Banggood alışveriş hakkında

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
tallhigh
Ad Soyad: Talha

Banggood alışveriş hakkında

Mesaj gönderen tallhigh » 22 May 2018, 12:00

Merhabalar.

Banggood dan alışveriş yaparken tüm ürünleri tek sepette ödeyip mi alayım?
Hepsi aynı anda aynı satıcıdan mı gönderiliyor?
Ayrıca bunların gümrüğe takılma ihtimali nedir? Gümrüğe takılırsa vergisini nasıl ödeyip alabilirim?

Temel quad parçaları + goggle + fpv kamera ve kumanda da sepette olacak.
Muhtemelen ~800-900₺ civarı bir sepet olacağı için gümrüğe takılma riski nedir?
Satıcılar düşük fiyat yazıyorlar mı?

Dipnot olarak: Ürünler PTT ile mi gönderiliyor? (Eğer öyleyse tanıdığım biri ptt de çalışıyor. Aliexpressden bir şey alırken ona yönlendirip ondan alıyorduk. Dağıtım sürecini aşmak için)

Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
emrahozkan
Ad Soyad: Emrah Özkan

Re: Banggood alışveriş hakkında

Mesaj gönderen emrahozkan » 22 May 2018, 12:06

Alacağınız ürünler tek depodan mı çıkıyor, yoksa farklı depolardan mı?

tallhigh

Mesaj gönderen tallhigh » 22 May 2018, 12:24

emrahozkan yazdı: 22 May 2018, 12:06 Alacağınız ürünler tek depodan mı çıkıyor, yoksa farklı depolardan mı?
O konuda tam emin değilim. Farkları nedir? Hangi depodan çıktığını nereden öğrenebilirim?

Kullanıcı avatarı
emrahozkan
Ad Soyad: Emrah Özkan

Mesaj gönderen emrahozkan » 22 May 2018, 12:47

Sepetine geldiğinde aldığım ürünlerin üst kısmında Depo : CN_GZ8 gibi ifadeler görürsün, aldığın ürünler örneğin 3 farklı depodan çıkıyorsa 3 farklı kargo ile gönderilir.

tallhigh

Mesaj gönderen tallhigh » 22 May 2018, 13:04

emrahozkan yazdı: 22 May 2018, 12:47 Sepetine geldiğinde aldığım ürünlerin üst kısmında Depo : CN_GZ8 gibi ifadeler görürsün, aldığın ürünler örneğin 3 farklı depodan çıkıyorsa 3 farklı kargo ile gönderilir.
Warehouse/Direct mail: CN_GZ5 (5 Items)
bu şekilde gösteriyor. Sepet tutarı şu anda kumanda ve gözlüksüz 550₺ civarında.
Gümrükte problem yaşar mıyım?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 22 May 2018, 13:22

Selamlar,

Tek, büyük bir kargo yaparsanız hemen-hemen %100 gümrüğe takılırsınız. İçinde okadar çok malzeme olan o kadar büyük bir paketi de gümrük parası ödemeyi kabul etseniz dahi çıkaramayabilirsiniz. İade edebilirler.

Büyük parçaları tek-tek ısmarlayın. Örneğin, bir sipariş gözlük için, bir sipariş kumanda için ve diğer malzemeleri de birkaç siparişe bölün.

Bangood kendi başına tek bir satıcı. Tüm ürünleri kendisi satar. Site içerisinde aliexpress gibi farklı farklı satıcılar yok.
Ancak Banggood'un ürünleri tek bir depoda değil. 4-5 farklı deposu var. Ürünlerinizi sepete attıktan sonra, ödeme ekranında farklı farklı depolardan çıktıklarını görebilirsiniz. Her bir depo size bir paket hazırlar ve gönderir.

Ve evet, ürünleriniz PTT ile gelecek. Tanıdığınız varsa yine aynı prosedürü uygulayabilirsiniz.

Siz bol bol paket de yapsanız, her zaman ürünlerin gümrüpe takılma riski var. Tüm paketler ağırlık, boyut ve içerik (Xray) olarak taranıyor. Belirli boyutların üzerindeki paketler içeriğine bakılmaksınız gümrüğe sevkediliyor. Büyük paket yapmayın. Belirli ağırlığın üzerindeki paketler yine direk gümrüğe iletiliyor. Çok ağır paketler yapmayın. Ve tüm paketler XRAY cihazından geçiyor. O an görevli çay içmiyor da ekrana bakıyorsa, paketinizde, örneğin lipo pil veya elektronik sigara olduğunu görüp direk geri yollatabilir ya da gümrüğe gönderebilir. Şansınıza kalmış.

