Uçuyor muyuz? Düşüyor muyuz? :D

Kullanıcıların uçuş videolarını paylaştığı forumdur.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Uçuyor muyuz? Düşüyor muyuz? :D

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Eyl 2019, 00:47

gökhan YANKI yazdı: 08 Eyl 2019, 23:40
hknshbz yazdı: 08 Eyl 2019, 23:28
mustafapusti yazdı: 08 Eyl 2019, 23:12
@hknshbz
4:3 video cekiyorum hocam. Ondan once cirtkelepceler ile stabilizasyon yapiyorum. (Suan @Yusuf hocayla 3d stabilizasyon icin gopro mount ayarliyoruz. Taslak suan benim yaptigim sistem gibi olacak ama daha toplu birsey olsun istiyorum. )Daha sonra ilk islemde reelsteady kullaniyorum. Bu yumusatiyor videoyu. Daha sonra warp stabilizer ile 10% - 12% yi gecmeyecek sekilde yine kirpiyorum.
Real steady para verdim de me! "Cracklisi var şuradan indirebilirsin" de hocam lütfen 😁
realsteady ve crack hiç duymadım. cümle içinde bile olmuyor yakışmıyor :)
Miller çok aramış 😂😂😂

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Eyl 2019, 01:09

mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 00:46
KingNothing yazdı: 09 Eyl 2019, 00:41 Hocam bu gösterdiğin mountlar, bayağı elastik... Yüksek frekans titreşimleri önlemek için... High frequency vibrasyon olmuyor ama video bayağı oynak oluyo... Reelsteady Go ile kullanım için yapılmış yani... açıklamada genelde reelsteady go kullanmazsanız normal mounttan daha kötü bir görüntü olur diyor...
doğru ama warp stabilizer de de bir nebze işe yarıyor. şimdi ham ve warp stabilizer li halinide paylaşacağım. fark için.
süper olur 😍😍

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 09 Eyl 2019, 11:23

Gopro ile 4:3 de görüntü sabitleyici kapalı çekim yaptığım için RAW de çok sallanma vardır.

DVR

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady
En son mustafapusti tarafından 09 Eyl 2019, 12:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Eyl 2019, 11:44

mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 11:23 Gopro ile 4:3 de görüntü sabitleyici kapalı çekim yaptığım için RAW de çok sallanma vardır.

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady
Gözlerime inanamıyorum desem yeridir. Demekki kendimizi boşuna harap ediyormuşum. 100doları verip rahatlıcaz.

İşin özü, çekim 4:3 olacak, önce warp ile 16:9 a çevirecez sonra da bi realstady koyacaz..

Valla şu çalışman sayesinde psikolojim düzeldi, eline sağlık!!!

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 09 Eyl 2019, 11:52

hknshbz yazdı: 09 Eyl 2019, 11:44
mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 11:23 Gopro ile 4:3 de görüntü sabitleyici kapalı çekim yaptığım için RAW de çok sallanma vardır.

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady
Gözlerime inanamıyorum desem yeridir. Demekki kendimizi boşuna harap ediyormuşum. 100doları verip rahatlıcaz.

İşin özü, çekim 4:3 olacak, önce warp ile 16:9 a çevirecez sonra da bi realstady koyacaz..

Valla şu çalışman sayesinde psikolojim düzeldi, eline sağlık!!!
Hayir hocam. Once 4:3 de reelsteady isleyeceksin sonra premiere ile isleyeceksin hocam. 4:3 goruntuyu reelsteady 16:9 a kendi donusturuyor. Onun ayari yok.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 09 Eyl 2019, 11:57

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady
yanlız mustafa hocam raw videoda çok fazla titreşim var bu pek normal görünmüyor kullandığın mount yüzünden mi öyle değilse pidlerinde pervanelerinde ya da motorlarında bir sorun olabilir.

