Gümrüğe Takılan Ürün

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Gümrüğe Takılan Ürün

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 16:38

Merhaba. Banggood'tan uygun fiyata aldığım Anet A8 isimli yazıcı maalesef gümrüğe takıldı. Ürünün yurtdışından getirilmesi yasak değil. Ancak banggood bir hata yapıp ürün fiyatını 0 (evet sıfır) girince ürün haklı olarak gümrüğe takıldı. Belki e bize ne bundan? diyeceksiniz :) Ama bu sorunu yaşayanlar için ya da yurtdışından ürün alırken benzer sorunları yaşama ihtimali olanlar için belki sorunun nasıl çözüldüğünü bilmek işe yarar olabilir.

Ürün bilgisi:
Anet A8 3D Yazıcı: https://goo.gl/AdF4ky
Ürünün ağırlığı 9 kilo. Kutu hayli büyük. Ürünün banggood fiyatı 180 dolar.

Sorun:
Gümrükte ürünün ne olduğunun tespit edilememesi ve paket üstünde 0 dolar yazması.

Yaşanan sorun tarafıma 3 defa bildirildi. İlk olarak SMS geldi. SMS'in geldiği gün bir tane ve ertesi gün de bir tane olmak üzere iki adet bildiri kağıdı geldi. Bildirilerde belirtilen telefonu arayarak bilgi aldım. Bana ürünün paketi üstünde yazan fiyatı dikkate almadıklarını söylediler. "Biz biliyoruz, onlar düşük fiyat yazıyorlar." dediler.

Bildiri kağıtlarından birinde 5 gün içerisinde gerekli belgeleri göndermezsem ürünün "Gümrüklendirme" birimine yönlendirileceği yazıyordu. Anladığım kadarıyla bu birim kendisi bir fiyat belirlemesi yapacak veya eğer yapamazsa ürünü geri gönderecekti.

Bildiri kağıtlarında 3 şey talep ediliyordu. Kimlik fotokopisi, ürün faturası ve kredi kartı extresi. Arayıp bilgi aldıktan sonra bana sadece fatura ve ürün sayfasının ekran görüntüsünü göndermemin yeterli olduğu söylendi. Banggood sipariş sayfasındaki "Download Invoice" butonuna basarak faturayı indirdim ve ürün sayfasının ekran görüntüsünü alıp bana verdikleri e-posta adresine gönderdim. Gönderdikten yaklaşık yarım saat sonra gümrüklendirme tamamlandı ve ödemem gereken miktar "PTT Gönderi Takip" sayfasına yansıtıldı. Ürün aynı gün adresime kargolandı.

Yukarıda yazdığım işlemler tamamlandıktan 1 gün sonra tekrar arayarak durumu sordum. Ürünün adresime kargolandığını ve 1 gün sonra elimde olacağını söylediler.

Ödemem gereken ücret bilgisi:
Gümrük Vergisi : 160.0 TL
Damga Vergisi : 0.6 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL
Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
TOPLAM : 165.1 TL

Ödemenin, kapıda, ürünü getiren görevliye yapılacağını söylediler.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: Gümrüğe Takılan Ürün

Mesaj gönderen Aliuzunali » 01 Haz 2018, 17:15

Ürünün üzerinde bir fiyat yazsada çoğu zaman yine aynı şeyleri istiyorlar. melki fayat makul derecede olursa vergisini kesip gönderebilirler. belki
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 17:44

Sanırım üzerinde fiyat olarak ne yazarsa yazsın yine de ağır ve büyük bir paket olduğu için gümrük incelemesine tabi tutlacaktı. Bana söyledikleri: ürünün ne olduğunu anlayamadıkları. 3d yazıcı olduğunu söyledim ve gönderdiler. Anladığım kadarıyla insiyatif tamamen memurda.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 01 Haz 2018, 18:04

Ayyynen öyle abicim. İnsiyatif tamamen memurda. Süreç harikaymış yanlız . En son gümrüğe 6 ay önce takıldım burada, yani istanbul'da. Süreç bambaşkaydı. İşallah İstanbul'a da aynı sistem gelmiştir. Burda gümrüğü arayayıp bilgi almak he? Ha-şa... Adımın yüzüne bide küfrederler :D en azından 6-7 ay öncesine kadar öyleydi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 19:35