Ben 25 senedir hemen her hafta yurtdışından paket alırım. Defalarca posta gümrüğüne gittim. Gümrükte yaşananları şöyle anlatmak isterim;

Banggood paketlere her zaman düşük fiyat yazıyor. Fakat bunu malesef gümrüktekiler benden sizden daha iyi biliyor. Oradaki görevli arkadaşların tavırlarından dolayı her ne kadar pek çoğumuz haz etmesek de, bu arkadaşlar günde yüzlerce paket açıyor. Bir görevli her ay binlerce paketi açıyor. Size gelen paketin renginden banggood ya da aliexpress olduğunu, bazen daha açmadan içinde ne olduğunu, hatta hatta gerçek fiyatını çok iyi biliyorlar. Benim tavsiyem, eğer gümrüğe takılırsanız bir kere orada asla basit yalanlar söylemeyin. Mümkünse gerçek fiyatları açıkca cep telefonunuzun, sipariş ekranından beyan edip, gümrüğü ödemeye razı olduğunuzu söyleyin. Heleki, ASLA AĞALIK YAPMAYIN. "Bu benim paketim kardeşim" vs gibi tavırlar her zaman geri sekmiştir ve çok kötü sonuçlar doğurur. Bakın zamanında benim kendi adıma düzenlenmiş, içinde kendi telifli müziklerim olan 3-4 plağı alamadım ben. Çünkü saçma soruları karşısında sinirlerime hakim olamadım, başladım adamla takışmaya. Paketimi mühürledi. "Hadi kardeşim git bana müzisyen olduğunu ispatlayan belge getir" dedi. Sonra da bütün ekip bir oldular, işlemleri yavaşlattılar. Resmen gümrükte mimlendik. Defalarca gittim geldim. En son bana bir görevli verdiler. Bu adamla ve mühürlü paketinle birlikte mesam'a gidiceksin, oradan sanatkar olduğunu belgeleyeceksin dediler. Adam otobüse binmez. Neymiş taksiyle gidilecekmiş, vakti yokmuş. Haydi gittik Mesam'a. Orada kayıtlıyım ben. Neyse öyle böyle derken 2 haftada kendi plaklarımızı alıverdik. Bu örnekten hareketle, hele ki içinde lipo pil olan pakete ağalık mağalık... Aman asla. Direk geri gönderirler. Yani birinci kural: ağalık sökmez. Bizzat defalarca tecrübeyle sabittir :D Size karşı takınılan uygunsuz ve yersiz tüm tavırlara üstün bir sabır ve güleryüz gösterin. Anlayışlı biri olduğunuzu ve olumlu olduğunuzu göstermeye çalışın. Ama bunu, özür dileyerek söylüyorum tabiri caiyse "yalakalık" seviyesinde de yapmayın. Ondan da hiç hoşlanmıyorlar. Dik durarak, güler yüz ve samimi olun. 2. kural ise görevliyi kandırmaya çalışmayın. Ya da öyle yapıyorsanız bile bunu asla belli etmeyin. Zaten gider-gitmez, daha paketi açmadan sizi, tavırlarınızı ve yalan söyleyip söylemediğinizi tartmaya başlayacaklar. Hemen "İçinde ne var, kaç para eder bu vs..." gibi çapraz sorgular :D Ben 41 yaşındayım. 15 yaşımdan beri her hafta yurtdışından paketler alıyorum. Defalarca gümrüğe gittim. Oradaki arkadaşlar malesef kendilerini oranın kralı ilan etmişler. 20 sene öncesine göre çok daha iyi olmasına rağmen durum üç aşağı, beş yukarı yine aynı. Sadece biraz daha resmi dile geçti, ve biraz da düzen geldi diyebilirim. Düzenden de kastım sıra numarası vs... Yine de görevli arkadaşlardan biri akşam eşiyle kavga ettiyse ya da az önce amirinden fırça yediyse işiniz var demektir... Bir de şuna çok dikkat ettim; posta gümrüğü aşırı sitresli biyer. Çünkü her gelen bir havayla "Benim paketimi niye burada bekletiyorsunuz kardeşim, siz de kimsiniz" edasıyla yaklaşıyor görevlilere. Veya hepimiz çakalız, bizden akıllısı yok ya. Tatlı tatlı kandırmaya çalışıyor. Onlar da salak yerine koyulmaktan bıkmış usanmış durumdalar. Bi aptal onlar ya... Dolayısıyla onlarda da bir gard oluşmuş durumda. Ve bu gardı resmi bir kurum olmasından dolayı kolaylıkla alabiliyorlar. Sonuçta 25 senedir her gittiğimde küfürler ede ede çıksam da, bu adamları da anlamaya çalışıyorum. En azından gümrüğe girerken anlamaya çalışıyorum :D Her gelen, ya gider yapıyor ya da salak yerine koymaya çalışıyor. Paketin içinde var 350 TL'lik mal, Sen kalkıp da "Fiyatı pakette yazıyor abi, 7,75 USD" dediğin zaman deliye dönüyor. Zten sen pakette yazan fiyatı bilmiyorsun. Adam sana "Kaça aldın diye soruyor". Hadi bakalım tuttur orada yazanı. Atıyosun kafadan bişey. Niye yalan söylüyosun diyor direk. Ayrıca adam belki sana o ESC'nin banggood'daki bugünkü indirimli fiyatını bile söyleyebilir o an. Ya arkadaş sen beni salak mı zannettin diye başlıyor. Açıyor banggood aplikasyonunu, ürünün adını yazıyor, herşey ortada. Otomatikman başlarım sana da paketine de diyor. Tavsiyem hiç bu şekilde girmeyin. Mutlaka sinirleneceksiniz ama sakin ve güler yüzlü kalın. Mümkün mertebe dürüst olun. Çoğu zaman, karşımdakinin duvar gibi suratına rağmen, inatla muhabbet ve güler yüzle yaklaşarak dürüst olduğumda şaşırdıklarını gördüm. "Hehh şöyleeee" dercesine biran önce paketimi verip şutlamaya çalıştıklarını gördüm. Sonuçta o da biran önce paketler bitsin de evimize gidelim derdinde.

