FrSky Taranis QX7 Gümrüğe Takıldı

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Neyce
Ad Soyad: neyce

FrSky Taranis QX7 Gümrüğe Takıldı

Mesaj gönderen Neyce » 16 Eyl 2019, 11:51

Sipariş ettiğim Taranis QX7 kumandanın gümrük kargo şubesinde olduğunu öğrendim. Telefon ile aradığımda ürünün gümrüğe takıldığını kredi kartı ekstresi ile birlikte bugün öğleden sonra şubeye gelebileceğimi söylediler.

Nasıl bir prosedür işliyor bilmiyorum. Yapmam ve yapmamam gereken şeyler hakkında bilgi sahibi iseniz bana yol gösterebilir misiniz? Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Re: FrSky Taranis QX7 Gümrüğe Takıldı

Mesaj gönderen Boga67 » 16 Eyl 2019, 12:52

Neyce yazdı: 16 Eyl 2019, 11:51 Sipariş ettiğim Taranis QX7 kumandanın gümrük kargo şubesinde olduğunu öğrendim. Telefon ile aradığımda ürünün gümrüğe takıldığını kredi kartı ekstresi ile birlikte bugün öğleden sonra şubeye gelebileceğimi söylediler.

Nasıl bir prosedür işliyor bilmiyorum. Yapmam ve yapmamam gereken şeyler hakkında bilgi sahibi iseniz bana yol gösterebilir misiniz? Teşekkürler
Slm Takılmış olmuyor vergi adınfaki ödeme biraz fazla galiba aldığımızdan fazlası DEVLETE....
Hangi kargo bilmiyorum ama dhl felan ise evrakları (sipariş ve ödeme cıktıları veya ekran görüntüleri) çıktısı ister.ptt kargo ise tc kimlik ile üzerinde yazan total üzerinden vergi cıkacak onu ödeyip alıcaksınız.
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Eyl 2019, 13:12

Seni oraya çağırmalarının sebebi uzaktan kumanda etmeye yarayan bir cihaz olduğunu farketmeleri ve %20(gümrük vergisi)+%20(ötv)=%40 vergi alacaklarını bilmeleri... Bu nedenle vergilendirmeyi doğru yapmak adına ücretinin tespiti için kredi kartı ekstresini istemişler... Bazen satın aldığın sitenin sipariş sayfası ve ürün sayfasını açıp telefondan direkt gösterip ekran görüntüsünü onlara da gönderdiğinde de kabul edebiliyorlar...

Sana soracakları şey, bunu ne yapacaksın vs olabilir... Drone’lara karşı bir defansı var gümrüğün... Paketin içinde QX7 haricinde birşey yoksa, uzaktan kumandalı model arabalarla ilgileniyorum, model araç yapacağım onda kullanacağım diyebilirsin... Daha fazla birşey sormazlar böylece...

Drone’a karşı olan defans nedense uzaktan kumandalı araba veya tekneye karşı yok...

Ürünün gerçek fiyatını dürüstlükle beyan ettiğin sürece bir sorun yaşayacağını sanmıyorum... Onun dışındaki davranışlar vergi kaçırma gibi ciddi durumlara doğru kayabileceği için riskli...

Vergini ver kurtul :)

Kullanıcı avatarı
Neyce

Mesaj gönderen Neyce » 16 Eyl 2019, 13:29

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bugünkü gelişmeleri de bir deneyim olarak akşam burada paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
Neyce

Mesaj gönderen Neyce » 16 Eyl 2019, 18:17

Evet dediğiniz gibi oldu. Cihazın ne olduğunu ve ne için kullanılacağını sordular. ( Daha paketi açmadan "bu ne? drone mu yoksa dediler :) ) Ben de RC araba kumandası olduğunu söyledim. Toplamda %40 vergi istediler. Paşa paşa verdim. Vergi ödemesinden sonra elle doldurulmuş bir kağıt veriyorlar. Vergi iadesi için bilgisayarda hazırlanmış ve takip numarası, sipariş numarası, ödenen vergi gibi bilgilerin olduğu bir kağıt istediğimi söyledim. Daha önce yazılan bir dilekçe örneğini gösterdiler ve bu dilekçeye benzer şekilde bir dilekçe vermemi söylediler. Dilekçede yazılan mail adresine istediğim belgenin 2 gün içerisinde yollanacağını söylediler. Ankara Gümrük şefliği genel anlamda yardımcı oldu bana. Çok kalabalık bir yer de değildi.