ama çok acayip bir değişim var stabilizasyonlu videoda. çok bilgilendirici olmuş mesajın teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 09 Eyl 2019, 12:06

gökhan YANKI yazdı: 09 Eyl 2019, 11:57

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady
yanlız mustafa hocam raw videoda çok fazla titreşim var bu pek normal görünmüyor kullandığın mount yüzünden mi öyle değilse pidlerinde pervanelerinde ya da motorlarında bir sorun olabilir.

ama çok acayip bir değişim var stabilizasyonlu videoda. çok bilgilendirici olmuş mesajın teşekkürler.
Kullandigim mountdan dolayi hocam. DVR ida atayim bugun. Normalde titresim yok. Hatta mount u pilates sungeriylede denedigimde yine titresim yok bukadar ama reelsteady de isleyince olur olmaz dengesiz isleme oluyor. Reelsteady kullananlar icin bu sistemi ozellikle oneriyorlar.
Bugun birde gopronun kendi sungerini aldim onun ile deneyecegim. Ne kadar fark olacak diye. Birde hem reelsteadynin sistemi ve uzerine gopro sungeri koyup deneyecegim.

Ilk basta bu videoyu gorunce hic umidim yoktu ne kadar kotu olmus dedim ama reelsteady islerken cok cok basarili oldu.

PID ayarlarimda asagidaki gibi hocam.

DVR kaydınıda ekledim @gökhan YANKI hocam.
Dosya ekleri
Ekran Resmi 2019-09-09 12.27.12.png

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 09 Eyl 2019, 13:04

anladım hocam.

martian 220mm ise p değerlerin biraz düşük i değerlerin de fazla yüksek gibi aşağıdaki değerleri bir dene bence
Dosya ekleri
pidt.jpg
pidt.jpg (15.43 KiB) 6220 kere görüntülendi

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Eyl 2019, 13:06

@mustafapusti hocam teşekkür ederim, eline sağlık, çok faydalı oldu..

@hknshbz Hocam o titreşim mount yüzünden... ama öyle olması isteniyo... Reelsteady Go böyle büyük sağa sola oynamaları vs kolayca düzeltebiliyor ama yüksek frekans / osilasyon titreşimlerini düzeltemiyor... O nedenle çok elastik ayakları olan 3d printed mountlar veya ziptie mountlar öneriliyor...

https://www.reelsteady.com/pages/go-drone-info

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Eyl 2019, 13:09

mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 12:06

RAW

Warp Stabilizer

Reelsteady

Kullandigim mountdan dolayi hocam. DVR ida atayim bugun. Normalde titresim yok. Hatta mount u pilates sungeriylede denedigimde yine titresim yok bukadar ama reelsteady de isleyince olur olmaz dengesiz isleme oluyor. Reelsteady kullananlar icin bu sistemi ozellikle oneriyorlar.
Bugun birde gopronun kendi sungerini aldim onun ile deneyecegim. Ne kadar fark olacak diye. Birde hem reelsteadynin sistemi ve uzerine gopro sungeri koyup deneyecegim.

Ilk basta bu videoyu gorunce hic umidim yoktu ne kadar kotu olmus dedim ama reelsteady islerken cok cok basarili oldu.

Hocam PIDlerde uzman değilim ama, sadece rateleri değiştirip diğer herşeyi defult bırakarak denemeni tavsiye ederim. Özellikle P, I ve D değerlerine dokunmadan denemende fayda var. Örneğin, YAW için BF 4.0 ile D değerinin sıfır (0) yapılmasının belirli bir sebebi var. Ayrıca I term rotation eğer 3D uçuş yapmıyorsan açmaman daha iyi olur.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 09 Eyl 2019, 13:15

hknshbz yazdı: 09 Eyl 2019, 13:09
mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 12:06

Hocam PIDlerde uzman değilim ama, sadece rateleri değiştirip diğer herşeyi defult bırakarak denemeni tavsiye ederim. Özellikle P, I ve D değerlerine dokunmadan denemende fayda var. Örneğin, YAW için BF 4.0 ile D değerinin sıfır (0) yapılmasının belirli bir sebebi var. Ayrıca I term rotation eğer 3D uçuş yapmıyorsan açmaman daha iyi olur.
Bugun deneyeyim tekrar hocam.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 09 Eyl 2019, 13:16

gökhan YANKI yazdı: 09 Eyl 2019, 13:04 anladım hocam.