Ben en son komple bir drone taktım. Paket geldi önümüze. Biri yavaş yavaş paketi açarken, diğeri Başladı sorulara ne bu vs.. Hepsini söyledim. Aliexpress'den aldım, Drone var içinde bilmemne. "Kaça aldın?" dedi. " "Bakalım abi" dedim, cep telefonumdan Aliexpress sipariş ekranını açtım. "350 TL'ye almışım" diye gösterdim. Sipariş numarası, takip numarasını da gösterdim. paket üzerinde yazanla aynı. Gülümsedi. Muhtemelen "vay mal vay" dedi heralde :D Ama beni 2 dakikada gönderdi. İçinde 3 tane de 2s 1400 Mah pil de vardı. "Pilleri görmüyorum" dedi. Teşekkür ettim. Sonra tartıya gittik, 480 gr. çıktı. Biliyorsunuz 500gr'ın üstü yasak. Geri geldik, "pili takıp tekrar tartalım mı?" dedi gülümsedi. "Aman abim zaten 480'i zor bulmuşum karşşırtırmasak mı pil mil şimdi" dedim muhabbet güzellikle. Tamam hadi al 75 TL gümrük yazdım al git dedi. Normalde böyle birşey olamaz. En ufak tartışma ya da yalanda pil var diye geri gönderir...

Bu arada biz tartıya giderken kulak misafiri oldum, bir çocuk daha büyük drone getirmişti. Benimkinden farklı bir memur "Ne bu?" diye sordu. Çocuk da "Helikopter" dedi. Bu başladı söylenmeye "Yav arkadaş ne helikopteri drone bu drone... Helikopter ayrı drone ayrı. Kamerası nerde bunun, pilleri nerde..." ben hemen olay yerinden kıçın kıçın uzaklaştım :D. Aslında belki hakkaten adını helikopter sanıyor çocuk. Ama orada "drone" demedi ya, Görevli hemen o bildiğimiz "salak mıyım lan ben" moduna geçti. Buradan anlayın oradaki havayı...

Sonuçta 10-15 paketinizden biri gümrüğe takılsa ne olur... Gerçek fiyatı 300 liralık şeye 50-60-70 lira vergi ödersiniz. 15 pakete böl, sana 3-4 TL yapar.