Vergiyi geri alma ile ilgili forumdaki konuda gösterildiği şekliyle banggood ile iletişime geçeceğim. Bakalım ne olacak

Bu arada sizin de işinize yarayacağını düşünerek PTT nin bana gösterdiği ve benim de aynı şekilde doldurduğum örnek dilekçenin fotoğrafını da paylaşıyorum.
gumruk_ornek.jpg

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Eyl 2019, 19:21

RC Araba Kumandası dedikten sonra sorular kesilmiştir 🤣 Tam dediğim gibi olmuş 😎

Kullanıcı avatarı
Neyce

Mesaj gönderen Neyce » 16 Eyl 2019, 20:01

Aynen öyle oldu. Bir baktı bana zaten. Şöyle aşağıdan yukarı bir süzdü. Muhtemelen aklından geçirdi "kazık kadar adamsın daha hala oyuncak araba falan ....." ve sorular kesildi :)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Eyl 2019, 20:50

Neyce yazdı: 16 Eyl 2019, 20:01 Aynen öyle oldu. Bir baktı bana zaten. Şöyle aşağıdan yukarı bir süzdü. Muhtemelen aklından geçirdi "kazık kadar adamsın daha hala oyuncak araba falan ....." ve sorular kesildi :)
:lol: :lol: onu hepimiz yaşıyoruz drone için de çok farklı düşünmüyor milletimiz genel olarak. kazık kadar adam oyuncaklarla oynuyor diyorlar.

bir de kumandalar için almanya da fcc ce işine dikkat etmeye başlamışlar fcc olduğu için international x9 lite kumandası dönenler olmuş biz en azından hala alabiliyoruz astronomik vergi bile olsa.

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 16 Eyl 2019, 21:17

gökhan YANKI yazdı: 16 Eyl 2019, 20:50
Neyce yazdı: 16 Eyl 2019, 20:01 Aynen öyle oldu. Bir baktı bana zaten. Şöyle aşağıdan yukarı bir süzdü. Muhtemelen aklından geçirdi "kazık kadar adamsın daha hala oyuncak araba falan ....." ve sorular kesildi :)
:lol: :lol: onu hepimiz yaşıyoruz drone için de çok farklı düşünmüyor milletimiz genel olarak. kazık kadar adam oyuncaklarla oynuyor diyorlar.

bir de kumandalar için almanya da fcc ce işine dikkat etmeye başlamışlar fcc olduğu için international x9 lite kumandası dönenler olmuş biz en azından hala alabiliyoruz astronomik vergi bile olsa.
Ne bilsin bizimkiler fcc yi 😂
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Eyl 2019, 21:28

Sadık yazdı: 16 Eyl 2019, 21:17
gökhan YANKI yazdı: 16 Eyl 2019, 20:50

Ne bilsin bizimkiler fcc yi 😂
:lol: :lol: 22 euro limiti de bilmiyorlardı ama almanyadan öğrendik hatta muafiyeti kaldırarak almanları geçtik şükürler olsun. almanlardan öğreniyoruz ama onları da geçebiliyoruz azmedince :lol: :lol:

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Eyl 2019, 22:35

Zaten Almanlar bizi kıskanmıyor muydu🤔🤔🤔

😂😂😂

Yoksa o Ingilizler miydi 😆

Kullanıcı avatarı
Neyce

Mesaj gönderen Neyce » 29 Eyl 2019, 19:07

Son güncellemeyi de paylaşayım.

Yukarıda belirttiğim dilekçeye istinaden gümrük memuru ertesi gün bana mail yoluyla yaptığım ödemeyi gösteren e-imzalı resmi bir evrak yolladı. Akabinde banggood ile iletişime geçtim. Gayet düzgün iletişim kurdular. 2 mail sonrasında yaptığım ödemenin yarısını (%20 gümrük %20 ötv ödemiştim) iade edeceklerini söylediler. Yaklaşık 1 hafta içinde geri ödemeyi yaptılar. Bu süreçte öğrendiğim şey, muhataplarına (gümrük, banggood) karşı açık ve dürüst olursan, hak ettiğin şeyi talep edersen, üç kağıda yönelmez isen işler düzgün yürüyor.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 29 Eyl 2019, 21:52

Bu kumanda kıymete binecek o zaman. Vergiler nedeniyle yani.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Neyce

Mesaj gönderen Neyce » 29 Eyl 2019, 22:54

Benden sonra gümrüğe benim gibi takılmayan ( Her ürün gümrük işlemi görüyor tabi, ptt teslim esnasında tahsil ediyor. Benim gümrüğe takılmasından kastım gidip fatura beyan ederek vergisini ödediğimiz prosedür ) arkadaşlar gördüm forumda. Yani sadece 60-70 lira gibi bir gümrük vergisiyle alanlar oldu. Sanıyorum gümrüğe ilk girdiği anda ya direk ürünün üzerindeki fiyat üzerinden vergilendiriliyor. Ya da ürünün teslim edileceği şehirdeki gümrük şefliği üzerinden vergilendiriliyor. İkinci durumda kumandalar için ötv kaçınılmaz oluyor.

“Genel” sayfasına dön