martian 220mm ise p değerlerin biraz düşük i değerlerin de fazla yüksek gibi aşağıdaki değerleri bir dene bence
Tamam. Aksam deneyeyim bu ayarlari hocam. Cok sert den ziyada yumusak hareketler istedigim icin asagi cektim pidleri.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 09 Eyl 2019, 13:20

mustafapusti yazdı: 09 Eyl 2019, 13:16
gökhan YANKI yazdı: 09 Eyl 2019, 13:04 anladım hocam.

Tamam. Aksam deneyeyim bu ayarlari hocam. Cok sert den ziyada yumusak hareketler istedigim icin asagi cektim pidleri.

i değerlerinin fazla yüksek olması robotik bir etkiye neden olur biraz düşürmen iyi olacaktır. yumuşak bir etki için rateleri düşür 400-600 civarı ya da rateleri düşürmeden expoyu yükseltebilirsin ama dikkat et düşük rateler alışkın değilsen takla sonrası toparlamanı engelleyebilir.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Eyl 2019, 22:11

Ham videodur. Direk hafıza kartından YouTube a attım. Sadece başından ve sonundan YouTube editörde kırpma yaptım.
Videonun genelindeki yamukluk da xiaomi Yi kameranın sağa sola yatmasından kaynaklanıyor. Sabitlemeyi tam iyi yapmamışım. Bir de üzerinn geçirdiğin Strap kameranın ortasından geçmeyi bir tarafına bastığı için daha da belirgin oldu. Karşı taraftan başka bir şekilde bastıran cırt VS atmam gerekirdi. Uçuşun sonunda da güneşe doğru giderken Foxeer Mini Monster kamera az ışığa kendini çok geç ayarladığı için ben ağaç bitti sanıyordum ama sağa doğru devam ediyormuş...

Şimdi bu videoyu Premier pro da %11 oranla warp stab yapıyorum. Ancak 4:3 ekran oranında ve 720p kalitesinde. Tam emin olmamakla beraber sanırım squence ayarıyla videoyu 16:9 oranında kırpabileceğim.

Başka kullanmam gereken araç veya yapmam gereken işlem var mı?

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 10 Eyl 2019, 00:43

Bu xiaomi yi görüntüsü mü ciddimisin :o cihaz bozuk olmasın? Hakan valla hi sen bu görüntüden edit edip yüklüyorsan mucize yahu :o :shock: Bu benim sahsi görüşüm emanet go pro hero 1 bul abi buna 5 basar ya çok kötü ne çok emek harciyormussun meğer.

Bu aşağıdaki go pro hero 1 iple quad a bağlı en ufak harekette langır langir sallanıyor. Hepsini seyretmeye kalakma miden bulanır :mrgreen: atlayarak izle ışık tonlamasina bak karşıda binaya bak birde senin binalara bak sona yerdeki karın ışık altında kalan kısımlarına gölgeli yerler bak nasil boguk degil sona dogru dönüş teki karın ağacın ışık altında renklerine bak. Tellere takildim düştüm zaten :lol: bu görüntü boyut ufaltildi kesildi hattâ ama edit vs yok ham yakin planda isik iyi ise guzel çekiyor seninki ama karışık ışık olunca ayar yapıp ayarlayana kadar sıkıntılı. Bayrak çekimin ne kadar muhteşemdi. Aynı kamera ise ışık sabit gölge yok. Belki bi ayar felan varsa üzerinde bilemiyorum.
Emeklerine sağlık kardeşim daha başarılı görüntü ve eğlencelerin olsun. sürç-i lisan ettiysek affola ;) kırımsız uçuşlar.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 10 Eyl 2019, 00:54

abakusfx yazdı: 10 Eyl 2019, 00:43 Bu xiaomi yi görüntüsü mü ciddimisin :o cihaz bozuk olmasın? Hakan valla hi sen bu görüntüden edit edip yüklüyorsan mucize yahu :o :shock: Bu benim sahsi görüşüm emanet go pro hero 1 bul abi buna 5 basar ya çok kötü ne çok emek harciyormussun meğer.