Ankara şubesi sanırım pek yoğun değil. Bir gün sonra aradığımda daha takip numarasını bile vermeden "Kırşehir'deki arkadaş mısın, ürünü dün gönderdik" dediler. Adamlar sesimden tanıdılar :D

Engineering
Ad Soyad: Hasan ACAR

Mesaj gönderen Engineering » 01 Haz 2018, 19:36

Hocam bende bu üründen almak istiyorum.Fiyat yönünden ve baskı kalitesi yönünden çok iyi bir ürüne benziyor.Birkaç haftadır fiyatını takip ediyordum banggood da indirime girdi dediğiniz gibi 180 dolar bu ürüne aynı zamanda GearBest üzerindende bakıyordum bu ürüne şuan ordada indirime girdi hatta orda şuan 160 dolara sınırlı sayıda satılıyor.Alıp almama konusunda biraz tereddütteyim ama böyle bi fırsatıda kaçırmak istemiyorum.Sizde yeni almışsınız daha kullanmadınız ama eminim öncesinde araştırmışsınızdır böyle bi fırsatı değerdirmeli miyim görüşlerinizi bekliyorum

Engineering

Mesaj gönderen Engineering » 01 Haz 2018, 19:41

Ürünün linkini hatta şöyle koyuyum almak isteyen arkadaşlar için https://gearbest.app.link/6rNq9viMoN

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 19:52

Ürünün banggood fiyatı kargo dahil: 982 lira
Ürünün gearbest fiyatı kargo dahil: 1076 lira

Vergilendirilirken banggood'tan alırsanız 893 lira üzerinden, gearbest'ten alırsanız 1064 lira üzerinden vergilendirileceksiniz.
Yani toplamda gearbest'ten vergi dahil yaklaşık 1288 liraya, banggood'tan 1160 liraya gelecek.

Bana maaliyeti tam olarak 197,89 dolar + 165 TL'ye geldi.

Bu ürünü aliexpress'ten araştırdım ve daha ucuza bulamadım.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 19:55

Engineering yazdı: 01 Haz 2018, 19:36 Hocam bende bu üründen almak istiyorum.Fiyat yönünden ve baskı kalitesi yönünden çok iyi bir ürüne benziyor.Birkaç haftadır fiyatını takip ediyordum banggood da indirime girdi dediğiniz gibi 180 dolar bu ürüne aynı zamanda GearBest üzerindende bakıyordum bu ürüne şuan ordada indirime girdi hatta orda şuan 160 dolara sınırlı sayıda satılıyor.Alıp almama konusunda biraz tereddütteyim ama böyle bi fırsatıda kaçırmak istemiyorum.Sizde yeni almışsınız daha kullanmadınız ama eminim öncesinde araştırmışsınızdır böyle bi fırsatı değerdirmeli miyim görüşlerinizi bekliyorum
Ürünü kullanmadığım için kesin bir şey diyemem. Ben açıkçası, en çok tercih edilen yazıcılardan birisi olduğu için tercih ettim. Bir de tabla boyu yeterince büyük olduğu için tercih ettim. İki tane sipariş ettim. Gerçi ürünler bana ait değiller ama kurulum aşamasında bolca test yapıp sonuçları forumumuzda paylaşırım.

Engineering

Mesaj gönderen Engineering » 01 Haz 2018, 20:01

Hocam gearbest üzerinde bu ürün için 15 dolarlık kargo seçeneğide var.Eğer bu şelide gelirse kargo sigortasıda 5 dolar toplam 180 dolara kargolu bir şekilde alınabiliyor

Engineering

Mesaj gönderen Engineering » 01 Haz 2018, 20:02

Gümrükte kargo dahil toplam fiyat üzerinden mi vergi kesiliyor hocam

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 20:06

Engineering yazdı: 01 Haz 2018, 20:02 Gümrükte kargo dahil toplam fiyat üzerinden mi vergi kesiliyor hocam
Hayır hocam, sadece ürün fiyatına bakıyorlar. Gearbest'te ürün bende 1064 lira, kargo ise 12 lira görünüyor.