Bunlar benim tecrübelerim, böyle bilmiş bilmiş bir havayla yazmak niyetinde değilim ama fikirlerimi ve gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu arada bütün yazdıklarım İstanbul posta gümrükleri için geçerli. Diğer illerimiz hakkında hiçbir fikrim yok.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

tallhigh

Mesaj gönderen tallhigh » 22 May 2018, 13:37

elmoblatch yazdı: 22 May 2018, 13:22 Selamlar,
(Post uzamasın diye alıntıyı kısalttım.)

Güzel bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Nerdeyse kafamdaki tüm soruları cevapladınız. Ellerinize sağlık.
Lipo pilleri Türkiye'den almayı düşünüyorum zaten. O konuda problem olmayacaktır. Ama dediğiniz gibi diğer ürünleri parça parça sipariş vereyim.

Ayrıca gümrüğe gitme durumum olursa 1 kg baklava alır öyle giderim artık :lol:

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 May 2018, 13:49

Rica ederim :)
Galba siz cevap yzdıktan sonra mesajı güncelledim ve başımdan geçen güncel bir örneği daha ekledim. Onu da belki bir okumak isteyebilirsiniz - sevgiler.

tallhigh

Mesaj gönderen tallhigh » 22 May 2018, 14:04

elmoblatch yazdı: 22 May 2018, 13:49 Rica ederim :)
Galba siz cevap yzdıktan sonra mesajı güncelledim ve başımdan geçen güncel bir örneği daha ekledim. Onu da belki bir okumak isteyebilirsiniz - sevgiler.
Güncellediğiniz bölümü de okudum :)
Tekrardan teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 02 Haz 2018, 14:51

Arkadaşlar bilgisayardan bangooddan ücretsiz gönderim olarak alabildiğim ürünü telefondan sadece ücretli gönderim olarak alabiliyorum. ben telefondan alışverişin daha avantajlı olduğunu biliyordum. ama bilgisayardan dahamı avantajlı? Dolar olarakmı Türk parası olarak mı alışveriş yapmak daha iyi olur. ?
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Haz 2018, 17:10

Selamlar,

sipariş ekranında ben de bir kere öyle bişey yaşamıştım.Yanlış hatırlamıyorsam biyerlere dokununca kargo seçenekleri açılmıştı. Orayı bi kurcalasanız ? :D

Ben hep TL alıyorum. Sebebi de banka kurunun aşırı yüksek olması. Karşılaştırdığımda hep banggood'un kuru daha düşüktü. Her seferinde kontrol edip, karşılaştırıp bakmak lazım aslında.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 02 Haz 2018, 18:26

elmoblatch yazdı: 02 Haz 2018, 17:10 Selamlar,

sipariş ekranında ben de bir kere öyle bişey yaşamıştım.Yanlış hatırlamıyorsam biyerlere dokununca kargo seçenekleri açılmıştı. Orayı bi kurcalasanız ? :D

Ben hep TL alıyorum. Sebebi de banka kurunun aşırı yüksek olması. Karşılaştırdığımda hep banggood'un kuru daha düşüktü. Her seferinde kontrol edip, karşılaştırıp bakmak lazım aslında.
Aleyküm selam. Telefonda seçeneklere bakmıştım. ama bedava gönderim diye seçemiyorsun. paralılar var. 2 farklı ürün alacam. ikiside ayrı yerlerden gönderilecek. ama bilgisayarda bedava kargo seçebilirken. telefonda seçemiyorum. ve iki kargoya 1.3 dolar kargo ücreti ekliyor. demekki şu an bilgisayardan almak daha iyi. şu kargo sgortasınıda ödemiyordum. Ödemek daha iyimi olur acaba.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 02 Haz 2018, 19:06

Barış hocam BG de kurları nasıl görüyoruz ?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Haz 2018, 23:56

Kur bilgisini görebileceğimiz bir yer var mı bilmiyorum. Ama TL ve Dolar fiyata bakıp BG'un kurunu bulabiliriz.
Yine serbest piyasa kuruna bakarak bg'nin kurunu karşılaştırabiliriz. Ancak kredi kartı alışverişlerinde bizim banka kurlarının faiş olduğunu unutmayalım. Mesela serbest piyasada kur 4.35 TL iken kredi kartıyla dolar üzerinden alışveriş yaptığımda kurun 4.53 TL hesaplandığını biliyorum. Sağolsun bankalarımız cin gibi cin :D

“Genel” sayfasına dön