Bu aşağıdaki go pro hero 1 iple quad a bağlı en ufak harekette langır langir sallanıyor. Hepsini seyretmeye kalakma miden bulanır :mrgreen: atlayarak izle ışık tonlamasina bak karşıda binaya bak birde senin binalara bak sona yerdeki karın ışık altında kalan kısımlarına gölgeli yerler bak nasil boguk degil sona dogru dönüş teki karın ağacın ışık altında renklerine bak. Tellere takildim düştüm zaten :lol: bu görüntü boyut ufaltildi kesildi hattâ ama edit vs yok ham yakin planda isik iyi ise guzel çekiyor seninki ama karışık ışık olunca ayar yapıp ayarlayana kadar sıkıntılı. Bayrak çekimin ne kadar muhteşemdi. Aynı kamera ise ışık sabit gölge yok. Belki bi ayar felan varsa üzerinde bilemiyorum.
Emeklerine sağlık kardeşim daha başarılı görüntü ve eğlencelerin olsun. sürç-i lisan ettiysek affola ;) kırımsız uçuşlar.

Hocam ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum. Kamera görüntüsündeki kalitesizlik, daha doğrusu düşük çözünürlük ve renk kayıplarının, bozuk netliği farkındayım. Ama bu kamera sabit dururken yok. Yani kamera bozuk desem, sabit dururken ayna gibi görüntü olmaması lazım.

Premier pro acemiliğim yüzünden Bayadır boşa uğraştım bugun. Şimdi çözdüm nasıl 4:3 olan video 16:9 a çevirip warp stab yapabileceğimi..

PC hızlandırma da nişiler kurcaladım, baya işe yaradı ☺️ daha önce 80dk süren analiz şimdi 20dkda bitecek gibi.. Bitince hemen render yapıp atıcam YouTube a

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Eyl 2019, 13:10

Sabahın körü, saat 07:30 ☺️

Ham vidyodur, edit yoktur. Aheste aheste tek pil 5dk üzeri uçuş... Kuçu kuçuya çarpacam diye çok korktum😱 Neyse ki olmadı...

Dipnot: Ah bir Session 5im olaydı 😊

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 16 Eyl 2019, 15:02

👍hakanım emeklerine sağlık. 5 olunca herkes yapar onsuz yapmak mesele 😂😂😂. O da olur sadece zaman 😁. Final klasik oldu ama süperdi 👍👍👍

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Eyl 2019, 15:08

abakusfx yazdı: 16 Eyl 2019, 15:02 👍hakanım emeklerine sağlık. 5 olunca herkes yapar onsuz yapmak mesele 😂😂😂. O da olur sadece zaman 😁. Final klasik oldu ama süperdi 👍👍👍
Hocam saolasin, denemelerde devam. Bu gövde (Frog lite) pil allta, yere konmak acayip bi mesele.. Sonuca kolların üzerine inmediği ve çok daha kücük bir alana konduğu için zıplama ve haliyle takla oluyor. Hatta benim bu dronun bir haka dansı yaptığı video var, onu izledin mi bilmem..

Açıkcası runcam 5 yolda, onunla neler olacak göreceğim.

Bu vidyo direk hafıza kartından YouTube a attım, YouTube üzerinde başından ve sonundan gereksiz kısımları attım, yani hiçbir düzenleme olmadı. Buna ragmen fena değil gibi. Ayrıca bu gövdenin yapısal sorunu da var, yeni kol aldım ama bir türlü gelemedi gitti..

Son bahanem de rüzgar 😆 30km altına düşmedi gitit bu aralar, o yüzde. Sabahın köründe uçuşa gittim yine Bi 15-20 km hızı vardı...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Eyl 2019, 19:29

SkyDiveFPV veya FreeFallFPV(FFF / F3) olsun nickin hocam 😂😂

“Uçuş Videoları” sayfasına dön