değildir...
Versiyon bilgisi için CLI sekmesine geçerek komut satırına "version" yazın.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Nis 2018, 01:16

Merhaba tekrar,

Tüm f3'ler bf ya da cf yüklü geliyor. Fc için bir yazılım yüklemenize gerek yok. Ama esc'ler için bir kalibrasyon işlemi gerekebilir. Bence herşeyden önce işe Gökhan Bey'in videolarını biraz incelemekle başlayabilirsiniz.

“Kontrol Kartları” sayfasına dön