5v BEC = 4.72V ??

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

5v BEC = 4.72V ??

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 00:09

Selamlar,

Elimdeki Omnibus F4 Pro V2 kartın 5 volt çıkışları 4.72 volt civarı bir değer veriyor. PDB kullanmayacağım için alıcı, verici ve kamerayı FC'nin bec'i üzerinden beslemeyi düşünüyordum. 4.72 bana biraz düşük geldi. %1-2'yi anlarım ama yaklaşık %6'lık bir sapma. Tehlike sınırı kaç diyebiliriz acaba? Hiç riske girmeden küçük bir bec devresi kullanmak daha mı akıllıca olur?
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: 5v BEC = 4.72V ??

Mesaj gönderen Gktu » 29 May 2018, 00:42

Ölçüm yaptığınız alete ne kadar güveniyorsunuz? Bir de çekeceğiniz total akım ne kadar? Kartın üzerindeki entegre bunu kaldırabilecek mi

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 00:51

Cihaz sağlıklı çalışıyor ona eminim diyebilirim.
İhtiyacım olan, BEC devresinin sağladığı total akımın yarısı diyebilirim.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 29 May 2018, 02:33

Ben bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Eğer verici vtx03 ise zaten voltaj aralığı geniş. Yanlış hatırlamıyorsam 3v ile bile çalışıyordu.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 02:55

Gökhan Bora yazdı: 29 May 2018, 02:33 Ben bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Eğer verici vtx03 ise zaten voltaj aralığı geniş. Yanlış hatırlamıyorsam 3v ile bile çalışıyordu.
Teşekkürler Hocam. Evet VTX03 kullanacağım.

Az önce omnibus f4 serileri konusunda yabancı kaynaklara dalıp biraz araştırma yaptım. Sonuç pek iç açıcı değil...

Görünen o ki; bu kartların orjinallerinde değil ama, BG ve GB klonlarının bazılarında sorunlar var. Pek çok kişi kartların üzerindeki LDO (Low DropOut) voltaj regülatörlerinin aşırı ısınmadan dolayı kısa devre yapabildiğini ve bunun sonucunda da; ani çakılmalar, iniş yaptıktan sonra bir daha arm olamama ve video sinyalinin gitmesi gibi benim de daha önce birkaç kez tecrübe ettiğim sorunlar yaşadıklarından bahsediyor. Söz konusu ısınma,BEC devresinden enerji talep edildikçe artıyor. Sorun genellikle rastgele zamanlarda meydana geliyor ve bazen LDO'lar yanabiliyor, değiştirilmesi gerekiyor.

Konu biraz daha detaylı aslında ancak anladığım kadarıyla bu sorunun üstesinden gelmenin en iyi yolu FC'nin dahili BEC devresini nadasa bırakmak :D Yani sistemi PDB üzerinden kurmak. Tüm sistem bileşenlerine PDB üzerinden güç verenler genelde sorun yaşamıyorlar gibi görünüyor.

Okuduğum tüm kaynaklarlardaki bilgiler hep 7-8 ay öncesine ait. Sorunla ilgli güncel veri bulamadım. Belki yeni klonlar daha iyidir, bilemiyorum. Ama riske atmaya gerek yok, PDB ile işimizi garantiye alalım. Şu aralar hiç yep-yeni bir quad'ı 35 metreden yere çakasım yok. Dolar 4,60 TL :D

İşin fena tarafı elimde PDB kalmamış. Hadi bekle ki gelsin...

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 29 May 2018, 12:08

Hocam bende de bir tane omnibus f4 var. Gearbest'ten aldım. Kartın yapısı çok hoşuma gitti. 5v çıkışları tam 5v veriyor. Bu kartta en çok hoşuma giden 3 tane lineer 1 tane de smps olmak üzere toplam 4 tane regülatör kullanılması. Bu durum kart üzerindeki komponentlerin ihtiyaç duyduğu gücün bağımsız kaynaklardan sağlandığı anlamına geliyor.
P1010787.JPG
P1010785.JPG
HGLRC F4V5Pro isimli sorunlu iki kart gönderdi forumdan bir arkadaş. Hocam senin söylediğin sorun yaşanmış. Kart üzerindeki mcu ve jiroskop sorunsuz ama regülatörlerin tamamı sorunlu ve aşırı ısınıyor. Kartın üzerindeki tüm regülatörleri karttan hâlâ ayrıştırmaya çalışıyorum.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 13:00

Hocam peki bu sorunlu kart 5V çıkışlarından kaç Volt veriyor, hiç ölçme şansın oldu mu?
Ekte bendeki kartın fotoğrafını gönderiyorum. Bana Omnibus F4 Pro V2 diye sattılar. İncelediğim kadarıyla senin gönderdiğin kartın birebir aynısı. Hatta beyaz renkli çizgiler ve yön oklarının üzerindeki baskı hataları/lekeleri bile aynı. Muhtemelen bu kart da kusurlu.
Dosya ekleri
P_20180529_125316_vHDR_On.jpg

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 15:12

Yanlız bir dakika, galiba senin fotolarını gönderdiğin, sağlıklı olduğunu düşündüğün kart. Öyle değil mi?

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 29 May 2018, 21:04

elmoblatch yazdı: 29 May 2018, 15:12 Yanlız bir dakika, galiba senin fotolarını gönderdiğin, sağlıklı olduğunu düşündüğün kart. Öyle değil mi?
Evet Barış abi, sağlıklı dediğim kart yukarıda fotoğrafını yüklediğim kart. Diğerinin durumu çok vahim olduğu için şuanda hiçbir yerden 5v alamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 22:20

Gökhan Bora yazdı: 29 May 2018, 21:04 Evet Barış abi, sağlıklı dediğim kart yukarıda fotoğrafını yüklediğim kart. Diğerinin durumu çok vahim olduğu için şuanda hiçbir yerden 5v alamıyorum.
Çok teşekkürler. O zaman bu kıl niye 5V veremiyor :D
ı ıh.. hiç güvenesim gelmedi kendisine. PDB üzerinden besleyeceğim herşeyi :)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 22:31

Gökhan Bora yazdı: 29 May 2018, 21:04 Evet Barış abi, sağlıklı dediğim kart yukarıda fotoğrafını yüklediğim kart. Diğerinin durumu çok vahim olduğu için şuanda hiçbir yerden 5v alamıyorum.
Gökhan Hocam, elindeki problemli kartın ısınma problemi, tüm güçler PDB üzerinden kullanılsa da olur mu? Yani problemli regülatör(ler) yine de ısınır mı sence? Elimdekinin de problemli olma ihtimaline karşın hiç kullanmasam mı diye de düşünmüyor değilim.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 29 May 2018, 23:47

Bendeki karttan tam olarak 5v alıyorum dedim ama kart 4.86v veriyormuş. Elimde sağlam/bozuk birçok kart var. Bir karışıklık olmuş. Tam 5v veren kart bozuk olan kartlardan biriymiş.

Bu arada, benim bilgisayarımın USB'si de 4.72 volt veriyor. Şuana kadar çalışmayan USB cihaz olmadı. Barış abi senin bu kartta bir sorun olduğunu sanmıyorum. Eğer garanti olsun dersen PDB kullandığında kart ısınmaz. Aslında her kart biraz ısınır da en azından ısınma sebebi kontrol kartı üzerinden yüksek akım çekmek olmaz.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 May 2018, 23:49

Çok teşekkür ederim Gökhan Hocam.
Yarın pdb geliyormuş şansıma. Takalım gitsin :D

“Kontrol Kartları” sayfasına dön