Engineering

Mesaj gönderen Engineering » 01 Haz 2018, 20:39

Mobil uygulama üzerinden bakıyorum hocam 180 dolar çıkıyor kargo dahil siz Bilgisayar üzerinden mi bakıyorsunuz resim eklenebiliyor mu buraya ürünün fotoğrafını atabilirim

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 21:32

Evet ben pc'den bakıyorum. Mobil uygulamasını kullanmıyorum gearbest'in. Gearbest Türkiye sorumlusu olan Çinli bir arkadaşla bir süredir görüşüyorum. Eğer gearbest üzerinden alacaksanız bi sorayım indirim kuponu var mı diye. app.link uzantılı linkler bende açılmıyor. Şu ürün bende 1064 görünüyor: https://goo.gl/JDWXNC
Bi sorayım bakalım kupon kodu var mıymış.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 01 Haz 2018, 21:39

Daha önce de konuşmuştuk, gearbest'in cep aplikasyonunda, fiyatlarda problem var. Check out yapınca fiyatlar bir anda değişiyor.

Geçenlerde bir ürün alırken bana yeni bir numara çekti. 220 TL'lik bir sepet vardı. Kredi kartı ile ödemeye çalıştım. "TL çekemiyorum, dolar çekicem" gibi bir uyarı verdi. Yanlız o durumda paket 280 küsür tl'ye denk oldu. Muhtemelen app'de döviz kurunu adam gibi güncelleyemediklerini farkedip önlem aldılar.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 01 Haz 2018, 23:19

Aynı sorun bu günde benim basima geldi gb de app özel 71 diyordu bg puanı ile 61 tl ye dusurdum ödeme yap diyorsun 71 tl fiyat oluyor ve 81 tlden düştü gözüküyor zaten sitedeki fiyatı 81 tl bu ürünün müşteri hizmetleri ile konuştum çokta takmıyorlar açıkçası biz size döneriz falan dediler. Birde sitede aradığım hiçbirşeyi bulamıyorum arama motorlarında sıkıntı var

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 01 Haz 2018, 23:23

Gearbest, Türkiye pazarına ciddi olarak girmeye çalışıyor. Ellerindeki tüm imkanları kullanıyorlar. Yakın zamanda İstanbul'da da bir etkinlik yapacaklar. Ama hâlâ şu basit güven sarsıcı hataları düzeltemiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 01 Haz 2018, 23:32

Evet bende gb 2. Alışverişimde ürünü eksik yolladılar. Eksikleri gönderiyorlar Ama insanı sitrese soktuktan sonra. Telefon ile bilgisayar birbirine uyuşmuyor. Hepsinde ürünü ayrı seçmek zorundasın.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Haz 2018, 01:03

BurakAlim yazdı: 01 Haz 2018, 23:19 Aynı sorun bu günde benim basima geldi gb de app özel 71 diyordu bg puanı ile 61 tl ye dusurdum ödeme yap diyorsun 71 tl fiyat oluyor ve 81 tlden düştü gözüküyor zaten sitedeki fiyatı 81 tl bu ürünün müşteri hizmetleri ile konuştum çokta takmıyorlar açıkçası biz size döneriz falan dediler. Birde sitede aradığım hiçbirşeyi bulamıyorum arama motorlarında sıkıntı var
Malesef oluyor :(
Bende müşteri hizmetlerine 5-6 mail yazarak durumu izah ettim ama ya anlamıyorlar ya da anlamamazlıktan geliyorlar :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 02 Haz 2018, 01:08

Gökhan Bora yazdı: 01 Haz 2018, 23:23 Gearbest, Türkiye pazarına ciddi olarak girmeye çalışıyor. Ellerindeki tüm imkanları kullanıyorlar. Yakın zamanda İstanbul'da da bir etkinlik yapacaklar. Ama hâlâ şu basit güven sarsıcı hataları düzeltemiyorlar.
Gökhan Hocam ben bir de GB'in Quadcopter kategorisindeki ürünlerde BG kadar seçici olduğunu düşünmüyorum. BG'daki ürünler genelde hep ya orjinal, ya da kaliteli klonlar. Belli ki ürün tedarikteki ekip bu konuda işi biliyor, iyi üreticileri tanıyor. Ama GB'de pek öyle olduğunu sanmıyorum. GB'den gelen ürünlerde bazen sıkıntılar yaşadığım için böyle düşünüyorum ama bu durum belki de benim şanssızlığımdır.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön